Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Caut schema de principiu ale unor Tipuri de radiocasetofoane auto

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
NeluNagy71

NeluNagy71

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 26.08.2008
Nu gasesc schema de principiu ale unor Tipuri de radiocasetofoane auto cum ar fi: -PHILIPS RC319, DAEWOO DVG-4530,   Alpine CDE-7854R,
Pioneer KEH-6300SDK , Philips radiocassette G-602 , SpeedSound HC-710 CD , Philips 22DC 700 , Clarion PB 691A, ROADSTAR RDS CD-773 RD_FM , Jackford Fosgate RFX-9120R , OYSTAR OY-7031 , Recor RC-7200 , SITAKI Japonia ST-950, Sharp RG-6200H, Osio 5000SDK,
    , Ctx Modell Nr.1200 , BMW Bawaria S (radioAuto) , BMW Bawaria C III (RadioCassAuto),
Miniaturi atașate
.

Attached Files



#2
diego75

diego75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 20.02.2012
La unele modele nici nu exista scheme pentru ca pur si simplu sunt prea vechi sau prea ieftine au fost si la vremea lor...totusi cu ce te ar ajuta o schema(multe dintre ele modele vechi sunt)?

#3
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005
De gasit, le gasesti.
O parte dintre ele costa bani deci ar o idee buna sa te pregatesti spiritual.

Poti incepe de aici: http://service-diagrams.com/

#4
NeluNagy71

NeluNagy71

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 26.08.2008
[La unele modele nici nu exista scheme pentru ca pur si simplu sunt prea vechi sau prea ieftine au fost si la vremea lor...totusi cu ce te ar ajuta o schema(multe dintre ele modele vechi sunt)
Da cred si eu ca  unele sunt  vechi si simple  la constructie,dar datoria mea este sa incerc sa va intreb si apoi sa sa caut mai departe .
Doresc foarte mult sa le pot repara macar pe unele din ele.

Multumesc totusi de informatii!!

Edited by NeluNagy71, 23 May 2015 - 10:02.


#5
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Datoria ta este sa incerci sa cauti(sapi internetul in lung si in lat cu Gogu) si abia dupa 1 zi de cautare vii si intrebi si pe forum la ce nu ai gasit.
In general la trompete si modele neconsacrate nu ai sa gasesti schema.
Pe dealta parte nu vad utilitatea schemei prea mult.La tiganiile alea simple e foarte usor sa ridici tu insuti schema de pe cablaj.Dar repet nu vad cu ce te ajuta.Ce e umblat in ele si sunt descompletate piesele de pe placa?
Daca sunt defecte procesoare si display-uri poti face pipi pe ele.La fel de problematica e si mecanica la cele cu caseta.
De ce ai dori sa repari niste scule care sunt vax in ziua de azi.Inafara de receptia radio doar la unele modele de acolo nu sunt bune la absolut nimic.

#6
NeluNagy71

NeluNagy71

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 26.08.2008
Pentru ce le repar?! Pentru ca acestea le am  deocamdata adunate de peste 15 de ani  de ici de colo, si as dori sa pot sa le repar.
De fiecare din ele ma leaga ceva amintire.
Cateva, (cele de tip nou) sunt ale unor prieteni care au renuntat oarecum  la ele dar ar fi bucurosi sa le primeasca inapoi reparate.
Ca de exemplu PHILIPS RC-319

Edited by NeluNagy71, 23 May 2015 - 12:11.


#7
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Ce anume vrei sa repari la ele, ce nu merge? Vezi denumirile integratelor, apoi le cauti datasheet-ul. Unele modele de radio f vechi, de firma, aveau schema lipita pe unul din capace, pe interior.

#8
constant7

constant7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 01.03.2015
@nelu Mda... chiar n-ai ce face... Nu merita, pierzi timpul. Daca nu le-ai reparat in 15 ani, n-ai sa le repari nici de-acu' incolo.

Edited by constant7, 23 May 2015 - 20:31.


#9
NeluNagy71

NeluNagy71

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 26.08.2008
Tebuie sa-mi ocup si eu  timpul cu ceva.

Ce anume vrei sa repari la ele, ce nu merge? Vezi denumirile integratelor, apoi le cauti datasheet-ul. Unele modele de radio f vechi, de firma, aveau schema lipita pe unul din capace, pe interior.

Tocmai ca unele din ele nu au circuitul final, pentru ca l-am scos afara (atunci sa zicem cu cativa ani in urma) l-am pus pe undeva si nu am specificat nicaieri  despre integrat,si asa a ramas fara integrate inauntru unele din ele.

Eu nu vreau sa le repar chiar pe toate acum ,hai sa fim seriosi, dar am pus acest topic sa vad daca pot sa fac rost de ceva scheme de principiu pentru ele daca nu......NU!!!

Se va umple lada cu piese de schimb!!

#10
constant7

constant7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 01.03.2015
Eu te inteleg, pe undeva. :) Singura sansa ca sa repari ceva este ca sa te axezi pe 1-2 modele, iar daca nu gasesti schemele, sa incerci sa scoti o schema minima dupa cablaj (la audio ma refer), iar apoi sa compari cu ceva scheme de CI audio (la 12V). Astea le gasesti pe net, daca nu ai un catalog.

#11
NeluNagy71

NeluNagy71

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 26.08.2008
constant7' timestamp
Eu te inteleg, pe undeva. Posted Image Singura sansa ca sa repari ceva este ca sa te axezi pe 1-2 modele, iar daca nu gasesti schemele, sa incerci sa scoti o schema minima dupa cablaj (la audio ma refer), iar apoi sa compari cu ceva scheme de CI audio (la 12V). Astea le gasesti pe net, daca nu ai un catalog.

Asa ma gandeam si meu!

Am gasit pana acum la 1o tipuri schemele.

#12
vyrus777

vyrus777

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 16.12.2012
Salut! am si eu un Sitaki st-951 .... a meu are display in loc de ceas analog ..... al meu a fost scapat pe jos si sa indoit de tot carcasa. L-am testat de functinat de functiona dupa izbitura problema e ca l-am desfacut si mi sa dezlipit un for maro dintr-o margine si nu stiu de unde am incercat sa caut o schema pe net si nu gasesc niciunde  @NeluNagy71 ma gandeam daca te-ai acupucat de el ma poti ajuta cu o poza cu firele colorate ce vin normal sub placa te rog frumos

    Va doresc o zi placuta tuturor

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate