Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 

Masina noua . Buget 12500 + tichet RABLA

- - - - -
  • Please log in to reply
101 replies to this topic

#1
bscorpion89

bscorpion89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 22.10.2010
Salutare tuturor . De ceva timp ( aproximativ 6 luni) am inceput sa ma documentez serios in vederea cumpararii unei masini (prima personala). Experienta mea cu masini fiind cam 8k-9k km pe un golf4 2003 1.9TDI 110CP (CIP).
Asa cum am scris in titlu , bugetul este de 12000 maxim 12500 plus RABLA.
La inceput am cautat doar masini SH dar crescand usor usor bugetul am ajuns la aceasta suma moment in care au aparut programele Prima masina si Rabla si am realizat ca ma incadrez cu succes la niste modele noi de masina care nu cred ca sunt chiar rele.
Masina o doresc pentru uz personal , maxim 10k km pe an (drum servici 10 km/zi + concedii si drumuri ocazionale acasa 260 km dus/intors) , deci o masina pe benzina probabil ar fi optima , desi nu exclud in totalitate variante diesel daca oferta este de nerefuzat.
Tipul masinii deci ar trebui sa fie pentru uz majoritar in oras , hatchback sau sedan (nu vreau break).
Nu am copil , am doar prietena deci portbagajul trebuei sa fie o dimensiune decenta pentru un concediu dar nu este prioritar in alegerea deciziei precum sunt fiabilitatea , confortul(dotari), sau puterea decenta la motor , consumul decent (economic) . Stau si ma gandesc cat de frumos ii 1.9 TDI-ul consum/putere ... am scos si 4 la drum lung..mergand cu 110.
Astfel am ajuns si la variantele auto ce mi-au atras atentia , ordinea nu inseamna neaparat si prioritatea :

-Ford Focus 2015 1.0L 100CP (problema ar fi ca nu ii foarte dotata desi are SYNC si ca motorul de 100CP nu stiu sigur cat va face fata la drumuri lungi , deoarece in review-uri am vzt ca motorul de 125 CP ar fi optim pe acest model )

-Hyundai Elantra 132CP , o masina super frumoasa , cam la fel ca Focus , dar care ii chiar mai putin dotata decat Ford Focus. In afara design-ului ca si avantaj ar fi si garantia mai mare ca la Ford.

-Hyundai i30 (stiu ce o sa ziceti ca ii tot elantra ) doar ca ma refer la modelul anterior nu cel nou . Atfel incat se poate cumpara cu dotari mai multe  gen COMFORT +TPMS astfel incat sa fie peste elantra la dotari cam in acelasi pret daca nu mai ieftina.

-Opel astra , o masina care dupa parerea mea ii o masina decenta la 115 CP am vazut undeva pret aproximativ 12000 plus RABLa dar nu mai stiu unde . La fel dotarile nu sunt excelente dar sunt parca mai decente , insa la capitolul design/fiabiliate/calitate interior parca ii mai slaba ca celelalte.

Astea ar fi cam top probabil dar nu exclud nici variante precum Mitsubishi Lancer,Honda Civic daca as gasi un pret putin mai decent decat oferta actuala de aproximativ 13000 plus rabla ; Nissan Juke care inca nu stiu ce parere sa am despre el desi design-ul mi se pare ok (stiu ca multora nu).
Kia ceed as elimina desi are garantia de 7 ani din simplul motiv ca am o reticenta legata de firma Kia.
As mai putea sa adaug la lista si o Mazda 2 dar ea este o clasa inferioara ceea ce nu ma incanta prea mult.

Stiu ca pbb unii o sa ziceti ca de banii astia imi iau o masina zdravana SH dar nu vreau sa merg in Germania pentru asa ceva (pret aducere , bataie de cap , nu am cunostinte ).

Nu imi mai vin acuma in minte toate detaliile cautarilor mele ample dar voi mai aduaga .
Tin sa precizez de asemenea ca lucrez in domeniul Automotive si am unele cunostinte destul de bune legate de anumite sisteme.
Multumesc anticipat de ajutor !

Edited by bscorpion89, 22 May 2015 - 10:30.


#2
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
SH numai daca o iei de la prieten unic proprietar, aici nu conteaza marca foarte mult ci starea si kilometrajul.

Incearca Octavia, vezi ca au o oferta de buget, nu mai stiu cum se cheama.

#3
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,842
  • Înscris: 26.02.2010
La banii astia ai putea cauta o oferta buna si la suzuki/kia.

#4
bscorpion89

bscorpion89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 22.10.2010
Stiu regula cu prieten, dar din pacate nu prea am . Toate ofertele SH sunt dispersate in toata tara , eu nu am mijloc de transport momentan decat cele tren ,autobuz , si nu vreau sa merg la ghici atata drum.

Skoda Octavia ii din ce m-am documentan o masina buna , dar care nu cred ca ma incadrez in buget, din pacate .

 aris86, on 22 mai 2015 - 10:26, said:

La banii astia ai putea cauta o oferta buna si la suzuki/kia.

Stiu oferta de la Suzuki S-Cross dar ii oelaca peste bugetul meu , plus ca nu stiu ce parere sa am legata de frima . Nu m-am documentat prea mult in legatura cu ea . Iar Kia am desi au o masia Ceed dotata ok nu mi se pare de buna calitate . Si nu ii doar parerea mea , ci si a multor alte review-uri sau review-eri care spun ca masina ii decenta dar calitatea interioara ii mai mica decat la Ford sau Hyundai .

#5
nycolae

nycolae

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,951
  • Înscris: 29.03.2012
bagă-te la o Toyota Corolla.
cred că ai destui bani.

#6
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Mai ai variante de la Skoda, Peugeot, Citroen, VW. Eu as merge pe Focus.

#7
V A L I

V A L I

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 04.07.2006
Civic , Focus , Astra , Skoda Rapid ..dar cam toate sunt pe la 13.000+  rabla.
Eu as merge pe Civic dar m-as incadra in buget 1.8 140 cai Sedan.

#8
bscorpion89

bscorpion89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 22.10.2010

 nycolae, on 22 mai 2015 - 10:32, said:

bagă-te la o Toyota Corolla.
cred că ai destui bani.

Nu prea agreez corolla din pacate . Multumesc de sfat

 nicolaie, on 22 mai 2015 - 10:33, said:

Mai ai variante de la Skoda, Peugeot, Citroen, VW. Eu as merge pe Focus.

Stiu ca am oferte dar :
1. Skoda doar Octavia isi face banii (desi sunt cam multi ) iar eu nu ii am . Restul claselor nu ma intereseaza
2. Frantuzoaicele nu au costuri de intretinere bune , iar eu masian vreau sa o pastrez peste periaoda de garantie
3. VW desi sunt fan Golf ( o masina excelenta ) sunt cam scumpe . Din aceeasi categorie ar exista Seat Leon dar sunt sceptic in privinta distributiei 1.4 TSI atat de discutata , care inca nu ma convinge ca a fost rezolvata

#9
ovidiu_ms

ovidiu_ms

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,296
  • Înscris: 06.02.2013
Vad ca te-ai documentat bine in legatura cu ceea ce vrei. Nu vad ce as mai putea adauga in legatura cu achizitionarea unei masini noi.
Stai linistit. Ca nu este deloc complicat sa iti iei o masina din Germania. Acolo in 1-3 ore toate actele sunt facute.
Totusi o masina noua parca ar fi mai buna.

#10
bscorpion89

bscorpion89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 22.10.2010

 V A L I, on 22 mai 2015 - 10:36, said:

Civic , Focus , Astra , Skoda Rapid ..dar cam toate sunt pe la 13.000+  rabla.
Eu as merge pe Civic dar m-as incadra in buget 1.8 140 cai Sedan.

Stiu ce zili V A L I , dar ce sa facem , viata ii grea , deja am extins bugetul la limita limitei 12500 plus rabla . Nu as vrea sa sar peste asta tinand cont ca deja as face un credit pentru 5000 de euro , ceea ce ii maximul pe care as vrea sa il fac .

 ovidiu_ms, on 22 mai 2015 - 10:37, said:

Vad ca te-ai documentat bine in legatura cu ceea ce vrei. Nu vad ce as mai putea adauga in legatura cu achizitionarea unei masini noi.
Stai linistit. Ca nu este deloc complicat sa iti iei o masina din Germania. Acolo in 1-3 ore toate actele sunt facute.
Totusi o masina noua parca ar fi mai buna.

M-am documentat foarte mult in astea 6 luni , citit forumul de aici in fiecare zi , plus cele monomarca ocazional. Review-uri , filme de review-uri , de toate .As merge cu cea mai mare placere in Germania sa imi iau una (mai ales ca am business trip-uri acolo ) , dar problema ii ca nu am pe nimeni care se pricepe cu care sa merg ; daca ar trebui sa platesc pe cineva m-ar costa 300 de euro plus ce consum ca sa o aduc undeva la minim 700 de euro m-ar ajunge ; si nici nu as mai putea accesa masini cu 1400 de euro mai scumpe precum cele cu rabla noi de aici .

Multumesc tuturor de ajutor , si orice sugestie mai mult sau mai putin concreta ii binevenita . Desi as prefera cele mai la subiect :D

#11
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,842
  • Înscris: 26.02.2010
La banii aceia ai putea lua un seat, sau de ce nu ai putea incerca un Sandero stepway aniversar, eventual il iei de unguri ca este mai ieftin ca la romani si iti recuperezi si tva-ul.

#12
V A L I

V A L I

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 04.07.2006
Esti la limita cu bugetul pentru o masina noua si asa cum vrei tu dupa ce ai exclus ce era in buget (masini frantuzesti  , Logan si altele).
Opel Astra e la sfarsit de cariera de aia e asa ieftina. Cred ca e singura masina noua corecta la care te poti incadra si sa aibe si ceva dotari de bun simt.

#13
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
NOUL Nissan Juke trimite oferta unui prieten
11.990 € TVA inclus
Aer conditionat
Geamuri electrice fata + spate
ESP + 6 airbag-uri
Lumini de zi cu LED
Oglinzi electrice cu semnalizator LED integrat
Ofertă valabilă până la 31 mai 2015, pentru versiunea Visia, 1.6 94CP
http://www.nissan.ro...oferte-speciale

Orice ai lua, la banii aia, ia NOU, renunta la sh.

#14
triad

triad

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 22.05.2015
Din punctul meu de vedere masina:
- trebuie sa poti face o depasire decent, nu sa te chinui sa tragi de ea.
- motoare mici si putere multa... nu cred ca e ok :); un motor ok mi se pare undeva la 1.8 - 1.9 cu vreo 150 cp si un cuplu de 300 nm.
- ca masina noua.... sincer nu stiu ce ai putea sa cumperi de banii aia ceva decent; parerea mea, la fel cum spun si altii, sa te orientezi catre o masina second hand, cu pana in 100.000 km, diesel sau benzina nu conteaza, cutie manuala, din reprezentanta; iar pe langa asta, banii de care trebuie sa dispui sa fie valoarea masini + undeva la 30% din acestia - in caz de, you never know what happens, sa poti repara.

Acuma depinde si ce salariu ai, daca o poti intretine... plus stilul de condus; mie imi place sa bag picioru si sa nu ma rog de ea sa depasesc; si crede-ma, la noi in tara, cand stai mai mult in spatele unui tir, o iei razna.

In schimb, stiu ca ma contrazic, dar iti dau si dreptate intr-un fel: masina noua o iei si 10 ani nu ai treaba cu ea (daca faci 10 - 15.000 km pe an) si o intretii, plus mai ai si garantie.

#15
aflorin27

aflorin27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 842
  • Înscris: 06.06.2014
Acu 6 luni am fost cam in aceeasi situatie ca tine si am ajuns cam la aceeasi lista ca tine (doar ca eu taiasem si Fordul de pe lista). Am ales i30 si momentan nu imi pare rau (e adevarat, echiparea de top pe 1.4 benzina). Cred ca alegerea finala ar trebui sa fie intre i30 si Astra, functie de criterii mai degraba subiective. Succes.

#16
Cami1981

Cami1981

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 03.01.2015
Aproximativ ca tine am avut si eu bugetul de plecare (12000 euro +rabla ) pt o masina noua .
Dar nu am gasit nimic la pretul asta ,care sa imi si convina .Inca .
Eu te sfatuiesc sa iei in calcul , pt inceput ,toate marcile auto .
Apoi incepi ,sa ii excluzi (pe cei nu iti convin ) :de exp BMW scumpi masinile ,intrtinere etc ,Mercedes idem ,Fiat masini slabutze ,intretinere mare .s.a.m.d.
Eu am mers pe Suzuki S Cross ,Hyundai i30,Ford Focus ,Honda Civic ,kia Ceed (aici ai zis pas ) Astea le am si vazut pana acum .
Sunt multe masini pe piata ,  mai ales in clasa compacta .

#17
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ai putea lua o masina usor uzata de la dealer (<5000km). Probabil una care a fost 20K destul de dotata. Mergi pe motor supraalimentat.

#18
Cami1981

Cami1981

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 03.01.2015
A si inca ceva .Daca ai ceva timp ,du te la cat mai multi dealeri auto .
Eu am vizitat Toyota ,Suzuki ,Honda,Ford ,Dacia ,Renault ,Citroen,Hyundai ,Fiat  pana acum .
Si dintre acestia Ford si Hyundai ofera cele mai mari reduceri ,fata de preul cerul pe masina initial !!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate