Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 

Pruni - frunze lipicioase si insecte albe

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Atasez cateva poze cu "fenomenul". Anul asta insa, vad ca, doar prunii (pentru moment?) sunt invadati si atacati de un fel de insect albe, si care lasa ceva lucios in urma lor. Si mai vad si cateva chestii caudate pe frunze (ca niste mugurasi).
Ce sa fie? Posibil cuib din care vor iesi alte insect de acest gen?

Daca ar fi pe frunze, ar mai fi cum ar mai fi, dar nu mai poti sta la umbra, alsa o rufa sau masina sub pom, ca se umple de acest lipici care curge (sau poate ca de la vant, aceste insect cad si se imprastie). Mi-a cazut si pe tastatura de la laptop, si cand am dat cu degetul, s ramas o urma lipicioase, care a iesti, dar destul de greu.

Observ ca de deocamdata acest fenomen se manifesta la partea inferioara (frunzele de jos), care sa zicem ca sunt cumva la urmbra? Cele de la partea superioara (de la 2 metri jumate in sus) par sanatoase si normale.

Pomii au fost varuiti, la 1 mai. Au fost si stropiti (nu mai stiu cu ce si cand, ultima oara, dar tot recent). Stiu ca si stropirile astea se fac ei ele la un anumit interval de timp, nu mereu.
Poate cineva sa-mi spuna despre ce e vorba si mai ales sa-mi recomande o solutie pentru a remedia?

Multumesc.

Attached Files



#2
leomagic44

leomagic44

    Io, cu electronii.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,049
  • Înscris: 06.02.2012
Paduchi, tratament cu mospilan.

#3
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Multumesc pentru raspunsul rapid si la obiect.
Care ar fi cauza aparitiei acestor paduchi? De ce (momentan) doar la pruni?

#4
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007

View Postcolombo2003, on 24 mai 2015 - 17:22, said:

Care ar fi cauza aparitiei acestor paduchi?

Care o fi cauza aparitiei soarecului, a gainii sau a maimutei?

View Postcolombo2003, on 24 mai 2015 - 17:22, said:

De ce (momentan) doar la pruni?

Ca ( momentan ) asta e cel mai bun de supt din zona. Daca ai avea in fata ta pe masa trei farfurii cu urzica, pelin si salata ( toate proaspete ) din care ai servi?

#5
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Hmmm, poate ca ar fi trebuit sa fac alt topic... M-a apucat studiatul, si, am gasit si un cires, dar care are insa niste musculite negre, mici, pe intradosul frunzei. Arata de zici ca a uns-o cineva cu zat de cafea. Si se circeste. Si pare ca va incepe sa se usuce.
Era deja tarziu si n-am mai apucat sa fac poze, dar cred ca stiti despre ce vorbesc.

Oare solutia propusa de @leomagic44 este buna si pentru cires?
Multumesc

#6
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009

View Postcolombo2003, on 25 mai 2015 - 00:15, said:

M-a apucat studiatul, si, am gasit si un cires, dar care are insa niste musculite negre, mici, pe intradosul frunzei.

Deschide tu (sau roaga un coleg sa deschida) un subiect numit: buletine de avertizare fitosanitara.
Acolo sa fie postate toate buletinele de avertizare fitosaniara din toate judetele.
Unitatea fitosanitara de care apartin  a emis in 19 mai o avertizare pentru musca cireselor (Rhagoletis cerasi).
Aceste buletine sunt utile celor care nu recunosc usor unele boli/etc!

As inlocui Mospilanul cu Actara/Calypso/etc ....am eu un "cui" impotriva Mospilanului!
Si daca tot muncesti sa stropesti adauga si un fungicid in pompa!

View Postcolombo2003, on 25 mai 2015 - 00:15, said:

Era deja tarziu si n-am mai apucat sa fac poze, dar cred ca stiti despre ce vorbesc.

Fara poze nu stim! ... ne imaginam cate ceva! ... e greu si cu pozele astea: depinde de rezolutie, unghiul de
fotografiere, daca s-a pozat si pomul in intregime, etc.

#7
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,038
  • Înscris: 17.03.2005
Ete nah, e greu. Sunt tot afide.

#8
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
@danutz_2009 (si nu numai): http://forum.softped...e-fitosanitara/

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate