Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Micro SIM -> SIM

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
andr87

andr87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 15.08.2007
Să zicem că îmi iau un smartphone care cere micro-SIM.
Dar din când în când am nevoie să folosesc același număr (sunt pe abonament Orange) într-un telefon clasic.
Cum să fac?
Există posibilitatea să dețin în același timp un SIM normal și un micro-SIM care au același număr? Sau există altă variantă?
Mersi.

#2
AgroAlex

AgroAlex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 05.05.2015
Iti iei un adaptor pentru sim si gata. Il gasesti pe net sau in magazinele telecom

http://www.okazii.ro...r microsim.html -> ieftin si elegant

Edited by AgroAlex, 25 May 2015 - 14:09.


#3
Mur

Mur

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,144
  • Înscris: 16.01.2012
https://www.google.r...cro sim adapter

#4
sergiu_spooky

sergiu_spooky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 23.06.2006
La orange micro-SIM-ul vine cu "adaptor". N-am habar daca si la restul operatorilor.

#5
andr87

andr87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 15.08.2007
Perfect! Nu mă așteptam să fie așa simplu.
Thx.

#6
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
Atentie la adaptoare si mai ales la manevrarea SIM-ului. Exista riscul ca pe anumite modele de telefoane (mai slabe de inger) sa agati pinii de la slotul SIM si sa faci buba.Posted Image

#7
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,362
  • Înscris: 11.08.2003
Dracia in care sta simul, cand il cumperi, nu e buna?

Attached Files



#8
tybanu

tybanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,586
  • Înscris: 15.01.2007
Poti sa ceri la orice service gsm un rest de cartela din care au scos micro-simul, si e mai safe decat adaptoarele alea de plastic. Agata pini, bulesc sloturile de sim, nu sunt bune.

#9
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011

View Postandr87, on 25 mai 2015 - 14:05, said:

Să zicem că îmi iau un smartphone care cere micro-SIM.
Dar din când în când am nevoie să folosesc același număr (sunt pe abonament Orange) într-un telefon clasic.
Cum să fac?
Există posibilitatea să dețin în același timp un SIM normal și un micro-SIM care au același număr? Sau există altă variantă?
Mersi.
Presupun ca tu acum ai SIM normal,cand cumperi Smartfonu trebuie sa/l tai, adca din SIM faci microSIM, pastrezi partea respectiva in portofel.Posted Image

#10
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,861
  • Înscris: 06.01.2008

View Posttybanu, on 25 mai 2015 - 14:34, said:

Poti sa ceri la orice service gsm un rest de cartela din care au scos micro-simul, si e mai safe decat adaptoarele alea de plastic. Agata pini, bulesc sloturile de sim, nu sunt bune.
Nu stiu ce sa spun. Eu am avut numai probleme cu "resturile" de cartele, fiindca nici macar cel din care au fost taiate microSIM-urile nu potrivea.
In schimb cu niste adaptoare Noosy cum au sau aveau cei de la Orange pe site nu am avut absolut nicio problema. Nu agata nimic, si nici nu mi-a bulit vreun slot de sim in 3 telefoane in care schimb frecvent SIM-urile.

#11
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004

View Posttybanu, on 25 mai 2015 - 14:34, said:

Poti sa ceri la orice service gsm un rest de cartela din care au scos micro-simul, si e mai safe decat adaptoarele alea de plastic. Agata pini, bulesc sloturile de sim, nu sunt bune.
Asta în cazul în care resturile nu sunt de la cartele tăiate cu capsatorul (sau cum vrei tu să-i zici) .

#12
Getodacul

Getodacul

    ±

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,863
  • Înscris: 03.03.2004
Si mai bine, comanzi un SIM gratuit de la Lycamobile care are toate taieturile facute (nanosim, microsim si minisim). Te folosesti de bucatile alea de plastic exact ca de adaptor. Gratis. Ca stiu ca romanilor le place gratis, doar de aia au ajuns toti cimpanzeii prin parlament.

#13
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Si de nanosim, te folosesti ca matrice pentru a taia microsim in nanosim.

Am facut-o eu azi, cu nano Lyca.
Am vrut sa schimb SIM-ul la Digi dar mi-au zis ca nu se poate, nici contracost. Uite ca o sa le zic ca l-am pierdut cand o trebui sa le dau modemul inapoi :lol:

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate