Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation

Reziliere contract Digi Mobil?
 

Eurovision 2016 - Suedia, Stockholm, Globe Arena, a 61-a ediție. UCRAINA A CÂȘTIGAT EUROVISION 2016!

- - - - -
  • Please log in to reply
497 replies to this topic

#1
RODigitalum-megafanro

RODigitalum-megafanro

    *Pro-Digital*

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,752
  • Înscris: 07.04.2006
„S-a dus" Ediția a 60-a (Ediția a LX-a)), ce a avut loc în perioada 19-23 mai 2014 în Austria,  Viena, „BUILDING BRIDGES“,   urmează Ediția a 61-a (Ediția a LXI-a) în Suedia, în anul 2016.  Postare plăcută cu știrile despre Ediția a 61-a ( Ediția a LXI-a) ce va avea loc în Suedia. Suedia a câștigat cea de-a 60 a ediție (Ediția a LIXI-a) a Eurovision în anul 2015 (Måns Zelmerlöw - Heroes - Suedia)!
--------------------------------------------------------

Istoria Eurovision 2015, Austria, Viena, sâmbătă 23 mai 2015, finala, BUILDING BRIDGES“:

Cu 365 de puncte, Suedia s-a clasat pe primul loc la cea de-a 60 ediție a Eurovisionului, urmată de Rusia. România a fost reprezentată de trupa Voltaj și a obținut 35 de puncte.


Suedia câștigă pentru a șasea oară Eurovisionul, ultima dată fiind în 2012. România a obținut 35 de puncte, s-a clasat pe locul 15 și doar o singură dată a obținut punctajul maixim, 12 puncte, de la Moldova.  "Bun și acesta. În context, trebuia o piesă foarte bună pentru a culege câte 4-5 puncte de la toți...", a comentat Andrei Partoș.
Cum s-au acordat punctele
Muntenegru (Serbia 12), Malta (Italia, 12), Finlanda (Suedia), Grecia (Italia 12), Portugalia (4 puncte România, 12 Italia), România: (8 puncte Suedia, 10 Rusia, Italia 12), Belarus (12 Rusia), Albania (8 Rusia, 10 Grecia, 12 Italia), Moldova (8 Suedia, 10 Rusia, 12 România), Azerbaijan (Rusia 12), Letonia (Suedia 12), Serbia (12 Muntenegru), Estonia (12 Rusia), Danemarca (2 puncte pentru România, 12 Suedia), Elveția (12 Suedia), Belgia (5 puncte pentru România, 12 Suedia), Franta (12 Belgia), Armenia (12 Rusia), Irlanda (12 Letonia), Suedia (12 Australia), Germania (12 Rusia), Australia (votază pentru prima oară - 12 Suedia), Republica Cehă (12 Azerbaijan), Spania (5 puncte pentru România, 12 Italia), Austria (12 Australia), Macedonia (12 Albania), Slovenia (12 Suedia), Ungaria (1 punct România, 12 Belgia), Marea Britanie (12 Suedia), Georgia (), Lituania (Letonia), Olanda (12 Belgia), Polonia (12 Suedia), Israel (5 puncte pentru România, 12 Italia), Rusia (12 Italia), San Marino (12 Letonia), Italia (12 Suedia), Islanda (12 Suedia), Cipru (1 punct pentru România, 12 Italia), Norvegia (12 Suedia), Georgia (12 Armenia)
Eurovision 2015, pas cu pas
S-a dat STOP VOT! Începe citirea voturilor. Pentru fanii Eurovision, mare bătălie urmează să se dea între Italia, Suedia și Rusia, iar România se regăsește printre primele 10.  "Corect ar fi să fim în primele 10, dar nu e destul să spunem noi asta...", spune Andrei Partoș. Iată câteva predicții ale fanilor Eurovision. "Repet ce am spus inainte de finala: Suedia, Rusia si Italia, dar habar n-am in ce ordine vor fi acum", "Romania este in top 5 dupa o prestatie excelenta. Italia merge cu Suedia brat la brat pentru 1, "Mi-au confirmat prestatiile serii Top-ul pronosticurilor: 1. Suedia - 2.Australia/Italia - 3.Rusia".
Iată în ce ordine vor urca finaliștii pe scena Eurovision 2015:
1. Slovenia - Maraaya - Here For You (Slovenia) 2015
2. Franța - Lisa Angell - N'oubliez pas (France) 2015
3. Israel - Nadav Guedj - Golden Boy (Israel)
4. Estonia - Elina Born & Stig Rästa - Goodbye to Yesterday
5. Marea Britanie - Electro Velvet - Still In Love With You
6. Armenia - Genealogy - Face The Shadow
7. Lituania - Monika Linkytė and Vaidas Baumila - This Time
8. Serbia - Bojana Stamenov - Beauty Never Lies
9. Norvegia - Mørland & Debrah Scarlett - A Monster Like Me
10. Suedia - Måns Zelmerlöw - Heroes - Sweden
11. Cipru - John Karayiannis - One Thing I Should Have Done
12. Australia - Guy Sebastian - Tonight Again
13. Belgia - Loic Nottet - Rhythm Inside
14. Austria - The Makemakes - I Am Yours
15. Grecia - Maria-Elena Kyriakou - One Last Breath
16. Muntenegru - Knez - Adio
17. Germania - Ann Sophie - Black Smoke
18. Polonia - Monika Kuszyńska - In The Name Of Love
19. Letonia - Aminata - Love Injected
20. ROMÂNIA - Voltaj - De la capăt
21. Spania - Edurne - Amanecer
22. Ungaria - Boggie - Wars For Nothing
23. Georgia - Nina Sublatti - Warrior
24. Azerbaijan - Elnur Huseynov - Hour of the wolf
25. Rusia - Polina Gagarina - A Million Voices
26. Albania - Elhaida Dani - I'm alive
27. Italia - Il Volo - Grande Amore
Sursa: http://www.evz.ro/eu...ine-voltaj.html
----------------------------------------------------------------------------------------------
Postare plăcută cu știrile despre Ediția a 61-a ( Ediția a LXI-a) ce va avea loc în Suedia în anul 2016.

Attached Files


Edited by megafanro, 24 May 2015 - 03:28.


#2
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012
Suedia nu merita sa castige din punctul meu de vedere, iar Romania a obtinut un rezultat destul de bun, avand in vedere ca melodia nu a fost interpretata in limba engleza.

#3
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,049
  • Înscris: 10.07.2013
Am fost iar sabotati la voturi de: Italia care nu ne a acordat nici un punct, dar a primit de la noi 12 puncte si de Spania care ne-a dat doar 5 puncte.Posted Image

Edited by xmanyacs77, 24 May 2015 - 07:25.


#4
cuskus

cuskus

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 23.05.2015
Romania o sa castige cand o sa-i vina randul ! ... cam asa "merge" la Eurovision !

Edited by cuskus, 24 May 2015 - 07:47.


#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Bun, dar varianta in limba engleza este mai slaba ca aia in romaneste. Au crezut ca impresioneaza alegand varianta asta. Oricum, nu conteaza cat de buna e melodia.

#6
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Adevaru' e ca doar 3-4 melodi s-au batut pentru primul loc.
Cu toate ca acestea nu s-au clasat pe locurile 1-4.

D.p.meu.d.v., cele mai bune melodi de la Eurovision de anu' acesta sunt (in ordine aleatorie):
Australia - Guy Sebastian - Tonight Again - 2015;
Suedia - Måns Zelmerlöw - Heroes - 2015;
Slovenia - Maraaya - Here For You - 2015;
Rusia - Polina Gagarina - A Million Voices - 2015.

Cine are curajul, sa ma contrazica  Posted Image

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Voltaj nu a avut melodie de Eurovision. Ne meritam soarta. Nu le-a placut unora melodia Luminitei Anghel, care avea sanse mult mai mari, dar e usor sa gasim vinovati pe nu stiu cine ca nu ne-a votat. Nici eu nu as fi votat cu Voltaj, suedezul le-a dat clasa tuturor, sa inteleaga si ei ce inseamna participarea la acest concurs. Dar in fine, gusturile nu se discuta.

#8
DandyPaul

DandyPaul

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 24.05.2015
daca esti intreg la cap nu poti sa votezi o melodie pentru care exista o probabilitate f. mare sa fie plagiat(in cazul acesta dupa un hit, nu poti sa zici ca d-abia acum auzi melodia). Unii zic ca sunt unele diferente, pai normal ca sunt, oricine isi poate descarca free de pe net softuri prin care sa modifice melodii. Asa poti sa zici ca remixul unei melodii are ceva diferente fata de original si deci e o melodie distincta.

Se vorbeste pe net ca s-au facut eforturi disperate astfel incat sa nu se desfasoare urmatoarea editie la Putin acasa.

Si animatiile din background ale Suediei au fost copiate, chiar ei au recunoscut

Quote

Christer Björkman, șeful delegației suedeze SVT la Eurovision, rămâne optimist. ,,Recunoaștem că am fost inspirați de munca altora, dar refuzăm să admitem că e un plagiat. Oricum, nu avem timp pentru asta”

Australia o melodie banala, sunt mii de melodii asemenea, Rusia o melodie buna dar iar nu e ceva deosebit si in plus mi se pare ca pe rusoaica a mai lasat-o vocea din semifinala pana azi.

Ce m-a surprins a fost ca Muntenegru, Albania au terminat in jumatatea a2a, Albania sub Romania wtf si Estonia mult prea jos.

UK si France de kko ca de obicei.

Edited by DandyPaul, 24 May 2015 - 08:40.


#9
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,576
  • Înscris: 12.03.2006
Asa melodie, asa loc...cand am avut ceva mai bun, am fost apreciati si ne-am clasat mult mai bine.Nu cred ca noi vom castiga vreodata.E bine insa sa fim multumiti, daca prindem un loc in primii 5 macar.

Multe piese bune au fost la Viena.M-a uimit Belgia, a luat cate putin de la toti, deci nu e vorba de geopoltic chiar tot timpul.

Credeam ca ies australienii, ca sa dea rost invitatiei in concurs.

Ce sa mai zic de Germania, Franta si Anglia.Nici cu Spania nu pot spune ca a fost prea bine.Ca tari organizatoare, e penibil pentru ei, pana s-or supara...si ei si taie macaroana.

Era culmea sa iasa Rusia, mai ales acum...!Nu inteleg de ce noi am dat puncte Rusiei, chiar nu inteleg!

La mai mare, la anul!Depinde de noi, si de selectia nationala, sa mai lasam favoritismele o data!Aveam sanse mai mari cu alta piesa, Voltaj nu era de Eurovision, cu piesa aia.A incercat si Ungaria reteta noastra si nici ea nu a prins la public.Nu ar strica transparenta totala la votarea prin sms, ca exista suspiciuni, ca doar se incaseaza banii si iese cine trebuie.Oricum iese cine trebuie, la votul juriului.Ne mai miram de locul 15?

Edited by arab, 24 May 2015 - 09:00.


#10
Dares

Dares

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,920
  • Înscris: 04.07.2010
Gogoasa asta de "concurs", in care vecinii se voteaza intre ei, este compet inutila. Bine ca am luat si locul 15, e un rezultat de mare valoare care va face cunoscuta Romania in toata lumea... pana la urma totul s-a desfasurat cum era de asteptat: s-au mai tocat niste bani publici de catre TVR, ne-am clasat spre sfarsitul turmei, iar la anul trimitem pe altii intr-o scurta vacanta in Suedia. In spiritul egalitatii si corectitudinii politice, ar trebui sa-i trimitem la Eurovision si pe Guta sau Adrian Minune, astia accepta si dedicatii... macar produc niste bani, nu doar cheltuie.  :)

#11
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
a participat australia la eurovision? parca stiam ca participa la oceanvision.

#12
DandyPaul

DandyPaul

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 24.05.2015
ca sa vedem locul nostru mai apropiat de adevar ar trebui sa scadem cele 12 puncte de la Moldova

#13
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,402
  • Înscris: 17.04.2006
Nu urmaresc Eurovision, dupa mine este o porcarie de concurs.
Da' ce-s cu locurile si punctele ocupate de Germania si Austria. 0 puncte? :lol:

Edited by Sef-chenko, 24 May 2015 - 09:20.


#14
Neadumitru

Neadumitru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 669
  • Înscris: 02.11.2014
Cele mai mari șanse de a câștiga acest concurs le-am avut când a cântat prima dată Paula Seling. Nu o să mai avem prea curând o melodie care să se apropie măcar.

#15
adycoke2

adycoke2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 945
  • Înscris: 03.08.2011
..poate sa fi avut inca o sansa cu Luminita Anghel si Sistem ???ce zici?

#16
Solarcells

Solarcells

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 410
  • Înscris: 12.03.2015
Se votează geopolitic total aiurea,jurizarea nu are nici o legătură cu valoarea melodiilor,este practic o rușine mondială acest concurs !!!.După urechea mea muzicală ar fi trebuit să câștige Australia chiar dacă au venit cu o melodie în format de discotecă,important este că poate fi reținută mai ușor de tineri decât majoritatea melodiilor de la eurovision.Rusia nu avea ce căuta în primii 10 clasați,sunt n...melodii identice ca să nu le zic ”behăieli plagiate” care se aseamănă cu ceea ce a cântat rusoaica !,păi cei din Estonia au avut o melodie mult mai frumoasă care merita cel puțin locul 3,la fel și cei de la Voltaj chiar dacă unii nu sunt de acord cu părerea mea trebuiau să fie clasați în primii 10!.În nici un caz Austria și Germania să primească 0 puncte,dacă stau să mă gândesc că Serbia,Israel,Muntenegru și alte câteva țări au prezentat niște dejecții care cu greu pot fi numite melodii !Posted Image

Edited by Solarcells, 24 May 2015 - 10:02.


#17
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,576
  • Înscris: 12.03.2006
De ce oare s-au suparat italienii nostri si nu ne-au dat nimic la vot?In alti ani acolo era baza!Si din Spania au venit voturi putine.Noroc cu Moldova, daca ei nu, macar noi...!Si in Anglia si Franta exista romani si pauza la vot.Culmea am primit un vot din Ungaria!Israelul consecvent ca intotdeauna, cu noi.

Edited by arab, 24 May 2015 - 10:11.


#18
Neadumitru

Neadumitru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 669
  • Înscris: 02.11.2014

View Postadycoke2, on 24 mai 2015 - 10:00, said:

..poate sa fi avut inca o sansa cu Luminita Anghel si Sistem ???ce zici?
Da, bine, am avut vreo 3-4 piese care chiar au meritat (și să fiu sincer au fost și votate), dar de câțiva ani parcă cheltuim bani degeaba pe transportul staffului TVR și al artiștilor.

Când noi ne plângem că nu am primit voturi din Spania,Italia, cum se numește asta, nu tot vot politic? De ce sunt românii din alte țări obligați să voteze  România și nu o țară care le-a plăcut lor cum a cântat. Aceeași mentalitate proastă.

Edited by Neadumitru, 24 May 2015 - 10:14.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate