Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Soferi < 18 ani...

- - - - -
  • Please log in to reply
90 replies to this topic

#1
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 08.02.2007
Cica tinerii vor putea deveni șoferi înainte de a împlini 18 ani.
Concret, orice persoană aptă din punct de vedere medical și care a împlinit 16 ani își va putea lua permisul de conducere dacă trece examenul de dobândire a acestuia. Doritorii de permis vor fi supuși unei testări psihologice mai ample, în așa fel încât să facă dovada că nu au probleme din acest punct de vedere.
Odată trecut examenul, viitorii șoferi vor putea conduce doar mașini de până la 1000 cmc, iar timp de un an nu vor putea urca singuri la volan, ci doar cu un însoțitor care, la rându-i, trebuie să aibă o exeperiență de minimum cinci ani în ale șofatului.
“Cred că un tânăr la 16 ani este destul de matur pentru a putea conduce o mașină de capacitate cilindrică mică, adică de până la 1000 de cmc. În multe țări din Europa și în SUA adolescenții au acest drept. Nu vor conduce însă singuri timp de un an, ci doar cu însoțitor cu experiență care îl va ajuta să dobândească abilitățile necesare unui bun conducător auto”, ne-a declarat deputatul PMP.

Daca trece proiectul vor apare pe sosele zmeii hormonali cu veleitati de Feti-Frumosi care sa isi impresioneze pitipoancele.
Chestia din paragraful 3 - vrajeala de doi lei, la fel ca si cea cu examinarea psihologica "mai ampla"

#2
LuvRaluK

LuvRaluK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,579
  • Înscris: 27.09.2006
1) Sunt multi "soferi" care la 22-23 de ani inca nu sunt apti psihologic pentru a conduce ...
2) Inca un inteligent (autorul proiectului) care considera cilindreea masinii ca fiind definitorie pentru putere. Asta habar nu are ca mai nou sunt masini cu motor de 1 litru si 125CP (exemplu noul Ford focus).
Sper sa nu treaca acest proiect, si asa e destul de greu sa te feresti de toti teribilistii pe drum.

#3
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
O abureala de 2 bani. Multi la 18-19 ani nu sunt in stare sa ia bacul (care e doar teorie). Daca ar fi dupa mine, desi as avea o retinere, le-as da voie doar la AM sau cel mult B1.

#4
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,425
  • Înscris: 20.02.2008
Asta ne mai trebuie... vai de capul nostru. Numai legi idioate: asta, aia cu maritul alocatiei copiilor... pff

#5
TazCelRau

TazCelRau

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 956
  • Înscris: 28.06.2009
Matizul e sub 1000 cm cubi si atinge 150 probat...nu e periculos sa dai permisul unui minor? Cum va raspunde in fata legii...se asteapta pana la majorat???

#6
master_oz

master_oz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 13.08.2009
Aspectele pozitive ar fi ca odata pusi langa un adult responsabil, tinerii conducatori auto isi vor forma deprinderi mai sanatoase, vor invata sa conduca mai corect, mai prudent. Daca insa langa ei sta un teribilist nu prea are ce sa-l invete pe tanarul sofer. In acest sens pot spune ca pe mine instructorul auto nu ma lasase sa merg cu mai mult de 50km/ora nici in  afara orasului, in timp ce pe un var de-al meu, instructorul sau il incuraja sa mearga cu 120 de la Hunedoara la Deva, pentru a nu pierde timpul, asta in conditiile in care sunt destule zone in care limita de viteza este de 50 km/ora si, mai ales in perioada in care era o singura banda pe sens. Sigur, varul meu are valente de conducator auto mult mai dezvoltate decat mine, dar a si dat cu masina mai des decat mine: el de 2 ori, eu deloc.

Aspecte negative, ar fi destule, dar vad ca s-au mentionat si se vor mai mentiona.

 ioppo, on 25 mai 2015 - 08:09, said:

Asta ne mai trebuie... vai de capul nostru. Numai legi idioate: asta, aia cu maritul alocatiei copiilor... pff
Marirea alocatiei de ce ar fi o lege idioata?

Edited by master_oz, 25 May 2015 - 08:33.


#7
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

 master_oz, on 25 mai 2015 - 08:32, said:

Marirea alocatiei de ce ar fi o lege idioata?


Si eu o consider indoielnica marirea. Nu vad motivarea. As mari-o proportional cu rezultatele elevului, plecand de la 25 lei/luna (asta doar daca vine la scoala si ia Sfantul 5, si 10 la Purtare) pana la 150-200 lei/luna pentru cei merituosi.

#8
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009
eu sunt foarte de acord cu acest proiect, insa cu un amendament, insotitorul sa fie neaparat parintele tanarului, iar pedeapsa pentru nerespectare sa fie parnaie pt parinte. iar insotirea sa fie pana la 18 ani.
astfel, multi bucurosi ar conduce de la 16 ani, dar cu parintele langa sa-i dea scatoalce daca o comit, vor fi mai responsabili dupa 18 ani.
parerea mea.

#9
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,726
  • Înscris: 06.07.2005

 master_oz, on 25 mai 2015 - 08:32, said:

Marirea alocatiei de ce ar fi o lege idioata?
Incurajeaza familiile sarace sa toarne copii pe banda(mai des decat inainte)

Revenind on topic, proiectul e absolut cretinoid. Daca ai 16 ani si ceva barba sau esti o tipa maturizata fizic, ai sanse sa nu fii oprit ca nu e cineva in dreapta. Chiar si daca ai pe cineva langa tine, cum a spus si colegul master_oz, poate fi un tampit.
Sunt destule persoane care prezinta un risc pentru ceilalti participanti la trafic, asta ne mai trebuia.

#10
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,240
  • Înscris: 05.06.2002

 augustinionut, on 25 mai 2015 - 08:23, said:

Matizul e sub 1000 cm cubi si atinge 150 probat...nu e periculos sa dai permisul unui minor? Cum va raspunde in fata legii...se asteapta pana la majorat???
presupunand ca legea asta trece, tu cam la ce capacitate cilindrica ai vrea sa-i limiteze? ca de la o bucata in colo incurca traficul si cate o masina din asta tine in coada o coloana de 20-30 masini cu oameni care au de ajuns la servici, de livrat marfa, de facut target-ul cu trecutul pe la clienti...

dupa parerea mea ar trebui sa ii limiteze dupa puterea motorului, ca la noile motoare pe benzina turbo si cu injectie directa pot sa scoata din capacitatea asta cilindrica peste 100HP cu un motor usurel, care pus la randul lui pe o masina usoara o pot face foarte vioaie si atunci limitarea asta nu-si atinge scopul.

Edited by Fane, 25 May 2015 - 09:04.


#11
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,703
  • Înscris: 25.11.2014

 master_oz, on 25 mai 2015 - 08:32, said:

Marirea alocatiei de ce ar fi o lege idioata?

Simplu. Daca iti faci copil, il faci din propria initiativa. Nu te-a obligat statul sa-l faci. Ca atare, cresteti-l singur fara pretentii de la stat!

Edited by Serafim606, 25 May 2015 - 09:14.


#12
Demon000

Demon000

    Lone wanderer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,372
  • Înscris: 09.01.2015
Serafim, i-auzi, in sfârșit pot sa dau cu mașina peste tine. :D

Edited by Demon000, 25 May 2015 - 09:18.


#13
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,703
  • Înscris: 25.11.2014

 Demon000, on 25 mai 2015 - 09:18, said:

Serafim, i-auzi, in sfârșit pot sa dau cu mașina peste tine. Posted Image

Cu care masina Posted Image?

Sa nu-mi zici ca ai tai au fix loganu cu motor de 0.9.........

Edited by Serafim606, 25 May 2015 - 09:19.


#14
Demon000

Demon000

    Lone wanderer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,372
  • Înscris: 09.01.2015

 Serafim606, on 25 mai 2015 - 09:18, said:



Cu care masina Posted Image?
Cu a ta. :D
Nu-i bai de mașină, găsesc eu.

#15
Hedonist

Hedonist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,490
  • Înscris: 10.03.2014
Eu ma opun, din motivul ca am condus de la 14 ani cu parinte langa... Maturitatea si disponibilitatea spre accident au legatura nu cu varsta, ca si o maimuta poate conduce, ci cu teribilismul.

Cand era tata langa, conduceam execrabil, pt ca ma "teleghida". Daca eram intr-o situatie limita, nu stiam ce decizie sa iau, sa trec sau sa nu, daca treceam, de ce treceam, ca mai bine stateam, daca stateam, de ce nu trec, ca sunt un bou.
Uneori il apuca un delir mistic, cand mai consuma si alcool, si incepea sa vorbeasca singur: "piciorul pe ambreiaj, frana la intrarea in curba, in a doua parte acceleram, ne apropiem de ala, daca depasesti incearca sa vii lansat...

Odata il apuca, mergeam in coloana, facea ca toti dracii ca tin aproape de ala, alta data in aceiasi situatie, ca de ce ala cand pleaca ma lasa in urma, si nu dadeam si eu gaz sa scartaie din roti.
Am mers peste 10.000 de km cu el, si inca aproape 50.000 de km singur, conducand de la dube la dacii, de la clasa S la Jeepuri si mi-a ajuns. Nici acum la "batranete", cand am aproape 500k de km nu-l las in dreapta.

Am indurat "de dragul condusului" aproape 4 ani de teroare, pana fiind tot asa, intr-o situatie limita, cu spatiu intre o Dacie si un biciclist restrans, am decis sa trec, insa biciclistul a facut un 8 mai larg la care am raspuns intrand in frontal cu Dacia stationata, agatandu-l de un colt, si l-am aruncat in sant, eu m-am intors si l-am impins pe biciclist din dos, avand mare noroc ca n-a chicat sum masina la forfecarea asta.
Evenimentul s-a intamplat in toamna inainte de majorat, pana in primavara n-am mai condus, si in primavara cand aveam 18 ani si luasem carnetul, mi-a luat tata un Opel Astra nou nout.
........
Am mai multe amendamente:

1. Varsta insotitorului e prea mica, trebuie peste 30 de ani
2. Trebuie limitata puterea, nu cilindreea
3. Schimbat Codul Penal, in caz de accident sa aiba circumstante agravante, iar insotitorul sa raspunda solidar la pedeapsa.

#16
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,703
  • Înscris: 25.11.2014

 Demon000, on 25 mai 2015 - 09:19, said:

Cu a ta. Posted Image
Nu-i bai de mașină, găsesc eu.

Vrei sa devii papusa sexuala in puscarie :lol:?

#17
master_oz

master_oz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 13.08.2009

 Fane, on 25 mai 2015 - 09:00, said:

presupunand ca legea asta trece, tu cam la ce capacitate cilindrica ai vrea sa-i limiteze? ca de la o bucata in colo incurca traficul si cate o masina din asta tine in coada o coloana de 20-30 masini cu oameni care au de ajuns la servici, de livrat marfa, de facut target-ul cu trecutul pe la clienti...
Asa, fara sa ne intereseze de limitele de viteza, ci in functie de necesitatile fiecarui sofer?

 Serafim606, on 25 mai 2015 - 09:14, said:

Simplu. Daca iti faci copil, il faci din propria initiativa. Nu te-a obligat statul sa-l faci. Ca atare, cresteti-l singur fara pretentii de la stat!
In cazul asta as vrea sa nu mai platesc nici o contributie la stat ci sa imi platesc din banii mei unde si cand am nevoie de anumite servicii, momentan gratuite.

Personal, chiar nu plang dupa banii de alocatie.

#18
Demon000

Demon000

    Lone wanderer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,372
  • Înscris: 09.01.2015

 Serafim606, on 25 mai 2015 - 09:20, said:



Vrei sa devii papusa sexuala in puscarie :lol:?
Mhm, nu vreau poștă. Ai noroc, mai trăiești o zi. :D

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate