Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Temperatura AMD FX-6100 Hexa Core

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
SkatMD

SkatMD

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 07.08.2011
Salut! De vreo 2 zile PC-ul scoate un zgomot infernal asa ca am instalat CPU Fan si am setat ventilatorul de la CPU de la 100% la 60% si acum nu mai scoate zgomote. Sunt un novice si nu stiu cat de tare poate fi afectat pc-ul de schimbarea ce am facut-o. Mai jos am pus o poza din SpeedFan. Detin un AMD FX 6100 Hexa Core. De ce la Fan1, Fan2 si Fan3 apare 0 RPM? Acestea cand ar trebui sa intre in functiune?
[ https://i.imgur.com/eymZM0O.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,048
  • Înscris: 19.12.2012

View PostSkatMD, on 23 mai 2015 - 16:43, said:

De ce la Fan1, Fan2 si Fan3 apare 0 RPM? Acestea cand ar trebui sa intre in functiune?

Cand o sa le ai instalate in PC si desigur sa fie cu senzor de turatie.

#3
zasykar

zasykar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 16.07.2014
procesorul tau are 6 nuclee si e posibil sa fie setat sa lucreze doar doua

#4
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,049
  • Înscris: 10.07.2013

View PostSkatMD, on 23 mai 2015 - 16:43, said:

Salut! De vreo 2 zile PC-ul scoate un zgomot infernal asa ca am instalat CPU Fan si am setat ventilatorul de la CPU de la 100% la 60% si acum nu mai scoate zgomote. Sunt un novice si nu stiu cat de tare poate fi afectat pc-ul de schimbarea ce am facut-o. Mai jos am pus o poza din SpeedFan. Detin un AMD FX 6100 Hexa Core. De ce la Fan1, Fan2 si Fan3 apare 0 RPM? Acestea cand ar trebui sa intre in functiune?
[ https://i.imgur.com/eymZM0O.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Acelea sunt ventilatoarele de la carcasa (ai montat vreunul) si sursa de alimentare!Posted Image
Cheama pe cineva care se pricepe sa verifice coolerul de la procesor daca are pasta termica?

Edited by xmanyacs77, 23 May 2015 - 17:14.


#5
cata2806

cata2806

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 17.05.2009
Nu are nici o legatura, acelasi procesor il am si eu, temperatura procesorului, este CPU ( temperatura socketului in sine ), daca o sa folosesti si alte programe de temperaturi precum (aida64,hwmonitor etc.) o sa observi ca acolo sunt repartizate pe core-uri care indica temperaturi false deci trebuie urmarit CPU TEMP.

Si in legatura cu FAN1,FAN2,FAN3,AUX FAN etc. care au 0 RPM, nu exista ventilator conectat la acei pini, pe tine te intereseaza doar CPU FAN.

Adevaru e ca ai temperatura cam mare, daca este in idle. Iti sugerez sa achizitionezi un cooler aftermarket deoarece procesoarele AMD sunt recunoscute pentru temperaturile maricele , eu unul am cumparat un cooler si in idle am (35-40) grade, iar in Full-load maxim 55 de grade.

Daca ai vreo nelamurire scrie-mi pe PM.

#6
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,049
  • Înscris: 10.07.2013

View Postcata2806, on 23 mai 2015 - 17:20, said:

Nu are nici o legatura, acelasi procesor il am si eu, temperatura procesorului, este CPU ( temperatura socketului in sine ), daca o sa folosesti si alte programe de temperaturi precum (aida64,hwmonitor etc.) o sa observi ca acolo sunt repartizate pe core-uri care indica temperaturi false deci trebuie urmarit CPU TEMP.

Si in legatura cu FAN1,FAN2,FAN3,AUX FAN etc. care au 0 RPM, nu exista ventilator conectat la acei pini, pe tine te intereseaza doar CPU FAN.

Adevaru e ca ai temperatura cam mare, daca este in idle. Iti sugerez sa achizitionezi un cooler aftermarket deoarece procesoarele AMD sunt recunoscute pentru temperaturile maricele , eu unul am cumparat un cooler si in idle am (35-40) grade, iar in Full-load maxim 55 de grade.

Daca ai vreo nelamurire scrie-mi pe PM.

Ce cooler aftermarket bun ai gasit pentru procesorul FX 6100 ?
Daca poti sa ne spui modelul, iti multumim.Posted Image

Edited by xmanyacs77, 19 July 2015 - 18:50.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate