Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

Egalizare fundatie

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
sbogdani82

sbogdani82

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 20.05.2015
Salut, am si eu o nelamurire legata de egalizarea fundatiei. Constructorul cu care lucrez a spus ca pune niste piatra marunta (16 - 32mm) nu stiu cum se numeste in casetele pe care le-a facut pe fundatie, dupa care aduce fierarii sa pune fierul pe pietris si dupa toarna betonul. Este normala procedura asta? Multumesc.

Edited by sbogdani82, 25 May 2015 - 09:46.


#2
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Nu. In anul de gratie 2015 categoric nu. Asta daca nu aveti alta intentie cu acea casa decat aceea in a locui dvs in ea. inainte de fier/plasa sudata mai este folia si izolatia.

Trageti acum conducte, scurgeri si alte treceri tehnice necesare instalatiilor casei. Chiar si in plus ca este mult mai greu ulterior cu gaurile.

#3
xplozia

xplozia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 02.02.2005
Pietrisul are rol de rupere a capilaritatii. Este chiar indicat sa il pui, altfel apa urca prin pamant, placa de beton va fi uda si in timp uraca umzeala. Peste piatara mai pui ceva izolatie, nu stiu exact ce, dar parca imi aduc aminte, de o folie si eventual ceva polistiren extrudat.

#4
cemainickam

cemainickam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 18.12.2014

 Super Chief, on 25 mai 2015 - 10:13, said:

Nu. In anul de gratie 2015 categoric nu. Asta daca nu aveti alta intentie cu acea casa decat aceea in a locui dvs in ea. inainte de fier/plasa sudata mai este folia si izolatia.

Apropo de folie & pietris , nuar rezolva problema ca placa sa fie realizata din beton impermeabil ? Ma gandesc ca in felul asta sa scap de grija unei lucrari de mantuiala legat de folie. Erorile nu mai pot fi remediate dupa turnare.

#5
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Nu. Inutil, scump si greu de garantat. Protectia la migratia apei este data prin stratul de rupere a capilaritatii, acel pietris aruncat cu de-a sila in casete. Folia de plastic este doar pentru a nu se scurge laptele de ciment din beton prin acel strat de pietris.

#6
chill

chill

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 04.06.2009

 sbogdani82, on 25 mai 2015 - 09:42, said:

Salut, am si eu o nelamurire legata de egalizarea fundatiei. Constructorul cu care lucrez a spus ca pune niste piatra marunta (16 - 32mm) nu stiu cum se numeste in casetele pe care le-a facut pe fundatie, dupa care aduce fierarii sa pune fierul pe pietris si dupa toarna betonul. Este normala procedura asta? Multumesc.

Salut,

Tu zici de "casete" ca probabil fiind chenarele dintre grinzile de fundare, unde ulterior se toarna o placa. Si cum zicea cineva mai sus este bine sa pui acel strat de pietris minim 10 cm(bine batatorita cu un mai compactor), izolatie si folie. Acolo nu este nevoie de egalizare.

Daca tu zici cumva de grinzile de fundatie, acolo sa nu faca rabat la betonul de egalizare, ca o sa vrei sa pui carcasele acelea de armatura drepte.

Edited by chill, 25 May 2015 - 11:44.


#7
luci_flash

luci_flash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 17.09.2010
Ce inseamna casete? Esti la demisol si torni prima placa (adica mai sus de pamant cu 50-70cm?
Acolo nu o sa-ti intre apa, nu are cum sa urce pana acolo, de obicei nu se pune decat pamant batut bine, si o folie normala de nailon. Si diverse gauri, desigur, pentru toate cele.

@Super Chief&cemainickam: betonul impermeabil functioneaza foarte bine. Eu am lucrat cu penetron, care cristalizeaza betonul; e garantat 15-20 de ani. Este destul de scump, dar nu mai scump decat o izolatie clasica. Si e mult mai usor de folosit.

#8
sbogdani82

sbogdani82

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 20.05.2015

 chill, on 25 mai 2015 - 11:43, said:

Tu zici de "casete" ca probabil fiind chenarele dintre grinzile de fundare, unde ulterior se toarna o placa. Si cum zicea cineva mai sus este bine sa pui acel strat de pietris minim 10 cm(bine batatorita cu un mai compactor), izolatie si folie. Acolo nu este nevoie de egalizare

Dupa ce s-a sapat groapa pentru fundatie a fost adus un compactor, s-a compactat pamantul. Acum muncitorii au facut "casetele" alea direct pe pamant ulterior au adus pietris, dupa care au spus ca vor lega fierul acolo si toarna direct beton. Nu stiu sa explic mai bine dar au spus ca nu este nevoie de egalizare din beton. Asta as vrea sa stiu daca este etapa de care ai pomenit mai sus si daca au gandit corect.

 luci_flash, on 25 mai 2015 - 11:53, said:

Ce inseamna casete? Esti la demisol si torni prima placa (adica mai sus de pamant cu 50-70cm?
Acolo nu o sa-ti intre apa, nu are cum sa urce pana acolo, de obicei nu se pune decat pamant batut bine, si o folie normala de nailon. Si diverse gauri, desigur, pentru toate cele.

@Super Chief&cemainickam: betonul impermeabil functioneaza foarte bine. Eu am lucrat cu penetron, care cristalizeaza betonul; e garantat 15-20 de ani. Este destul de scump, dar nu mai scump decat o izolatie clasica. Si e mult mai usor de folosit.


Dupa ce s-a sapat groapa pentru fundatie a fost adus un compactor, s-a compactat pamantul. Acum muncitorii au facut "casetele" alea direct pe pamant ulterior au adus pietris, dupa care au spus ca vor lega fierul acolo si toarna direct beton. Nu stiu sa explic mai bine dar au spus ca nu este nevoie de egalizare din beton. Asta as vrea sa stiu daca este etapa de care ai pomenit mai sus si daca au gandit corect.

Edited by sbogdani82, 25 May 2015 - 11:56.


#9
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Cam ambiguu. Pune o poza sau o schita.

#10
sbogdani82

sbogdani82

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 20.05.2015

 Super Chief, on 25 mai 2015 - 12:06, said:

Cam ambiguu. Pune o poza sau o schita.
http://imgur.com/y7dPngJ

Cam asa arata, acolo vor pune piatra.

Edited by sbogdani82, 25 May 2015 - 12:26.


#11
cemainickam

cemainickam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 18.12.2014

 luci_flash, on 25 mai 2015 - 11:53, said:

Eu am lucrat cu penetron, care cristalizeaza betonul; e garantat 15-20 de ani. Este destul de scump, dar nu mai scump decat o izolatie clasica. Si e mult mai usor de folosit.

1. Cum adica e garantat 15-20 de ani ?
2. Nu mai scump decat o izolatie clasica ? Mie nu-mi trecea prin cap ca betonul impermeabil sa tina loc si de izolatie.

Scuze sbogdani82 ca-ti poluam topicul dar cum intentioneaza constructorul tau la fel am eu la casa. Am vreo 5 cm pietris din proiect. Asta in conditiile in care panza freatica in perioada de iarna/primavara urca si la -30 cm.

#12
sbogdani82

sbogdani82

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 20.05.2015

 cemainickam, on 25 mai 2015 - 12:28, said:


1. Cum adica e garantat 15-20 de ani ?
2. Nu mai scump decat o izolatie clasica ? Mie nu-mi trecea prin cap ca betonul impermeabil sa tina loc si de izolatie.

Scuze sbogdani82 ca-ti poluam topicul dar cum intentioneaza constructorul tau la fel am eu la casa. Am vreo 5 cm pietris din proiect. Asta in conditiile in care panza freatica in perioada de iarna/primavara urca si la -30 cm.

nu e problema eu as vrea sa stiu daca gandesc corect oamenii pt ca eu nu ma pricep am alta meserie :)

#13
luci_flash

luci_flash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 17.09.2010

 sbogdani82, on 25 mai 2015 - 12:26, said:

http://imgur.com/y7dPngJ

Cam asa arata, acolo vor pune piatra.
Ce dumnezeu de fundatie e aia? Ce faci acolo, magazie pentru gaini? Cine ti-a facut proiectul?

 cemainickam, on 25 mai 2015 - 12:28, said:


1. Cum adica e garantat 15-20 de ani ?
2. Nu mai scump decat o izolatie clasica ? Mie nu-mi trecea prin cap ca betonul impermeabil sa tina loc si de izolatie.

Scuze sbogdani82 ca-ti poluam topicul dar cum intentioneaza constructorul tau la fel am eu la casa. Am vreo 5 cm pietris din proiect. Asta in conditiile in care panza freatica in perioada de iarna/primavara urca si la -30 cm.
Nunu, doar hidroizolatie. Exista si alte solutii decat penetron, care fac si termoizolatie, si hidroizolatie, dar sunt foarte scumpe ->poliureea
Penetronul in sine e foarte scump, 500-600 lei/ sac. Dar se foloseste foarte putin ca si cantitate: 1% din ciment. Adica ai turnat un palet de ciment, si ai pus jumate de sac de penetron. Sau 1 sac pe cifa de 7mc.
La hidroizolatia clasica trebuie curatat, spalat, suflat terenul, apoi amorsat, apoi lipit - toate astea costa bani. Din experienta mea penetronul e mai ok.
Omul mi-a zis ca atat e garantat, sub actiunea constanta a apei. Poate tin eu minte gresit. Pe net vad ca scrie 90-100 ani. Desi, el face o reactie chimica cand se intareste, deci n-are cum sa-si piarda proprietatile; doar daca se macina betonul.

#14
sbogdani82

sbogdani82

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 20.05.2015

 luci_flash, on 25 mai 2015 - 15:13, said:

Ce dumnezeu de fundatie e aia? Ce faci acolo, magazie pentru gaini? Cine ti-a facut proiectul?

casa deschidere 30m impartita in 3, proiectul facut de un proiectant oarecare

#15
luci_flash

luci_flash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 17.09.2010
Eu n-am mai vazut asa ceva. Poate e pamantul super stabil. Acuma depinde si ce mai ai deasupra. Dar daca e proiectant autorizat ma gandesc ca stie ce face. In orice caz, in memoriu sunt sigur ca ti-a detaliat cum se realizeaza fundatia, ce hidroizolatie se pun...etc.
La mine in zona (Brasov, Bacau) se fac fundatii serioase, minimum 50x25. La S+P+1 stiu ca e obligatoriu cuzineti 60x60x60 la stalpi, sau fundatie continuue, tot prin dimensiunile astea.

#16
Alxdava

Alxdava

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,823
  • Înscris: 30.03.2009
In mod normal straturile in interiorul casetelor este:
- pământ compactat
- pietris minim 10cm(poti pune 50cm) compactat cu placa sau mai mecanic
- polistiren extrudat minim 5cm( se poate pune mai mult sau alte variante de polistiren speciale pt fundatii - gasesti la producători info - Austroterm ar fi doar unul dintre ei)
- folie cu rol de a păstra apa si laptele de ciment pe loc
- betonul cu armatura asezata pe distantieri(pureci) din plastic, piatra, beton sau fier. Lemnul se foloseste numai la beneficiari blegi, sa nu spun altfel.

#17
chill

chill

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 04.06.2009

 sbogdani82, on 25 mai 2015 - 15:17, said:

casa deschidere 30m impartita in 3, proiectul facut de un proiectant oarecare

Sunt curios cum arata fundatia, ca din poza nu imi dau seama cum ar veni. Arata bine terenul de fundare, este chiar bine batatorit.

#18
micutu82

micutu82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,796
  • Înscris: 25.07.2004
Eu nu pricep ce a facut constructorul acolo. A facut sapatura generala? As presupune ca a facut sapatura gerenala si acu face fundatiile (talpile)?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate