Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce farmacie VET online care "...

De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Plasa de umbrire peste gard de pl...
 O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 

Drivere Vonino iMart QS

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
RazvanAndrei9

RazvanAndrei9

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 28.11.2013
Vin cu o problema destul de enervanta.
Ieri am dat un refresh windows-ul din tableta si s-au dus toate driverele, inclusiv cele pentru touchscreen. Le-am dat mail celor de la Vonino si mi-au spus ca nu sunt disponibile driverele (Posted Image )si ca daca vreau sa ma ajute "mai curand", sa le trimit lor tableta in service. Apoi am sunat si am fost redirectionat de 3 ori pana am ajuns la cineva care cica trebuia sa ma ajute, insa nici macar ce procesor are aceasta tableta nu stia. I-am cerut driverul pentru placa video, mi-a zis sa caut eu ce placa video are, dupa procesor. Procesor este Intel Atom Z3735F.

Am gasit toate driverele mai putin cel pentru touchscreen (am gasit ceva dar ecranul pare sa aiba un fel de "oglinda" la mijloc pentru ca daca apas la cativa centimetri de mijloc, acelasi lucru imi apare si pe partea opusa). Am incercat calibrari, am incercat tot felul de lucruri, nu gasesc.

In device manager apare cu numele KMDF HID Minidriver for Touch I2C device, hardware id: ACPI\VEN_MSSL&DEV_1680, device instance path: ACPI\MSSL1680\3&4820EFC&0.

Ma puteti ajuta cu un driver va rog frumos?

Edited by RazvanAndrei9, 23 May 2015 - 09:22.


#2
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Aria Windows se refera strict la probleme specifice S.O. Windows, independente de producatorii de hardware. Microsoft nu ofera suport pentru tablete Vonino.
Exista subarie dedicata la "Telefoane Mobile si tablete". Voi muta topicul.

#3
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005
De ce nu incerci tu o reinstalare completa a windows-ului pe tableta?

#4
RazvanAndrei9

RazvanAndrei9

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 28.11.2013
Am incercat si asta, am incercat si cu alta versiune, am incercat cu Windows 10, nu merge nicaieri. Am inceput sa ii spamez pe mail si aici in tara, dar si pe mail-urile din strainatate, deci ce firma e aia care lanseaza o tableta dar nu ofera suport pentru ea?

In service nu o trimit ca am mai trimis o tableta cu doua probleme (wifi si durata lunga de boot) si mi-au trimis-o cu aceleasi probleme pe motiv ca "functioneaza impecabil".

Edited by RazvanAndrei9, 23 May 2015 - 09:51.


#5
cipaul66

cipaul66

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 26.08.2009
Pare a fi o clona a tabletei Pipo W2F , caută driverele pe aici http://forum.xda-dev...z3735f-t2987975 sau aici http://chinagadgetsr...or-pipo-w1.html

#6
RazvanAndrei9

RazvanAndrei9

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 28.11.2013
Tot nu functioneaza, am filmat ce se intampla, https://www.youtube....?v=voPON_tWPY8.

#7
bogdandan77

bogdandan77

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 01.08.2009
Buna ziua, ma alatur si eu cu aceeasi problema la acest model de tableta (Vonino iMart QS), nu reusesc sa reinsatalez Windowsul 8.1 Bing. Aici am gasit cativa pasi pentru creearea unui card/stick boot-abil:
http://www.123myit.c...indows-8-1-usb/
,ceea ce am si facut, dar nu reusesc sa determin tableta sa booteze de pe card (microSD), mentionez ca in BIOS se intra cu tastatura conectata la microUSB prin intermediul adaptorului USB, cu tasta ESC in momentul apartiei logo-ului.
Daca are cineva vreun sfat sau o solutie tehnica ii multumesc anticipat.

#8
RazvanAndrei9

RazvanAndrei9

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 28.11.2013
Pai eu am folosit un stick usb bootabil (foloseste rufus si alege la "Partition scheme and target system type" optiunea "GPT partition scheme for UEFI computer").
[ http://razvan-andrei.com/wp-content/uploads/2015/05/Capture3.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Intri cum ai zis si tu in boot cu tasta ESC in meniul respectiv si alegi "Boot Manager" si de acolo alegi, cu sagetile de la tastatura, stick-ul pe care ai pus windows-ul.

Intai de toate fa un backup pentru windows-ul actual, vei avea nevoie de driverele din el, cel de la suportul Vonino te ajuta cu driverele, daca le au pe cele pe care le ceri, insa dupa cateva zile, deci e destul de enervant. Momentan eu am driverul pentru touchscreen, daca ai nevoie de el spune-mi.

#9
bogdandan77

bogdandan77

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 01.08.2009
OK, multumesc mult Razvan, nu ar fi rau totusi sa postezi si driverul de touchscreen, ca sigur o sa am si eu nevoie de el ulterior si poate si chiar alti useri. :) Stima.

#10
bogdandan77

bogdandan77

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 01.08.2009
Cum ai reusit sa ai si tastatura si stick pe portul microUSB in acelasi timp? Sau ai folosit un microSD pt windows? Eu am facut un microUSB boot-abil de 4GB, dar in Boot Manager nu-mi apar decat doua optiuni, aceleasi de pana acuma: Windows Boot Manager (unde imi pleaca pe win tabletei) si Internal EFI Shell (unde am o ciudatenie cu UEFI Interactive Shell v2.0 cu vreo sase secvente si un startup.nsh cu care nu face nimic). Vreo sugestie te rog frumos? Ai mai facut alte setari si in alta parte in BIOS?

#11
RazvanAndrei9

RazvanAndrei9

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 28.11.2013
Eu am folosit un hub usb pentru stick, tastatura si mouse.
Foloseste un stick usb si vezi sa ai setarile facute bine in rufus. Eventual poti folosi Windows USB/DVD Tool (https://wudt.codeplex.com/).

#12
RazvanAndrei9

RazvanAndrei9

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 28.11.2013
Driverele pentru Vonino iMart QS cei de la Vonino spun ca nu le pot face publice, insa am reusit sa colectez toate driverele necesare si sa fac un program de instalare.
Poate fi descarcat de aici: http://1drv.ms/1RRYJoK (deschideti fisierul Instalare_drivere.bat cu drepturi de administrator - Click dreapta-Run as administrator - si driverele se instaleaza singure, dupa instalare dati un reboot tabletei).
E testat pe tableta mea, totul functioneaza perfect (chiar si pe Windows 10).

#13
sabietaras

sabietaras

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 01.08.2015

View PostRazvanAndrei9, on 26 mai 2015 - 16:02, said:

Pai eu am folosit un stick usb bootabil (foloseste rufus si alege la "Partition scheme and target system type" optiunea "GPT partition scheme for UEFI computer").
[ http://razvan-andrei.com/wp-content/uploads/2015/05/Capture3.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Intri cum ai zis si tu in boot cu tasta ESC in meniul respectiv si alegi "Boot Manager" si de acolo alegi, cu sagetile de la tastatura, stick-ul pe care ai pus windows-ul.

Intai de toate fa un backup pentru windows-ul actual, vei avea nevoie de driverele din el, cel de la suportul Vonino te ajuta cu driverele, daca le au pe cele pe care le ceri, insa dupa cateva zile, deci e destul de enervant. Momentan eu am driverul pentru touchscreen, daca ai nevoie de el spune-mi.

te rog si eu pentru driverul pentru touchscreen se poate ?

View PostRazvanAndrei9, on 26 mai 2015 - 16:02, said:

Pai eu am folosit un stick usb bootabil (foloseste rufus si alege la "Partition scheme and target system type" optiunea "GPT partition scheme for UEFI computer").
[ http://razvan-andrei.com/wp-content/uploads/2015/05/Capture3.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Intri cum ai zis si tu in boot cu tasta ESC in meniul respectiv si alegi "Boot Manager" si de acolo alegi, cu sagetile de la tastatura, stick-ul pe care ai pus windows-ul.

Intai de toate fa un backup pentru windows-ul actual, vei avea nevoie de driverele din el, cel de la suportul Vonino te ajuta cu driverele, daca le au pe cele pe care le ceri, insa dupa cateva zile, deci e destul de enervant. Momentan eu am driverul pentru touchscreen, daca ai nevoie de el spune-mi.


#14
mihaighe

mihaighe

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 18.05.2007
O parere despre aceasta tableta ca vreau sa cumpar una si am nevoie de sfaturi.

#15
rigocalin

rigocalin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 06.04.2014
ftp://ftp.vonino.org/public/Firmware/Vonino_iMart_QS_Drivers sunt driverele oficiale.

Am reusit sa folosesc tastatura/mouse-ul plus stick USB cu un cable OTG si Switch USB cu alimentare.

Edited by rigocalin, 10 October 2015 - 19:39.


#16
Daniela0685

Daniela0685

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 21.10.2015
Buna,

Vand tableta Vonino iMart QS. Cine este interesat poate lasa un mesaj cu adresa de e-mail pentru a primi mai multe detalii.

Multumesc.

#17
Maresadi

Maresadi

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 19.01.2016
Am primit cadou o tableta vonino imart qs. Trece de logo vonino și apare un ecran albastru cu 2 opțiuni . Touch-screen  nu funcționează  și prin otg cu tastatura și ,,esc" nu intra în bios . Ce opțiuni am în afara de a o arunca pe geam ? Problema a apărut când am încercat un restore

#18
keemo

keemo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 24.06.2007
salut ,am si eu tableta vonino imart ,care nu citeste sim-ul.. S-a mai confruntat cineva cu problema asta ?? Multam

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate