Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

Ce trebuie stiut despre smartphone-uri & achizitie

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
IrishRiver

IrishRiver

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 30.01.2014
Buna ziua si va multumesc pentru atentie.
Doresc sa achizitionez un smartphone pentru care am un buget de 1350 lei dar cum sunt multe modele pe piata imi este si mai greu sa aleg.
In ultimele zile am stat pe net si am citit despre functiile pe care le ofera aceste telefoane, am vazut/citit si review-uri pentru anumite telefoane si mi-am cam format o parere dar mai vreau si altele.
Eu vreau stiu :
- ce functii/optiuni importante trebuie sa aiba un smartphone. Unul in 1300 lei trebuie sa inglobeze cateva chiar daca nu costa cat un s6 sau un g4 care sunt dintr-o alta gama de pret.
- dupa ce achizitionez telefonul ce teste ar trebui sa ii fac ? Aici fac referire la soft-uri cum sunt cele pentru memorii ram (memtest) sau hd tune pro pentru hard-disk-uri. Deci care sunt soft-urile de testare.
Ma intereseaza un smartphone cu un sistem de operare cat mai recent cum este lolipop sau windows 10 (vezi continuarea).
Vreau sa aiba o camera buna in special pentru fotografii.
Mai aveam cateva ganduri dar s-au cam pierdut...
Pana acum imi plac urmatoarele
- ASUS Zenfone 2 ZE551ML cel cu 2 GB RAM http://www.pcgarage....32gb-4g-silver/
- Nokia Lumia 830 care o sa aiba parte de upgrade la windows 10 cand va fi lansat. http://www.pcgarage....umia-830-black/
Ar mai fi lumia 640 XL, lg g3s care este lansat de ceva timp si nu prea ma mai intereseaza, htc desire 626...
Deci... ?

#2
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,364
  • Înscris: 10.09.2014
Smartphone iei în funcție de ce bani ai (ai specificat deja) și ce vrei să faci cu el (nu ce poate el să facă).

Ce dorești să faci cu el și cât de bine vrei să le facă? Poze am înțeles, altceva?

Edited by LeopardSurd, 24 May 2015 - 15:26.


#3
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
@Leopard are dreptate:
  • te decizi ce anume vrei sa ştie (şi să şi facă) aparatul telefonul

  • te uiţi în buzunar ţi vezi ce buget ai (în cazul tău 1.300 lei)

  • te interesezi (notezi) modele care îţi fac cu ochiul

  • compari ce oferă telefoanele alese cu ce vrei tu şi cu bugetul
Daca eşti abonat/vrei să te abonezi, evident ia în calcul abonamentul lunar (aparatul va costa semnificativ mai puţin decât „la liber”, dar va compensa cu abonamentul lunar)


LE: majoritatea telefoanelor au topicuri aici şi poţi citi ceva despre ele (cu plusuri şi minusuri) pe baza experienţelor celorlalţi.

Edited by Pololica, 24 May 2015 - 15:47.


#4
sailor62

sailor62

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 28.07.2008
5.te gandesti ce aplicatii ai vrea moca pe telefon si compari SO
6.te uiti la durata de viata a bateriei
7.vezi de blocajele anumitor modele de telefoane in timpul utilizarii

#5
IrishRiver

IrishRiver

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 30.01.2014
Asta ar fi primul meu smartphone adevarat. Pana acum nu am dat mare atentie, am folosit telefoane ieftine cum sunt cele clasice de la Nokia.
Cum am zis, buget 1300/50lei.
Pur si simplu vreau un telefon performant, ceva bun. O sa instalez diverse si diverse aplicatii pe el inclusiv jocuri. Vreau sa ruleze orice iar din review-urile citite asta o face.

review http://www.gadget.ro...2-ze551-review/

Acum detin un Samsung star 3 si am un abonament de 34/35 lei / luna la Vodafone.
Uite, de chestia cu abonamentul nu m-am interesat.

Editare//

Ce este de comentat la partea cu abonamentul ? Ce ar trebui sa fac/stiu ?

Edited by IrishRiver, 24 May 2015 - 16:22.


#6
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Preţul unui telefon este invers proporţional cu abonamentul. Adică la un abonament mare (de la 20E în sus sau Red dacă tot ai pomenit de Vodafone) telefonul va avea un preţ cât mai mic. Un telefon premium nu cred că va fi 0 (zero), dar măcar vei avea beneficii pe care să le poţi consuma cu noul telefon.

Doar să ai în vedere că la retenţie (adică prelungirea abonamentului) se face pe 2 ani cu aparat. Aici depinde de necesităţile tale de comunicare. Vezi cât vorbeşti, cât navighezi pe internet, ce aplicaţii intenţionezi să foloseşţi (whatsapp, viber, facebook, skype, antiviruşi, SMS, etc). Dacă abonamentul pe care îl ai îţi e îndeajuns (presupun că e de 8E/lună), compară ce modele vrei cu ce găseşti la Voda. Sunt modele comune care le găseşti peste tot (Iphone 6/5, Samsung Galaxy S6), dar şi modele pe care le găseşti doar la unii (marca proprie Vodafone, de exemplu, anumite modele Nokia/Windows Lumia, le găseşti în magazinul unui operator şi nu în celelalte).

#7
IrishRiver

IrishRiver

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 30.01.2014
Bun, eu nu vreau sa fac alt abonament. Eu vreau sa cumpar Zenfone 2 la liber si sa continui cu Vodafone, sa am acelasi numar, tot 35 lei/luna etc...

#8
sorin83

sorin83

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,262
  • Înscris: 19.08.2007
Eu cred ca nu te-ai hotărât pe deplin ce telefon vrei. Nu prea poti compara 830 care e relativ compact cu Zenfone 2 si 640xl care sunt peste medie ca mărime pentru telefoane de 5.5-5.7".

Eu ti-ar recomanda in bugetul tau un Lumia 930. Il poti gasi la banii astia la diverse oferte si din punctul meu de vedere, ca începător in ale smartphone-urilor ti s-ar potrivi mai mult un Windows phone decat un android chinezesc care mai poate avea diverse bug-uri.

Daca esti hotărât pe Zenfone (in primul rând ia o rigla si vezi cat de mari sund dimensiunile conform specificatiilor telefonului), citeste si vizualizeaza toate părerile utilizatorilor despre el. Părerile oamenilor care l-au utilizat cateva saptamani sunt mult mai pertinente decat ale review-erilor care fac asta pentru bani si ori nu apuca sa-l testeze cum trebuie ori mai inchid ochii la anumite aspecte ca sa nu-si strice relatiile cu cei care le trimit telefoanele.


Edited by sorin83, 24 May 2015 - 17:07.


#9
IrishRiver

IrishRiver

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 30.01.2014
Intr-adevar imi este greu sa ma decid deoarece cheltuiesc o suma de bani importanta si sunt foarte multe variante/optiuni.
Unde as putea gasi luma 930 la diverse oferte in 1300 lei ?
Legat de pareri, unde as putea gasi ?  Pe gsmarena se posteaza mult si aiurea, parerea mea iar aici pe forum nu exista thread.

Edited by IrishRiver, 24 May 2015 - 18:59.


#10
ab06deg

ab06deg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,671
  • Înscris: 13.04.2009
http://forum.softped...Nokia-Lumia-930

Printre prieteni nu găsești sa butonezi diferite telefoane sa iti faci o idee înainte de a comanda? Și intr-un magazin poți sa le vezi. Sau mai multe magazine de fapt :) dup-aia îl comanzi online și ai posibilitatea sa îl schimbi în 30 de zile.
Legat de abonament, asigura-te ca ai net inclus. E păcat sa ai smartphone fără net destul.

#11
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,364
  • Înscris: 10.09.2014

View PostIrishRiver, on 24 mai 2015 - 18:59, said:

Intr-adevar imi este greu sa ma decid deoarece cheltuiesc o suma de bani importanta si sunt foarte multe variante/optiuni.
Unde as putea gasi luma 930 la diverse oferte in 1300 lei ?
Legat de pareri, unde as putea gasi ?  Pe gsmarena se posteaza mult si aiurea, parerea mea iar aici pe forum nu exista thread.
Nu te lua după GSMArena că-s numai indieni și pakistanezi pe acolo. Ălora poți să le dai gratis și mama telefoanelor aurită cu platină și tot ar găsi nod în papură. Că deh, rudă cu țiganu'.

#12
IrishRiver

IrishRiver

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 30.01.2014
Am gasit aici un review mai detaliat http://www.gsmarena....view-1240p8.php

#13
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,447
  • Înscris: 26.02.2012
http://www.ilexgsm.r...source=price-ro
Poti sa cauti si un G2 de 32 gb dar este ceva mai scump. Sau daca mai gasesti lumia 930 pe la telekom era oferta intr un timp nu stiu daca mai e.

#14
IrishRiver

IrishRiver

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 30.01.2014
Nu esti primul care imi recomanda Samsung S4 dar totusi...telefonul este din 2013.
Chiar nu va place deloc acel Asus ?

#15
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,447
  • Înscris: 26.02.2012
Asa si?
Sa inteleg ca vrei telefon de 2015 la pret de 2012...
Sau tu vrei un telefon cu carcasa 2015 dar hardware de 2012? Adica ce conteaza ca are un hardware vechi, atata timp cat scrie ca telefonul este aparut in 2015 totul este bine :))) ce mai logica...

#16
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,364
  • Înscris: 10.09.2014

View PostIrishRiver, on 25 mai 2015 - 16:58, said:

Nu esti primul care imi recomanda Samsung S4 dar totusi...telefonul este din 2013.
Chiar nu va place deloc acel Asus ?
Ca să-ți pun drept, ce nu-mi place mie la Asus e că are acel procesor Intel care încă nu e compatibil cu toate aplicațiile și care, iar, e cunoscut că o cam rupe pe doamna baterie. Dar nu îl am să mă pronunț altfel pare un telefon super ok.

Și eu personal aș lua G2-ul, chiar și versiunea de 16 GB memorie internă. Ideea e doar să iei android cu 2 GB de RAM că 1 nu merită dacă tot dai atâția bani.

#17
IrishRiver

IrishRiver

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 30.01.2014
Nu vreau sa mai cumpar acel Asus de 5.5, dual sim etc.. M-am gandit la varianta single sim cu display de 5.0 http://www.pcgarage....-16gb-4g-black/ care are si un pret mult mai mic. Am vazut intr-un review video ca display-ul este foarte slab comparativ cu Asus de 5.5 sau lumia 830 (este mai inchis).

Momentam am adaugat in cos pe pcg Lumia 830 black 4g.

Un alt telefon care m-a interesat la inceput si a inceput sa ma intereseze din nou pentru ca primeste update la lolipop este asta  http://www.emag.ro/t...h/pd/D4LB5BBBM/ dar are 1 gb RAM.

Edited by IrishRiver, 26 May 2015 - 16:22.


#18
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,909
  • Înscris: 24.06.2002

View PostIrishRiver, on 26 mai 2015 - 16:21, said:

Nu vreau sa mai cumpar acel Asus de 5.5, dual sim etc.. M-am gandit la varianta single sim cu display de 5.0 http://www.pcgarage....-16gb-4g-black/ care are si un pret mult mai mic. Am vazut intr-un review video ca display-ul este foarte slab comparativ cu Asus de 5.5 sau lumia 830 (este mai inchis).

Momentam am adaugat in cos pe pcg Lumia 830 black 4g.

Un alt telefon care m-a interesat la inceput si a inceput sa ma intereseze din nou pentru ca primeste update la lolipop este asta  http://www.emag.ro/t...h/pd/D4LB5BBBM/ dar are 1 gb RAM.

Vezi si Lumia 735. Are un display amoled superb si specificatii similare cu Lumia 830 dar la un pret cu ~300 lei mai mic.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate