Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 

Firma catering

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007
Salut,

Ma doare capul de la cate raspunsuri de genul "ne vom ddocumenta si va vom raspunde" am primit de la SANEPID, pompieri si alte fete luminate. Am fost si eu sa cer consultanta in legatura cu "spatiul optim" de desfasurare a activitatii unei firme de catering. Toti mi-au spus sa vin cuproiectul, ei il consulta si imi raspund in 30 de zile. Bine, bine, dar proiectul ala, asa cum vreau eu, costa sute de euro. Daca nu-i bun? Fac altul, pe aceiasi bani, care risc sa nu fie nici ala bun?

Sunt sigur ca sunt multi carciumari printre noi care pot sa imi spuna si mie niste reguli de "bun simt" legate de acel "spatiu optim". Am intrebari gen: trebuie curent la 380? Sa fie la x km de fabrica de dinamita?

Mentionez ca pentru a imi deschide aceasta firma intentionez sa imi construiesc in curte:

- cuptor cu lemne + gratar + ceaun;
- Turnat sapa care sa suporte o incapere de productie de cca. 50 mp si tomberon afara;
- Vreau sa ma conectez la canalizarea proprie;
- Toaleta pt angajati;

Nu sunt singurul care trece prin senzatia de cacat de a fi strans banii si tot sa nu poti face o afacere.

Multumesc anticipat.

#2
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
prima data iti faci firma Posted Image (asa iti decontezi si cheltuielile, iti faci si contractele cu utilitatile pe firma direct)
cu punctul de lucru vezi pe urma (acordul vecinilor)

nu exista documentatii si reglementari??? ce conditii trebuie sa indeplineasca spatiul? (dpdv sanepid, protectia muncii, mediu, PSI?)

Edited by Nero-d, 25 May 2015 - 11:06.


#3
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

 snipest, on 25 mai 2015 - 10:44, said:

Ma doare capul   ia cu apa, un piramidon
Am fost si eu sa cer consultanta in legatura cu "spatiul optim" de desfasurare a activitatii unei firme de catering.  Consultanta se cere la consultant, pe care il platesti si iti face hartiile cum trebuie, si vor fi aprobate.
Toti mi-au spus sa vin cu proiectul,    si ce astepti, baga proiectul!
Bine, bine, dar proiectul ala, asa cum vreau eu, costa sute de euro. Daca nu-i bun? Fac altul, pe aceiasi bani, care risc sa nu fie nici ala bun?  Daca faci de capul tau (crezand ca faci economie), platesti mai mult si pierzi vremea.
Nu sunt singurul care trece prin senzatia de cacat de a fi strans banii si tot sa nu poti face o afacere.  Ca intreprinzator trebuie sa lupti, sa razbati si sa ai stomacul tare - in orice tara - nu te mai astepta sa fie usor sau sa primesti pe gratis sfaturi fabuloase. Daca ar fi usor ar face toti, daca ar face toti, n-ar mai fi afacere...
Pentru aceste sfaturi, datorezi 1 si 1/3 pahare de palinca sarbeasca si 1 pahar de apa rece :)

#4
andrusk

andrusk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 10.01.2007
Stiu pe cineva care si-a deschis cu cateva luni in urma un spatiu ptr gogoserie,ma rog seamana ca domeniu de  activitate cu ce doresti tu sa faci.Stiu ca la inceput si-a deschis firma la Registrul Comertului,multa alergatura,inarmeaza-te cu rabdare.Atunci iti stabilesti domeniile de activitate,trebuie sa ai si acordul vecinilor directi,daca stai in bloc,asta ptr sediul social al firmei.Spatiul lui era situat intr-o galerie comerciala.S-a dus initial la Sanepid sa intrebe ce si cum sa faca.Nu a primit multe lamuriri,doar ca in dreptul chiuvetei sa fie faianta,cam 1 mp,sa foloseasca numai vase inox,sa fie delimitate clar locul de depozitare a alimentelor si vestiarul angajatilor ,de asemenea matura+mopul sa aiba un loc separat.La pompieri a fost si au spus ca nu e nevoie de autorizatie,spatiul fiind in galerie comerciala,doar sa aiba pe perete un plan cu evacuarea.
Ptr instalatia electrica ia legatura cu un electrician autorizat care sa lucreze prin firma,deoarece la final ai nevoie de ceva hartie de la el,nu stiu acum sa-ti spun cum se numeste,e ca o autorizatie.
In functie de ce consumatori vei avea,electricianul iti va spune ce retea electrica se impune.
Apoi incepi sa amenajezi spatiul.iti procuri utilajele de lucru,mobilierul,frigidere
Cand totul e gata pregatit,mergi la Sanepid si chemi un functionar sa vada,el iti va da avizul.Apoi mergi la Directia Sanitar-veterinara,care trebuie sa dea un alt aviz.Bine ar fi sa mergi si la Pompieri sa vezi daca trebuie sa se desplaseze cineva de la ei.
Mai era o chestie la Directia Agricola,ceva cu retetarul,dar ei au spus ca nu trebuie sa mai dea vreo aprobare.
In timpul acesta gasesti contabil,angajati si persoana desemnata cu protectia muncii,foarte important,deoarece control de la ITM a venit din prima zi de cand a deschis.Angajatii e musai sa aiba curs de igiena,dar poti plati taxa si sa inceapa cursul mai tarziu,important e sa fie inscrisi.
Daca vei vinde direct clientilor iti trebuie casa de marcat,omologata.Asta te invata contabila.
Ca sfat,gandeste-te foarte bine unde vei vinde produsele,fiindca banii investiti initial sunt multi ,peste toate barierele birocratice treci  cumva,dar e  important ce faci mai departe.Angajatii trebuie platiti in orice situatie.
Ca sfat:stiu ca e enervant si inacceptabil sa vezi ca niste functionari  nu au habar sa dea niste raspunsuri pertinente,dar cand vor veni sa vada spatiul pentru autorizare,fii tolerant si amabil cu ei,important e sa-ti rezolvi problemele si sa va despartiti prieteni.
Am gasit pe net asta:
"ORDIN Nr. 976 din 16 decembrie 1998
pentru aprobarea Normelor de igiena privind productia, prelucrarea, depozitarea,
pastrarea, transportul si desfacerea alimentelor",poate gasesti in el lucruri utile.
Daca te mai pot ajuta cu ceva ,iti raspund

Edited by andrusk, 31 May 2015 - 20:55.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate