Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

ZTE Nubia Z9

- - - - -
  • Please log in to reply
71 replies to this topic

#1
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,001
  • Înscris: 15.04.2011
"ZTE Nubia Z9 are un design excelent și o configurație pe măsură. Display-ul de 5,2 inch și rezoluție full HD e aproape lipsit de margini și, pe lângă o ergonomie mai bună, acest lucru oferă o serie de funcționalități interesante.
De exemplu, dacă strâgi telefonul de două ori, faci un screenshot, iar dacă îți plimbi degetul pe marginea ecranului, poți controla luminozitatea.
Sub display se găsesc un procesor Snapdragon 810 și o baterie de 2.900 mAh, Există trei versiuni ale smartphone-uluui Nubia Z9. Versiunea Classic are 3GB memorie RAM și 32GB spațiu de stocare, cea Elite vine cu 4GB RAM și 64GB spațiu de stocare, iar varianta Exclusive este dotată și cu un senzor de amprente. Camerele foto sunt de 16 (cu stabilizare optică) și 8MP.
Prețurile încep de la 565 de dolari pentru versiunea Classic și ajung la 725 de dolari pentru versiunea Exclusive."

Mi se pare destul de reusit iar pretul e bun.

Specificatii http://www.gsmarena....bia_z9-7207.php

ZTE Borderless Nubia Z9 Official - HD
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/hbqQ2sKifxI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Attached Files



#2
_Claudiu_

_Claudiu_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 05.09.2013
Seamana cu iphone destul de mult. Pretul e cam exagerat, nu imi place per total.

#3
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012
Nu stiu cine ar da pe el 2500 lei (varianta ieftina si nu am pus vama si tva-ul) cand ai alte optiuni mult mai bune cumparate de pe piata gri (ca oricum nici la ZTE nu pupi garantie)  gen Samsung Note 4/ edge, S6 sau Lg G4, etc.

#4
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
Ca alternativa tot de la ZTE ar fi Nubia Z9 max -  ecran de 5,5" FHD,, memorie 3+16 Gb + slot de card pentru inca 128 G , baterie de 2900 mAh . Vine in doua variante de procesor :  810 si 615 .  Ca preturi e undeva mai jos : 500 ( cea cu 801 si 3 gb)  sau 400 $ ( 615 si 2 gb)
Ai dreptate cu preturile .....  la producatorii chinezi de top incepe sa fie cam mare halatul.

#5
ZorK

ZorK

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 561
  • Înscris: 01.08.2006
Foarte scump...Dar imi place la nebunie!!!

#6
moldovanteodordoru

moldovanteodordoru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 25.04.2011
prea scump, ZTE Q705U e undeva la 470 ron ecran 5,7", quad core 1,3Gh, e drept 1GB RAM, 4GB , dar il poti face de 64 linistit printr-un artificiu asupra fisierului voldfstab

#7
aiptek

aiptek

    the big red

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 02.07.2006
Mai sunt pe aici posesori de nubia z9 max?

#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu prea, la cum se vede. Momentan sunt in cautari de telefon, ca al meu cred ca a decedat, dar fiind pre vacanta nu as vrea sa sparg banca. Asa incat as prefera telefoane chinezesti, neauzite, care sa faca treaba, de obicei le gasesti mai ieftin. De ex Z9 Max, care arata bestial si nici nu mai e chiar asa scump, se poate gasi la micul popor chinez pe la 170€ acum. Not bad. Ma rog, nici "fratiorii" Huawei nu mai sunt asa de scumpi odata cu trecerea timpului

#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Hmm.... ma cam tenteaza aparatul asta, dar ma cam da in spate lipsa de developeri pentru el... Adica nu prea am idee de unde sa iau ultimele actualizari, sau rom-uri mai noi....

Si a cam scazut in pret, a ajuns echivalent cu alte oferte mai slabe calitativ

#10
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
Vezi situl oficial Nubia Z9max  si 4pda.
Din cate stiu sunt doua variante de Z9 max - unul cu SD 615 si celalalt cu SD 810.

#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Heh, si pentru ca sunt one man army pe aici, tocmai am dat comanda pentru un ZTE Nubia Z9 Max Posted Image. 163€ de pe Aliexpress.

Ce am cautat? Un terminal mediu ca performanta, deoarece nu joc jocuri, iar cele cateva programe pe care le folosesc nu sunt consumatoare de resurse (mail, diferite mesagerii, waze, editare foto amator, de-astea) . Deasemenea un design placut, o dimensiune mare si in principal o camera performanta. Cu camera eram eu un pic neclar, deoarece erau mai multe telefoane cu camera buna, dar majoritatea erau prea scumpe. Dimensiunea nu putea fi sub 5,2", pentru ca defunctul LG G2 atat era si m-am convins ca dimensiunea asta e minimul acceptat. Si de ce nu, unicitate. Cred ca asta e un telefon pe care nu multi il au, intr-o mare de iPhone si Samsung, e altceva.

Competitia:

-terminale mai noname gen  letv Le1, Le2. Desi ca design erau de top, camera lasa de dorit, desi in teorie sta bine. Insa cam toate review -urile le critica in acest domeniu. Le2 are ca minus si lipsa iesirii audio si culoarea stupida (momentan mai ieftin se gaseste doar goldrose, too gay for me). Are sotia un  le1 si e ok, dar as fi vrut o camera mai predictibila, asta face poze excelente, exceptand cand nu face Posted Image)
-xiaomi Redmi Note 3 si Pro. Nu imi plac, desi teoretic s-ar incadra. Xiaomi Mi Max parca totusi e cam mare, 6,4, wtf, doar cu blutooth as fi putut vorbi la el. Xiaomi Mi Note a fost luat in considerare, si eram cat pe ce sa il comand, dar m-a oprit spatiul de stocare. Varianta de 180€ era cu  16GB, iar mai jos de 32 nu cobor. Sau cobor, dar sa fie cu card. Pacat, era un terminal perfect
-huawei Honor 6 plus. Foarte aproape, era alegerea de pe locul 2, a picat din cauza rezolutiei mici a camerei, as fi vrut o varianta superioara, dar cel mai ieftin dual camera de la ei era Honor V8. 350€. Too much.
-zte Nubia Z11 Max. Prea nou, 100€ in plus. Altfel dat dracu, dar la 270€ nu gaseam decat gold, varianta argintie era 310. Again, too much.

Si uite asa, avand nevoie de un telefon relativ ieftin, pentru ca G2-ul m-a lasat din senin, a trebuit sa fac compromisuri, si sa vad care ar fi cele mai importante chestii la care nu se poate renunta. Camera fiind pe primul loc, a ramas Z9 Max. Daca as fi fost mai pregatit financiar, alegerea s-ar fi dus catre Huawei Honor v8. Dar deh, fix inainte de vacanta, etc etc...

O sa revin cu detalii cand imi vine telefonul. La ora actuala, pentru cineva care nu se joaca pe telefon, consider ca e un super terminal. Cand a aparut se faceau comparatii cu iPhone 6, ca si calitate a constructiei, camera. Vom vedea

@ggelu - am luat varianta cu 2gb, 615. Pe  G2 nu m-a impiedicat niciodata 2 gb de ram, inca e decent. 3 sau 4, ce sa mai zic de 6 mi se pare komentan doar un gimmick.

Edited by MembruAnonim, 27 July 2016 - 07:59.


#12
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
Ca si constructie  seria Nubia e OK, peste nume mai sonore .  Z9 mai  primeste actualizari sigur  inca un an .
Mai discutam dupa ce il primesti.

#13
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Oricum nu sunt asa mort dupa actualizari, trebuie doar ca software-ul sa fie stabil, in limba engleza, si sa pot baga Google. Eventual daca apare Android M, as vrea sa il bag,am auzit lucruri bune despre el. Dar nu disper din cauza asta.

In rest, nu sunt dependent de umblat la ROM, la G2 m-am jucat un pic cat timp a fost nou, apoi mi-am dat seama ca tot versiunile vechi sunt mai pe placul meu, asa ca am revenit la Android  4.4.2. Si cu el am stat pana cand a crapat, se misca mult mai bine asa si avea cateva chestii care mi-au placut din fabrica, fara sa le inlocuiesc cu alte programe.

Cred ca am imbatranit, inainte eram genul care puneam Windows la 4-5 luni de placere, acum doar vreau sa mearga, sa isi faca treaba :)))

Apropo de constructie da, vad ca era comparat cu iPhone S6 si constructia nu era mai prejos deloc, ceea ce zice multe.

Edited by MembruAnonim, 27 July 2016 - 14:57.


#14
aiptek

aiptek

    the big red

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 02.07.2006
daca vrea cineva, vand nubia z9 max al meu...Am ramas pe xiaomi. Cine e interesat putem vorbi pe pm

#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Care Xiaomi? Si care ar fi problemele (daca exista) pentru care renunti la el? Sau minusuri, plusuri, etc. Oricum am dat comanda, nu mai dau inapoi, dar macar sa stiu parerea unui posesor

#16
aiptek

aiptek

    the big red

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 02.07.2006
Am un redmi 3 si un redmi note 3 pro.nu renunt la zte cum ca ar avea baiuri ca nu are nici unu.pur si simplu sunt plictisit de el(boala mea).momentan are instalat pe el cm13, se misca extraordinar de rapid cu acest soft si bateria e mult mai ok ca soft stock sau mokee care l-am avut inainte.asta e cu snapdragon 810 pe el, singurul minus e ca se incalzeste cateodata.Cu ce altceva te pot ajuta?
A si sa nu uit.foliile de sticla de la redmi note 2 se potrivesc perfect pe el

#17
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Mersi fain de info. Eu am comandat varianta cu 615. Vin de pe un G2 pe care l-am folosit sub capacitate clar.  Nu ma joc, plus ca stiu de problemele lui 810 cu caldura. Folii nu am luat niciodata si nici nu o sa iau, nu imi plac; inca ma gandesc daca sa folosesc o carcasa transparenta, sau o rama metalica. Practic motivele pt care am ales Z9 Max sunt calitatea constructiei si materialele premium, si camera.

Se pastreaza calitatile camerei in CM? Intelesesem de pe xda ca nu au portat chiar toate functiile si ca e compilat dupa o versiune mai veche de soft. Apropo de camera, cum ti se pare? Fata de alte terminale avute pana acum foste si actuale. Pentru ca la  G2, desi varful de gama din 2013, fotografiile nu sunt stralucite decat in lumina mare, iar filmarea sufera din cauza refocusarii dese. Pe lumina putina, indoor sau afara deja face fotografii slabute si necesita clar un tripod sau sprijinit aparatul de o suprafata tare sa fie nemiscat, altfel ies miscate pozele. Deasemenea ca baterie, trece ziua usor  sau spre seara gafaie?



#18
aiptek

aiptek

    the big red

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 02.07.2006
Camera in CM mi se pare mult peste stock, oricum sa stii scoate niste bijuterii de poze, focuseaza rapid, nu am reusit cu el sa scot poze in ceata de la miscare .Camera e destul de sensibila la intuneric, chiar si pe lumina slaba scoti poze foarte ok.Chiar mi-a placut foarte mult.Neaparat cumpara-i o husa de silicon, si eu am avut grija de el ca si de un bebe si tot am reusit sa ii fisurez un pic sticla pe spate.Ecranul e pur si simplu superb, culorile foarte vii, e f placut.Miscarea lui in meniuri si aplicatii este fluenta, la telefonul asta nu am gasit niciodata un lag sau o intarziere, percuteaza instant, 3gb de rami isi spun cuvantul. De filmat nu ma pot pronunta pt ca nu prea filmez cu telefonul. In 3d mark in teste pe slingshot a scos 1513 puncte, eram curios cum se misca la jocuri mai solicitante.Daca te joci pe telefon sa te astepti sa il incarci de 2 ori pe zi, asta ti-o zis direct. La utilizare moderata cu net si fara jocuri te duce o zi, dar atat.Ma lasa reci aia cu povesti vanatoresti ca ii tine 2-3 zile bateria si se joaca si net si alte alea, nu e asa din pacate.Zte asta are o baterie mica, 2900mah raportata la hardware-ul performant de pe el.La rimtul in care il foloseam eu, il puneam seara la incarcat sa fiu sigur.Singura bila neagra la acest telefon e acumulatorul relativ slabut, in rest nu am ce sa ii reprosez absolut nimic, da lectii la operare, rapiditate si mod de lucru si la telefoane de 2,3 ori mai scumpe ca si el.Ii sesizabil mai rapid si mai fluent in utilizare chiar si decat RN3 pro al meu sau note 4 al unui amic cu care stateam ieri la taclale si era curios cum se misca " chinezaria" mea. El compara lagdroid (samsung) cu Nubia asta Posted Image)). In fine sa il folosesti sanatos si astept sa zici ceva despre el cand iti ajunge

LE: Am facut aici la birou 2 poze cu el, nu e nu stiu ce dar iti faci o idee de camera lui, in arhiva sunt pozele originale, aici vad ca le redimensioneaza

Attached Files


Edited by aiptek, 03 August 2016 - 08:29.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate