Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Taxa aeroport corecta?

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
kerkyra

kerkyra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,487
  • Înscris: 14.03.2006
As vrea sa va cer un sfat in urmatoarea problema: am achizitionat un sejur printr-o agentie, cu transportul cu avion la dus, cu autocar la intoarcere. Pretul a fost de x euro, plus 95 euro taxa de aeroport. Cand am primit actele de la agentie am aflat ca vom fi un grup de 14 persoane in aeroportul din Craiova si vom calatori cu o cursa Wizz Air la un zbor din programul lor obisnuit Craiova-Bologna. As vrea sa va intreb daca a fost corecta incasarea acelei taxe de aeroport, in conditiile in care Wizz nu incaseaza aceste taxe la cumpararea biletelor, nu a fost un charter pentru grupul nostru (avionul a fost plin) si daca nu a fost corecta, ce ar trebui sa fac. Nu prea am calatorit cu avionul, am o oarecare teama, dar eu cred ca aceasta taxa se incaseaza in cazul charterelor, nu la zborurile low-cost. Astept parerile voastre, va multumesc.

#2
Wzzz

Wzzz

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,712
  • Înscris: 10.05.2011
http://forum.softped...ir/page__st__54

#3
dualis

dualis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,877
  • Înscris: 19.03.2009
Dacă era 95 de euro/14 persoane, era corect. :)

#4
kerkyra

kerkyra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,487
  • Înscris: 14.03.2006
Eu am simulat rezervarea unui bilet pe aceeasi ruta, in aceeasi data, costul total era cam 50 euro, deci nici vorba de 95 euro taxe de aeroport. Inteleg corect ca acestea se cer separat de catre o agentie in cazul in care aceasta inchiriaza un avion si acesta este rezervat grupului respectiv, pentru aceasta destinatie?

#5
deziluminatorul

deziluminatorul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 11.04.2015
Nu, sunt doar alti sarlatani.

#6
kerkyra

kerkyra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,487
  • Înscris: 14.03.2006
Ma gandeam sa ma duc la OPC...

#7
deziluminatorul

deziluminatorul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 11.04.2015
in cel mai bun caz iti primesti banii inapoi

#8
kerkyra

kerkyra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,487
  • Înscris: 14.03.2006
Am de la ei factura, biletul de avion si oferta in care specifica clar aceasta taxa de aeroport. Poate e bine sa incerc sa vorbesc la aeroport despre acea taxa, dar sunt hotarata sa incerc ceva, e prea de tot...

#9
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,672
  • Înscris: 26.02.2010
Deobicei, in pretul biletului de avion costul este 50:50 (de exemplu, Bucuresti - Viena, Buc - Praga). Degeaba mergi la ANPC, taxa aceea reprezinta termenii si conditiile biletului. In caz de refuz sa mai calatoresti, primesti mai putin bani, opresc o taxa de penalizare (parca 10 %).

#10
kerkyra

kerkyra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,487
  • Înscris: 14.03.2006
Este vorba de o companie low cost, care nu percepe taxa de aeroport, in niciun caz de 95 euro. Iar in oferta am clar separate costul x, care include cazare, bilet de avion etc si 95 euro, taxa de aeroport.

Edited by kerkyra, 23 May 2015 - 22:00.


#11
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,589
  • Înscris: 12.12.2006
Eu am impresia ca sub aceste "taxe de aeroport" agentiile mascheaza o parte a pretului. Afiseaza de exemplu: 499 euro/sejur si apoi cu * scriu mic plus 95 euro taxa de aeroport.

#12
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,123
  • Înscris: 24.05.2006
Exista aeroport la Craiova? Sa mor daca am stiut.

#13
blue74lion

blue74lion

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,942
  • Înscris: 24.04.2007
Del

Edited by blue74lion, 24 May 2015 - 07:04.


#14
deziluminatorul

deziluminatorul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 11.04.2015

 aris86, on 23 mai 2015 - 21:56, said:

Deobicei, in pretul biletului de avion costul este 50:50 (de exemplu, Bucuresti - Viena, Buc - Praga). Degeaba mergi la ANPC, taxa aceea reprezinta termenii si conditiile biletului. In caz de refuz sa mai calatoresti, primesti mai putin bani, opresc o taxa de penalizare (parca 10 %).
Si taxele din contractele de credite reprezentau termeni, dar unele tot au fost declarate ilegale/au fost anulate.

#15
kerkyra

kerkyra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,487
  • Înscris: 14.03.2006

 wiseguy76, on 24 mai 2015 - 00:26, said:

Exista aeroport la Craiova? Sa mor daca am stiut.

Da, exista, si chiar sunt si avioane :) chiar daca au zboruri mai putine ca alte orase...

 mdt, on 23 mai 2015 - 22:46, said:

Eu am impresia ca sub aceste "taxe de aeroport" agentiile mascheaza o parte a pretului. Afiseaza de exemplu: 499 euro/sejur si apoi cu * scriu mic plus 95 euro taxa de aeroport.

Da, asa este, dar inteleg sa iei acele taxe cand ai charter, nu la un zbor low cost regulat. Imi pare rau ca ma repet cu aceste date: e vorba de low cost, cursa regulata, nu charter, iar grupul nostru a fost constituit din 14 persoane din capacitatea avionului, care a fost plin. In plus, agentia mentiona ca pretul include bilet de avion separat fiind aceste taxe.

#16
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,123
  • Înscris: 24.05.2006

 kerkyra, on 24 mai 2015 - 12:51, said:


Da, la fel si in Cta...doua curse, una la istanbul si una la Londra. :D In rest il foloseste armata americana.

Taxa aia e o minciuna, ca si ''ofertele avantajoase'' oferite de agentiile romanesti. Daca te uiti pe booking si pe skyscanner, iti faci acelasi voiaj la aproape jumatate de pret. Vb din proprie experienta.

#17
kerkyra

kerkyra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,487
  • Înscris: 14.03.2006
Da, in primul rand, aici sunt mai mult de doua curse si nu il foloseste nicio armata.
In al doilea rand, nu cred ca e cazul sa deviem de la subiect, cat costa pe cont propriu, cum e mai avantajos etc., as vrea strict o parere la subiect, daca se poate...

#18
Purpura

Purpura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,818
  • Înscris: 14.02.2014

 kerkyra, on 24 mai 2015 - 12:51, said:

Da, asa este, dar inteleg sa iei acele taxe cand ai charter, nu la un zbor low cost regulat. Imi pare rau ca ma repet cu aceste date: e vorba de low cost, cursa regulata, nu charter, iar grupul nostru a fost constituit din 14 persoane din capacitatea avionului, care a fost plin. In plus, agentia mentiona ca pretul include bilet de avion separat fiind aceste taxe.

Nu inteleg de ce ai impresia ca taxele de aeroport nu se aplica in cazul curselor low cost.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate