Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Puncte albe calcai negi?

Recomandare AC 24000 BTU

Cum as putea monta aceasta lustra

Probleme cu garda de mediu.
 Sitemul de operare foloseste prea...

Educatori necalificați

Ce farmacie VET online care "...

De unde cumparați legume si fructe?
 Samsung S21 ultra

Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte
 unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan
 

Deschidere Windows in dual-boot

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
3 replies to this topic

#1
Pr1vate

Pr1vate

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 16.09.2013
Salutare, am o problema pe care nu stiu cum sa o rezolv. Mi-am instalat windows 8.1 Pro, si cand mi se deschide, ma pune sa aleg intre windows 8.1 si windows technical preview. Cum fac sa dezactivez aceasta alegere, si sa mi se deschida direct windows-ul? Aceasta procedura fura secunde utile de boot-are.

Pana acum am setat, ca daca in 5 sec nu aleg nimic, sa aleaga windows-ul direct.

#2
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Ma, tu n-ai licenta pt. W8.1, este ?

Nu sta fara licenta ca virusii iti pot arde componentele PC  Posted Image

#3
Pr1vate

Pr1vate

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 16.09.2013
Nu am licenta, dar am multi prieteni care au si ei varianta pirata si nu le apar dual-boot-ul. Deparca tu ai licenta...?

#4
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Atat Windows 8.1 cat si Windows 10 Technical/ Insider Preview (presupun ca la el te referi) sunt Windows. Nu ai precizat care versiune de Windows doresti sa ti se "deschida" direct.
Lansezi comanda "msconfig" cu drepturi de administrator, deschizi tabul "Boot" si alegi de acolo OS-ul implicit in care vrei sa booteze dupa un anumit timp pe care il poti fixa sau elimini intrarea pentru OS-ul care nu doresti sa iti mai apara in lista.

Meniul de boot este firesc sa apara din moment ce ai instalate doua versiuni de Windows.

Alternativ poti utiliza EasyBCD.

Te invit sa citesti regulamentul ariei din care este extras urmatorul punct:

Quote

6. Nu cereti ajutor pentru software piratat si nu cereti seriale, crack-uri, patchuri.

Daca doresti mai departe suport pentru Windows 10 Insider Preview (pe care esti liber sa il utilizezi ca insider), atunci poti posta in aria dedicata.

Edited by _-_, 23 May 2015 - 18:22.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate