Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Joc Drone

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 

Vreau sa ajut, dar nu stiu cum.

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
FoTN

FoTN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 08.03.2011
In urma cu doua saptamani, sora mea a venit sa locuiasca cu mine. E oarba din nastere, nu a fost casatorita niciodata, nu are un prieten. E deprimata, nesigura pe ea, vorbeste mereu de cele 5-6 kilograme in plus pe care le are, are tendinte sinucigase. Cum as putea sa o ajut? Sunt intr-o mare dilema, va rog sa-mi spuneti opiniile dvs.
Multumesc.

#2
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,490
  • Înscris: 19.04.2009
Psiholog, centru de consiliere, grupuri de persoane cu aceasi afectiune. ( grup de sprijin )

Eu intalnesc zilnic in autobuz o tipa care se plimba singura ( adica fara ajutor ), vorbeste la telefon, etc. Deci, se poate, mai greu, dar se poate.

#3
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
Incearca sa fii ochii ei, ajut-o sa priveasca lumea altfel si pe cat posibil sa-i faci viata mai luminoasa. Lasa psihologii, aia toaca bani si nu-i pot reda vederea.

#4
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,071
  • Înscris: 19.12.2012
Interesanta partea cu cele 5-6 kg in plus... Daca nu vede, cum a ajuns sa o complexeze cele 5kg ? Asculta prea mult sfaturile celor de la tv ? I-a spus cineva in mod direct sau mai voalat ca e prea grasa ? 6kg in plus e fix nimic, am vazut femei care aveau si 10kg in plus si aratau foarte bine..e drept, trebuie sa te ajute si fizicul, altfel degeaba esti in greutatea ideala dar arati ca iulia albu, faimoasa creatoare de.....creatoare, ca moda nu i pot spune.

Edited by A10, 22 May 2015 - 17:31.


#5
nycolae

nycolae

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,951
  • Înscris: 29.03.2012
câţi ani are?
fă-i cadou un căţel Golden Retriever (vede el pentru ea).

Edited by nycolae, 22 May 2015 - 17:33.


#6
FoTN

FoTN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 08.03.2011

View Postandroholic, on 22 mai 2015 - 17:28, said:

Incearca sa fii ochii ei, ajut-o sa priveasca lumea altfel si pe cat posibil sa-i faci viata mai luminoasa. Lasa psihologii, aia toaca bani si nu-i pot reda vederea.

Asta incerc sa fac, dar prietenele ei ( vazatoare) ii baga in cap tot felul de tampenii de genul "nimeni nu se va insura cu o oarba" sau " esti prea grasa" iar sora mea plange si se necajeste. Ce sa fac? Sa le contactez si sa le spun ceva de - limbaj cenzurat- ?

#7
Omule

Omule

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 23.04.2015

View PostFoTN, on 22 mai 2015 - 17:38, said:

Asta incerc sa fac, dar prietenele ei ( vazatoare) ii baga in cap tot felul de tampenii de genul "nimeni nu se va insura cu o oarba" sau " esti prea grasa" iar sora mea plange si se necajeste. Ce sa fac? Sa le contactez si sa le spun ceva de - limbaj cenzurat- ?

Nu. Nu prea ai ce face decât să cauți alți oameni care sunt mai ok și cu care să socializeze sora ta. Și să îi tot repeți că respectivele persoane nu știu ce vorbesc și să le ignore. Din păcate nu există soluții la răutatea oamenilor.

Edited by Omule, 22 May 2015 - 17:42.


#8
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007

View Postnycolae, on 22 mai 2015 - 17:32, said:

câţi ani are?
fă-i cadou un căţel Golden Retriever (vede el pentru ea).

Nu e chiar așa simplu, din păcate. Un câine pregătit pentru a asista nevăzători costă zeci de mii de euro. Se face mult antrenament (nu e doar dresaj), ani de zile, iar la selecție abia 2-3 exemplare din 100 reușesc să treacă examenul. Nici nu cred că există așa ceva în România.
Totuși, cred că un animal de companie i-ar folosi surorii tale mai mult decât un urs mare de pluș. Iar pentru depresie, și eu susțin psihologul. Este adevărat că nu îi va reda vederea, dar nu ăsta este scopul, ci să scape de depresie.

De asemenea, există multe softuri PC și aplicații de telefonie mobilă care ajută nevăzătorii. Accesul la informație este vital, iar noi, văzătorii, nici nu ne închipuim cât este de greu să trăiești fără ea.

Lucrează sora ta?

#9
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012

View PostFoTN, on 22 mai 2015 - 17:38, said:


Asta incerc sa fac, dar prietenele ei ( vazatoare) ii baga in cap tot felul de tampenii de genul "nimeni nu se va insura cu o oarba" sau " esti prea grasa" iar sora mea plange si se necajeste. Ce sa fac? Sa le contactez si sa le spun ceva de - limbaj cenzurat- ?
Daca alea ii baga in cap chestii de genul ala inseamna ca nu sunt cu adevarat prietene. Poarta o discutie serioasa cu ele si baga-ti si p..a in gura lor daca e cazul. Pffff, cat de cretine si handicapate moral pot fi alea de o destabilizeaza pe sora ta....
Discuta serios cu ele si baga-le mintile in cap.

#10
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,019
  • Înscris: 07.11.2006

View PostFoTN, on 22 mai 2015 - 17:18, said:

In urma cu doua saptamani, sora mea a venit sa locuiasca cu mine. E oarba din nastere, nu a fost casatorita niciodata, nu are un prieten. E deprimata, nesigura pe ea, vorbeste mereu de cele 5-6 kilograme in plus pe care le are, are tendinte sinucigase......

View Postandroholic, on 22 mai 2015 - 17:28, said:

Incearca sa fii ochii ei, ajut-o sa priveasca lumea altfel si pe cat posibil sa-i faci viata mai luminoasa. ..


Unui orb nu-i poti arata cum arata lumea.

initiator

Cati ani are sora ta?
Unde a locuit pana sa ajunga la tine?
Tu ce sex ai?
Dupa doua saptamani ati ajuns la concluzia ca problema mare este greutatea?Dupa ce criterii?
De ce ar fi 6 (sase) kilograme in plus motivul sinuciderii si nu lipsa vederii?

#11
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007

View PostFoTN, on 22 mai 2015 - 17:38, said:

Ce sa fac? Sa le contactez si sa le spun ceva de - limbaj cenzurat- ?
Nu, dar poți să le explici că ceea ce fac ele o bagă pe sora ta în depresie, iar dacă vor să fie prietene adevărate, să facă împreună cu ea gimnastică, să slăbească împreună. Sau să îi cadou o bicicletă, un stepper etc.

P.S. Cum se cheamă bicicleta aceea statică, de exerciții acasă? La aia mă refer.

#12
FoTN

FoTN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 08.03.2011

View Postandroholic, on 22 mai 2015 - 17:43, said:

Daca alea ii baga in cap chestii de genul ala inseamna ca nu sunt cu adevarat prietene. Poarta o discutie serioasa cu ele si baga-ti si p..a in gura lor daca e cazul. Pffff, cat de cretine si handicapate moral pot fi alea de o destabilizeaza pe sora ta....
Discuta serios cu ele si baga-le mintile in cap.

Bineinteles ca nu-i sunt prietene! Ce prietena iti spune ca esti retardata daca-ti plac ursii de plus?? E un hobby, orice om are unul. Apoi, in legatura cu greutatea.. sora mea are 1.72 inaltime si 70 kg, dupa opinia mea e ok, dar na, opinia fratelui nu conteaza. Voi incerca sa vorbesc cu ele civilizat, dar daca nu vor intelege, voi apela la ideea ta.

#13
alexei

alexei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,073
  • Înscris: 11.06.2005
Alea numai prietene nu sunt...

View PostFoTN, on 22 mai 2015 - 17:38, said:

"nimeni nu se va insura cu o oarba"
Asta-i o prostie.
Eu unul nu cred ca e un impediment prea mare.

#14
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012
Are nevoie de ajutor de specialitate, adica un psiholog. Nu ai ce ii face, pur si simplu trebuie sa fii alaturi de ea si sa o duci la sedinte de consiliere.

#15
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,053
  • Înscris: 10.09.2005

View PostFoTN, on 22 mai 2015 - 17:38, said:


Asta incerc sa fac, dar prietenele ei ( vazatoare) ii baga in cap tot felul de tampenii de genul "nimeni nu se va insura cu o oarba" sau " esti prea grasa" iar sora mea plange si se necajeste. Ce sa fac? Sa le contactez si sa le spun ceva de - limbaj cenzurat- ?

Astfel de oameni nu își dau seama că ei, de fapt, au un handicap mult mai mare decât cel de care fac mișto.

#16
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012

View Postadisz, on 22 mai 2015 - 17:44, said:



Unui orb nu-i poti arata cum arata lumea.

Esti mai orb decat un nevazator daca spui asta. Am avut un prieten nevazator cand stateam in oras si se simtea foarte bine in preajma mea si a altor prieteni care il ajutam sa vada lumea.

#17
FoTN

FoTN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 08.03.2011

View Postadisz, on 22 mai 2015 - 17:44, said:



Unui orb nu-i poti arata cum arata lumea.

initiator

Cati ani are sora ta?
Unde a locuit pana sa ajunga la tine?
Tu ce sex ai?
Dupa doua saptamani ati ajuns la concluzia ca problema mare este greutatea?Dupa ce criterii?
De ce ar fi 6 (sase) kilograme in plus motivul sinuciderii si nu lipsa vederii?

34.
Cu parintii, ambii decedati acum.
Prima saptamana, a fost totul ok. Apoi, in parculetul blocului, a cunoscut niste femei ( mamici, babysitteri etc) care i-au spus ca e grasa ( si alte tampenii..)
Nu stiu.

View Postlight_flame, on 22 mai 2015 - 17:50, said:

Ai deschis topice destul de dubioase, deduc ca esti un trol.

Sunt pe site din 2011,nu am warning-uri, deci te rog sa te abtii.

#18
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,701
  • Înscris: 04.06.2007

View PostFoTN, on 22 mai 2015 - 17:38, said:


Asta incerc sa fac, dar prietenele ei ( vazatoare) ii baga in cap tot felul de tampenii de genul "nimeni nu se va insura cu o oarba" sau " esti prea grasa" iar sora mea plange si se necajeste. Ce sa fac? Sa le contactez si sa le spun ceva de - limbaj cenzurat- ?

Contacteaza-le si zi-le de bine...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate