Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce farmacie VET online care "...

De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Plasa de umbrire peste gard de pl...
 O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 

Inmatriculare auto cu cele 3 numere rosii expirate

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
sezibland

sezibland

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 27.03.2015
Asadar , o masina pe care vreau sa o cumpar ,,,, buna , zice vanzatorul ca sau scos toate cele trei numere rosii, Daca o cumpar, eu cum pot sa o inscriu cu  numere de Romania ?

#2
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
o plimbi cu platforma peste tot (respectiv la RAR)

#3
sezibland

sezibland

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 27.03.2015

View PostNero-d, on 23 mai 2015 - 20:59, said:

o plimbi cu platforma peste tot (respectiv la RAR)

Pai numa la RAR trebe dusa pe platforma; dupa asta toate actele se fac fara a necesita platforma.


La RAR ii trage si ITP si autentificare si toate cele pe carte.
Deci un singur drum la RAR pe platforama ?

#4
Vladutz22

Vladutz22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 14.02.2010
Du-te cu speranta ca nu te opreste nimeni pana la RAR :)) nu are rost sa bagi platforma pentru un drum .

#5
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
intereseaza-te la RAR daca-ti face autentificarea, cartea si ITPul in aceeasi zi
altfel o plimbi de 2 ori la RAR... in rest, pentru restul actelor n-ai nevoie de masina
asa prevede legea si e posibil ca cineva sa verifice... mai ales ca aia la RAR au camere peste tot... bineanteles ca poti sa mergi cu ea si la risc...
bagi o masina de inaintere... dar exista riscul sa dea altul peste (in tine) tine... si atunci chiar ai belit-o Posted Image

Edited by Nero-d, 23 May 2015 - 21:52.


#6
sammydo

sammydo

    PATRIOT ROMAN

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 04.03.2013

View PostNero-d, on 23 mai 2015 - 21:49, said:

intereseaza-te la RAR daca-ti face autentificarea, cartea si ITPul in aceeasi zi
altfel o plimbi de 2 ori la RAR... in rest, pentru restul actelor n-ai nevoie de masina
asa prevede legea si e posibil ca cineva sa verifice... mai ales ca aia la RAR au camere peste tot... bineanteles ca poti sa mergi cu ea si la risc...
bagi o masina de inaintere... dar exista riscul sa dea altul peste (in tine) tine... si atunci chiar ai belit-o Posted Image

O singura data se duce la RAR, chiar daca nu-i face cartea in aceeasi zi, de regula i se face si ITP si autentificare, si noxele, (daca este nevoie) apoi  merge cu taxiul sau pe jos sa ridice actele, si de acolo la fel, sacosa cu acte, banii in buzunar, si fuguta la politie, depune actele, merge sa serveasca masa undeva 2-3 ore si cu asta basta

Edited by sammydo, 23 May 2015 - 22:41.


#7
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
scuze
pentru masini aduse de afara (neanmatriculate niciodata in RO) se face omologarea, nu autentificare
nu stiu in alte parti cum e dar in buc pentru autentificare (omologare) si pentru ITP sunt rampe (culoare) separate...
pana nu ai cartea masinii CIV, nu poti face ITPul...

#8
sezibland

sezibland

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 27.03.2015

View PostNero-d, on 23 mai 2015 - 23:07, said:

scuze
pentru masini aduse de afara (neanmatriculate niciodata in RO) se face omologarea, nu autentificare
nu stiu in alte parti cum e dar in buc pentru autentificare (omologare) si pentru ITP sunt rampe (culoare) separate...
pana nu ai cartea masinii CIV, nu poti face ITPul...

cum sa faci omologare la un Opel astra ?
asta este masina omologata in Romania !
Se face numai autentificare !

Edited by sezibland, 24 May 2015 - 00:08.


#9
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
intelege ca nu exista autentificare decat la transcriere a unui vehicul deja inscris in RO, care are CIV
pentru o masina adusa de afara se face omologare pentru eliberarea CIVului
cand ai sa privesti un CIV ai sa vezi o rubrica pentru omologari :) si acolo o stampila!!! sa nu crezi ca stampila aia vine din spatiu extraterestru si aterizeaza acolo
sunt omologari de tip sau individuale!

#10
belogerer

belogerer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 14.03.2008

View PostVladutz22, on 23 mai 2015 - 21:37, said:

Du-te cu speranta ca nu te opreste nimeni pana la RAR Posted Image) nu are rost sa bagi platforma pentru un drum .


NU RISCA - acum 2 luni m-a oprit politia in fata la rar voluntari pt verificare numere temporare....eram in regula dar au prins 2 baieti cu nr expirate imediat dupa mine....

#11
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 01.01.2007
Se face si autentificarea chiar daca masina e adusa din afara si se inmatriculeaza pentru prima data in ro. Am si acum certificatul de autenticitate scanat in calculator.

#12
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 29.05.2004
Din cate stiu, e caz penal sa circuli cu numere expirate, se pune ca masina n-ar fi inmatriculata etc.
Din fericire, am trecut de RAR chiar in ultima zi de numere rosii - altfel, urma sa o parchez pe iarba langa gard
si o lasam acolo pana la urmatoarea incercare...

#13
sammydo

sammydo

    PATRIOT ROMAN

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 04.03.2013

View PostNero-d, on 24 mai 2015 - 00:13, said:

intelege ca nu exista autentificare decat la transcriere a unui vehicul deja inscris in RO, care are CIV
pentru o masina adusa de afara se face omologare pentru eliberarea CIVului
cand ai sa privesti un CIV ai sa vezi o rubrica pentru omologari Posted Image si acolo o stampila!!! sa nu crezi ca stampila aia vine din spatiu extraterestru si aterizeaza acolo
sunt omologari de tip sau individuale!

Se face totul la RAR Nero, si autentificare, si omologare, si itp, i se face cartea masinii, primeste un certificat albastru cu o durata de valabilitate de 60 de zile, o situatie asemanatoare am avut si eu,cumparasem o masina care mai avea cateva zile de numere rosii, am dat repede fuguta la RAR, am rezolvat acolo, si restul am continuat mergand cu taxiul.

#14
floo1987

floo1987

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,098
  • Înscris: 12.01.2011

View PostVladutz22, on 23 mai 2015 - 21:37, said:

Du-te cu speranta ca nu te opreste nimeni pana la RAR Posted Image) nu are rost sa bagi platforma pentru un drum .

Numerele rosii au seriile atribuite unui interval temporal bine definit. Daca te vede un politist nici macar nu e nevoie sa-ti verifice numarul, o data ce a terminat de citit seria stie ca ai o problema cu valabilitatea.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate