Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Digi.Mobil-actualizare firmware smartphone

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
relu14

relu14

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 30.04.2008
A primit cineva update oficial la versiunea de android 5 (lollipop) pentru Samsung Galaxy S4 luat de la Digi?
Eu am tot cautat (via OTA, KIES) si pana acum nimic...!!!
Detaliile telefonului meu sunt:
- Model GT-I9505
- Model name GALAXY S4 LTE
- Country : Nordic
- Product code NEE
- PDA I9505XXUFNAD
- CSC I9505OXXFNA2

#2
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
dar sammobile cu ce te deranjeaza?

crezi ca ii pasa ca tu ai luat telefonul de la digi sau de la talibani?

softul e acelasi

#3
Neadumitru

Neadumitru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 669
  • Înscris: 02.11.2014
La reprezentanța Samsung ai fost? Ce treabă are Digi cu updateurile modelului de telefon, sau crezi că ai primit fake. Posted Image

Edited by Neadumitru, 22 May 2015 - 12:45.


#4
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Din cate stiu eu digi nu branduieste telefoanele,deci e vorba doar despre samsung.

#5
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,861
  • Înscris: 06.01.2008
@Danny_Drake si @Neadumitru: pe Android actualizarile OTA depind de cele mai multe ori (sau chiar intotdeauna) de operatorul de telefonie, astfel ca in aceeasi tara, acelasi oras tu poti primi update OTA fiindca esti pe reteaua X, dar colegul tau primeste cu cateva zile sau chiar cu 1-2 saptamani intarziere fiindca e pe reteaua Y. Asta depinde in cea mai mare parte de operatorul de telefonie, nu de producatorul telefonului.

#6
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
este vorba de faptul ca poate sa-si puna si singur o noua versiune, nu are treaba neaparat cu operatorul.

daca era sa ma iau dupa operatorul meu, trebuia ca ultima versiune de soft sa fie de acu 2 ani, dar si aia cu si mai mult bloatware de-al lui. in schimb am pus singurica ultimul soft si merge struna.

uite aici android 5.0.1 oficial pt telefonul tau

#7
relu14

relu14

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 30.04.2008
Nu am zis ca are treaba Digi cu update-ul telefonului,vroiam doar sa stiu daca a primit cineva update-ul oficial la acest model luat de la Digi pentru ca nu prea mai am rabdare sa astept si probabil voi trece la varianta manuala cu ajutorul ODIN.
Update-urile oficiale se lanseaza in functie de regiunea pentru care a fost facut telefonul (product code,CSC).
Pentru modelul meu product code este Finlanda(Nordic country),iar pe site-ul ,,http://samsung.youmobile.org/" apare ca update-ul pentru aceasta regiune a fost lansat in 14.05.2015, si in acest caz ar fi trebuit sa il receptionez deja.Cam asta e dilema mea...

#8
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
iar eu la ce crezi ca ti-am dat link? la varianta irakiana?

#9
relu14

relu14

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 30.04.2008
Acum am vazut.Cred ca o sa trec la treaba in curand...Multuumesc pentru pareri!

#10
bits

bits

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,918
  • Înscris: 11.01.2007
Da.Am actualizat OTA eu pe 15mai.S4 de pe NEE.Merge binisor.Cateva chestii noi.Era frumos sa ne fi lasat sa customizam culoarea "acadelei".Nu ma omor dupa albastrul ala.

#11
doktoru

doktoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,403
  • Înscris: 30.12.2005
Nu ti-a aparut OTA pentru simplul motiv ca noua versiune, 5.0.1, pentru telefonul tau de-abia a aparut oficial. Daca mai astepti citeva zile o sa-ti apara si tie OTA.
Asa cum zicea dany, poti s-o descarci si sa ti-o pui tu (Posted Image) cu Odin. E super simplu si, daca esti atent, fara probleme. BackUp inainte, da?

N-are nicio treaba update-ul cu operatorul de telefonie!!! nu mai vorbiti prostii! (cu exceptia telefoanelor branduite, ceea ce nu e cazul aici).

#12
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007
5.0.1 pentru S4 e aparut prin martie, nu e tocmai nou. E drept, zilele trecute a aparut un patch, dar tot 5.0.1 e.

#13
attis21

attis21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 01.12.2014
Da pentru Philips S388

#14
doktoru

doktoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,403
  • Înscris: 30.12.2005

View Postfilip.serban, on 24 mai 2015 - 15:24, said:

5.0.1 pentru S4 e aparut prin martie, nu e tocmai nou. E drept, zilele trecute a aparut un patch, dar tot 5.0.1 e.

Noi vorbim aici de update-ul pentru Nordic Countries a.k.a. NEE care a aparut de (numai) citeva zile.
Ala din martie, primul aparut, e pentru UK adica CSC: BTU.
Igen?

#15
relu14

relu14

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 30.04.2008
As vrea sa va explic mai detaliat de ce am deschis acest topic.
Dupa mai multe ,,sapaturi"efectuate pe google am constatat ca versiunea de firmware care este instalata pe telefonul meu cumparat de la Digi,aparuta pe 17.02.2014,apare ca fiind ,,leaked",adica o versiune pre-release,pentru testare.Informatiile au fost luate de pe site-ul sammobile.com,pe acest site aparand pt.prima data aceasta versiune.Nedumerirea mea este cum de am instalata aceaste versiune nefinalizata pe telefonul meu cumparat ,,tipla" si daca si celalate telefoane S4 luate de la Digi au acelasi firmware, precum si daca a putut face cineva actualizarea la 5.01 via OTA sau Kies.
Am cerut ajutorul vostru atat pentru a fi sigur ca telefonul cumparat de la ei nu a fost resigilat, cat si pentru a trece la actualizarea lollipop cu Odin.
Multumesc anticipat pentru sprijin.O zi buna va doresc!

#16
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
acum e tardiv sa te gandesti si mai ales sa-ti spunem noi daca era sau nu sigilat cand l-ai cumparat. asta trebuia sa vezi tu atunci, nu acum sa ne intrebi pe noi.

pe langa asta, daca tot te nemultumeste acea versiune de soft, cu care ai probleme din ce inteleg eu, doar cu faptul ca ai citit tu ca ar fi leaked, atunci ce atata lungesti povestea cand poti face foarte usor un update de soft si ai terminat balciul.

serios acum, dar cred ca ai prea mult timp liber si incerci sa defaimezi pe cineva, samsung, rds, vanzatorul sau mai stiu eu cine, doar sa te iei de cineva.

#17
relu14

relu14

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 30.04.2008
Daca asa s-a inteles,ca vreau sa defaimez pe cineva...!!! Imi pare rau,nu asta este intentia,pot sa stea linistiti si digi si samsung,sunt fanul lor....Am abonamente la digi pt.toata familia si telefoane doar samsung,diferite modele...Eram doar curios daca mai sunt modele S4 cu aceasta versiune de firmware si atat. Imi cer scuze daca am deranjat si inchei aceasta discutie care s-a transformat deja intr-o polemica.
O zi buna!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate