Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Cat timp pot sa aman orasul ?

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
pcpalex

pcpalex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 11.10.2010
Salutare,

Mai baieti , am luat sala , si vreau sa stiu si eu cat timp pot sa aman traseul . Am auzit ca intr-un an de zile de cand am luat sala sau in timp de un an de zile de cand am bagat dosarul .. sau cum este... ? Este evident ca il aman sa fac rost de niste lovele sa dau ..

#2
TazCelRau

TazCelRau

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 956
  • Înscris: 28.06.2009
Sa dai politaiului sau cui....

#3
pcpalex

pcpalex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 11.10.2010
Conteaza cui , ce sa dau ? Am pus o intrebare legata cu totul de alt ceva .. Am spus doar pretextul pentru care vreau sa aman..

#4
newbie13

newbie13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,008
  • Înscris: 13.12.2009
da, conteaza.
nimeni nu isi doreste sa conduca alaturi de un inapt. nu esti doar un pericol pentru siguranta ta, ci si pentru a altora.

#5
jozefin

jozefin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 741
  • Înscris: 24.10.2006
Nu-l amana! Vei avea nevoie de alte ore de condus ca sa ai sanse sa iei traseul.

#6
TazCelRau

TazCelRau

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 956
  • Înscris: 28.06.2009
Vrei sa apari la stirile de la ora cinci? Cere ore de oras la scoala de soferi unde ai facut conducere. Pe urma nu trebuie sa dai nimic nimanui. Si daca te pune `politaiul sa opresti aici pe dreapta si pe dreapta e oprirea interzisa te intorci la colegii din spate si le zici: imi sunteti martori :D

#7
established

established

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 14.05.2015
1 an , incepand din momentul in care ai facut fisa medicala pe care ai depus-o la scoala de soferi .

#8
Wiggle

Wiggle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 296
  • Înscris: 22.05.2014

 augustinionut, on 24 mai 2015 - 13:22, said:

Cere ore de oras la scoala de soferi unde ai facut conducere.
Ca sa ceri ore trebuie sa platesti si este cea mai corecta decizie. Cu 200 euro ( atat se cere la mine in oras ) faci scoala iar.

#9
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,258
  • Înscris: 02.02.2006

 established, on 24 mai 2015 - 13:34, said:

1 an , incepand din momentul in care ai facut fisa medicala pe care ai depus-o la scoala de soferi .

Amesteci borcanele.

Fișa medicală are valabilitate 1 an de când este ea emisă, chiar dacă ai început sau nu școala de șoferi.
Cazierul judiciar are valabilitate 6 luni de la emitere, la fel, indiferent dacă ai început sau nu școala.
”Școala” (fișa de școlarizare ce atestă absolvirea cursurilor) are valabilitate 1 an de la ultima oră de conducere, indiferent de valabilitatea celorlalte acte.

Chiar dacă școala nu a expirat, restul actelor pot expira, chiar și între momentul examenului teoretic și a celui practic, caz în care nu se poate da examenul decât dacă le obții din nou, respectiv dacă scoți alt cazier și/sau faci un nou control medical/psihologic.

Și dacă expiră viza de flotant/buletinul (după caz), iarăși nu vei putea da examenul practic, chiar dacă cel teoretic l-ai dat deja.

#10
pcpalex

pcpalex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 11.10.2010
Multumesc mult .

#11
deziluminatorul

deziluminatorul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 11.04.2015
Arges ?

Eu nu pot sa cred ca ajutati unul care va lua permisul pe spaga si e potential pericol sa dea peste cineva din familia voastra.

#12
dj_yonut

dj_yonut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 416
  • Înscris: 29.11.2009
Daca nu esti in stare sa iei un permis pe drept, e 40 sau 50 lei sedinta. Faci 5-6 sedinte cu o saptamana inainte de examenul practic.
In caz contrar, daca esti unul dintre aia "inteligenti" care vor sa dea mai multi bani sa il ia pe nedrept decat sa dai 300 lei pe 5 sedinte, iti urez ca primul pom sa fie al tau.

Edited by dj_yonut, 24 May 2015 - 14:06.


#13
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,434
  • Înscris: 15.07.2008

 pcpalex, on 24 mai 2015 - 13:08, said:

... Este evident ca il aman sa fac rost de niste lovele sa dau ...
Si vrei sa intri in randul soferilor in halul asta ? pune mana si de banii de spaga care vrei sa ii dai, fa ore suplimentare !
Cei care tot il ajutati, de ce nu-i dati si carnetul vostru ? masina voastra ? eventual sa-i faceti si cate un plin de benzina fiecare ! Un sfat bun nu-i dati sa ajunga si el sofer ca si voi (sau voi sunteti "soferi" ca si el ?)

Edited by stlk, 24 May 2015 - 14:46.


#14
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012
Fara sa vreau sa starnesc polemici, vad ca unii din voi sunteti rupti total de realitate. In ziua de astazi, daca nu dai bani, nu iei. In 30 de minute cat dureaza traseul, este imposibil sa nu faci greseli, care cumulat fac 21 de puncte. Stiu, nu e imoral, nu e corect, dar asta e realitatea. Asa se intampla in 90% din cazuri, fie ca vreti sau nu sa credeti. Ceea ce vedeti la stiri, cazuri gen Pitesti, sau acum mai multi ani, Piatra Neamt, e varful icebergului. Examinatorii fac averi de pe urma acestor examene, si pe langa ei traiesc si intermediarii.
Astea sunt subiecte tabu, toata lumea se fereste sa vorbeasca despre ele. Dar asta nu inseamna ca nu exista.

#15
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,258
  • Înscris: 02.02.2006

 Venboteam, on 24 mai 2015 - 15:12, said:

In ziua de astazi, daca nu dai bani, nu iei. In 30 de minute cat dureaza traseul, este imposibil sa nu faci greseli, care cumulat fac 21 de puncte.
O aberație. Posted Image

Am dat în toamnă. Am dat spagă tot atât câte puncte de penalizare am avut: 0. Nu e o laudă, e un fapt: dacă vrei, se poate. Dar mulți s-au obișnuit cu văicăreala, începând de la banalul BAC, până la școala de șoferi și locul de muncă. Toate-s mega imposibile, ale naibii. Posted Image

Edited by alexcrist, 24 May 2015 - 15:52.


#16
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006

 Venboteam, on 24 mai 2015 - 15:12, said:

Fara sa vreau sa starnesc polemici, vad ca unii din voi sunteti rupti total de realitate. In ziua de astazi, daca nu dai bani, nu iei. In 30 de minute cat dureaza traseul, este imposibil sa nu faci greseli, care cumulat fac 21 de puncte. Stiu, nu e imoral, nu e corect, dar asta e realitatea. Asa se intampla in 90% din cazuri, fie ca vreti sau nu sa credeti. Ceea ce vedeti la stiri, cazuri gen Pitesti, sau acum mai multi ani, Piatra Neamt, e varful icebergului. Examinatorii fac averi de pe urma acestor examene, si pe langa ei traiesc si intermediarii.
Astea sunt subiecte tabu, toata lumea se fereste sa vorbeasca despre ele. Dar asta nu inseamna ca nu exista.

Sa înțeleg ca exista indivizi atat de retarzi incat vor face mai mult de 42 de puncte de penalizare pe fiecare ora de condus!?!?
Pai in cazul asta ar fi minunat pentru toată lumea sa ramana(indivizii de mai sus) la dovada vacii pentru ca nu este nicio Rușine sa fii retard.

#17
dj_yonut

dj_yonut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 416
  • Înscris: 29.11.2009

 Venboteam, on 24 mai 2015 - 15:12, said:

Fara sa vreau sa starnesc polemici, vad ca unii din voi sunteti rupti total de realitate. In ziua de astazi, daca nu dai bani, nu iei. In 30 de minute cat dureaza traseul, este imposibil sa nu faci greseli, care cumulat fac 21 de puncte. Stiu, nu e imoral, nu e corect, dar asta e realitatea. Asa se intampla in 90% din cazuri, fie ca vreti sau nu sa credeti. Ceea ce vedeti la stiri, cazuri gen Pitesti, sau acum mai multi ani, Piatra Neamt, e varful icebergului. Examinatorii fac averi de pe urma acestor examene, si pe langa ei traiesc si intermediarii.
Astea sunt subiecte tabu, toata lumea se fereste sa vorbeasca despre ele. Dar asta nu inseamna ca nu exista.

Cred ca voi sunteti rupti de realitate, daca vezi ca nu iei a5-6a oara lasa-te frate, inseamna ca nu e permisul de tine si gata. Dar nu, toti romanii sunt soferi, aia de la stirile de la 5. De ce atatea accidente? Din cauza astora care se cred "cu relatii".
Cand am dat eu traseul nu am avut niciun punct penalizare, cum zicea si un coleg mai sus, daca vrei se poate, totul e sa exersezi si asta o faci la orele de condus cu nenea instructor langa tine.

#18
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012

 alexcrist, on 24 mai 2015 - 15:51, said:

[...]Am dat în toamnă. Am dat spagă tot atât câte puncte de penalizare am avut: 0. [..]
Nu te contrazic. Poate esti exceptia care confirma regula.

 X-plane, on 24 mai 2015 - 16:00, said:

Sa înțeleg ca exista indivizi atat de retarzi incat vor face mai mult de 42 de puncte de penalizare pe fiecare ora de condus!?!?[...]
Am spus de la inceput ca nu vreau sa creez polemici. Din experienta din trafic iti spun ca 90% din conducatorii auto fac greseli in trafic fara a realiza ca le fac. De cate ori calci linia continua involuntar, fara macar sa realizezi acest lucru? De cate ori parchezi masina fara a avea rotile paralele cu bordura? De cate ori faci o manevra si atingi bordura? Samd.

 dj_yonut, on 24 mai 2015 - 16:24, said:

Cred ca voi sunteti rupti de realitate, daca vezi ca nu iei a5-6a oara lasa-te frate, inseamna ca nu e permisul de tine si gata.[...]
Realitatea nu este ca unul sau altul ia, OCAZIONAL, permisul, fara a da spaga. Realitatea e ca la permise este o intreaga mafie. Ti se cauta greselile, pentru a pica si a reveni "pregatit". Pentru ca "ei" stiu sa lucreze la factorul psihologic.
Pentru ca atunci cand faci un calcul si vezi ca, daca ai picat traseul trebuie sa treci din nou prin emotiile examenului de sala, apoi trebuie sa mai iei cateva sedinte de conducere, care inseamna cateva sute de lei, plus emotii, plus... Si daca nu dai spaga, iti cauta iar gresilele, si pisi, si o iei de la capat. Si stai si te gandesti, ca mai degraba te "pregatesti" si scapi de acest stres.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate