Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

AIRSOFT-Kit upgrade

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
yuuuup

yuuuup

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 22.04.2015
Hei, am aceasta arma:http://www.airsoft.ro/ICS-M4-RIS--CRANE-STOCK--DESERT_4319 . Momentan i-am adaugat un arc mai bun si o teava de precizie, astfel incat de la stock ~ 100m/s am ajuns la 125m/s (bile de 0.2g).
Nu stiu ce sa ii mai fac pentru a-i oferi o putere mai mare, intr-adevar, arma este buna, dar parca scuipa bilele in loc sa le arunce cu forta. As vrea sa ii pun un mosfet, sau sa ii schimb motorul stock, sau sa ii pun altceva, ce imi recomandati?

#2
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
Asa e airsoftu', +/- 1 J

Maxim absolut am vazut de 4J.

Pana la urma ce urmaresti ?

990 m/s cu bile din osmiu de 4,4 g si 2156 J ???

Modificarile care maresc puterea, sunt ilegale.
Si pt. 4 J poti avea probleme..., si oricum atinge 4J doar cu bile de 0,2 sau chiar 0,12 g, care sunt inutilizabile, deoarece pierd viteza imediat, in cativa m de aer.

Cu bile de 0,35 g - 0,4 g,  viteza maxima o sa fie mult mai mica, si energia cinetica in J inca si mai mica, insa o pierde mai greu si bate mai departe.

Ec = mv2 / 2, cu masa in kg, deci se imparte la 2000 pt. grame.

La cele cu capsula, presupun ca se mareste ceva diametru supape, duze, camera de gaz, etc.

La cele cu arc, probabil se pune arc mult mai puternic, si piston cu cilindree mai mare.

Edited by loock, 22 May 2015 - 23:31.


#3
yuuuup

yuuuup

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 22.04.2015
Nu, viteza este ok, vreau o putere mai mare din partea armei si poate o precizie mai buna. Totodata sunetul scos de arma la propulsarea unei bile este un sunet "fals" (un sunet ciudat tare) inspre deosebire de alte M4uri ale colegilor de echipa care nu au vreo anumita firma.

#4
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
Ce intelegi prin putere mai mare ?

Este un termen oarecum impropriu, cel putin daca nu definesti termenul, ba chiar si cu explicatii...

Energia cinetica depinde in primul rand de viteza.

Am dat mai sus formula.

Creste exponential abrupt in relatie cu patratul vitezei.

Bilele usoare sunt accelerate mai repede, dar se franeaza imediat in aer deoarece nu au inertie, deci V0 si Ec0 devin irelevante dupa cativa m, deoarece fara masa inertiala, se pierd prin franarea in aer, care si ea este o forta in relatie directa cu patratul vitezei...

Edited by loock, 22 May 2015 - 23:38.


#5
yuuuup

yuuuup

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 22.04.2015
Prin putere ma refer la:
-precizie
-sunetul scos de arma (cat mai real) ...momentan se aude parca e o arma de plastic din bazar
-sa creasca eficienta armei (cat mai putine pierderi inutile de curent electric)
-nu stiu cum sa numesc asta, dar sa zicem doar ca daca trag spre cineva la mai putin de 10m sa i se crape pielea (nu asta e intentia, doar ca nu stiu cum sa definesc ce inteleg eu prin putere)

In concluzie vreau ca arma sa sune ca una reala, iar puterea cu care loveste bila corpul sa fie completata de o mai buna precizie. Din cate am auzit un motor hi torch v2 este ceva potrivit.

#6
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
Zgomotul armelor este o cretinitate imbecila, si niste oameni cu cap ar fi normal sa interzica armele fara amortizor de zgomot, deoarece produc poluare fonica extrema, si provoaca garantat pierderea auzului si deterioarea/spargerea timpanului.

Armele de foc portabile, de la .22LR la .416 Barett genereaza intre 160 si 171 db la 1m de gura tevii, cu precizarea ca db este unitate logaritmica, unde 3db inseamna dublarea presiunii acustice reale.
Nu cred ca vrei asa ceva....
De fapt nu cred ca vrei nici 130-133 db cat au cu amortizor majoritatea, cu exceptia variantelor speciale .22LR subsonic care se pot limita pe la 64-68 db cu un amortizor pasiv extrem de bun.

Ca sa pastreze energia cinetica la distanta ceva mai mare, ai nevoie de bile ceva mai grele, de ex. de 0,35 g (vorbim totusi de airsoft, nu de arme de foc...)
Pt. a pastra viteza V0 cu bile mai grele, ai nevoie de mai mult gaz, sau/si presiune mai mare.
Presiunea mai mare, produce destindere mai puternica la gura tevii, deci zgomot mai mare.
La armele de foc gazul se destinde supersonic, trisonic si chiar hipersonic, iar gloantele supersonice produc si ele bang sonic suplimentar....; evident, asa ceva nu se incadreaza la categoria airsoft.

Daca este cu arc (armat electric sau ce povestesti...), ai nevoie simultan de motor mult mai puternic, arc mult mai puternic, cilindru cu volum mai mare, supapa care sa reziste la presiunea marita.

Edited by loock, 23 May 2015 - 00:02.


#7
yuuuup

yuuuup

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 22.04.2015
Motor electric am, e stock motorul, are doar o teava de precizie si un arc mai puteric. Recomanda-mi atunci un alt motor mai bun. Mi-a recomandat un alt baiat o guma de hop-up sau o camera de hop-up noua,... are vreo treaba cu ce vreau eu sa ii fac la arma?

#8
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
Am precizat ca la sistemul tau trebuie schimbat aproape tot, simultan.

1. Cilindru de compresie cu volum mai mare.
2. Pt. compresie cu cilindru mai mare, ai nevoie de arc corespunzator  mai puternic.
3. Pt. arc mai puternic, ai nevoie de ansamblu angrenaj demultiplicator si motor mai puternic.

La cele cu capsula CO2 este mai simplu.
In primul rand sunt unele modele stock care ajung la 2,7 si chiar 4J.
In al doilea rand, o supapa cu diametru f. usor marit, deja schimba performanta, daca pui si bile mai grele.
Legal sunt din plastic pana la 0,35, maxim 0,4 g.
Nu ai voie cu bile metalice, si nici macar din sticla.

Atentie, modificarile nu sunt legale, mai ales daca se depaseste performanta maxima acceptata pt. aceasta categorie de jucarii.

In RO, chiar si la cele cu BB (alice), care au din start Ec mult mai made +/- 28 J cu alice din plumb de 4,5mm, viteza maxima legala este de maxim 210 m/s.
Exista in lume si de peste 315 m/s, ba chiar si peste 405 m/s, si asta chiar cu alice mai mari, de 5,5mm ( gamo hunter etc), care ajung deja la sute de J, aproape de .22LR., insa nu mai este legala de mult timp comercializarea lor, mai ales fara autorizatie....

Airosft se refera la jucarii de +/- 1J ( maxim 4J la sniper).
Nu le compari cu arme adevarate care ajung chiar si la zeci de mii de J.
La pistoale, 9 PARA are intre 430 si 756 J ( 570-630 uzual).
.460 Rowland (pistol) se gaseste intre 1260 si 2280 J.
Munitia pt. arme de asalt se invarte pe la +/- 1600-2500 J.
La pusti normale +/- 3500 J pana la peste 4000J.
La sniper se ajunge la +/- 6670 J la .338 lapua magnum, +/- 11887 J la .416 Barett si +/- 18942 J la .50 BMG.

Este penibila si ridicola compratia dintre airsoft si cele adevarate, in sensul ca primele sunt clar doar niste jucarii.

Edited by loock, 24 May 2015 - 02:04.


#9
yuuuup

yuuuup

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 22.04.2015
Da, m-am decis sa las M4ul asa cum este. Ca tot vine ziua mea, vreau sa imi iau un sniper (am un fix pe modelele L96). Nu abandonez postul de scout, doar ca squadul nu are un sniper si incep si incerc eu sa joc acest rol. Stiu ca am nevoie de multa experienta si chestii in domeniu,doar ca toate au un inceput. Ce replica imi recomandati? Am un buget total (bile 0.4g, luneta, arma, eventual kit upgrade) de 900ron.

Am gasit pe airsoft cluj un l96 mb01-mb08 doar ca stock are 146m/s, iar eu vreau sa il aduc la 170m/s, am gasit un kit pe acelasi site la 98ron, doar ca am inteles ca poate ceda triggerul. Am nevoie de niste sugestii...daca nu gasesc un L96 cu care sa ma incadrez in bugetul asta si sa aiba in jur de 170m/s , 2.5J+ , iau un Dragunov la 500ron tot de pe airsoft cluj care are 2.7-3J si 170m/s - cu atat vine cand il cumperi. De ce nu imi iau dragunpvul acum? Nu imi plac platformele AK asa de mult, prefer ceva american, dar daca nu gasesc in L96 iau un dragunov.

***buget: 900

#10
yuuuup

yuuuup

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 22.04.2015
UP, cateva sfaturi legate de sniper?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate