Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation

Reziliere contract Digi Mobil?
 

Datoria publica a ajuns la 66 miliarde de euro

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
70 replies to this topic

#1
galeo

galeo

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 14,412
  • Înscris: 15.04.2006
Datoria publică a României a ajuns la 44,1% din Produsul Intern Brut (PIB), până la valoarea de 65,94 miliarde de euro, la 31 decembrie 2014.
http://www.evz.ro/ca...iarde-euro.html

Unde o sa ajungem in ritmul asta?

#2
radumiki

radumiki

    My AI Friend

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,602
  • Înscris: 13.10.2003
,,Creșterea economică din prezent a României este nu doar robustă, ci și sustenabilă, și poate fi și de durată, dacă nu vom face greșeli, a afirmat, vineri, guvernatorul Băncii Centrale, Mugur Isărescu''
sursa

Care va sa zica a crescut insa creste si economia. Zau, nu vad de ce esti ingrijorat ptr. noi in timp tu ce ai plecat  in Anglia. Ce sa vezi: Datoria publică a Marii Britanii a depăşit pragul de 1.000 miliarde de lire sterline. Intrebare ptr. galeo: iti par englezii ingrijorati cand interactionezi cu ei din cauza datoriei publice?

Edited by radumiki, 23 May 2015 - 22:27.


#3
TorchMan

TorchMan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 21.10.2012
Pe pagina premierului (de FB), scria că, economic, o ducem cel mai bine din Europa(aproape). Care minte ? Posted Image

#4
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004

Quote

Datoria publică a României a ajuns la 44,1% din Produsul Intern Brut (PIB), până la valoarea de 65,94 miliarde de euro, la 31 decembrie 2014.

datoria publica a SUA = > 13.000 miliarde $  = 90% din PIB...
http://www.timpul.md...lari-11625.html

Unde o sa ajunga in ritmul asta?



asta e doar un exemplu ca sa vezi cat de tampit pui problemele!!! si cat de slab esti informat... adica ce reduse sunt cunostintele tale de economie politica :)

Edited by Nero-d, 23 May 2015 - 22:32.


#5
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,136
  • Înscris: 27.06.2007

 TorchMan, on 23 mai 2015 - 22:29, said:

Pe pagina premierului (de FB), scria că, economic, o ducem cel mai bine din Europa(aproape)
se referea la milionu ala de locuri de munca, nu-i asa?

#6
radumiki

radumiki

    My AI Friend

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,602
  • Înscris: 13.10.2003

 TorchMan, on 23 mai 2015 - 22:29, said:

Pe pagina premierului (de FB), scria că, economic, o ducem cel mai bine din Europa(aproape). Care minte ? Posted Image

Nivelul datoriei nu este neaparat reperul cel mai semnificativ. Sincer, mi-as dori ca datoria noastra sa  fie nu de 60 de miliarde ci de 200 de miliarde insa acesti bani sa se regaseasca in infrastructura, spitale, scoli, civilizatie, etc.
Topicul asta a fost deschis ptr. ca probabil initiatorul s-a speriat cand a citit stirea fara sa inteleaga fenomenul.

#7
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
sau fiinca initiatorul a fost tras de maneca s-o faca... i s-a cerut Posted Image

cand io-ti zic ca e numai manipuleala? Posted Image

auzi galeo? ia intreaba-i pe aia de la EVZ.!.. ce mai face gaina care naste pui vii?

Edited by Nero-d, 23 May 2015 - 22:38.


#8
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,048
  • Înscris: 19.12.2012

 TorchMan, on 23 mai 2015 - 22:29, said:

Pe pagina premierului (de FB), scria că, economic, o ducem cel mai bine din Europa(aproape). Care minte ? Posted Image

Acolo pe pagina lui poate sa minta orice, e coltisorul lui de lume unde nimeni nu il contrazice iar daca o face, este banat instant.

#9
radumiki

radumiki

    My AI Friend

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,602
  • Înscris: 13.10.2003

 Nero-d, on 23 mai 2015 - 22:34, said:

sau fiinca initiatorul a fost tras de maneca s-o faca... i s-a cerut Posted Image

cand io-ti zic ca e numai manipuleala? Posted Image

Depinde, nu cred ca galeo, inginer roman ce profeseaza acum in Anglia poate fi manipulat de genul in care sugerezi tu.
Pur si simplu omul se intreaba unde ajungem daca datoria publica creste in ritmul asta.
Pana la urma e o intrebare pertinenta, e greu de raspuns, depinde unde si cum se folosesc banii. Oricum nu e motiv de isterie in masa, deocamdata stam bine...

Edited by radumiki, 23 May 2015 - 22:41.


#10
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,648
  • Înscris: 06.08.2004
Toata lumea are datorii la toata lumea, asa ca chestiinea e relativa.
Cu ce ne-a ajutat ca Ceausescu a platit datoriile?

#11
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
ma sa stii ca ne-a ajutat
al lasat un capital care a fost furat si vandut... si multe alte chestii
asa, acum aveam datorii mult mai mari... gandeste-te ca in 25 de ani am facut 66 de miliarde de la zero (iar tot ce-a fost a disparut subit :)

@ radumiki
tu daca ai fi inginer galaţean roman si ai lucra in UK (dumnezeu stie ce) de putin timp... ti-ai pune problema datoriilor RO raportate la PIB? ai citi EVZul?
ti-ai pune-o intratat de tare incat n-ai putea dormi fara s-o impartasesti pe forum?
da-mi voie sa nu cred? Posted Image

Edited by Nero-d, 23 May 2015 - 22:50.


#12
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005

 radumiki, on 23 mai 2015 - 22:40, said:

Depinde, nu cred ca galeo, inginer roman ce profeseaza acum in Anglia poate fi manipulat de genul in care sugerezi tu.
Adica toate topicurile alea ridicole (ca sa nu folosesc un cuvant mai urat) sunt deschise din proprie initiativa??? Jesus... eu as fi putut jura ca e pe vreun stat de plata si e platit la topicuri initiate, nu la postari. Dar daca le deschide din proprie initiativa... asta e chiar mai trist...

#13
radumiki

radumiki

    My AI Friend

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,602
  • Înscris: 13.10.2003

 Cris007, on 23 mai 2015 - 22:44, said:

Cu ce ne-a ajutat ca Ceausescu a platit datoriile?

Nu stiu. Te simti cinstit si sarac in acea situatie? Ideea e ca atunci cand ajungi in tarile avansate si pline de datorii si le vezi infrastructura si facilitatile multiple destinate contribuabililor te simti un fraier. Nu sunt sigur cum e mai bine, cu datorii sau fara datorii, cu siguranta insa mi-as dori sa avem si noi un sistem care sa lucreze strict in interesul cetatenilor.

#14
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,471
  • Înscris: 05.11.2009
adica copylotul ne amaneteaza tara, ne vinde viitorul copilasilor nostrii mai abitir ca boc? Ca ciudat, cand altii mareau datoria publica uslamul considera ca e sfarsitul lumii. S-o fi razgandit copylotul sau o dezvoltat o a patra personalitate?

#15
Byblos4

Byblos4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,664
  • Înscris: 26.09.2014

 A10, on 23 mai 2015 - 22:39, said:

Acolo pe pagina lui poate sa minta orice, e coltisorul lui de lume unde nimeni nu il contrazice iar daca o face, este banat instant.

Poti veni tu aici cu date macroeconomice sa-l contrazici.

Ia evolutia PIB-ului de exemplu.

Sau inflatia, sau evolutia cursurilor de schimb.Sau traseul salariului mediu pe economie.

Cu curaj.

Edited by Byblos4, 23 May 2015 - 22:54.


#16
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,471
  • Înscris: 05.11.2009

 Byblos4, on 23 mai 2015 - 22:52, said:

Poti veni tu aici cu date macroeconomice sa-l contrazici.Ia evolutia PIB-ului de exemplu.Sau inflatia, sau evolutia cursulurilor de schimb.Sau traseul salariului mediu pe economie.Cu curaj.

aoleu sunt ins-ul pontulac, iara ajungem la productii de sute de tone de minciunele la hectar..

#17
sammydo

sammydo

    PATRIOT ROMAN

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 04.03.2013

 galeo, on 23 mai 2015 - 22:19, said:

Datoria publică a României a ajuns la 44,1% din Produsul Intern Brut (PIB), până la valoarea de 65,94 miliarde de euro, la 31 decembrie 2014.
http://www.evz.ro/ca...iarde-euro.html

Unde o sa ajungem in ritmul asta?

LA 100%, apoi vindem tot si plecam.

#18
radumiki

radumiki

    My AI Friend

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,602
  • Înscris: 13.10.2003

 Nero-d, on 23 mai 2015 - 22:49, said:

@ radumiki
tu daca ai fi inginer galaţean roman si ai lucra in UK (dumnezeu stie ce) de putin timp... ti-ai pune problema datoriilor RO raportate la PIB? ai citi EVZul?
ti-ai pune-o intratat de tare incat n-ai putea dormi fara s-o impartasesti pe forum?
da-mi voie sa nu cred? Posted Image

Nu pot sa stiu, eu ma duc afara doar in concedii si atunci intru ca si de acasa pe forum, gsp, facebook si inca putine site-uri de stiri. EVZ nu e pe lista. Si oricum nu prea am apetit sa deschid discutii atunci, stau si lenevesc. Posted Image
Insa am discutat pe acel topic unde propuneam cenzurarea initiativei de a deschide discutii iar concluzia salutata si de tine a fost ca sa nu existe restrictii. Nu-ti place=> nu citesti, nu intri, nu postezi. Fiecare sa-si faca damblaua.Posted Image

Cu toate astea, niste clarificari din partea lui galeo ptr. a sti exact ce-l ingrijoreaza ar ajuta sa continuam discutia ontopic. Posted Image

Edited by radumiki, 23 May 2015 - 22:57.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate