Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

John Deere 4720

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Scufundac

Scufundac

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 03.05.2015
Salutare,


Am nevoie de cateva sfaturi-pareri. Vreau sa cumpar un tractor John Deere 4720 din Polonia. Vanzatorul este cetatean Roman, importa tractoare din  USA si le vinde in Europa.


Am vb telephonic cu el si mi-a spus ca daca ma hotarasc sa cumpar tractorul imi trimite o factura proforma la care achit prin banca 30% din valoarea tractorului. Dupa avansul de 30% imi trimite tractorul in Romania in 4-5 zile, apoi am la dispozitie 2 zile sa-l probez, daca are probleme imi da avansul inapoi si ia tractorul, daca este ok achit si restul de bani. Imi da garantie 2 ani la motor si cutie. Tractorul are 280 ore de functionare.


Vanzatorul mi-a spus sa ma duc In Polonia sa vad tractorul daca vreau, am adresa lui si nr de telefon.

Ar fi ok daca platesc 30% avans? Nu vreau sa fie vreo teapa, sau ce ar trebuii sa fac sa fiu sigur ca nu pierd bani????


Astept sfaturile voastre.


Va multumesc.

#2
established

established

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 14.05.2015
280 H ?
Cine a fost proprietarul ? Babeta aceea de 97 primaveri care avea un garaj incalzit si tractorul nu a fost folosit la altceva decat cumparaturile saptamanale , pana la magazinul de la coltul strazii ??

#3
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
Sigur e un valcean vanzatorul, numai aia iau comision pe tractoare si avioane aduse din America apoi staaaaai si astepti sa iti soseasca agregatul la pastele cailor. :lol:

#4
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostScufundac, on 23 mai 2015 - 16:57, said:

Dupa avansul de 30% imi trimite tractorul in Romania in 4-5 zile, apoi am la dispozitie 2 zile sa-l probez, daca are probleme imi da avansul inapoi si ia tractorul, daca este ok achit si restul de bani.
daca ti-a spus el prostia asta, cu subiect si predicat, ia-ti viteza: e un ţepar de doi bani.


daca il vrei, du+te si vezi tractorul.
poti sa+l platesti si de acolo.

Edited by Dude_2nd, 23 May 2015 - 17:35.


#5
bot1111

bot1111

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 06.10.2011
Poveștile astea încă prind, dacă îți cerea doar 10% nici nu mai cereai parareri pe forum îi plătea-i direct.
Are nevoie doar de referința de tranzacție de la wu sa îți ridice bani si sa rămâi ... "fara avans"

#6
vleydyx

vleydyx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 26.03.2011
Asta e TEAPA.. daca vrei tractorul neaparat du te sa l vezi inainte.. dar nu da bani in avans unui necunoscut.. zice el ca poti sa mergi sa l vezi.. sa nu dea de banuit..

#7
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,705
  • Înscris: 30.07.2003

View PostScufundac, on 23 mai 2015 - 16:57, said:

Imi da garantie 2 ani la motor si cutie.
Iti dam noi 99 ani garantie ca-i teapa.

#8
sanyi_2005

sanyi_2005

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 25.12.2007
Cá sá il áducá din poloniá pe un tráiler trebuie minim 2500 de eur iti dái seámá cá e teápá

#9
cerneagabriel

cerneagabriel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 25.01.2015
ce tepar nenorocit

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate