Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Hidroizolatii terase si beci - probleme de rezolvat!

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
rsandu16

rsandu16

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 06.02.2005
In primul rand vreau sa fac o propunere moderatorilor acestui forum,intrucat am observat ca nu exista un capitol special pentru acest subiect destul de important si pentru care am gasit informatii destul de disparate.Trebuie gasita o forma in acest forum pentru a concentra discutiile pe aceasta tema.
Vin si eu aici cu doua probleme....prima la terasa si cea de a doua la beci..... O sa incep cu cea de la terasa:

Am o casa in constructieS+ P+1+pod si am ajuns la stadiul de sape turnate la interior iar la exterior caramida-tencuiala-polistiren 15 -masa de spaclu doar prima mana.
Problema o am la terasa casei de la parter, 4m latime si 10 lungime si cu panta data, cu diferenta de 2cm intre sapa de la interior fata de cea la exterior.
Pana acum nu s-a efectuat hidroizolatie peste placa de beton de la terasa,construita separat de structura casei dar legata de ea si izolata cu extrudat intre casa si terasa.Peste placa s-a turnat sapa. Sapa de pe terasa este armata cu fulgi si aditivata cu o subst de la Iso....t.
La partea dinspre terasa se umezeste destul de mult peretele(terasa este spre nord si o voi acoperi in viitorul apropiat).
Pe exterior , in dreptul acestei terase polistirenul a fost decupat cam 15 cm pentru a hidroizola pe viitor cu mortar elastic hidroizolant.
Placa de beton a terasei este legata de cea a casei cu mustati apoi cofragare si turnare,dar este pus extrudat intre ele.
Asta iarna,dupa ceva dezgheturi exista umezeala mult mai mare si se umezea si sapa de pe interior, pe o portiune de vreo 30cm.
Acum nu mai este umiditatea respectiva decat ceea ce se vede in poze.
Inca un amanunt,nu am inca turnate trotuarele
Intrebarea este de unde este umezeala si ce as putea face?

Attached Files



#2
casadivino

casadivino

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,161
  • Înscris: 17.07.2013
Incearca sa ingropi perimetral in jurul terasei un tub de dren ........

#3
rsandu16

rsandu16

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 06.02.2005
tub de dren din PPR sau alt material. Cam ce orientare sa aibe? Banuiesti ca e de la infiltratii sub casa? La sapatura initiala era uscat,fara izvoare ....
Eu oricum o sa fac trotuarele intr-o luna aproximativ,dar nu vreau sa le torn fara a rezolva aceste probleme....
Scurgerile pluviale de pe casa o sa le bag si pe alea in canalizare.....

Edited by rsandu16, 25 May 2015 - 17:47.


#4
casadivino

casadivino

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,161
  • Înscris: 17.07.2013
Teava riflata  PVC

eu zic ca nu strica sa o "ingropi" inainte de trotuar

#5
rsandu16

rsandu16

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 06.02.2005
ok...si cum trebuie pozitionata? As dori sa se puna cat de cat corect dinainte,ca sa nu trebuiasca sa mai sparg ceva dupa aceea....

#6
rsandu16

rsandu16

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 06.02.2005
Si apropo...sub trotuare se mai poate pune vreo membrana pt a ma asigura ca dupa ani si ani....la fisurarea betonului nu se duca apa in jos?

#7
casadivino

casadivino

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,161
  • Înscris: 17.07.2013
o pozitionezi perimetral terasei la 40/50/cm adancime inainte/in fata trotuarului dar nu inainte de a o "imbraca" cu geotextil.
la trotuar ii dai o mica panta exterioara.. din beton

#8
rsandu16

rsandu16

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 06.02.2005
Am inteles.Multumesc!
Dar problema evocata la inceputul postului,la limita dintre casa si terasa pe interior , este provocata tocmai de lipsa drenajului apei de langa casa?

#9
casadivino

casadivino

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,161
  • Înscris: 17.07.2013
poate fi una din cauze...

termoizolatia casei atinge solul ?

#10
rsandu16

rsandu16

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 06.02.2005
Nu...nu atinge solul,exista loc pt soclu

#11
casadivino

casadivino

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,161
  • Înscris: 17.07.2013
ok

#12
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 rsandu16, on 24 mai 2015 - 16:10, said:

Asta iarna,dupa ceva dezgheturi exista umezeala mult mai mare si se umezea si sapa de pe interior, pe o portiune de vreo 30cm.
Mai este o posibilitate de luat in considerare: acolo ar putea fi condens din cauza ca terasa face punte termica cu peretele.
Zona aceea de perete, prin contact cu terasa, ajunge sa fie foarte rece, mai rece decat punctul de roua (de ordinul a 10 - 15 C, in functie de umiditatea relativa) si atunci acolo se condenseaza umiditatea din casa.

#13
rsandu16

rsandu16

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 06.02.2005
M-am gandit si eu la posibilitatea asta.
A fost pus extrudat intre placa de la casa si placa de la terasa(placa de la terasa a fost turnata imediat dupa aceea).
Dupa ce s-a terminat casa la rosu, s-a turnat sapa , si in casa si pe terasa(cu diferenta de nivel intre casa si terasa,2-3 cm,cu panta data).Apoi s-au montat geamurile si usa catre terasa.
Daca stau sa ma gandesc,exista punte termica facuta de sapa,desi exista sant de dilatare al sapei intre casa si terasa
Umezeala era si inainte de turnarea sapei intre casa si terasa, dar acum de exemplu umezeala nu mai este in dreptul usilor catre terasa,doar pe zona peretilor

#14
luca.matei

luca.matei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 08.03.2007

 rsandu16, on 26 mai 2015 - 10:09, said:

A fost pus extrudat intre placa de la casa si placa de la terasa(placa de la terasa a fost turnata imediat dupa aceea).
Umezeala era si inainte de turnarea sapei intre casa si terasa, dar acum de exemplu umezeala nu mai este in dreptul usilor catre terasa,doar pe zona peretilor
Fa-ne o schita (sectiune) prin camera, peretii afectati si terasa (nu uita sa marchezi si extrudatul ala unde e pus). Din ce ai descris aici, eu as miza pe infiltratie ascensionala prin soclul casei, care se transmite la sapa (sapa de pe terasa) si apoi la pereti (in felul asta se explica si cum a trecut apa peste membrana bituminoasa de sub zidarie -  sper ca exista).

#15
rsandu16

rsandu16

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 06.02.2005
Ok. O sa fac pana diseara sau la noapte o schema cum pot si eu...nu am talent la desen. Ideea ca intrevad 2 variante,ori nu e cartonul pus in zona aia, ori e ascensional, dar nu am inteles de unde vine apa, din laterale sau de sub terasa.Din lateralul terasei e o solutie trotuarul care oricum il torn,dar daca e altceva,sunt in pom
O sa fac schita cat pot de repede

#16
rsandu16

rsandu16

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 06.02.2005
Gata , cred ca am reusit sa desenez ceva.....
Acum imi dau seama ca tencuiala de pe exterior este posibil sa imi acopere zona dintre terasa si casa.....si ascensional sa se umezeasca...oare asa e sau  vine din lateral?
O sa refac schema pt a explica...

Am atasat o poza in care arata pe unde s-a pus polistirenul, inainte de turnarea placii terasei. Dreapta jos.
Am refacut schema ,tencuiala este cu portocaliu

Attached Files


Edited by rsandu16, 27 May 2015 - 06:49.


#17
luca.matei

luca.matei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 08.03.2007
Trage umezeala pe langa extrudatul ala, de unde ajunge la sapa/tencuiala/zidarie. Teoretic, ar trebui sapat in jurul casei si dat cu hidroizolatie soclul. In situatia ta, poate ar trebui sa vorbesti cu unii care fac lucrari de reparatii cu r a d m y x, p e n e t r o n sau ceva similar. Practic, se dau niste gauri din loc in loc (in cazul tau eu zic ca ar trebui date oblic, din sapa de deasupra extrudatului pana in soclul casei) si se baga o solutie care impermeabilizeaza. La beton si zidarii merge sigur, la sapa trebuie sa vorbesti cu cineva lucreaza cu materialele astea. Poate te sfatuiesc si ei cum sa faci mai bine.
Mai asteapta si alte opinii. Bafta.

#18
rsandu16

rsandu16

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 06.02.2005
Multumesc oricum de sfaturi....
De sapat o sa sap pt trotuare si atunci o sa hidroizolez soclul....Apoi torn trotuarele si acopar terasa....sper ca asta va mai diminua umezeala....numai ca nu stiu cum sa fac cu  problema aparuta intre terasa si placa casei...sau mai bine zis...cand sa o fac...sa astept sa dispara problema dupa hidroizolare soclu si trotuare si abia mai apoi,intr-un alt stadiusa acopar extrudatul ala cumva?....
Stie cineva vreo solutie sau ce substante sa folosesc pt hidroizolare peste extrudatul ala?

Edited by rsandu16, 27 May 2015 - 20:57.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate