Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

Sunetul a incetat brusc

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
cosstica

cosstica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 28.06.2010
Un sistem mai vechi: laptop Toshiba, Vista pe 32 de biti. Functiona fara probleme, cind, la un moment dat, in timpul unei convorbiri pe Skype, sunetul a incetat brusc. De atunci nu se mai aude nici un sunet pe calculatorul respectiv.

Daca e posibil, in loc de next->properties si de astea, ar fi de preferat, in situatia mea, ceva in linia de comanda.

Cauze excluse: supraincalzire, virusi, update-uri recente.

Multumesc!

#2
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
Reinstaleaza driver-ul pentru placa de sunet. Device manager/ uninstall driver audio/ reboot/ update driver/ etc... chestii d'astea.

Quote

Daca e posibil, in loc de next->properties si de astea, ar fi de preferat, in situatia mea, ceva in linia de comanda.
Daca vrei sa urmezi aceeasi pasi din lina de comanda, nu ai decat.Posted Image

#3
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Daca spui ca sunetul s-a intrerupt brusc in timpul unei convorbiri pe Skype, atunci nu este exclus sa fi crapat placa de sunet.
In orice caz, verifica mai intai daca nu cumva speakerele au fost puse pe "mute" (exista o combinatie de taste Fn+F? care dezactiveaza speakerele), intra la Playback Devices (sau cum se numeste la tine)/ in interfata de configurare pentru placa de sunet si verifica daca este placa implicita si ce pozitie au sliderele pentru volum, verifica in Device Manager daca este listata placa de sunet si cum este listata, verifica in setarile lui Skype daca este selectata placa de sunet...
Apoi incearca o actualizare sau reinstalare de driver cum ti s-a spus mai sus.
La nevoie, poti incerca si un System Restore, daca cauza nu este hardware.
Linia de comanda nu este chiar atat de miraculoasa precum crezi. Nu orice operatiune se poate face de la command prompt.

Edited by _-_, 25 May 2015 - 07:52.


#4
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,571
  • Înscris: 11.06.2010
Exista device manager in command prompt dar nu inteleg de ce ai folosi asa ceva.

#5
cosstica

cosstica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 28.06.2010
Imi era mai usor din linia de comanda pentru ca laptopul cu probleme e la parintii mei, eu nu am acces fizic la el. Si mi-e greu mie sa le spun "fa asta, da click acolo, properties, ce apare?".

Nu stiu daca exista software de remote configuration cu care sa poti face update de drivere si alte minuni, si care sa mearga intre retele diferite. Dar asta e alta problema.

In fine, am aflat azi ca la volum (in mixer), le apare headphones si nu speakers. Cum se poate schimba pe speakers? Daca are cineva vista, si daca nu cer prea mult, o poza ar ajuta. Eu am windows 7 si nu-mi apare nici o optiune pentru headphones.

#6
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Solutia este TeamViewer: http://www.softpedia...eamViewer.shtml

#7
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
Ca sa nu isi prinda urechile ai batrani poti sa incerci: TeamViewer Quick Support. Trebuie doar sa il ruleze si sa iti dea ID-ul si parola generata, mai departe faci tu treaba.

#8
cosstica

cosstica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 28.06.2010
Multam! O sa incerc azi teamviewerul eu, sa vad cum functioneaza.

Dar cum se schimba Headphones in Speakers, acolo, la volum? Nu am optiunea asta, nici cind pun niste casti in laptopul meu (tot Speakers imi scrie), nu stiu cum de a aparut la parintii mei Headphones. Banuiesc ca asta e problema (ei n-au casti, altfel le-ar fi pus si vedeam).

#9
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
Cotrobaie prin Control Panel\Hardware and Sound. Mi se pare ca setarile sunt asemanatoare cu Win 7, dar nu bag mana in foc.Posted Image

#10
cosstica

cosstica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 28.06.2010
Pai, crezi ca n-am facut-o? La mine n-am gasit nimic sa schimb din boxe la casti. Banuiesc (si sper) ca asta e problema...

#11
cosstica

cosstica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 28.06.2010
TeamViewer e Mi-nu-nat! Multumesc mult, sinteti tari!

Am umblat eu, vad ca li s-a dezactivat optiunea "Speakers" la playback devices, si apare doar Headphones. Au gasit niste casti vechi de telefon mobil, le-au pus intr-un jack si acum ii aud (chiar mult mai bine decit la difuzoare). Nu stiu cum sa fac sa le apara si speakers. Nu imi apare nimic dubios in Device Manager.

A, ba da. La Network adapters, pe linga placa wireless si cea Lan, imi apare ceva "6T04 Adapter", cu un triunghi cu semnul exclamarii galben. Conexiunea merge perfect, asa ca n-am modificat nimic, am zis sa intreb.

#12
cosstica

cosstica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 28.06.2010
Imi spun ai mei ca de mult timp auzeau sunetele pe laptopul lor cu intreruperi, bîzîieli, de astea. De exemplu pe youtube (desi conexiunea e foarte rapida). Acum, la casti, cica se aude perfect.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate