Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

DRL si omologarea europeana

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
undesignus

undesignus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,505
  • Înscris: 28.06.2006
Vreau sa pun la masina niste DRL-uri.
http://osram-partner...4-122119.p.html astea se lauda ca au omologare europeana.

Intrebare: in cazul imi care pun asa ceva pe masina, masina neavind DRL de fabrica, imi salta politia/RAR-ul talonul sau nu? Ma intereseaza un raspuns argumentat.

#2
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
da un search...
s-a discutat de ţşpe miliarde de ori

da... e ilegal
argumentat
inseamna sa faci omologare individuala la RAR

Quote

Art.101. - (1) Constituie contraventii si se sanctioneaza cu amenda prevazuta în clasa a III-a de sanctiuni urmatoarele fapte savârsite de persoane fizice:
10. montarea la autovehicul, remorca sau tramvai a luminilor de alta culoare sau intensitate, a altor lumini ori dispozitive de avertizare sonora sau accesorii ori modificari neomologate;

retine... montarea, nu folosirea!!!

tu cand ti-ai luat permisul... dupa ce cos rutier ai invatat?

Edited by Nero-d, 22 May 2015 - 11:57.


#3
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Nu-i mai simplu să-ți iei faruri omologate cu DRL în ele? Benzile ăstea aftermarket cu LED nu sunt așa vizibile de la distanță și arată ca un pom de crăciun.

#4
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,973
  • Înscris: 06.01.2006
fiind facute de Osram cred ca dpvd calitativ sunt bune, la acelasi nivel cu DRL din fabrica
insa dpvd legal nu ai voie sa faci nici o modificare la sistemul de iluminare asa ca daca te opreste politia ori scapi numai cu amenda ori ramai si fara certificat de inmatriculare
iar ca design o sa fie un chici

Edited by Kroghy, 22 May 2015 - 11:58.


#5
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Apropo de faza cu omologarea europeană, din câte țin minte și seria Hella Rallye e omologată (la 55w, nu la 100/130), dar tot nu-i ok să-mi pun o baterie de 4 bucăți pe grila față și să circul cu ele fără capace. :D

#6
undesignus

undesignus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,505
  • Înscris: 28.06.2006

 Nero-d, on 22 mai 2015 - 11:43, said:

da un search...
s-a discutat de ţşpe miliarde de ori

da... e ilegal
argumentat
inseamna sa faci omologare individuala la RAR


retine... montarea, nu folosirea!!!

tu cand ti-ai luat permisul... dupa ce cos rutier ai invatat?


Multumesc pentru precizari.
Cind am dat eu pentru permis, asta se intimpla acum 20 de ani si aveam alte preocupari decit DRL-urile :)

@AlexIP: stiu ca se pot monta lumini suplimentare si circula pe drumurile publice atit timp cit au capace.

#7
sezibland

sezibland

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 27.03.2015
sfatul meu : las-o balta ; a trecut moda asta
tu chiar vrei masina vintage ?
numai cocalarii mai pun prostiile astea pe masini

#8
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004

Quote

@AlexIP: stiu ca se pot monta lumini suplimentare si circula pe drumurile publice atit timp cit au capace.
asta e la ghici... teoretic orice adaugi pe masina e ilegal... Posted Image
farurile alea pot schimba dinamica, comportamentul aerodinamicitatea, masinii (in anumite conditii)... pot provoca te miri ce daune sau raniri in caz de accident
vrei balarii??? mergi frumos la RAR si ti le omologheaza... vrei alte cauciucuri? jenti? mergi frumos la service, care-ti da o hartie si cu ea la RAR ti le omologheaza
vrei folie? mergi la aia de monteaza folie omologata RAR... si tot asa

asta e legea...
practic tu poti sa faci ce vrei

tie iti folosesc la ceva?

Edited by Nero-d, 22 May 2015 - 16:34.


#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Eu am cumparat masina cu sistemul DRL montat ulterior. Deci nu le-am montat eu ci doar le folosesc Posted Image Plus ca acum sunt obligatorii folosirea lor in toata UE! Politistul oricum nu are cum sa stie daca masina era echipata din fabrica sau nu cu ele! E acelasi lucru ca si cu luminile de ceata - le poti adauga ulterior sau al trei-lea stop frana la luneta ...

Edited by MembruAnonim, 20 June 2018 - 15:00.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate