Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Malware criptare poze

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
32 replies to this topic

#1
MikyBG

MikyBG

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 02.09.2014
Stau linistit pe forum, pe facebook, si deodate se deschide o fereastra lo cker v5.37, in care imi zice ca toate poze (de toate formatele) au fost criptate. Am back-up la 75% poze sa zicem, dar mai sunt unele mai vechi care nu le am. Sper sa ma puteti ajuta (detin si niste poze normale si cele damaged). Vestea mai proasta e ca pe hdd-ul extern de back-up o parte si din acele poze au fost criptate, dar mai detin si unele necriptate.

"All your personal files on this computer are locked and encrypted by spamspamspamspam v5.37. The encrypting has been done by professional software and your files such as; photo’s, video’s and  cryptocurrency wallets are not damaged but just not readable for now. You can find the complete list with all your encrypted files in the files tab.
The encrypted files can only be unlocked by a unique 2048-bit RSA private key that is safely stored on our server till 5/28/2015 1:23:25 AM. If the key is not obtained before that moment it will be destroyed and you will not be able to open your files ever again.
Obtaining your unique private key is easy and can be done by clicking on the payment tab and pay a small amount of 0.1 BTC to the wallet address that was created for you. If the payment is confirmed the decryption key will be send to your computer and the spamspamspamspam software will automatically start the decrypting process. We have absolutely no interest in keeping your files encrypted forever.
You can still safely use your computer, no new files will be encrypted and no malware will be installed. When the files are encrypted spamspamspamspam v5.37 will automatically uninstall itself." Text din lo cker v5.3.7 (am scris cu spatiu cuvantul deoarece este filtru pe acel cuvant)

Edited by MikyBG, 25 May 2015 - 00:29.


#2
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Pune un printscreen cu mesajul sau afla exact versiunea/denumirea variantei, dar sansele de rezolvare sunt aproape nule. Poti citi si aici:
http://forum.softped...re-gen-fhqkham/

#3
tidicristi

tidicristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,276
  • Înscris: 06.08.2007
Ai sa ramii cu un gust amar ,  "ADIO" ! Daca a reusit sa le cripteze , doar criptate ramin ! Cheia pt cod , cred ca nu o sa o gasesti !

Curiozitate , ce sistem de protectie (antivir) ai avut la momentul infectarii ?

#4
MikyBG

MikyBG

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 02.09.2014
Nu stiu acum daca sa inchid pc, sa il las deschis, adica sa nu ma vad cu altele dupa. Daca e nevoie de orice, va pot oferi. (Am salvat fisierele virusului intr-un cloud, era singurul loc in care puteam sa le las)

https://i.imgur.com/9wgOD8K.png

@tidicristi Microsoft Security Essentials.

Edited by MikyBG, 25 May 2015 - 00:38.


#5
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
In mare, nu prea ai ce face. Ai primit o "lectie" amara despre ce se intampla cand se intampla...
Verifica, totusi, si threadul indicat de mine - ar fi acolo ceva solutii, dar nu garanteaza nimeni ca functioneaza.

Desigur, ai putea incerca sa platesti, dar, la fel, nu garanteaza nimeni ca vei primi cheia.

View Posttidicristi, on 25 mai 2015 - 00:34, said:

Curiozitate , ce sistem de protectie (antivir) ai avut la momentul infectarii ?
Din tot ceea ce am analizat, in primele ore-zile de la aparitie a unei versiuni nici o solutie AV nu le detecteaza. Unele nici dupa 2-3 saptamani, astfel ca AVul nu are cum sa te ajute prea mult.

#6
MikyBG

MikyBG

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 02.09.2014
Adica nici chiar daca va dau de exemplu un fisier "damaged" sau ce ar mai fi nu sunt sanse? (Inca analizez topic-ul respecit, pe FoxIT parca, imi zice ca nu e cryptolocker)

#7
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Fisierele nu sunt "damaged", ci criptate - o diferenta imensa. Daca nu este cryptolocker...

#8
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
-pe langa Microsoft Security Essentials. instaleaza si https://www.malwarebytes.org/
-si eu am patit-o

#9
MikyBG

MikyBG

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 02.09.2014

View Postdexterash, on 25 mai 2015 - 00:52, said:

Fisierele nu sunt "damaged", ci criptate - o diferenta imensa. Daca nu este cryptolocker...

Ii o lectie de viata dura, deoarece pe mine poate ma doare mai putin capul decat membrii din familia mea din cauza asta, mai rau va fi ca erau pozele familiei, tragedia atunci ii..
Pana atunci, ce imi poti recomanda sa mai fac ?

#10
Fifi_V2

Fifi_V2

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 21.05.2015

Quote

What does spamspamspamspam ransomware do?
You have probably already guessed that the clue to unlocking the way ransomware works is in its name. spamspamspamspam has been created to kidnap your files or data, freeze them and make them inaccessible or unusable. After doing this the program will send you an updated version of the old fashioned ransom note, demanding that you pay 0.1 BTC (about $25) for your files to be released or unlocked. Once you've paid (which, by the way, you shouldn't – more of that in a minute) you will be sent a code that allows you to unlock your encrypted files. But when we say 'you will be sent' don't take that at face value as many cyber criminals using spamspamspamspam ransomware will not bother to send you anything, simply taking your money and disappearing, never to be heard of again. And don't think you'll be able to negotiate with them either – these types of people don't tend to have a customer care helpline.

Edited by MhG_40, 25 May 2015 - 11:36.
Scos link.


#11
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View PostMikyBG, on 25 mai 2015 - 00:54, said:

Ii o lectie de viata dura, deoarece pe mine poate ma doare mai putin capul decat membrii din familia mea din cauza asta, mai rau va fi ca erau pozele familiei, tragedia atunci ii..
Pana atunci, ce imi poti recomanda sa mai fac ?

Nu poti face altceva decat sa pui HDDul extern la pastrare, alaturi de tot ceea ce este criptat si sa speri ca va aparea o solutie de decriptare. Pe viitor, atentie la ce downloadezi de pe Internet (stii tu cum), la ce programe folosesti, la ce emailuri deschizi etc.

Dar, inainte de a pierde orice speranta, citeste totusi si celelalte metode. Sau apeleaza la cineva care se pricepe cu adevarat la PCuri, Sisteme de Operare, Recuperari date etc - dar nimic nu iti garanteaza ca datele se vor "intoarce" la forma initiala.

Edited by dexterash, 25 May 2015 - 00:58.


#12
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,893
  • Înscris: 07.08.2008

View PostMikyBG, on 25 mai 2015 - 00:37, said:

Posted Image ... E adevarat ca nu exista un program antivirus care sa iti detecteze tot ce apare nou malitios, dar totusi... Pune si tu ceva mai bun, crede-ma ca sunt destule optiuni.

Cum zice si dexter, nu prea ai ce sa ii mai faci.

#13
MikyBG

MikyBG

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 02.09.2014

View Postdexterash, on 25 mai 2015 - 00:58, said:

Nu poti face altceva decat sa pui HDDul extern la pastrare, alaturi de tot ceea ce este criptat si sa speri ca va aparea o solutie de decriptare. Pe viitor, atentie la ce downloadezi de pe Internet (stii tu cum), la ce programe folosesti, la ce emailuri deschizi etc.

Dar, inainte de a pierde orice speranta, citeste totusi si celelalte metode. Sau apeleaza la cineva care se pricepe cu adevarat la PCuri, Sisteme de Operare, Recuperari date etc - dar nimic nu iti garanteaza ca datele se vor "intoarce" la forma initiala.

Mersi pentru sfat, o sa incerc sa vad ceea ce pot sa fac, intrebarea mea e daca nu cumva e si keylogger, ca daca e, am pus-o.

#14
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Tu stii ce "hackuri/crackuri" folosesti si de unde le-ai "procurat". Poate fi logger inclus la pachet...
Scaneaza cu MBAM(Google it) PCul.

P.S. Cu cat incerci tu sa faci mai mult fara sa stii ce faci, cu atat scad sansele de recuperare.

#15
MikyBG

MikyBG

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 02.09.2014

View Postdexterash, on 25 mai 2015 - 01:05, said:

Tu stii ce "hackuri/crackuri" folosesti si de unde le-ai "procurat". Poate fi logger inclus la pachet...
Scaneaza cu MBAM(Google it) PCul.

P.S. Cu cat incerci tu sa faci mai mult fara sa stii ce faci, cu atat scad sansele de recuperare.

Am instalat acum cateva minute MBAM, astept sa vad rezultatul...

#16
Fifi_V2

Fifi_V2

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 21.05.2015
In linkul pe care ti l-am lasat mai sus ( "Sursa" ) ai si o solutie pentru eliminarea virusului + recuperare poze.

#17
MikyBG

MikyBG

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 02.09.2014
Momentan, cu MBAM mi-a gasit in total 27, 25 zisi PUP.Optional.Rubar si 2 PUP.Optional.OutBrowse

EDIT: Zice aici ca sunt de tip "Key" si pe undeva prin HKLM\SOFTWARE si un sir lung de foldere/registre sau ce sunt.

Edited by MikyBG, 25 May 2015 - 01:24.


#18
MikyBG

MikyBG

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 02.09.2014
@Fifi_V2 am citit articolul, am instalat Shadow.. ala, faza e ca aleg de ex. partitia D, si nu imi apare nimic altceva.

Edited by MikyBG, 25 May 2015 - 01:51.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate