Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 

Crestere de Preturi RCS&RDS printr-o nesimtire

- - - - -
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#1
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
pe scurt, am mai multe contracte RCS&RDS si pe 2 am pachet MaxPack.

Involuntar am verificat pretul la TV si Internet ca il plateste altcineva si sa-i zic cat costa (cum naiba se face ca atunci cand verific gasesc o diferenta de pret).

si vad ca e cu 4 lei mai scump... wtf??? iar? sun la ei... pai zice v-am informat prin factura; prin ce factura ca n-am vazut nimic....aaaa n-ati citit factura scria acolo.
mi-o downloadez (mi-o trimitea si call-centerul pe mail) si ma uit... jos, cu litere mici scris ca se modifica nu stiu ce pret HBO si MAXPACK

zic: pai renuntati la modifcare ca nu vreau nimic in plus; nu se poate? cum adica nu se poate? dvs ma informati pe mail ca imi modificati pretul pe mail si eu tre sa accept? pai tre sa va deplasati in centrul RCS RDS si va va explica acolo!
NU VREAU SA MA DEPLASEZ NICAIERI: ori vreu sa imi modificati pretul ori renunt la optiune, cum dvs m-ati anuntat pe mail la fel vreau si eu sa renunt: prin mail sau prin DIGICARE.

Asa ca am depus si o cerere la ANPC, sa vedem daca e legal ce-au facut!

Succes RCS! vreau sa reveniti la pretul normal!!! nu vreau HBO GO...

#2
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
Posted Image
normal (default) factura se primeste prin posta
ca tu o primesti prin mail sau prin digicare e o facilitate
orice modificare de tarif trebuie anuntata! (intr-un fel sau altul) si constat ca ai fost anuntat!
tu poti sa fii sau nu de acord cu ea!... orice modificare a conditiilor contractuale poate fi motiv de reziliere a contractului fara a plati daune intr-un anumit termen de cand a survenit modificarea!
e normal sa mergi personal la POP pentru a te identifica ca titularul contractului! ca tu nu vrei, e irelevant!!!

exemplu: cand s-a pus limita la traficul de date in roaming national am fost anuntat ca pot rezilia contractul daca nu-mi convine!

mai e si jenant... suni la ei:
- aloooo!!! bai astia! ce-ati facut frate?
- ce-am facut şefu?
- pai voi ati marit tariful!
- am marit şefu!
- pai si de ce nu m-ati anuntat???
- pai te-am anuntat şefu!
- aaa pai cum??? aaa... pe factura? stai sa ma uit!... aaa... da... aveti dreptate, scuze Posted Image ... o sa va reclam!!!

Edited by Nero-d, 25 May 2015 - 12:27.


#3
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,885
  • Înscris: 07.08.2008
http://www.rcs-rds.ro/comunicat?id=387

Quote

Clientii care nu sunt de acord cu aceasta modificare au dreptul sa renunte la extraoptiunile HBO sau HBO MaxPak fara plata vreunei despagubiri, in termen de 30 de zile de la momentul intrarii in vigoare a noilor tarife.


#4
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,023
  • Înscris: 08.08.2002
Maxpack (+ HBO GO)

RDS - 14 lei
Telekom - 28 lei
UPC  - 30 lei

Si uni tot nu sunt multumiti ca-i prea scump la RDS ... scrie clar nu-ți convine poți renunța la pachet.

#5
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
DA, DAR, la cum iti trimit ei instiintarea nu iti prea dai seama repede......
Pentru ca o scriu cu litere care necestita lupa pentru citire!

#6
Byblos4

Byblos4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,664
  • Înscris: 26.09.2014
Eu am renuntat la HBO si la pachetul acela de programe extra.

Pur si simplu nu se mai uita nimeni din familie, nu avea rost sa fie incarcata factura degeaba.


Cred ca putina lume mai vizioneaza HBO. Mie unuia mi-a cam pierit cheful, de cativa ani, de cand seara cand aveam chef sa mai vad cate un film, dadeam de tot felul de seriale stupide.

Multumesc HBO, vremea ta a trecut.

#7
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,885
  • Înscris: 07.08.2008

View PostMembruAnonim, on 25 mai 2015 - 11:44, said:

NU VREAU SA MA DEPLASEZ NICAIERI: ori vreu sa imi modificati pretul ori renunt la optiune, cum dvs m-ati anuntat pe mail la fel vreau si eu sa renunt: prin mail sau prin DIGICARE.
Majoritatea modificarilor contractuale se fac prin deplasarea la un centru RDS. Ori ca iti convine, ori ca nu. Ca tu ai activa o optiune de notificare prin mail sau DigiCare, aia nu are nici o legatura cu modificarile contractuale.

Ei au anuntat de la inceput de aprilie ca modifica tarifele... ca nu te-ai uitat atent pe factura sau nu ai citit pe net/presa despre asta, nu prea e problema RDS-ului. Ei te-au notificat. Din pacate, nu-s obligati sa iti trimita acasa o scrisoare speciala doar pentru asta in care sa scrie cu caractere de 40 ca modifica tarifele.

#8
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Vai domne da' cata drama pentru o scumpire.

#9
grinci

grinci

    Bang the bass, turn up the treble

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,225
  • Înscris: 10.09.2013
Adevaratul topic cu scumpiri e la alt operator...

#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
RDS a mai făcut asta o dată acum 6-7 ani când a băgat acea taxă de mentenanţă de 5 lei. Când au văzut că pierderile de clinţi nu reprezintă o problemă, au repetat mârlănia şi prevăd că se va întâmpla din ce în ce mai des.

#11
satanistu

satanistu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,639
  • Înscris: 09.03.2011
Saracu de tine platesti cu 4 lei mai mult Posted Image cu banii astia iti luai o juma' de cutie de prezervative din Lidl.

Apropo, pentru stiinta ta, in aia 4 lei primesti in plus HBO GO + HBO Comedy HD + Cinemax HD.

Edited by satanistu, 25 May 2015 - 12:25.


#12
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,002
  • Înscris: 07.11.2006

View PostByblos4, on 25 mai 2015 - 12:12, said:



Multumesc HBO, vremea ta a trecut.



Banuiesc ca este o parere personala,pentru ca n-ai specificat altceva.
De exemplu,eu nu sunt de acord cu afirmatia ta.
Da' nici nu ne vom supara unul pe celalalt pentru asta!!!

#13
grinci

grinci

    Bang the bass, turn up the treble

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,225
  • Înscris: 10.09.2013
I s-o fi facut de magenta...

#14
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
@Gabi_B_HD nu au facut nimic, si acum exista acea taxa, pentru unele servicii.

Edited by easy90rider, 25 May 2015 - 12:29.


#15
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,002
  • Înscris: 07.11.2006

View PostMembruAnonim, on 25 mai 2015 - 12:24, said:

RDS a mai făcut asta o dată acum 6-7 ani când a băgat acea taxă de mentenanţă de 5 lei. Când au văzut că pierderile de clinţi nu reprezintă o problemă, au repetat mârlănia şi prevăd că se va întâmpla din ce în ce mai des.

Cred ca este cam exagerat sa o caracterizam drept marlanie,pentru ca nici pe de departe nu este vorba despre asa ceva.Ei si-au facut datoria sa ne anunte.


View Postsatanistu, on 25 mai 2015 - 12:24, said:

Saracu de tine platesti cu 4 lei mai mult Posted Image cu banii astia iti luai o juma' de cutie de prezervative din Lidl.


Apropo, pentru stiinta ta, in aia 4 lei primesti in plus HBO GO + HBO Comedy HD + Cinemax HD.

Apropo,nu primesti de 4 lei ci primesti de 14 lei.



Detalii aici:

http://www.rcs-rds.ro/comunicat?id=387

Edited by adisz, 25 May 2015 - 12:31.


#16
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,981
  • Înscris: 21.08.2008
Și pe mine mă amuză formularea aia:
„Noile prețuri ale extraopțiunilor vor fi vizibile pe factura din mai”
E de râsu' - plânsu'.

Au fost luați prin surprindere de creșterea cursului dolarului, contractul cu HBO îl au în dolari și cum au un preț la jumătate față de ceilalți operatori, au un adaos destul de mic, adaos ce nu acoperă fluctuațiile cursului de schimb.
În mod normal, la o companie normală se anunță mai întâi modificarea condițiilor contractuale, nu pui clientul în fața unui fapt împlinit, însă este probabil ca RCS-RDS să fie deja pe pierdere în relația cu HBO (sumele colectate în lei nu cred că acoperă contractul în dolari cu HBO).

#17
Byblos4

Byblos4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,664
  • Înscris: 26.09.2014

View Postadisz, on 25 mai 2015 - 12:25, said:



Banuiesc ca este o parere personala,pentru ca n-ai specificat altceva.
De exemplu,eu nu sunt de acord cu afirmatia ta.
Da' nici nu ne vom supara unul pe celalalt pentru asta!!!

Bineinteles, nu obisnuiesc sa emit parerile altora, ci doar pe cele personale.

Apreciam HBO cand era canal de filme, nu de seriale.

Dar sigur, fiecare cu opinia sa.

Edited by Byblos4, 25 May 2015 - 12:35.


#18
sneferu1987

sneferu1987

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 19.09.2010
Au tot anuntat(pagina lor, facebook, newsletter) aceasta modificare si au zis clar ca poti renunta la serviciu in 30 de zile. Nu stiu daca scrie si pe factura ca o primesc digital dar  nu o deschid niciodata.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate