Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Sfat achizitie camera foto

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
eumorocanosul

eumorocanosul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,703
  • Înscris: 02.02.2009
Buna ziua,

Rog profesionistii sa-mi ofere un sfat.
Doresc sa-mi achzitionez o camera foto noua.
Si totodata sa fac un pas inainte.
As avea de ales intre un DSLR entry level sau
http://www.f64.ro/ol...intiu-dzk.html.
Ce sfat imi puteti da?

Multumesc anticipat.

#2
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Ai lasat link-ul gresit: http://www.f64.ro/ol...gintiu-dzk.html

Ce pozezi cu el?

#3
eumorocanosul

eumorocanosul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,703
  • Înscris: 02.02.2009

View Postgumball3000, on 25 mai 2015 - 08:10, said:

Ai lasat link-ul gresit: http://www.f64.ro/ol...gintiu-dzk.html

Ce pozezi cu el?

Multumesc pentru corectie.
Va fi folosit in vacante si eventual ceva filmari la evenimentele din viata copilului meu.

#4
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,688
  • Înscris: 26.02.2008
In cazul asta, daca se face trecerea de la compacta sau smartphone, un mirrorless ar fi mai potrivit decat un DSLR. Portabilitate crescuta, calitate a fotografiilor apropiata de DSLR (in cazul majoritatii fotografiilor de vacanta vizualizate pe calculator sau finalizate ca printruri mici/medii  nu prea este nici o diferenta), in general filmare mai buna. Ar urma alta discutie despre modelul/sistemul cel mai ok ca si raport calitate/pret.

Edited by edri, 25 May 2015 - 09:11.


#5
eumorocanosul

eumorocanosul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,703
  • Înscris: 02.02.2009

View Postedri, on 25 mai 2015 - 09:10, said:

In cazul asta, daca se face trecerea de la compacta sau smartphone, un mirrorless ar fi mai potrivit decat un DSLR. Portabilitate crescuta, calitate a fotografiilor apropiata de DSLR (in cazul majoritatii fotografiilor de vacanta vizualizate pe calculator sau finalizate ca printruri mici/medii  nu prea este nici o diferenta), in general filmare mai buna. Ar urma alta discutie despre modelul/sistemul cel mai ok ca si raport calitate/pret.

Spre mirrorless inclin si eu.
Astept sugestii de achizitie de la cei care sunt mai in tema decat mine.
Bugetul este undeva pina la 1700 lei.
Multumesc.

#6
4ndr3i-13

4ndr3i-13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 02.01.2008
ce parere aveti de nikon d3200? http://www.f64.ro/ni...ii-af-s-dx.html
eu intentionez intr-un viitor mai mult sau mai putin indepartat sa achizitionez asa ceva. Mi se pare un dslr entry-level foarte bun si usor de folosit...

#7
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,473
  • Înscris: 18.06.2007
ca mirorless la bugetul indicat aș lua un sony a5000. cred că este cea mai onestă alegere.

#8
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Nu, nu Sony a5000 ci Sony a5100 care are un senzor mai bun și un sistem de focalizare mult mai performant.

Edited by neur0, 25 May 2015 - 10:37.


#9
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,473
  • Înscris: 18.06.2007

View Postneur0, on 25 mai 2015 - 10:37, said:

Nu, nu Sony a5000 ci Sony a5100 care are un senzor mai bun și un sistem de focalizare mult mai performant.
la bugetul indicat în niciun caz nu cumpără un a5100. dacă urcă la 5100 mai bine mai pune puțin și cumpărăr a6000.

La bugetul indicat, cred că sony a5000 este cea mai bună alegere

#10
eumorocanosul

eumorocanosul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,703
  • Înscris: 02.02.2009
Multumesc pentru sfaturi.
Initial ma oprisem la acel Olympus.
Se pare ca Sony A5000 scrie pe mine.
Multumesc inca odata.

#11
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 29.05.2004
Sincer, nu stiu ce avantaje intrinseci are un DSLR fata de un mirrorless.

#12
MSfoto

MSfoto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 22.08.2012

View PostRazvan_N, on 25 mai 2015 - 13:10, said:

Sincer, nu stiu ce avantaje intrinseci are un DSLR fata de un mirrorless.

E mai greu si sotia ti-l va cere mai rar ca sa pozeze odrasla in plin proces de creatie a unui castel de nisip. Sper sa nu citeasca sotia mea aici...si daca citeste : draga, de aia am luat Sony A6000, ca sa il folosim amandoi!

A propos, cumpara cineva un Sony A57 cu Tamron 17-50/2.8 Posted Image ?

#13
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,728
  • Înscris: 02.07.2011

Quote

Sincer, nu stiu ce avantaje intrinseci are un DSLR fata de un mirrorless.

Autofocus mai bun in lumina mai slaba. Dar in general mai imprecis.

Autofocus mai rapid cand vine vorba de urmarit subiecti in miscare. Dar trebuie sa inveti cum sa il configurezi si sa il folosesti cu obiective rapide.

Obiective mai multe si mai accesibile. Dar media de obiective detinute de cumparatorii de DSLR-uri este undeva pe la 1.7. Si cel putin in montura m4/3, obiectivele sunt relativ accesibile (am mai facut mai demult comparatia asta si ieseai mai ieftin cu m4/3 decat cu DX-ul echivalent de la Nikon).

Cam atat. Personal pe postul de camera de toata ziua prefer mirror-less.

#14
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Vizarea optica poate fi de asemenea un avantaj (cel putin la marcile care pun vizoare de calitate si in entry level-uri).

#15
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Autofocusul era mai bun dar au evoluat și mirrorlessurile. Sony și Samsung au acum focus hibrid cu PDAF/CDAF și sunt peste ce găsești la DSLR-urile ieftine.

La capitolul obiective, DSLR-urile au un maaaaaaaaaaaaaaare avantaj, sunt mai multe și mai ieftine. La blițuri cu TTL aceeași poveste.

#16
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,473
  • Înscris: 18.06.2007
nu transformăm topicul într-o dezbatere mirrorless vs dslr. fiecare are avantaje și dezavantaje. În cazul de față consider că mirrorless-ul este cel mai indicat. ca fapt divers sunt posesor de sony a6000 și nu l-aș schimba pentru niciun dslr.  Am un obiectiv 18-200 pentru outdoor și un obiectiv fix pentru indoor.

#17
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,688
  • Înscris: 26.02.2008
Plusuri pentru DSLR? Ergonomia DSLRului, mai multe rotite pentru reglarea rapida a parametrilor, timp de raspuns mai mic, vizorul optic(?), sistem de obiective mai dezvoltat. Daca de exemplu este nevoie de un sistem care sa ofere si protectie la praf, ploaie, stabilizare, pretul platit pentru mirrorless este semnificativ mai mare decat pentru DSLR. Un aparat mirrorless este mai putin voluminos , mai usor, ceea ce este un avantaj pentru calatorii. Insa daca mirrolessul este cu senzor APSC ca si majoritatea DSLRurilor si atasezi de el un zoom, avantajul sistemului compact nu mai este asa de evident. Pentru cineva care a folosit deja un sistem DSLR inainte de dezvoltarea mirrolessurilor e mai greu sa treaca numai la mirrorless, insa pentru cineva care vrea sa evolueze de la compacte e mai potrivit mirrorlessul. In timp, daca se dezvolta pasiunea pentru fotografie va stii fiecare ce drum sa aleaga in continuare.
Orice ar fi DSLR sau mirrorless, daca sistemul personal contine doar 1-2 obiective (dintre care unul e ala de kit) IMHO este o achizitie nejustificata. Acum exista si compacte cu senzor mai mare care ofera o calitate comparabila a fotografiilor/filmarilor la un grad de portabilitate superior.

Edited by edri, 25 May 2015 - 20:23.


#18
N62B44

N62B44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,797
  • Înscris: 02.02.2010
Si eu iti recomand mirorless Sony A5000, A6000, etc. Pentru portrete gasesti lentile vechi Minolta de 50mm 1.4, 1.7 la 20-80 euro + 1 adaptor 15 euro si nu-ti trebuie mai mult (calitatea e probabil comparativa cu lentile de sute de euro ). Pentru video lentila de kit e ok.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate