Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Isterie consipraționistă anti SRI și DNA

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
33 replies to this topic

#1
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Analiști politici autodeclarați și editorialiști calificați la locul de muncă au început să-și arate îngrijorarea față de ceea ce numesc ei "democrație cu epoleți". Au început să vadă "caracatițe", "păpușari", o lume condusă de "servicii" din umbra. Se vorbește de niște "ei" dar nu se spune clar cine sunt acești "ei". Probabil că sunt aceeași "ei" din Dosarele-X. Se presupune că "serviciile" ar manipula partidele, televiziunile ar conduce ministerele (miniștrii, primul ministru și toți factorii de decizie fiind ofițeri sub acoperire) și ar dicta și justiției prin ofițerii acoperiți din cadrul procurorilor și judecătorilor și prin șantaje.

Discurs cretin preluat de la Elena Udrea.

Când nu ai nicio dovadă pentru elucubrațiile conspiraționiste, vorbești foarte vag și te referi la niște "ei" fără a menționa niciun nume pentrucă nu ai. Ar mai rămâne de spus că acești "ei" sau "serviciile" sunt manipulate la rândul lor de bubuli, de extratereștri sau de reptilieni.

Nu sunt lămurit dacă acești "jurnaliști" îngaimă inepțiile astea din pură tâmpenie sau mănâncă rahat din interes.

Mostre:

Am avut un dialog recent cu fost sef de institutie publica, siderat de atatea discutii despre servicii si ofiteri sub acoperire. Mi-a spus asa: "Voiam sa iti spun ceva legat de ofiterii acoperiti, desi probabil stii ca nu e vorba de niciun James Bond care piloteaza avioane sau trage cu pistolul dupa teroristi conducând o motocicleta. De fapt este vorba de informatori. Racolarea lor se face din initiativa unui serviciu de informații, de obicei SRI si 0215. Cei racolati sunt fie prinsi cu mâta in sac si santajati, fie oportunisti. In schimbul semnaturii nu primesc doar grad si bani, ci ceva mult mai urat: protectie si sustinere.

Sunt protejati indiferent ce ar face, pe principiul ca "e hot dar e hoțul nostru". Nicio informare nu vine de la respectivul serviciu despre hotii care sunt informatorii lor. Dar cum serviciile sunt in razboi unele cu celelalte, vin de la altele. Fiecare serviciu vrea sa recruteze cat mai multi functionari publici superiori, membri ai guvernului sau magistrati. Deja sunt atât de multi ca nu cred ca mai exista functionar public de la sef de serviciu in sus intr-un minister important care sa nu fi fost racolat. Intr-un final o sa ajungă sa ii racoleze pe toti si toti vor fi protejati.

Sustinere inseamna suport pentru a avansa pe functii mai înalte in ministere ori in parchet/instante sau pentru a obtine portofolii ministeriale. Odata ajunsi acolo, ei răspund in continuare de comenzile date de de serviciul secret respectiv. De exemplu sa sustină anumite persoane pentru diverse functii sau sa promoveze ori sa îngroape un act normativ ori un dosar. In cazul in care nu se conformează, santajul funcționează in continuare."

Puterea are oroare de vid. Tot timpul se gaseste cineva gata sa umple golul. Cand conducerea politica este slaba, mediocra si galonata cu multa incompetenta, alte maini preiau discret sau in forta parghiile pentru a exercita actul de conducere. Poti lasa o tara pe mana unui imatur sau la cheremul unui habarnist? Nu poti. Marea problema este ca odata instalati la butoane nu se mai retrag usor si incep sa revendice teritorii tot mai intinse, vor mai multa putere, mai multa influenta.

Cand un general scandaliza justitia cu declaratiile sale despre "campul tactic" in care dosarele sunt urmarite pana la capat, nu comitea, cred, nici o eroare. A demarcat un teritoriu, a spus cu alte cuvinte "suntem prezenti si aici" si a vrut sa se stie cumva fara echivoc. La fel cum au tinut sa precizeze prin mentiuni la finalul fiecarui comunicat ca sunt prezenti si in anchetele DNA. N-au facut nici un secret nici din implicarea masiva in controalele ANAF. Iar daca va uitati cu atentie la unele CV-uri veti vedea ca au colonizat guvernul, chiar la varful unor ministere, si asta la vedere. Puterea nu se exercita pe ascuns. Defilezi cu ea sau o pierzi. In fine, publicul a luat nota. Este suficient sa va uitati cum a crescut prin sondaje increderea in institutiile de forta.

de aici: http://www.hotnews.r...iei-epoleti.htm și aici: http://www.hotnews.r...iei-epoleti.htm

Desigur, dacă 10% din tot ce bălmăjesc ăștia ar fi adevărat, ar fi extrem de grav. Dar nu există nici măcar o urmă de dovadă în sprijinul elucubrațiilor.

#2
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Nu mi se pare isterie conspirationista, atata timp cat serviciile nu au impiedicat penalii sa ajunga sa ne reprezinte.

De ce nu au facut-o? Pe santajabili ii poti controla mai usor.

Si astfel, adevarata putere ramane in mana Securitatii serviciilor.

Serviciile pot castiga credibilitate DOAR daca ii impiedica pe penali sa mai ajunga la putere, in pozitii de conducere.

Nu v-ati intrebat de ce se intra la bulau abia dupa ce se schimba regimul? Pentru ca exista niste papusari. Iar pe papusari nu-i vezi.

Ce face securistul cand un nou politician nedrept e pe val?

In loc sa se duca la el si sa-i zica: te retragi din cursa, pentru ca uite ce stiu despre tine...

El ii zice: uite ce stiu despre tine ... daca vrei sa ramai in cursa, dansezi cum zic eu.

Iar la sfarsitul mandatului, daca politicianul a respectat ordinele papusarului, e protejat.

Daca nu, e linsat.

Edited by OriginalCopy, 23 May 2015 - 11:53.


#3
gepres

gepres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,951
  • Înscris: 09.04.2005
Pentru că unii SRI-ști sînt mai influenți decît alții
Un Vîntu a putut pica fără să se atingă nimeni de cei care au profitat de FNI, pe de altă parte nu se atinge nimeni de Cataramă și schema SAFI.
Doar așa, niște exemple de securiști/informatori și viziuni diferite.

#4
stalnet1

stalnet1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,508
  • Înscris: 10.01.2007
si cine ati vrea bre sa traga sforile ? mischie?
daaa in alte tari cum o fi?
am mai strigat noi "jos securitatea" si am ramas in curul gol

#5
pv7722

pv7722

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,885
  • Înscris: 12.07.2014

View Postneur0, on 22 mai 2015 - 09:37, said:

Discurs cretin preluat de la Elena Udrea.
Elena Udrea a facut parte din sistem, a fost mana dreapta (si probabil si stanga) a lui Traian Basescu, deci stie perfect ce spune. Singura problema pe care o are este ca nu spune tot ce stie, ca altfel l-ar infunda pe Basescu in secunda 2.

View Poststalnet1, on 22 mai 2015 - 10:01, said:

si cine ati vrea bre sa traga sforile ? mischie?
daaa in alte tari cum o fi?
am mai strigat noi "jos securitatea" si am ramas in curul gol
Tocmai ca noi nu vrem ca cineva sa traga sforile, adica nu vrem sa existe vreun papusar.

#6
hobbysat

hobbysat

    #ilegalist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,540
  • Înscris: 19.12.2006
Cand justitia este "un camp tactic" (declarat) pentru sri, teoriile conspirationiste nu-si mai au locul.

#7
gepres

gepres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,951
  • Înscris: 09.04.2005
Deci avem "conspirație" pe față :)

#8
stalnet1

stalnet1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,508
  • Înscris: 10.01.2007

View Postpv7722, on 22 mai 2015 - 10:03, said:


Tocmai ca noi nu vrem ca cineva sa traga sforile, adica nu vrem sa existe vreun papusar.
atunci ...bine !

View Postpv7722, on 22 mai 2015 - 10:03, said:

Elena Udrea a facut parte din sistem, a fost mana dreapta (si probabil si stanga) a lui Traian Basescu, deci stie perfect ce spune. Singura problema pe care o are este ca nu spune tot ce stie, ca altfel l-ar infunda pe Basescu in secunda 2.


gata...ma predau
[ http://observator.tv/uploads/modules/news/0/2015/4/23/150699/1429767253b5ae502e.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#9
ramiz

ramiz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,897
  • Înscris: 25.12.2010
pai daca nu sa taiat raul  de la radacina la revolutie.tot securistii ne conduc.acum insa  sunt  impachetati in haine democrate ca sa dea bine la popor.  dar au aceleasi metehne comuniste de pe vremea tristului regim.

#10
pv7722

pv7722

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,885
  • Înscris: 12.07.2014

View Postramiz, on 22 mai 2015 - 12:54, said:

pai daca nu sa taiat raul  de la radacina la revolutie.tot securistii ne conduc.acum insa  sunt  impachetati in haine democrate ca sa dea bine la popor.  dar au aceleasi metehne comuniste de pe vremea tristului regim.
Il faci pe Iohannis securist?

#11
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
România este o țară în care serviciile primesc aprobare pentru evaziune fiscală în consiliul suprem de apărare.
Despre ce vorbim?

#12
pv7722

pv7722

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,885
  • Înscris: 12.07.2014
Cum adica CSAT-ul aproba evaziunea fiscala a SRI-ului si a lui SIE? Cum fac serviciile evaziune fiscala?

#13
stormwatch

stormwatch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,772
  • Înscris: 18.04.2010
Actually, nu e nici o conspiraţie, e adevărul, şi e foarte bine aşa. Abia acum serviciile se vede că n-au mamă, n-au tată, pînă acum fiecare avea protectorul lui.

Şi nu e cazul să vă temeţi (voi, oamenii obişnuiţi), poate pentru prima dată de cînd au fost înfiinţate, acuma chiar sînt în slujba poporului (bine, nu de bunăvoie, ci obligate de sistemul integrat de informaţii al NATO). Cu cît urlă mai mulţi, cu atît înseamnă că mecanismul de curăţire al societăţii lucrează mai bine.

#14
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

View Postpv7722, on 22 mai 2015 - 17:47, said:

Cum adica CSAT-ul aproba evaziunea fiscala a SRI-ului si a lui SIE? Cum fac serviciile evaziune fiscala?

Simplu.
Decid să nu respecte legile și cu asta basta.
Când iese puroiul la suprafață, evident că sunt băgați la zdup niște țapi ispășitori.

Tu ce credeai?
Că serviciile reprezintă ”băieții buni”?  

Așa o fi pe la alții, pe la americani, pe la englezi, poate chiar pe la francezi.  La noi sunt doar copiii securiștilor  angajați pe posturile părinților.  Fac și ei ce-au făcut părinții lor, evident.

#15
pv7722

pv7722

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,885
  • Înscris: 12.07.2014
De unde stii ca serviciile sunt in slujba poporului?

View Posttomaso, on 22 mai 2015 - 17:56, said:

Simplu.
Decid să nu respecte legile și cu asta basta.
Când iese puroiul la suprafață, evident că sunt băgați la zdup niște țapi ispășitori.

Tu ce credeai?
Că serviciile reprezintă ”băieții buni”?  

Așa o fi pe la alții, pe la americani, pe la englezi, poate chiar pe la francezi.  La noi sunt doar copiii securiștilor  angajați pe posturile părinților.  Fac și ei ce-au făcut părinții lor, evident.
Stai linistit, departe de mine, io nu cred ca serviciili sunt baietii buni :) Doar avem comisia de control a Parlamentului de catre SRI :)

#16
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

View Poststormwatch, on 22 mai 2015 - 17:56, said:

acuma chiar sînt în slujba poporului

Desigur, desigur, sunt în slujba poporului muncitor, a proletariatului.

Apropo, vezi că lui Tender i s-a ridicat sechestrul pe avere.  Și umblă vorba prin târg că Coldea se ducea cu amenințări la șefa DIICOT ca să-l lase în pace pe Tender & shit.  Cum c-ar fi interes național.
Măi, poate o fi, nu zic nu, dar îmi dau voie să-mi trag carul prin interesul național al morților și răniților lor?   Să urinez pe interesul național dacă asta implică?

View Postpv7722, on 22 mai 2015 - 17:57, said:

avem comisia de control a Parlamentului de catre SRI Posted Image

Cei mai adevărați  patrioți - se știeeeee ... eee ... eee ...

#17
pv7722

pv7722

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,885
  • Înscris: 12.07.2014
Ar trebui ca astia cu serviciili sa faca lobi pe langa parlamentarii lor ca sa treaca legile big brother, pentru ca am impresia ca daca SRI-ul nu poate asculta fara mandat, nu-si poate aduce la indeplinire menirea.

#18
stormwatch

stormwatch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,772
  • Înscris: 18.04.2010

View Posttomaso, on 22 mai 2015 - 18:02, said:

Apropo, vezi că lui Tender i s-a ridicat sechestrul pe avere.  Și umblă vorba prin târg că Coldea se ducea cu amenințări la șefa DIICOT ca să-l lase în pace pe Tender & shit.  Cum c-ar fi interes național.
Ha, ha, asta e o scuză şi o perdea de fum veche a corupţilor („dacă toţi fură şi-s corupţi, de ce mă ia pe mine şi pe-ăilalţi îi lasă liberi ?”). N-ai de unde şti de ce i-au ridicat sechestrul pe avere lui Tender. N-ai de unde şti ce servicii a adus (ori aduce) serviciilor. Dacă şi datorită lui, SRI-ul, DNA-ul şi justiţia vîntură politicienii, atunci e un tîrg bun.

Deocamdată eu am mai multă încredere în SRI decît în cei care-i înjură, pentru că nu-i văd afiliaţi unor interese, cum era pe vremea lui Băsescu cînd americanii l-au lăsat în pace pentru că le era util (deşi puţea a corupţie şi el). Ei, acuma avem un preşedinte care nu mai e paravan pentru nimeni, aşa că şi serviciile (la îndrumarea americanilor că deh, singuri nu sîntem în stare) îşi pot face treaba fără piedici pe drum.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate