Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Vreau sa cumpar un Rover 75

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
vladvlad111

vladvlad111

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 23.05.2015
Salut!
In primul rand imi cer scuze daca nu am postat unde trebuie, dar sunt nou pe forum si nu prea stiu sa umblu.Vreau sa imi cumpar un Rover 75 2000-2003, motorul de 2.0 Diesel(cel de la bmw) si as dori sa stiu si parerea voastra.Ca masina imi place foarte mult,are stil, il are pe vin-o-ncoa :).Din ce am citit pe forumuri multa lumea zice nu iti cumpara, piese scumpe, nu le gasesti, a dat faliment, samd.Dar sunt si parerile pro, ca este o masina fiabile , comsuma putin, piesele se gasesc mai greu ca la BMW, audi,vw, dar se gasesc. As dori sa stiu si alte pareri dar sctrict de masina, nu gen cumpara-ti mai bine un 320, sau un A4.Ma intereseaza masina aceasta, Rover 75.Am inteles ca ambreajul cade destul de des? Cum este motorul,intretinerea.Chestii pe care ar interesa pe toata lumea inainte sa cumpere o masina. Multumesc !!

#2
sezibland

sezibland

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 27.03.2015
Daca iti place BMW ,,, mai bine ia-ti BMW

Roverul nu este pentru oricine; trebuie sa ai clasa ca sa-ti placa eleganta

Ambreajul cade pe masinile cu motoare mai mici.
La 2 litri sau 2.5 litri nu cade ambreajul daca stii sa conduci un Rover.
Roverul 75 nu se conduce ca BMW sau Audi ....

Daca vrei sport ,,,cauta un MG .

Edited by sezibland, 23 May 2015 - 03:48.


#3
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/uVS6DzcQ0hM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#4
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,048
  • Înscris: 19.12.2012
La ce design are masina aia...la 2000 cm3, varsta, taxe...nici gratis nu as pastra o.  Chiar nu se remarca prin nimic deosebit dar hei, gusturile nu se discuta asa ca, daca vrei o masina ce nu o vezi prea des pe soselele din RO, go for it ! In banii aia insa poti avea ceva mai bun.

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
M-a cucerit și pe mine interiorul cu bordul de lemn al acestei mașini dar am renunțat la cumpărare datorită închiderii fabricii. Greutatea cu care se găsesc piesele de schimb a făcut ca multe din mașini să aibă o întreținere precară și cu ceva improvizații așa că trebuie mult mai multă atenție la cumpărare.

#6
masni

masni

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 25.10.2010
Au reclamatii multe Rover.vezi Dekra statistica service Germania.

#7
vladvlad111

vladvlad111

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 23.05.2015
Nu pot spune ca nu imi place BMW sau Audi, ca as fii ipocrit, dar le vezi peste tot..nu exista o parcare fara 12 bmw si 23 de VW si Audi, nu sunt vreun batran sa merg cu esarfa la gat si sa cobor din Rover, am 30 de ani , da imi place foarte mult masina si intradevar iti da un aer de eleganta.Cu piesele, am cautat multe site-uri si sunt pe stoc, si nu sunt scumpe cum zice toata lumea, poate daca te duci la bavaria sau nu stiu unde, da poate acolo sunt scumpe. Cred ca voi ramane la Rover 75! Am fost de am vazut astazi una si credeti-ma ca chiar daca nu v-a place masina, o sa o apreciati. Sa fii nebun sa zici ca e o masina urata si ca nu ai tine-o nici pe gratis ! Astept in continuea pareri. MS !!!

#8
sezibland

sezibland

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 27.03.2015
recomand Rover 45 din 2005 facelift
o poti lua cu pana in 2000 2200 poate cu taxa de mediu platita sau nu ( in jur de 600 euro depinde de motorizare ( sunt euro 3 )

cam asa arata : http://i.ebayimg.com...xVMiIt/$_86.JPG

Edited by sezibland, 23 May 2015 - 14:24.


#9
vladvlad111

vladvlad111

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 23.05.2015
sezibland, ms de opinie. M-am gandit si eu la un 45, dar nu este un 75, plus ca sunt un mic animalut, 105 kg...ma cam chinui in 45. Stii pe careva cu vreun 75 sau cu rover? Ai idee despre ele ?

#10
sezibland

sezibland

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 27.03.2015
mda ; la 105 merge un 75

PS : demult aveam un coleg la peste 120kg; firma i-a dat un Tico masina de servici; in trei luni a rupt trei scaune....Cand mergea masina pe strada ziceai ca are pana pe stanga

Edited by sezibland, 23 May 2015 - 15:08.


#11
sean70

sean70

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 20.01.2014
Rover-ul e o masina pentru cunoscatori...piese gasesti si la preturi bune.
Eu am un Rover 820 Turbo Coupe,e o masina deosebita (singura inscrisa in Romania,m-au jupuit la RAR)...ma intreb cum arata si cum mergea masina asta cand a iesit pe poarta fabricii daca acum,dupa aproape 20 de ani arata si merge intr-un mare fel...200 de cai din motor de 2000 cmc,benzinar turbo cu intercooler,pe o masina de 1300 si ceva de kile e spectacol,multe masini moderne cu pretentii nu au sansa sa te vada in oglinzi...75-ul nu il cunosc.

Edited by sean70, 28 May 2015 - 10:45.


#12
evz0906

evz0906

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 02.06.2015
Nu vei gasi piese. Sau vei gasi foarte greu si scumpe.

#13
DKWraith

DKWraith

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 04.07.2010
Bani sa ai, ca piese gasesti. Rover 75 a fost intentia celor de la BMW de a rupe si ei ceva din turta Jaguar-ului.

#14
MagicTouch

MagicTouch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 09.05.2007
Eu zic sa te mai gandesti. Ma rog piata auto din Ro difera de cea din UK dar eu am experiente cam neplacute cu Rover.
Prima (220 GTI Turbo) am luat-o mai mult pentru raportul performante/pret/asigurare. Cam ugly duckling la exterior, comfortul si eleganta interioara nu rupeau gura targului dar fugea de rupea. La mintea mea de atunci de mai mult nu aveam nevoie. Si nici asigurarea nu ma rupea la buzunar comparativ cu alte masini similare. Totusi, cred ca era facuta cu idea de a forta posesorul sa respecte legea - de la 80 mile la ora in sus caroseria intra intr-o trepidatie care te facea sa ridici piciorul de pe acceleratie. Initial am crezut ca e o problema cu a mea, tipul la care ma duceam sa fac MOT-ul mi-a dezvaluit ca era o problema generala. Probabil de aceea au si sistat productia dupa nu mai mult de 1000 de bucati fabricate. In rest a mers impecabil
Cumparata in '97 (avea 5 ani vechime) cu full service history am tinut-o la fel si, la vanzare (2001), am reusit sa-mi recuperez o mare parte din investitie. Tipul care a cumparat-o facea parte dintr-un club de fanatici Rover.

Am decis sa raman fidel Rover si in 2003 am cumparat un 75 fabricat in 2000. Mai in varsta am mers mai mult pe eleganta si comfort, la acea vreme doar unele modele Jaguar (de trei ori mai scumpe) ofereau aceiasi eleganta si mai ales comfort. La eleganta si comfort ii dau 9/10, condus 8/10. In schimb la fiabiliate si depreciere nu-i pot da mai mult de 3/10. La reprezentanta mai aveam un pic si faceam abonament. Au fost si cazuri cand, intre MOT-uri a trebuit sa merg la reprezentanta de 4-5 ori pe ani.Si, dupa fetele intalnite acolo, nu eram singurul. Cand mi-era lumea mai draga pica ceva la ea. Regret si acum pasul facut.
Cumparata in 2003 cu £10,000, reperatiile m-au costat (mai am si acum o copie service history) exact £5,874.  Am vandut-o in 2009 cu...£800. Am zis saru'mana ca am scapat de ea.
Piesele de schimb nu sunt o problema, un Rover 75 de 8-9 ani se vinde cu £7-800, un bun negociator o scoate la £500. Dealerii ce mai incearca sa le vanda cu 1000-1400 dar se aseaza praful pe ele si nimeni nu le cumpara. Pana si cel mai nationalist englez vrea sa scape de ea.
Vii in UK cumperi doua si ai piese de rezerva...pentru cativa ani. Sau, din 3 poate faci una buna. POATE.

Edited by MagicTouch, 11 July 2015 - 14:06.


#15
fredy2007

fredy2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,644
  • Înscris: 09.09.2007

View Postvladvlad111, on 23 mai 2015 - 01:14, said:

Salut!
In primul rand imi cer scuze daca nu am postat unde trebuie, dar sunt nou pe forum si nu prea stiu sa umblu.Vreau sa imi cumpar un Rover 75 2000-2003, motorul de 2.0 Diesel(cel de la bmw) si as dori sa stiu si parerea voastra.Ca masina imi place foarte mult,are stil, il are pe vin-o-ncoa Posted Image.Din ce am citit pe forumuri multa lumea zice nu iti cumpara, piese scumpe, nu le gasesti, a dat faliment, samd.Dar sunt si parerile pro, ca este o masina fiabile , comsuma putin, piesele se gasesc mai greu ca la BMW, audi,vw, dar se gasesc. As dori sa stiu si alte pareri dar sctrict de masina, nu gen cumpara-ti mai bine un 320, sau un A4.Ma intereseaza masina aceasta, Rover 75.Am inteles ca ambreajul cade destul de des? Cum este motorul,intretinerea.Chestii pe care ar interesa pe toata lumea inainte sa cumpere o masina. Multumesc !!

Daca modelele scoase de aceasta marca auto erau fiabile si de calitate marca Rover nu intra in insolventa.Intotdeauna cand iti cumperi un autoturism trebuie sa iei foarte serios in calcul si asigurarea intretinerii(inclusiv costurile ce rezulta din aceasta activitate).De regula un om istet se orienteaza spre marcile si modelele fiabile, performante, la care cu cheltuieli nu prea mari le asiguri usor intretinerea.Daca esti masochist, iti place sa iti bati singur cuie in talpa, vrei sa iti bati joc de tine si de banii tai atunci iti vei cumpara autoturismul Rover 75.

#16
gigifenomen

gigifenomen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,725
  • Înscris: 02.07.2015
si eu zic sa te orientezi spre alta marca care inca exista

#17
albucatalin

albucatalin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 19.11.2009
Nu e vorba daca se mai fabrica sau nu,piese se vor gasi intotdeauna,treaba e ca au stat cam rau la capitolul fiabilitate.
Singurul Rover cu fiabilitate excelenta este Streetwise

Edited by albucatalin, 18 July 2015 - 10:02.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate