Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

laptop-calorifer

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
TradeMarkXP

TradeMarkXP

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 27.03.2015
am ub laptop hp g62-a60sq are 3gb ram pentium p6000 1.8ghz placa video intel hd graphics si se cam incalzeste rau cateodata te arde la mana cand pui mana dedesubt dar nu se opreste.i-am si reinstalat windows.nu mai era asa de rau dar tot mai urla ventilatoru ce sa ii fac pot sa ii pun aspiratoru pe ventilator sa scoata daca are praf in el sau il desfac si ii sterg prafu din el

#2
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Du-l la cineva specializat. Dai câteva zeci de lei și măcar ți-l face cum trebuie. Cu aspiratorul nu rezolvi mare lucru, o grămadă de praf rămâne prinsă înăuntru între filtre (de intrare / ieșire) și ținând cont de generație ar trebui pusă și pastă termică proaspătă pe CPU / GPU...

#3
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,416
  • Înscris: 19.04.2009
Il desfaci si il cureti.
Praf nu ai numai pe ventilator ci si pe placa de baza.
Pasta termoconductoare trebuie schimbata ( cred ca-i caramida deja )
Verificata integralitatea ventilatorului

#4
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Trebuie desfacut pana la ultimul surub, nu poti sa tragi cu aspiratorul pacla de praf care se formeaza la gura din interiorul radiatorului.

Sa te vad cum tragi tu cu aspiratorul asa ceva:
[ https://i.imgur.com/QX3CM8R.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#5
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,699
  • Înscris: 25.11.2014
Trebuie desfacut si curatat de praf. Eu as schimba si pasta termoconductoare.

#6
TradeMarkXP

TradeMarkXP

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 27.03.2015
macar e usor sa desfaci un laptop? adica trb sa umblu cu grija de parca am bolovani sa nu pice pe picioare ca s-a dus sau e usor ca un desktop?

#7
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009

View PostTradeMarkXP, on 23 mai 2015 - 18:08, said:

macar e usor sa desfaci un laptop? adica trb sa umblu cu grija de parca am bolovani sa nu pice pe picioare ca s-a dus sau e usor ca un desktop?

E cam complicat. Eu am desfacut orice laptop am avut. Inca nu am reusit sa stric vreunul.[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/63zxCdhBQ_M?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#8
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Nu e tocmai usor, o sa-ti ia cel putin vreo 3 ore sa te uiti pe tutoriale, sa-l cureti si sa-l reasamblezi.
Apoi s-ar putea sa constati ca ai uitat sa conectezi un cablu, caz in care mai poti adauga vreo cateva minute.
La unele modele e pacatoasa rau tastatura, te chinui ceva pana o scoti.

Mie mi s-a mai intamplat sa rup si niste clips-uri, sa deteriorez carcasa sau sa rup mufele acelea cu balama (cum e la tastatura/monitor).

Nici eu nu am reusit sa stric vreunul, ce pot sa-ti spun e ca o data umblat in el, nu mai e ca nou, se observa.

SI vezi ca mai trebuie sa ai si ceva pasta termoconductoare / paduri termice la indemana, numai un Artic Silver 5 costa vreo 35 lei.

#9
Tritonal

Tritonal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 15.07.2010
edit*

Edited by Tritonal, 23 May 2015 - 18:17.


#10
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,699
  • Înscris: 25.11.2014

View PostTradeMarkXP, on 23 mai 2015 - 18:08, said:

macar e usor sa desfaci un laptop? adica trb sa umblu cu grija de parca am bolovani sa nu pice pe picioare ca s-a dus sau e usor ca un desktop?

Depinde de laptop. Unele se desfac mai usor, altele mai greu. Nu cred ca are rost sa te risti daca nu te pricepi. Mai bine platesti 50 de lei decat sa te alegi cu un laptop facut varza.

#11
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Daca nu te uiti pe un tutorial dedicat modelului tau, se mai intampla sa fie si ceva suruburi ascunse (sub sigilii) sau in locuri in care nu ai banui, caz in care risti sa rupi ceva pe acolo.

View PostSerafim606, on 23 mai 2015 - 18:17, said:

Depinde de laptop. Unele se desfac mai usor, altele mai greu. Nu cred ca are rost sa te risti daca nu te pricepi. Mai bine platesti 50 de lei decat sa te alegi cu un laptop facut varza.
Nu stiu unde ai vazut tu cu 50 lei, dar daca exista, atunci  e pomana curata, nici nu m-as mai deranja sa le desfac chiar daca am ceva experienta + uneltele/materialele necesare.
Numai cat pierdeam sa-l curat de praf vreo ora si tot merita.

Edited by gumball3000, 23 May 2015 - 18:20.


#12
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Eu mi le desfăceam singur, indiferent câte șuruburi erau, până am făcut o dată o sesiune de curățări cu un prieten bun. Eu desfăceam la al meu, el la al lui, când l-a strâns la loc (Dell Latitude X1, era ceva mai deosebit la vremea aia) a strâns un sfert de tură prea mult un șurub la rama display-ului și s-a auzit un scurt pâc... display-ul crăpat, damage de 190$ cât costa unul nou cu transport cu tot. Posted Image De atunci prefer să mă duc la cineva pe care pot să dau vina.

Cam între 50 și 100 de lei e operațiunea, în funcție de model. La W520 am dat ieri 90 de lei (cam la începutul verii fac operațiunea), la unul mai simplu în toamnă 60.

Edited by AlexIP, 23 May 2015 - 18:23.


#13
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Exact asta zic si eu, in 50 lei macar nu mai stai cu emotii ca poate trosnesti ceva pe acolo.

#14
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,416
  • Înscris: 19.04.2009

View PostAlexIP, on 23 mai 2015 - 18:21, said:

Eu mi le desfăceam singur, indiferent câte șuruburi erau, până am făcut o dată o sesiune de curățări cu un prieten bun. Eu desfăceam la al meu, el la al lui, când l-a strâns la loc (Dell Latitude X1, era ceva mai deosebit la vremea aia) a strâns un sfert de tură prea mult un șurub la rama display-ului și s-a auzit un scurt pâc... display-ul crăpat, damage de 190$ cât costa unul nou cu transport cu tot. Posted Image De atunci prefer să mă duc la cineva pe care pot să dau vina.

Cam între 50 și 100 de lei e operațiunea, în funcție de model. La W520 am dat ieri 90 de lei (cam la începutul verii fac operațiunea), la unul mai simplu în toamnă 60.

Eu la laptopul fostei prietene i-am strans un surub prea tare si o iesit prin carcasa :lol:
Nu a sesizat ca avea o chestie cat un led iesita prin carcasa, culmea, in milocul laptopului ( intre display si tastatura ).

#15
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,699
  • Înscris: 25.11.2014

View Postgumball3000, on 23 mai 2015 - 18:20, said:

Daca nu te uiti pe un tutorial dedicat modelului tau, se mai intampla sa fie si ceva suruburi ascunse (sub sigilii) sau in locuri in care nu ai banui, caz in care risti sa rupi ceva pe acolo.


Nu stiu unde ai vazut tu cu 50 lei, dar daca exista, atunci  e pomana curata, nici nu m-as mai deranja sa le desfac chiar daca am ceva experienta + uneltele/materialele necesare.
Numai cat pierdeam sa-l curat de praf vreo ora si tot merita.

Si mie mi se parea scump :lol:. Pe la mine prin zona cu 50 de lei ti-l curata si iti schimba si pasta.

View Postlex404, on 23 mai 2015 - 18:35, said:


Eu la laptopul fostei prietene i-am strans un surub prea tare si o iesit prin carcasa Posted Image
Nu a sesizat ca avea o chestie cat un led iesita prin carcasa, culmea, in milocul laptopului ( intre display si tastatura ).

Lasa ca e bun. Eu i-am curatat unui prieten laptop-ul+ schimbat de pasta si la sfarsit am ramsa cu 3 suruburi :))). A trebuit sa-l desfac iar. Dupa ce ca i-am curatat laptopu gratis, mai facea si figuri ca vrea toata suruburile la el :))).

#16
constant7

constant7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 01.03.2015

View PostTradeMarkXP, on 23 mai 2015 - 17:53, said:

am ub laptop hp g62-a60sq are 3gb ram pentium p6000 1.8ghz placa video intel hd graphics si se cam incalzeste rau cateodata te arde la mana cand pui mana dedesubt dar nu se opreste.i-am si reinstalat windows.nu mai era asa de rau dar tot mai urla ventilatoru ce sa ii fac pot sa ii pun aspiratoru pe ventilator sa scoata daca are praf in el sau il desfac si ii sterg prafu din el

Daca ai oarece indemanare tehnica, te poti uita la un tutorial si sa-l desfaci. Se recomanda si schimbarea pastei termice (iti recomand mx4). Daca nu ai inclinatii tehnice, mai bine nu.

View Postlex404, on 23 mai 2015 - 18:35, said:


Eu la laptopul fostei prietene i-am strans un surub prea tare si o iesit prin carcasa Posted Image
Nu a sesizat ca avea o chestie cat un led iesita prin carcasa, culmea, in milocul laptopului ( intre display si tastatura ).

Probabil ai incurcat suruburile (sunt de diferite lungimi). La suruburi de laptop ma refer. :)

#17
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Faza faină e că de banii de o fiolă de Arctic MX4 (eu recomand Silver 5), mai pui un pic și ți-l rezolvă altcineva. Mai mult de o oră nu durează nici la cel mai împuțit dintre laptop-uri (Dell Latitude, seriile cu spate dintr-o bucată).

Da, știu, dintr-o fiolă de pastă faci vreo 10 laptop-uri, totul e să știi unde ai pus-o pe anul următor și să nu tragi invers de seringă că la contact cu aerul își pierde calitățile în timp.

#18
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

View PostAlexIP, on 23 mai 2015 - 19:14, said:

să nu tragi invers de seringă că la contact cu aerul își pierde calitățile în timp.
Pe asta nu o stiam, eu trageam inapoi ca sa nu se intinda pasta prin capac.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate