Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

executare silita facuta de fostul angajator

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
andreutza_86

andreutza_86

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 29.08.2009
Buna seara,
Ma aflu intr-o situatie mai delicata, sotul meu a avut niste probleme impreuna cu mai multi colegi la serviciu iar firma respectiva doreste sa ne execute silit pentru o suma destul de mare de bani.
Vroiam sa va intreb, noi suntem singurii care avem ceva pe numele nostru, si anume o garsoniera achizitionata prin creditul prima casa, daca  divortam inainte de a primi scrisoarea de executare silita, chiar daca rezolutia procesului a fost data vor mai putea avea acess la garsoniera.Adina daca divortam iar eu preiau creditul si casa implicit mai ma pot executa si pe mine avand in vedere ca am divortat ulteriou terminarii procesului?
Sau cum se procedeaza, in urma procesului s-a stabilit ca au de plata solidar suma totala de 30000 euro din cate am intele nu conteaza care din ei plateste, suma trebuie acoperita si daca are unul singur ceva se ia de la ala iar el la randul lui trebuie sa ii dea in judecata pe ceilalti pentru a obtine partea lor.... Credeti ca ne pot executa silit garsoniera avand in vedere ca e prin credit luata pe 25 de ani? Pot sa ia garsoniera dupa ce o achitam?
Multumesc frumos.

#2
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Din pacate nu o pot lua desi ar fi trebuit. Mai bine se bucura de libertate.

#3
CentOS_Operator

CentOS_Operator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 641
  • Înscris: 11.02.2015
Nu, caci banca are rang preferantial.
banca se va indestula intai, apoi firma aia.

#4
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,489
  • Înscris: 03.04.2013
eu va tin pumnii.
si sper sa-si rupa mina dreapta nenorocitul.

#5
Yukoto

Yukoto

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,248
  • Înscris: 11.09.2012

 viotl, on 24 mai 2015 - 01:21, said:

si sper sa-si rupa mina dreapta nenorocitul.

Stai putin varule, de ce sa isi rupa mana dreapta? De ce e nenorocit? Poate acel grup de angajati au prejudiciat firma respectiva intr-un mare fel de s-au acumulat 30.000 euro. Eu zic sa nu mai jignesti aiurea, mai ales ca initiatoarea nu a spus ce s-a intamplat. Nu cred ca isi permite nimeni sa plateasca un executor judecatoresc doar de dragul de a-l plati sau fara vreun motiv bine intemeiat.

#6
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005
Initiatoarea nu a spus dar eu cred ca "Credit pentru o garsoniera prin programul Prima Casa" spune destul de multe.

#7
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,153
  • Înscris: 24.05.2006
Chiar daca scapa cu garsoniera neexecutata, o sa ii puna poprire pe salariu.

#8
cuskus

cuskus

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 23.05.2015
in oricare alta tara din UE, nu exista executie silita a patrimoniului, fara puscarie ! ... asta se intampla doar
in "frumoasa Romanie" ! ...
daca au ciordit, sa faca puscarie iar patronul recupereze prejudiciul ! ...
daca au facut targ cu procurorul, sa-l respecte ! ...

Edited by cuskus, 24 May 2015 - 07:42.


#9
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Nu pot lua garsoniera pentru ca e ipotecata catre banca, de fapt e garsoniera bancii nu a voastra deci practic puteti considera ca n-aveti nimic pe numele vostru.

#10
cuskus

cuskus

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 23.05.2015

 Friskey, on 24 mai 2015 - 07:41, said:

Nu pot lua garsoniera pentru ca e ipotecata catre banca, de fapt e garsoniera bancii nu a voastra deci practic puteti considera ca n-aveti nimic pe numele vostru.
ai dreptate ! ... exista deja o sarcina in CF ! ... banca careia ii apartine garsoniera, nu accepta ! ...
dar executorul judecatoresc, poate lua furculitele, unghiera, periuta de dinti, ciorapii etc ! ... Posted Image

Edited by cuskus, 24 May 2015 - 07:49.


#11
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,774
  • Înscris: 25.01.2007
Ia si garsoniera, cand devine libera.

Angajatorul are la dispozitie acțiunea pauliana prin care poate anula orice act daca dovedește că a fost făcut pentru frauda lui.

#12
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
O incepe cu A numele firmei aleia?

#13
CentOS_Operator

CentOS_Operator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 641
  • Înscris: 11.02.2015

 slai, on 24 mai 2015 - 07:58, said:

Ia si garsoniera, cand devine libera.

Angajatorul are la dispozitie acțiunea pauliana prin care poate anula orice act daca dovedește că a fost făcut pentru frauda lui.


aia merge doar in urmatorul scenariu:
eu ma gandesc sa imprumut bani pt o chestie....dar fiindca ma cred jmecher, intai inchei cu un prieten un act de cedare a apartamentului (sa zicem un cvc) / sau o prestatie masiva din partea mea care imi micsoreaza mult patrimoniul

apoi inchei si conventia cu cel de la care iau banii ... atat doar ca demonstrandu-se caracterul voi al micsorarii patrimoniului meu, adica FRAUDA INTENTIONATA, atunci da, creditorul poate folosi actiunea pauliana

CONCLUZIE:  daca nu se demonstreaza clar o frauda cu intentie, actiunea pauliana NU merge!

#14
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,774
  • Înscris: 25.01.2007
mai studiaza.

#15
Nazmi

Nazmi

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 08.08.2014

 CentOS_Operator, on 24 mai 2015 - 23:00, said:



CONCLUZIE:  daca nu se demonstreaza clar o frauda cu intentie, actiunea pauliana NU merge!

Frauda = act de rea credință.  Frauda fără intenție nu exista.

Concluzie, du-te pe ariile pe care le stăpânești.

#16
CentOS_Operator

CentOS_Operator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 641
  • Înscris: 11.02.2015

 Nazmi, on 25 mai 2015 - 07:11, said:

Frauda = act de rea credință.  Frauda fără intenție nu exista.

Concluzie, du-te pe ariile pe care le stăpânești.


uneori, trebuie sa fac pleonasme, caci unii sunt mai grei de cap (adica mult mai grei...) si nu percuteaza la chestii elementare

mai ales pe aria de drept, unde toti ciumpalacii ce nu au vazut cum arata o carte de drept, cumva cumva, se pricep mai bine ca cei ce au si facultatea si au si profesat peste un deceniu in domeniu!

 slai, on 25 mai 2015 - 07:08, said:

mai studiaza.


de ce?  stii tu altfel?   stii tu ca actiunea pauliana (revocatorie) nu se foloseste doar cand debitorul incheie acte in frauda (adica intentia directa de a prejudicia) pe creditorul sau ???
da articol / citat / pagina web etc !

Edited by CentOS_Operator, 26 May 2015 - 09:19.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate