Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Cand ajungi in Bucuresti?

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
Bogdan199O

Bogdan199O

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 507
  • Înscris: 16.03.2015
Va salut! Posted Image De aproximativ o luna incerc sa-mi vand masina ( BMW 320 D din 2002 ). E prima masina cumparata, deci prima care incerc sa o vand. Am luat-o acum cativa ani ca sa o tin, nu sa o dau peste o luna. Nu ma pricep la comert, samsareala si combinatii. I-am facut poze, le-am pus pe diverse site-uri, am scris ce accesorii are masina, ce am schimbat la ea. Pana acum m-au sunat personane din Dolj, care au venit sa vada masina, dar si din Constanta, Braila, Neamt, Brasov si alte judete din Estul si Centrul tarii. Pe langa intrebarea: "Mai este valabil anuntul?", am observant ca astia intreaba foarte putin despre starea masinii, daca face zgomote, daca scoate fum negru sau daca a avut vreun accident grav. Cel mai des intreaba "Cand ajungi in Bucuresti?"

Deci masina ar putea sa fie rasturnata, sa scoata fum negru si sa troncane toate alea pe sub ea, pentru un comparator nu ar conta asta? Mai important este sa afle cand vin in Bucuresti. Dupa vreo 7-8 apeluri in care oamenii ma intrebau cand vin in Bucuresti, am scris in anunturi: "Masina se poate vedea doar in Craiova, nu ma deplasez in Bucuresti". Asa s-a facut liniste. Chiar arata prost anuntul asa, eu nu as suna la un om care scrie asta in descrierea masinii. Doar ca n-am avut ce face, ma saturasem sa raspund la telefon doar ca sa le spun oamenilor ca nu sunt dispus sa ma deplasez. Nu am timp si nici bani de dat pe motorina pentru plimbare.

De cand a aparut idea ca daca locuiesti in Sudul sau Estul tarii trebuie sa te intalnesti la Bucuresti cu un potential comparator? Toti oamenii care au ceva bani lucreaza sau sunt la facultate in Bucuresti? De ce se asteapta absolut toti oamenii din zona de Sud-Est a tarii sa vii in Bucuresti ca sa le arati un bun pe care ei doresc sa il cumpere?
Chiar exista oameni care locuiesc in DB, GR si alte judete limitrofe judetului Ilfov, care fac plimbari la Bucuresti pentru ca ii suna vreunul?

Edited by Bogdan199O, 22 May 2015 - 16:25.


#2
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,445
  • Înscris: 19.04.2009
In bucuresti la Mc la Unirii, ala-i principalul punct de intalnire al tarii ( cunoscatorii stiu ).

Nu te complica,. si daca te-ai deplasa ar incepe sa-ti insire defectele de te dai cu capu de pasajul basarab c-ai facut drumul degeaba Posted Image



wtf. am pita in tastatura :facepalm:

Edited by lex404, 22 May 2015 - 16:38.


#3
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,631
  • Înscris: 28.11.2001
sincer nu inteleg de ce te-ai oparit asa .... este foarte logic si normal ca omul sa vada "live" masina nu sa se decida ca-i spui tu pe cale bucala ca scoate sau nu scoate fum ... sau ca trocane sau nu troncane .... etc.
Si la fel de logic si normal este ca-si doreste sa vada toate astea fara sa prapadeasca bani si timp cu deplasarea ....

faptul ca la tine in zona nu exista posibili cumparatori .... ghinion .... dar e naivitate crasa sa-ti inchipui ca vei fi crezut "pe cuvant"

PS: acum am observat ca esti din Craiova .... sa stii ca nu esti singurul craiovean pe care-l cunosc si care are imprezia ca pamantul se invarte in jurul acelui oras .... :))

Edited by Tarzy, 22 May 2015 - 16:42.


#4
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,769
  • Înscris: 06.09.2004
e oarecum logic sa vrea sa se intalneasca la jumatea drumului. s-a intamplat sa fie bucurestiul mai la mijloc - poti sa le propui si tu un pitesti, de ex.

#5
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Te intreaba pt ca cine cauta masina vrea sa vada mai multe inainte de a se decide si asta fara a pierde prea mult timp.

#6
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,042
  • Înscris: 20.12.2007

 Bogdan199O, on 22 mai 2015 - 16:24, said:

Va salut! Posted Image
Tie nu ti se pare normal ca un potential cumparator sa vrea sa si vada masina respectiva ? Eventual sa o duca si la un service in care are incredere si sa primeasca de la oamenii aia o parere avizata despre starea masinii. ?

Edited by Kokoshmare, 22 May 2015 - 16:53.


#7
Acrisios

Acrisios

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,562
  • Înscris: 28.03.2015
Pai si daca-si vindea apartamenul trebuia sa-l ia in spate sa-l duca pana in Bucuresti ca sa-l vada si sa-l expertizeze eventualul cumparator ? Cum e cu Mahomed si cu muntele ca nu mai stiu ... ?

#8
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Voi sunteti normali ? Adica el, vanzator, sa se duca cu masina la ei sau sa calatoreasca 200 de km ? Vrei masina ? Te infiintezi frumos la poarta vanzatorului la ora stabilita si mergeti la o tura, o duci la un service.

Adica ce, el e vanzator ambulant ? Sa faca 200 de km ca sa vina cineva si sa strambe din nas ca arata "naspa" fara pachet M ?

Pentru initiator: Nu te supara dar vinzi un BMW pe motorina de prin 2001. E cea mai rea combinatie posibila pentru ca atragi toti cocalarii ghertzoii care vor BMW dar nu au bani si vor sa si consume putin pentru ca nu au bani de carburant.

Sa te astepti la tot felul de clienti.

#9
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Oameni buni,reveniti cu picoarele pe pamant.Cum sa mearga bietul om de la Craiova la Bucuresti pentru fiecare client (potential),care ar vrea sa vada masina? Sa vina el daca vrea s-o vada si daca nu gaseste alta in zona lui,sau sa trimita pe cineva cunoscut,din zona,s-o vada...
Eu cand mi-am luat masina,am fost si am vazut cateva masini,dar m-am deplasat eu de vreo 2 ori,de la Sibiu la 50-60km.Nici nu mi-a trecut prin gand sa-i cer vanzatorului sa vina el la mine,sa-i vad masina.

#10
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
Unii oameni intreaba pt. ca spera ca poate chiar ai drum in Bucuresti, si nu se stie de unde sare iepurele.

Daca ai vinde ceva ce nu se gaseste pe toate drumurile, poate ar fi o idee mai deschisi la ideea sa vina ei la tine (dar numai putin de tot..)

#11
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,039
  • Înscris: 26.04.2007
Bogdan199O, cine isi ia BMW seria aia ?.... Nicolae are dreptate ceea ce spune ! (no offense)
daca ai vinde o masina "normala" ai avea si ceva diferente.

Anyway, ei ca te intreaba "cand vii in buc" ....dar tu ca te-ai oparit cum ti se pare ??
Ai scris in anunt, end of story. Daca totusi intreaba atunci problema nu este decat intr-un singur loc. Stii unde ?

Nu te-ai exprimat suficient de clar in anunt ca nu te deplasezi.
O exprimare clara si bine accentuata ar fi filtrat multe "cand vii in Buc ?"

#12
bietu

bietu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,545
  • Înscris: 17.03.2008

 Tarzy, on 22 mai 2015 - 16:40, said:

sincer nu inteleg de ce te-ai oparit asa .... este foarte logic si normal ca omul sa vada "live" masina nu sa se decida ca-i spui tu pe cale bucala ca scoate sau nu scoate fum ... sau ca trocane sau nu troncane .... etc.
Si la fel de logic si normal este ca-si doreste sa vada toate astea fara sa prapadeasca bani si timp cu deplasarea ....

faptul ca la tine in zona nu exista posibili cumparatori .... ghinion .... dar e naivitate crasa sa-ti inchipui ca vei fi crezut "pe cuvant"

PS: acum am observat ca esti din Craiova .... sa stii ca nu esti singurul craiovean pe care-l cunosc si care are imprezia ca pamantul se invarte in jurul acelui oras .... Posted Image)

Ce logica de cacat ai!

Edited by bietu, 22 May 2015 - 17:37.


#13
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Ce topic de hândel. Si lumea chiar da reply  Posted Image

#14
Bogdan199O

Bogdan199O

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 507
  • Înscris: 16.03.2015
Cine n-a inteles ca sunt nemultumit de oamenii care vor sa vada masina la Bucuresti, nu ca vor sa o vada, ori e troll, ori e prost. Sigur ca trebuie sa vezi masina, nu e ca si cum ai cumpara un Nokia 3310 de pe okazii. Dar nu stiu de unde obiceiul asta sa te vezi cu oamenii in Bucuresti, care de multe ori nici nu e jumatatea distantei, cum zicea cineva mai sus.

Pai nu mi se pare logic, oameni buni. Adica eu daca aveam pana acuma 10 cocalari ( sau ne-cocalari) care voiau sa vada masina, eu trebuia sa fac 10 drumuri pana la Bucuresti? Cam 2 milioane un drum... aproape 50 de euro, inmultit cu 10, 500 de euro pe drum? Plus 10 jumatati de zi pierdute pe drum. Adica 5 zile intregi, adica o saptamana! Nu vand covrigi ca sa ma plimb pana acolo. Nu ca m-am oparit, stiu ca totul se invarte in jurul Bucurestiului, administrativ, economic, juridic, financiar. Dar nu ma asteptam ca atat de multi oameni sa considere ca e ceva normal sa mergi 200 km ca sa iti prezinti un lucru.

Si masina e din 2002, diesel si are toate dotarile posibile la vremea aia. Sigur nu o sa ma duc sa ascult pe unu care vrea masina perfecta la 2500 de euro, adica mai putin de 10% din valoarea de noua. Pai un 320 D in ziua de azi, full, e vreo 45 de mii. Si la astia care au venit sa o vada le-am zis: asta e masina, asta e pretul, o iei bine, daca nu, pa. Asa daca se negociaza orice urma de uzura la o masina de 13 ani, ar trebui sa o dau gratis.

Ce vreau sa va zic ca un sfat si o rugaminte: cei care sunteti din afara Bucurestiului si va vindeti masina, motocicleta, scuterul, nu mai acceptati sa va deplasati. Ca poate peste 3-4-5 ani o sa vand viitoarea masina si poate se dezvata intre timp.

Edited by Bogdan199O, 22 May 2015 - 18:12.


#15
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
Vezi sa nu-ti pui la vanzare apartamentul.

#16
Bogdan199O

Bogdan199O

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 507
  • Înscris: 16.03.2015
Posted Image

#17
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,075
  • Înscris: 10.07.2013
Pai daca eu vand un Hummer H2, trebuie sa merg cu ea la Craiova ca sa o vada cumparatorul?Posted Image

Edited by xmanyacs77, 22 May 2015 - 19:06.


#18
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Daca stai in Isalnita,poti sa faci efortul asta...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate