Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

Temperatura Nvidia Geforce Gts 450

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
WizardAly

WizardAly

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 06.12.2006
Salut. Am un gainward nvidina Geforce GTS 450 (512 mb , ddr5, 128 biti) si mi se pare ca se cam incalzeste...acum este doar parerea mea, probabil temperaturile ar trebui sa fie ok.
In idle, temperatura este in jur de 41-45 grade, iar in stres (jocuri gen Dota 2, Gta 4, Sleeping Dogs) oscileaza intre 75-84 grade. Temperatura mi se pare cam ridicata in stres, sau ar fi una normala pentru placa respectiva? Carcasa nu este foarte spatioasa si am spati mic intre placa video si fundul pc-ului, probabilc ca nu poate face fata cooler-ul ei cu racirea in saptiul ala mic.
Ar trebui sa ma ingrijoreze sau e ok sa functioneze la temperaturile alea?

Multumesc!

#2
RomanianAngel

RomanianAngel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,313
  • Înscris: 03.01.2009
Am exact aceeasi placa video si de la achizitionare are aceleasi temperaturi ca ale tale (38-41 idle, 80-85 full load). Stai linistit!

#3
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,898
  • Înscris: 14.11.2004
E uriasa temperatura pentru o placa desktop.

Eu la un GTX 790 l-am pus pe butuci la 90 de grade..., era colmatat radiatorul de praf, dupa curatare, satea in 38 in idle si urca la 55 in sarcina. Curata placa atent si pe urma tine-o din scurt cu monitorizarea.

#4
WizardAly

WizardAly

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 06.12.2006
Multumesc baieti, dar acum care varianta o iau in calcul? :))  Tinand cont ca Angel are aceeasi placa probabil este ok pentru modelul respectiv. Si mie mi se pare mult pentru o placa dar cam fiecare model are tehnologii diferite de fabricatie, si implicit temperaturi la care ruleaza.
Angel, de cat timp ai tu placa?

#5
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,898
  • Înscris: 14.11.2004
Daca ma iau dupa cei de la Nvidia, esti in zona de siguranta, avand Tmax 100gr. C.

http://www.geforce.c.../specifications

Oricum; o curatare de rutina nu ii strica.

Edited by connectorxp, 25 May 2015 - 02:19.


#6
bogocnb

bogocnb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 20.03.2006
Oricum; o curatare de rutina nu ii strica.


Bun sfat.

#7
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,546
  • Înscris: 07.02.2003

 WizardAly, on 25 mai 2015 - 00:55, said:

In idle, temperatura este in jur de 41-45 grade, iar in stres (jocuri gen Dota 2, Gta 4, Sleeping Dogs) oscileaza intre 75-84 grade.
E cam mare dar totusi rezonabila pentru o placa mai veche, jocurile mentionate incarca mult placa video. Problema este sa fie stabila pentru ca tehnic desi chipul nu se arde pana in 100 grade, de la o temperatura incolo sa inceapa sa dea rateuri, texturi bulite, blocaje... poate chiar de la memoria video de regula dupa 80 grade incolo. Verifica sa fie curat radiatorul placii, sa nu faca pasla intre ventilator si radiator si sa o tii cat mai curata, se va raci mai bine.
Cateodata si programele sunt de vina, jocurile daca nu sunt optimizate incarca placa mai mult decat e necesar, de ex daca ai nevoie de 60fps si placa duce mai mult lipsa vsync-ului poate supraincalzi placa deoarece se chinuie sa scoata maxim fps. Este cazul lui Halo 2, in joc vechi din 2006, dar si unele noi fac asa. Odata vsync-ul pus la 60 la cat e monitorul lcd placa video va fi folosita mai putin si nu se va mai incalzi mult iar jocul se va misca fain.

Edited by andreic, 25 May 2015 - 09:21.


#8
WizardAly

WizardAly

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 06.12.2006
Prin curatare , ma gandesc ca ar trebui sa umblu si la pasta termoconductoare. Poate fi asta problema, ar scadea temperatura macar cu 3-4 grade in urma acestui proces?

#9
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
daca esti atent poti sa schimbi si pasta la placa video. nu e mare lucru.

am avut si eu un ASUS GTS 450 cu racire DirectCUII si stiu ca parca ajungea pe la ~75. cum racirea DirecrCUII e ceva mai buna ca gainward, ma gandesc ca temperatura ta e normala.

de praf o poti curata f usor. fa intai asta.

apoi, daca stii ca te pricepi, poti schimba si pasta pentru cateva grade, cum ai zis si tu... dar ca idee, ori ca ai 80, ori ca ai 84, tot aia e.

Edited by shmu, 26 May 2015 - 10:44.


#10
WizardAly

WizardAly

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 06.12.2006

 shmu, on 26 mai 2015 - 10:44, said:

daca esti atent poti sa schimbi si pasta la placa video. nu e mare lucru.

am avut si eu un ASUS GTS 450 cu racire DirectCUII si stiu ca parca ajungea pe la ~75. cum racirea DirecrCUII e ceva mai buna ca gainward, ma gandesc ca temperatura ta e normala.

de praf o poti curata f usor. fa intai asta.

apoi, daca stii ca te pricepi, poti schimba si pasta pentru cateva grade, cum ai zis si tu... dar ca idee, ori ca ai 80, ori ca ai 84, tot aia e.

Am schimbat pasta si am curatat coolerul. Diferenta este semnificativa zic eu...de la 84, chiar si 88, mi-a ajuns inainte, la 74-75 in 99% gpu usage...

Multumesc!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate