Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sitemul de operare foloseste prea...

Ce farmacie VET online care "...

De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra
 Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 

Retea wireless , un like pentru acces la net

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
VipCipy

VipCipy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 22.02.2010
Va salut , am o pensiune in Brasov si doresc ca atunci cand un turist se conecteza la reteau wireless si deschide o pagina de internet sa ii apara un mesaj gen " da-ne un like si primesti acces" sa dea un like pe facebook apoi sa poata naviga in voie ...? Ma poate ajuta cineva cu o idee ? Imi trebuie un server intern ... ?Va multumesc anticipat pentru ideii ...

#2
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,300
  • Înscris: 21.04.2005
Ai nevoie de un router Mikrotik ca si server radius pe care se pune un scrpt pentru asa ceva.
Cei de la Facebook au un script special pentru asta dar scriptul lor se pare ca e sub licenta si ruleaza doar pe unele platforme, gen Cisco , Meraki, Aruba...etc

#3
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Ce faci cu cei ca mine, fara cont de facebook?

#4
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
Crezi ca o sa-ti promovezi afacerea mai bine cu like-ul ala obligatoriu? Eu nu cred. Romanii sunt scarbiti de pungasia  asta cu like-ul obligatoriu. Mai bine lasa-i pe oaspeti sa dea de bunavoie like paginii de facebook sau promoveaza-ti cu bani pagina de facebook ca iesi mai ieftin decat  suma pe care o investesti  in echipamentul ala.

#5
VipCipy

VipCipy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 22.02.2010
Dany_Drake : iti multumesc pentru interes.... asta intentionez sa muncesc... sa invat ...! Am intrebat doar aici pentru ca este un forum cu pretentii ... , te rog mult abtine-te decat sa dai raspunsuri aiurea .
ndor : Iti multumesc frumos , mi-ai dat o pista de unde sa incep sa ma documentez . Eu ma gandeam ceva de genu sa fac un pc server .... conectat la router , iar atunci cand se conecteaza sa acceseze reteaua locala , obligatoriu , apoi indiferent daca da sau nu like sa treaca mai departe la net ... ! Oare merge .. ?
Adroholic : Imi cer scz pentru ce zic acum . Consumatorului ii place sa fie prostit , am studiat marketingul si stiu ce vorbesc .... toate marile branduri fac campaniii masive , pe toate canalele de media sa ne manipuleze sa alegem produsele dorite de ei .
Va doresc un weekend placut ... Toate cele bune

#6
ionitagionut7

ionitagionut7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 31.05.2014
Sau poti sa cumperi un router mai bun si sa instalezi pe el DD-WRT .......

#7
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005
Daca ai un router compatibil cu software-ul DD-WRT, instaleaza DD-WRT-ul pe router si ai acolo optiunile necesare.

Attached File  Capture.PNG   17.16K   47 downloads

 maximg, on 23 mai 2015 - 10:39, said:

" daca vrei net CUMPARA "

Referitor la "daca vrei net CUMPARA", mi se pare o reactie de toata jena.
Pentru cativa lei pe luna, fiecare dintre noi are acces la internet. Sa faci o retea wireless gratuita si pentru cei care nu au cativa lei sau au probleme tehnice sau nu au bani de un router wireless nu mi se pare un capat de tara.
DPDV al securitatii, o retea "guest" isi face treaba ok.

#8
SpargatorulDeVise

SpargatorulDeVise

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 441
  • Înscris: 03.07.2009

 VipCipy, on 23 mai 2015 - 09:56, said:

Va salut , am o pensiune in Brasov si doresc ca atunci cand un turist se conecteza la reteau wireless si deschide o pagina de internet sa ii apara un mesaj gen " da-ne un like si primesti acces" sa dea un like pe facebook apoi sa poata naviga in voie ...? Ma poate ajuta cineva cu o idee ? Imi trebuie un server intern ... ?Va multumesc anticipat pentru ideii ...

Da. Exista ce vrei tu si este Free . Desi nu recomand varianta "Facebook Like"
Cea mai fairplay  metoda este sa-i redirectionezi catre o pagina cu o reclama a pensiunii tale unde trebuie sa bifeze termenii si sa dea accept .
Apoi o sa aibe acces internet pentru minim 30 minute + plus un script (o fereastra mica de browser) care le indica timpul ramas .

Spoiler

Basic:
Easy access for users: they have to accept the terms and click on login.

Social:
Guests need to LIKE your page on Facebook or post a message to their walls.

Vouchers:
Limit accesses by distributing unique voucher codes within a predefined time or data usage.

SMS:
Access can be requested to mobile phones via SMS.

Family:
Enable parental controls by giving vouchers to your kids which allows them to use Wi-Fi for a limited time.


Recomand varianta "Basic" .

[ http://www.hotspotsystem.com/hotsyswp/wp-content/themes/hotspot/images/img_splash_page.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Succes!

#9
bardu

bardu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,485
  • Înscris: 09.05.2007
De ce nu mergi pe ideea unui like nefortat, e mult mai corect, low cost si simplu de implementat.
Poti folosi in acest scop un portal captiv cu un mesaj de bun venit unde printre altele soliciti in mod politicos acel like mult ravnit.

#10
A_L_E_X

A_L_E_X

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 18.03.2006
Dar ce faci daca un client da Like, iar mai tarziu da Unlike ?

#11
VipCipy

VipCipy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 22.02.2010
E ultima oara cand scriu despre asa ceva .... eu nu oblig pe nimeni sa dea like .... doar sa ii apara o reclama cu pensiunea si cu un buton de like PRIMA DATA cand acceseaza internetul , apoi indiferent daca da sau nu like sa treaca mai departe sa isi vada de navigat. Foarte multe lanturi hoteliere cu prestigiu folosesc asa ceva . Va urez un weekend placut

#12
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,699
  • Înscris: 25.11.2014

 VipCipy, on 23 mai 2015 - 12:17, said:

E ultima oara cand scriu despre asa ceva .... eu nu oblig pe nimeni sa dea like .... doar sa ii apara o reclama cu pensiunea si cu un buton de like PRIMA DATA cand acceseaza internetul , apoi indiferent daca da sau nu like sa treaca mai departe sa isi vada de navigat. Foarte multe lanturi hoteliere cu prestigiu folosesc asa ceva . Va urez un weekend placut

Acum o dai la intors?

 VipCipy, on 23 mai 2015 - 09:56, said:

cand un turist se conecteza la reteau wireless si deschide o pagina de internet sa ii apara un mesaj gen " da-ne un like si primesti acces" sa dea un like pe facebook apoi sa poata naviga in voie ...?

Din ce ai scris in primul post rezulta ca nu pupi net fara like!

#13
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,138
  • Înscris: 27.06.2007

 VipCipy, on 23 mai 2015 - 09:56, said:

Va salut , am o pensiune in Brasov si doresc ca atunci cand un turist se conecteza la reteau wireless si deschide o pagina de internet sa ii apara un mesaj gen " da-ne un like si primesti acces" sa dea un like pe facebook apoi sa poata naviga in voie ...? Ma poate ajuta cineva cu o idee ? Imi trebuie un server intern ... ?Va multumesc anticipat pentru ideii ...

 VipCipy, on 23 mai 2015 - 12:17, said:

E ultima oara cand scriu despre asa ceva .... eu nu oblig pe nimeni sa dea like .... doar sa ii apara o reclama cu pensiunea si cu un buton de like PRIMA DATA cand acceseaza internetul , apoi indiferent daca da sau nu like sa treaca mai departe sa isi vada de navigat. Foarte multe lanturi hoteliere cu prestigiu folosesc asa ceva . Va urez un weekend placut
te contrazici singur

 VipCipy, on 23 mai 2015 - 10:41, said:

Adroholic : Imi cer scz pentru ce zic acum . Consumatorului ii place sa fie prostit , am studiat marketingul si stiu ce vorbesc .... toate marile branduri fac campaniii masive , pe toate canalele de media sa ne manipuleze sa alegem produsele dorite de ei .
Va doresc un weekend placut ... Toate cele bune
daca studiai mai intens vedeai ca marile branduri si-au luat amenzi pt. reclama mincinoasa (NIKE, Coca-Cola etc)

 VipCipy, on 23 mai 2015 - 11:36, said:

Va multumesc mult , foarte multe ideii constructive ... Rog sa ramana discutia pe tehnic . Daca se poate un moderator sa stearga afirmatiile defaimatoare si cele offtopic . Multumesc
defaimatoare erau daca iti vizitau pensiunea si scriau comentari negative; oameni si-au spus parerea despre o optiune pe care vrei tu sa o implementezi pt. accesu netului

Edited by STARTREK1, 23 May 2015 - 13:14.


#14
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,300
  • Înscris: 21.04.2005
- http://stackoverflow...like-to-connect
- https://www.facebook...s/facebook-wifi
- http://www.bluemoz.c...luemoz-hotspot/
- http://forum.mikroti...pic.php?t=34321
Daca mai sapi putin pe forumul Mikrotik , cred ca gasesti si solutia .

#15
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
De ce nu dai si cazare contra unui like?

#16
crissty

crissty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,334
  • Înscris: 25.01.2007

 don_dannielo, on 23 mai 2015 - 14:24, said:

De ce nu dai si cazare contra unui like?
Omul a intrebat de o solutie tehnica.daca nu aveti o solutie la problema lui de ce postati?doar de dragul de a creste numarul de posturi?
Nu reinventeaza el netul cu like pana la urma,si in afara si peste tot la majoritatea restaurantelor,barurilor,hotelurilor se foloseste aceasta metoda.

#17
SpargatorulDeVise

SpargatorulDeVise

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 441
  • Înscris: 03.07.2009

 crissty, on 24 mai 2015 - 09:11, said:

Omul a intrebat de o solutie tehnica.daca nu aveti o solutie la problema lui de ce postati?doar de dragul de a creste numarul de posturi?
Nu reinventeaza el netul cu like pana la urma,si in afara si peste tot la majoritatea restaurantelor,barurilor,hotelurilor se foloseste aceasta metoda.

"Omul" a primit deja solutia : Hotspotsystem.com
Ceilalti posteaza pentru ca iau atitudine fata de politica de marketing agresiva a "Omului respectiv"
Sunt de aceeasi parere cu ei : Like-ul ar trebui sa fie doar optional . Nu obligatoriu!

http://ro.lmgtfy.com/?q=Like+gating+is+not+allowed

Pe parte tehnica am dat solutia si informatiile necesare .
Vizavi de celelalte aspecte mi-am expus propria parerea personala

Iti dau un Like pentru sigla HotSpot  ;)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate