Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...
 Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !
 Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator
 

Piele uscata in zona genitală cu fisuri,extinsă pana la anus

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
Simonaphilios

Simonaphilios

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 22.05.2015
De câteva luni de zile,am pielea uscata in zona genitală cu fisuri foarte dureroase care s.au extins pana in zona anală. Am folosit foarte multe creme,am consultat ginecologi si dermatologi si nici o schimbare. Nu pot avea contact sexual cu soțul meu,deoarece am dureri si usturimi îngrozitoare urmate de fisuri din care curge sânge. Dacă știe cineva ceva despre aceasta problema,va rog din suflet sa ma ajutați pentru ca sant disperata. Va multumesc

#2
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012
Ai avut cumva vreo interventie chirurgicala inainte? E posibil sa fie o operatie nereusita.

#3
Rixthinna

Rixthinna

    Khenifra

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,096
  • Înscris: 19.04.2015

 Simonaphilios, on 22 mai 2015 - 22:42, said:

De câteva luni de zile,am pielea uscata in zona genitală cu fisuri foarte dureroase care s.au extins pana in zona anală. Am folosit foarte multe creme,am consultat ginecologi si dermatologi si nici o schimbare. Nu pot avea contact sexual cu soțul meu,deoarece am dureri si usturimi îngrozitoare urmate de fisuri din care curge sânge. Dacă știe cineva ceva despre aceasta problema,va rog din suflet sa ma ajutați pentru ca sant disperata. Va multumesc

Pai ce tratament ti-au dat?
Eu nu am probleme desi am suferit interventii chirurgicale.
O igiena impecabila, nu imi lipsesc spalaturile complete zilnice cu ceai de galbenele.
Asteptam sa ne spui cum rezolvi.

#4
meanman

meanman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,956
  • Înscris: 14.08.2006
Noi nu suntem doctori, insa putem sa ne dam cu pararea, Daca ai fost deja la mai multi doctori alopati, poate ar fi o idee sa incerci si la doctori care se ocupa de medicina alternativa. Daca ti se usuca pielea, nu inseamna ca ai probleme cu pielea si le rezolvi cu o crema. Uscarea pielii este un semn ca ceva in organismul tau nu functioneaza cum trebuie
Ar trebui sa te gandesti la urmatoarele lucruri:

Cata apa bei pe zi. Ce medicamente iei/ai luat si care sunt efectele adverse. Ce mananci in fiecare zi? Legume si fructe consumi? Suplimente de Vitamina C alcalina ajuta la formarea colagenului in organism si elasticitatea pielii. Doctorii la care ai fost ce diagnostice ti-au dat? Ce varsta ai?

#5
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,129
  • Înscris: 22.05.2003
Da, mergi la un vraci Posted Image

Cand ajungi la probleme de piele atat de uscata, incat se rupe si da sangele, sigur nu deshidratarea e problema, ci irigatia.


P.S. Vezi sa nu fie o reactie alergica, de exemplu la tampon.
Nu stiu daca ai incercat creme cu cortico-steroizi.

#6
Simonaphilios

Simonaphilios

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 22.05.2015
Buna.singura operație care o am este cea de cezariana,in urma cu 2 ani.singurele medicamente care le iau sant pentru migrene,care le iau de ani de zile.apa beau cât de mult pot,fructele si legumele nu lipsesc din alimentație.nu ma epilez niciodată cu bicul,doar cu ceara. Am uitat sa specific ca sant măritată, in Cipru de 9 ani.doctorii la care am fost aici mi.au zis k am o mică infecție.la dermatolog mi.a zis k cică m.am ars cu ceara când m.am epilat,dar este exclus acest lucru.am avut sterilet după ce am născut,l.am scos  după 6 luni deoarece am avut numai probleme,dar problema cu pielea am început s.o am după mai multe luni de la scoaterea steriletului,deci nu cred ca e de la el. Am folosit următoarele creme : Elocon, Lomexin, Alkagin gel, Daktacort, Bepanthol...intr-un timp ma dădeam cu crema emolienta cu extract de gălbenele si ma simțeam mai bine,dar peste câteva zile aveam aceeași problema.port numai lenjerie de bumbac,ma spăl zilnic cu un săpun lichid luat de la farmacie cu extract de mușețel care se numește Eubos,nu stiu dacă ati auzit. Si de vreo 3 ani folosesc aceleași absorbante zilnice cu bumbac de la every-day. Tampoane interne nu folosesc pentru ca pierd foarte mult sânge de când mi.am pus sterilet ��. M.am gândit ca poate problema e de la absorbantele zilnice care le folosesc,dar nu sant sigura. Din când in când mai iau vitaminele Centrum Performance sau Magne B6,in rest nimic. Sant atât de disperata încât nu mai stiu ce sa fac,dacă este vreun doctor pe acest forum,l.as ruga sa.mi răspundă. Va multumesc

#7
kclar

kclar

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 23.05.2015
nu te mai epila niciodata!

http://www.csid.ro/b...natate-4881113/

incearca nudism la mare, baie de soare si apa la temperaturi moderate

parerea mea, nu sint medic

ps

nu mai folosi nici un fel  de creme, ca nu mai respira pielea

nici tampoane zilnice

#8
Rixthinna

Rixthinna

    Khenifra

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,096
  • Înscris: 19.04.2015
E bun sfatul sa nu te mai epilezi (altfel, cum o sa se vindece?)
Eventual poti folosi un aparat micut de tuns foarte scurt.
Cauta ceva cat mai natural in compozitia cremelor, incearca doar cu ceai de galbenele cat mai concentrat.
Serviciul, neadaptarea la clima, sau schimbarea serviciului? (poate transpiri mai mult, etc.)
Dar, un medic te va sfatui mai bine.

Nu sunt medic si am cunostinta minime de medicina.Posted Image

#9
Nick_28

Nick_28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 22.10.2006
Ce efect a avut Elocomul? Cate zile te-ai uns cu el?
Ce efect a avut Lomexinul? Cate zile te-ai uns? Ai mai facut si altceva in afara de a te unge? Ti-a facut cineva analiza din leziune? Adica sa iti puna o lama de sticla pe leziune si sa se uite la microscop dupa cateva minute?
Ai observat vreo ameliorare dupa altceva decat unguentul cu extract de galbenele?
Ai incercat osanza de oaie?

#10
Nazmi

Nazmi

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 08.08.2014
Nu asa se manifesta sifilisul?

Hmmm

#11
Rixthinna

Rixthinna

    Khenifra

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,096
  • Înscris: 19.04.2015

 Nazmi, on 23 mai 2015 - 11:12, said:

Nu asa se manifesta sifilisul?

Hmmm

Nu putem pune noi diagnostic. Doar un medic ce vede exact toate detaliile se poate pronunta.
Spune ca a fost la medici si probabil au pus un diagnostic.
Incetarea epilarii mi se pare un bun inceput in tratament.

Edited by Rixthinna, 23 May 2015 - 11:20.


#12
constant7

constant7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 01.03.2015
@simona Probabil e o stare de iritatie locala, intretinuta de epilarea cu ceara si de purtarea absorbantelor. In primul rand cred c-ar trebui sa renunti la epilarea cu ceara. Pentru menstrele abundente ceai de coada calului- este un bun hemostatic (testat). Ovidiu Bojor are o reteta de unguent care da rezultate bune:
-var stins (hidroxid de calciu)
-ulei de in (se accepta si floarea-soarelui)
-tinctura de propolis (solutie glicolica, nu alcoolica)

Se umple un borcan pe un sfert cu var (stins), se completeaza cu apa, se amesteca si se etanseaza cu un capac. Dupa ce se limpezeste (dureaza), se filtreaza cu atentie (se tulbura foarte usor) si se amesteca (foarte bine) o parte apa de var cu doua parti ulei. Se obtine o pasta alba, care se amesteca cu tinctura de propolis. La 200 ml de unguent, 30 ml tinctura de propolis.

Se unge cat de des, dupa ce unguentul a intrat in piele si s-a uscat. Rezultatele sunt foarte bune. Se amesteca foarte bine inainte de a se folosi.

Sau se merge la medic (iar). Posted Image

Edited by constant7, 23 May 2015 - 12:29.


#13
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
constant7 - poti da cateva amanunte in legatura cu ceaiul de coada calului ? mod preparare si administrare ? multumesc.

#14
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009

 Simonaphilios, on 22 mai 2015 - 22:42, said:

De câteva luni de zile,am pielea uscata in zona genitală cu fisuri foarte dureroase care s.au extins pana in zona anală. Am folosit foarte multe creme,am consultat ginecologi si dermatologi si nici o schimbare. Nu pot avea contact sexual cu soțul meu,deoarece am dureri si usturimi îngrozitoare urmate de fisuri din care curge sânge. Dacă știe cineva ceva despre aceasta problema,va rog din suflet sa ma ajutați pentru ca sant disperata. Va multumesc

ar trebui sa-si faca si sotul tau niste investigatii, poate e purtator asimptomatic de cine stie ce...
pana va lamuriti, renunta o perioada la epilarea cu ceara, traumatizezi in plus o piele si-asa facuta praf.
la fel, renunta la absorbantele zilnice, schimba si sapunul lichid (cere sfatul unei farmaciste, sa-ti recomande un produs mai potrivit).
s-ar putea sa te ajute baile de sezut cu ceai de galbenele.
o idee, pentru a-ti ameliora durerile/usturimile, ar fi sa folosesti o crema pentru bebelusi, din aceea impotriva iritatiei de scutec. in gama mustela exista o astfel de crema, pentru iritatii grave de scutec (cand se face carne vie la fundul bebelusului), rau nu cred ca iti poate face.

#15
constant7

constant7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 01.03.2015
Sunt mai multe metode de preparare: infuzie, decoct, macerare. Eu am folosit o metoda de preparare simpla: pur si simplu infuzie, ca un ceai normal. O lingurita (cu varf) de planta la o cana de apa clocotita, se acopera si se lasa cateva minute. O cana- doua pe zi.

Am vazut si postarea de mai sus. Sapunul lichid daca nu are un ph neutru e iritant, desigur. La fel si absorbantele purtate zilnic. De epilarea cu ceara nu mai spun.

Edited by constant7, 26 May 2015 - 14:36.


#16
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009

 constant7, on 26 mai 2015 - 14:33, said:

Sunt mai multe metode de preparare: infuzie, decoct, macerare. Eu am folosit o metoda de preparare simpla: pur si simplu infuzie, ca un ceai normal. O lingurita (cu varf) de planta la o cana de apa clocotita, se acopera si se lasa cateva minute. O cana- doua pe zi.

Am vazut si postarea de mai sus. Sapunul lichid daca nu are un ph neutru e iritant, desigur. La fel si absorbantele purtate zilnic. De epilarea cu ceara nu mai spun.

Ok, multumesc. Gustul/mirosul ceaiului - sunt acceptabile ? Se bea strict pe durata CM ?

#17
Rixthinna

Rixthinna

    Khenifra

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,096
  • Înscris: 19.04.2015

 corinadaniela, on 26 mai 2015 - 15:41, said:


Ok, multumesc. Gustul/mirosul ceaiului - sunt acceptabile ? Se bea strict pe durata CM ?

Se bea, sau pentru spalare??? Eu folosesc ceai de galbenele concentrat pentru spalare si nu am probleme.
Ma gandeam sa il mai schimb pentru variatie, cand si cand mai folosesc musetel.
Cred ca e cel mai bun de galbenele, dar poate nu e asa. Discutia mi se pare interesanta.

#18
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009

 Rixthinna, on 26 mai 2015 - 15:47, said:


Se bea, sau pentru spalare??? Eu folosesc ceai de galbenele concentrat pentru spalare si nu am probleme.
Ma gandeam sa il mai schimb pentru variatie, cand si cand mai folosesc musetel.
Cred ca e cel mai bun de galbenele, dar poate nu e asa. Discutia mi se pare interesanta.

Posted Image
unde dai si unde crapa  Posted Image ce inseamna sa nu te exprimi foarte clar sau cu citat...mea culpa...
eu il/o intrebasem pe constant7 in legatura cu ceaiul respectiv, ca remediu impotriva menstrelor abundente...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate