Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Verificare asigurat - loc de munca in sistemul de stat

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
meanman

meanman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,958
  • Înscris: 14.08.2006
Salut,

Prietena mea s-a angajat acum 3 saptamani ca si suplinitoare la o institutie de invatamant ptr. aprox. 2 luni. Nu a primit niciun contract de munca sa semneze iar pe http://www.cnas.ro/p...e-asigurat.html apare ca fiind neasigurata. Este normal ca dupa 3 saptamani sa nu se fi actualizat statusul de asigurat? Institutiile de stat pot sa "exploateze" personal fara contract de munca? Banuim ca este o manarie de la inspectorat; are vreun efect sa facem reclamatie la ITM sau avand in vedere ca ambele sunt institutii de stat ne pierdem vremea?

Multumesc.

Edited by meanman, 22 May 2015 - 21:29.


#2
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Da.

#3
alexei

alexei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,073
  • Înscris: 11.06.2005
Daca nu a semnat contract, sunt curios cum va fi platita.
ITM-ul cred ca abia asteapta sa dea cateva amenzi. Nu ai ce pierde.

#4
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,976
  • Înscris: 18.12.2007
Fara contract ma indoiesc ca ii plateste cineva contributiile la sanatate, deci nu are cum sa fie asigurata. Zi-i sa se duca la conducerea scolii si sa ii dea contractul de munca sa il semneze.
Poate trece pe aici cineva  care lucreaza in invatamant ca sa ne spuna cum se procedeaza cu contractul de munca, daca sunt intarzieri de obicei (nu m-ar mira).

Edited by AlexEn, 22 May 2015 - 21:50.


#5
meanman

meanman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,958
  • Înscris: 14.08.2006
a primit aprox. 160 lei pe card ptr. 2 saptamani. O sa scoata un extras de cont si merge cu el la ITM si da mail si la minister. A intrebat-o de mai multe ori pe contabila, si i-a spus  sa intrebe ea la inspectorat ca locuieste mai aproape de institutia inspectoratului.

Edited by meanman, 22 May 2015 - 21:52.


#6
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,703
  • Înscris: 25.11.2014
160 de lei pentru 2 saptamani? Vanzatoarea de la chioscul de ziare castiga mai bine.

#7
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 01.01.2007
Eu apar ca asigurat desi n-am mai lucrat in Romania din 2010. E normal? :lol:

#8
paznicmare

paznicmare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 01.02.2010

 Serafim606, on 22 mai 2015 - 22:07, said:

160 de lei pentru 2 saptamani? Vanzatoarea de la chioscul de ziare castiga mai bine.
Necalificata si la plata cu ora,
Deci, cat ar trebui sa ia?

#9
meanman

meanman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,958
  • Înscris: 14.08.2006
Adica primesti responsabilitatea sa fi diriginta la o clasa si sa organizezi balul ptr. clasa a 8 a, si esti platit ca un zilier, fara contributiile la stat?

#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Instituțiile publice nu pot să aibă angajați fără acte pentru că nu ar avea cum să-i plătescă. În învățământ, contractul de muncă este înlocuit de decizia de încadrare, act care se emite de către inspectorat la începutul fiecărui an școlar, adică la 01 septembrie, sau, în cazuri speciale cum este și cel descris de inițiator, la începutul activității.
Sfatul meu este să nu facă nici o sesizare, dacă vrea să fie sigură că are asigurare de sănătate fiind suficient să ceară o adeverință pentru medicul de familie și o să vedeți că o să o obțină fără nici o dificultate.

#11
meanman

meanman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,958
  • Înscris: 14.08.2006

 MembruAnonim, on 23 mai 2015 - 06:57, said:

Instituțiile publice nu pot să aibă angajați fără acte pentru că nu ar avea cum să-i plătescă. În învățământ, contractul de muncă este înlocuit de decizia de încadrare, act care se emite de către inspectorat la începutul fiecărui an școlar, adică la 01 septembrie, sau, în cazuri speciale cum este și cel descris de inițiator, la începutul activității.
Sfatul meu este să nu facă nici o sesizare, dacă vrea să fie sigură că are asigurare de sănătate fiind suficient să ceară o adeverință pentru medicul de familie și o să vedeți că o să o obțină fără nici o dificultate.

Bun, trebuie sa ceara adeverinta pentru medicul de familie de la institutia unde lucreaza; deci sistemul de asigurari de sanatate asta cu card si baza de date care poate fi interogata inclusiv online sa inteleg ca este strict ptr. angajatii la privat, cei de la stat fiind pe alt sistem?


O alta "problema" este faptul ca inspectorul de la resurse umane de la inspectoratul scolar este ungur, inscris in UDMR, iar inspectorul sef de la ITM este tot ungur (nu stiu culoarea politica, dar or fi in grupuri de interes comune)

#12
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 meanman, on 22 mai 2015 - 21:28, said:

Salut,

Prietena mea s-a angajat acum 3 saptamani ca si suplinitoare la o institutie de invatamant ptr. aprox. 2 luni. Nu a primit niciun contract de munca sa semneze iar pe http://www.cnas.ro/p...e-asigurat.html apare ca fiind neasigurata. Este normal ca dupa 3 saptamani sa nu se fi actualizat statusul de asigurat? Institutiile de stat pot sa "exploateze" personal fara contract de munca? Banuim ca este o manarie de la inspectorat; are vreun efect sa facem reclamatie la ITM sau avand in vedere ca ambele sunt institutii de stat ne pierdem vremea?

Multumesc.
Chiar si cu contract de munca ca asigurat apari in sistem dupa o luna sau 2 de la angajare.

Edited by Clovis, 23 May 2015 - 09:22.


#13
meanman

meanman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,958
  • Înscris: 14.08.2006
O sa ceara adeverinta ptr. medicul de familie si eventual sa incerce sa faca rost de o copie din Revisal.

#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 meanman, on 23 mai 2015 - 08:54, said:


Bun, trebuie sa ceara adeverinta pentru medicul de familie de la institutia unde lucreaza; deci sistemul de asigurari de sanatate asta cu card si baza de date care poate fi interogata inclusiv online sa inteleg ca este strict ptr. angajatii la privat, cei de la stat fiind pe alt sistem?


O alta "problema" este faptul ca inspectorul de la resurse umane de la inspectoratul scolar este ungur, inscris in UDMR, iar inspectorul sef de la ITM este tot ungur (nu stiu culoarea politica, dar or fi in grupuri de interes comune)
Sistemul e unul singur dar în cele 3 săptămâni de la angajare nu avea cum să se actualizeze. Spre exemplu, salariile în învățământ aferente lunii aprilie s-au plătit în 10-11 mai iar declarațiile cu reținerile se depun până în 25 mai. Suntem abia în 23 mai deci, dacă prietena a luat ceva salariu pentru ce a lucrat în aprilie abia la începutul lui iunie se va vedea la asigurarea de sănătate.
Așa cum am mai spus, la instituțiile publice nu există angajat fără acte pentru că nu i s-ar putea plăti salariul, orice leu fiind justificat cu hârtii.
De ce ar fi pentru tine o problemă apartenența politică a unor conducători de instituții?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate