Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Care este valoarea corecta a afisarii memoriei ram?

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
AlexxTM

AlexxTM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 774
  • Înscris: 26.08.2014
Ca sa numai fac oftopic pe topicul:''teme conky''am deschis un nou topic referitor la :care este valoarea corecta a memoriei ram?Conky zice in acest moment 3,50 Gb,free-h zice:

Quote

-desktop:~ > free -h
total    used    free shared buffers cached
Mem:   7,8G    3,6G    4,2G 14M 82M    2,5G
-/+ buffers/cache:    972M    6,8G
Swap:    0B 0B 0B
iar ksysguard zice :994 mb,eu cred ca valoarea corecta ar fii de la ksysguard deoarece am deschis decat firefoxul,si nu cred ca poate sa manance 3,5gb de ram

Edited by AlexxTM, 22 May 2015 - 21:54.


#2
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
Gestiunea memoriei e o treaba destul de complexa si nu prea se poate rezuma in free/non-free.
Mai sanatos e sa observi ca swap: 0, deci inca mai are destula memorie cat sa nu recurga la hdd.

#3
scotty0

scotty0

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 10.02.2007
din aia 3,6 G ocupati, ai shared buffers cached: 4M 82M    2,5G. adica 2.G sunt folositi ca si cache pentru disk. daca este nevoie, sunt rapid eliberati de kernel si folositi pt procese

#4
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
La mine informațiile date de ksysguard concordă cu cele date de free, inxi, htop, cu mici diferențe datorate perioadei de update, ksysguard are interval update 2 secunde la Process Table și 0,5 secunde la System load (ksysguard- view- tab properties), htop l-am setat să actualizeze datele la 5 secunde (htop -d 50, am un alias pentru htop în ~/.bashrc), iar free nu e dinamic afișează doar valorile la acel moment.
[ https://i.imgur.com/6tc5sJL.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
După cum ți s-a mai spus, utilitarele Linux prezintă memoria folosită pentru buffer/ cache ca fiind ocupată, dar aceasta este disponibilă de fapt, doar că nu-i considerată liberă! În mod normal n-ar trebui să te preocupe consumul mare de RAM, ai 8 GB, RAM-ul nefolosit este irosit! Poți verifica și ce procese (aplicații) consumă mult RAM. Am găsit și-un bug privind neconcordanța între ksysguard și free (+ inxi, top, htop, cat /proc/meminfo): https://bugs.kde.org...g.cgi?id=316171

Înțeleg totuși că te interesează mai mult conky, modifică fișierul de configurări, să nu-ți afișeze memoria ”ocupată” de buffer, cache:
no_buffers yes



#5
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View PostAlexxTM, on 22 mai 2015 - 21:53, said:

Ca sa numai fac oftopic pe topicul:''teme conky''am deschis un nou topic referitor la :care este valoarea corecta a memoriei ram?

Pai asta nu era off-topic la topicul Teme conky. Off-topic era devierea discutiei spre bugurile din diverse task managere si comenzi, intrebarile de genul "Cat RAM ocupa Firefox?" etc.

#6
AlexxTM

AlexxTM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 774
  • Înscris: 26.08.2014
Am rezolvat exact cum a zis,,shogun'' cu no_buffers yes

#7
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,785
  • Înscris: 13.01.2005
http://www.linuxatemyram.com/

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate