Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

recomandare mouse cu fir

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
CTU99

CTU99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 31.01.2007
De cateva saptamani nu reusesc sa determin ce mouse sa cumpar. Am nevoie de o recomandare.

Problema e ca recent am cumparat 3 mousi, si nu sunt multumit de ei, iar nici un magazin nu are mousi desfacuti din cutie, ca sa pun mana pe ei, de aceea a trebuit sa aflu ca nu sunt multumit de un mouse abia dupa ce am cumparat acel mouse. Alta problema e ca, din poza de pe magazinul online, nu imi dau seama de dimensiunile mouse-ului, ca sa evit sa cumpar un mouse prea mic, ca sunt si mousi mai compacti care au dimensiuni mici. O alta problema e ca producatorul nu publica la specificatii ce lungime are cablul, sa sa ma asigur ca nu e prea scurt, ca sa evit sa trebuiasca sa mai cumpar si un cablu usb.

Am cumparat un mouse Logitech M100, cu 50 lei. Excelent mouse, cel mai bun care l-am avut, numai ca dupa 6 luni s-a uzat microintrerupatorul click stanga, si produce dublu click cand apas un singur click, si l-am dus la service. Si a doua problema e ca numarul de serie de pe mouse nu e acelasi cu numarul de serie de pe cutie si de pe certificatul de garantie, si din cauza asta s-ar putea sa nu il mai primesc inapoi din service.

Am cumparat un mouse A4Tech OP-530NU, cu 30 lei. Dupa 2 zile de utilizare, am constatat ca nu accept sa continui sa il utilizez, si l-am returnat, fiindca are urmatoarele probleme:
- roata de scroll e foarte incomoda, necesita multa forta pentru a o invarti;
- materialul si forma rotii de scroll, impreuna cu greutatea cu care se misca roata de scroll, cauzeaza ca pielea de pe degetul cu care invart roata de scroll, sa se intinda la maxim intr-un punct, ceea ce e foarte incomod;
- microintrerupatoarele produc un zgomot prea mare.

Am cumparat un mouse Microsoft Comfort 4500, care costa 70 lei, sperand ca daca e un mouse ergonomic, atunci roata de scroll se invarte usor. Dar nu e un mouse pe care accept sa il folosesc in continuare, fiindca are 2 probleme:
- roata de scroll, se invarte usor, asa cum vroiam, dar problema e ca nu are feedback; adica miscarea rotii e continua, si daca vreau sa dau scroll de 2 ori, mi se pare dificil sa am feedback decat vizual pe ecran dar nu si de la roata; mi se pare mult mai bine cum e roata de scroll de la Logitech M100, unde la fiecare scroll ai feedback si vizual pe ecran, si tactil de la roata, si sonor de la roata (roata produce un mic zgomot la fiecare scroll dat);
- are 2 butoate pe lateral, pentru back si forward in browser-ul web; cateodata apas din greseala pe butonul lateral din partea dreapta a mouse-ului; as fi preferat sa nu aiba acele butoane laterale.

Recomandati-mi un mouse cu fir care sa indeplineasca urmatoarele cerinte:
- roata de scroll sa se invarta foarte usor, sa nu necesite multa forta pentru a o invarti;
- roata de scroll sa aiba feedback, sa nu se roteasca continuu fara nici un feedback tactil ca la Microsoft Comfort 4500;
- mouse-ul sa nu fie unul compact; sa nu aibe dimensiuni mici sau medii, sa fie de dimensiuni mari ca sa incapa in palma si degetele sa ajunga comod la butonul click si la roata de scroll;
- microintrerupatoarele sa nu produca zgomot prea mare;
- forta necesara pentru a apasa pe click, sa nu fie nici prea mare incat sa te doara degetul dupa multe click-uri, dar nici prea mica incat sa apesi click fara sa vrei, atunci cand tii palma pe mouse;
- sa nu aiba butoane pe lateral, sa fie un mouse simplu, cu un buton pt click stanga, unul pt click dreapta, o roata de scroll, si atat;
- cu sau fara scroll orizontal; nu conteaza daca nu are si scroll orizontal;
- cablul sa nu fie scurt, sa aiba o lungime de 1,5 m, sau mai mare;
- sa nu fie Logitech, pentru ca am observat ca multi care au cumparat mouse Logitech, au aflat ca numarul de serie de pe mouse nu se potriveste cu numarul de serie de pe cutie si de pe certificatul de garantie, si de aceea nu vreau sa mai cumpar Logitech si sa risc sa nu-l mai primesc inapoi din service;
- sa nu se intample acea problema cu senzorul, in care cursorul cateodata incepe sa se miste rapid si aleator pe ecran, si trebuie sa astept 2-3 secunde pana se opreste;
- si o cerinta optionala: sa nu se uzeze microintrerupatorul mai repede de 1 an.

Daca ati folosit sau folositi unul sau mai multi mousi care indeplinesc cerintele de mai sus, spuneti-mi marca si modelul.

Edited by CTU99, 21 May 2015 - 20:20.


#2
Gaby_M

Gaby_M

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,686
  • Înscris: 29.04.2014
Poate sa-ti convina Genius Xscrool ?

#3
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,075
  • Înscris: 10.07.2013
Acest mouse il am si euPosted Image : http://www.emag.ro/m...0/pd/DD9CXBBBM/

#4
khazar

khazar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 878
  • Înscris: 30.03.2006

View PostCTU99, on 21 mai 2015 - 20:11, said:

Si a doua problema e ca numarul de serie de pe mouse nu e acelasi cu numarul de serie de pe cutie si de pe certificatul de garantie, si din cauza asta s-ar putea sa nu il mai primesc inapoi din service.

In cel mai rau caz iti refuza garantia, dar de primit inapoi, il vei primi. Fa oleaca de scandal si ameninta-i cu OPC-ul si s-ar putea sa se rezolve treaba; nu are nimeni chef de probleme pentru un mouse de 50 de lei.

Ca recomandare, eu momentan folosesc un Zalman m250 si pare sa corespunda cerintelor tale.

#5
tybanu

tybanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,586
  • Înscris: 15.01.2007
A4tech X7. Am unul de vreo 4 ani si inca merge bine.

#6
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Fix pe asta ti-l recomand si eu. Il am de ceva vreme, poti cauta la comentarii ce am scris. E ceva mai scump fata de bugetul tau, dar daca nu o sa iti placa, sa ma fluieri!!!
http://www.pcgarage..../x-718bk-black/
Uite-l si la emag: http://www.emag.ro/m...k/pd/EPV43BBBM/ .
Ma rog, gasesti tu cumva pe aici http://www.price.ro/...id=278447&asc=1 .

Eventual, ceva mai ieftinut, ceva aproape identic, doar rezolutia e mai micuta (parca si la dimensiuni) A4Tech Oscar X-710MK, USB, Negru.

Edited by Lucian_M, 21 May 2015 - 21:43.


#7
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011

View PostCTU99, on 21 mai 2015 - 20:11, said:

Recomandati-mi un mouse cu fir care sa indeplineasca urmatoarele cerinte:
- roata de scroll sa se invarta foarte usor, sa nu necesite multa forta pentru a o invarti;
- roata de scroll sa aiba feedback, sa nu se roteasca continuu fara nici un feedback tactil ca la Microsoft Comfort 4500;
- mouse-ul sa nu fie unul compact; sa nu aibe dimensiuni mici sau medii, sa fie de dimensiuni mari ca sa incapa in palma si degetele sa ajunga comod la butonul click si la roata de scroll;
- microintrerupatoarele sa nu produca zgomot prea mare;
- forta necesara pentru a apasa pe click, sa nu fie nici prea mare incat sa te doara degetul dupa multe click-uri, dar nici prea mica incat sa apesi click fara sa vrei, atunci cand tii palma pe mouse;
- sa nu aiba butoane pe lateral, sa fie un mouse simplu, cu un buton pt click stanga, unul pt click dreapta, o roata de scroll, si atat;
- cu sau fara scroll orizontal; nu conteaza daca nu are si scroll orizontal;
- cablul sa nu fie scurt, sa aiba o lungime de 1,5 m, sau mai mare;
- sa nu fie Logitech, pentru ca am observat ca multi care au cumparat mouse Logitech, au aflat ca numarul de serie de pe mouse nu se potriveste cu numarul de serie de pe cutie si de pe certificatul de garantie, si de aceea nu vreau sa mai cumpar Logitech si sa risc sa nu-l mai primesc inapoi din service;
- sa nu se intample acea problema cu senzorul, in care cursorul cateodata incepe sa se miste rapid si aleator pe ecran, si trebuie sa astept 2-3 secunde pana se opreste;
- si o cerinta optionala: sa nu se uzeze microintrerupatorul mai repede de 1 an.

Eu am mers în magazin și am pus mâna pe el, cel mai important pentru mine era să-mi stea confortabil în mână, să nu fie exagerat de înalt dar nici foarte mic, să se acționeze foarte ușor butoanele și roțița de scroll să se învârtă extrem de ușor. După 1 an și jumătate își face treaba în continuare foarte bine. E vorba de: http://www.emag.ro/m...k/pd/EQVRDBBBM/

Dacă ți-e lene să mergi la magazin să vezi mouse-urile personal și să alegi, ți-l recomand pe acela.

#8
CTU99

CTU99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 31.01.2007
@neur0: La ce magazin ai gasit mousi desfacuti? Ca eu nu am gasit magazin care sa aiba mai mult de 1 mouse desfacut. Eu am pus mana pe A4Tech OP-530NU, si roata de scroll se invarte extrem de greu... si extrem de incomod... nu inteleg de ce spui ca se invarte extrem de usor... poate am nimerit eu un lot cu probleme. Am folosit un mouse samsung, un mouse fujitsu siemens, 2 mousi logitech, si la acesti 4 mousi roata de scroll se invartea de 1 milion de ori mai usor decat la A4Tech OP-530NU. Pe cutia de la Logitech M100 este o prezentare in care scrie "Easy scrolling", ceea ce e adevarat, fiindca se invarte scroll-ul mai usor decat la majoritatea mousilor.

Edited by CTU99, 22 May 2015 - 16:44.


#9
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
X7 nu vrei, nu?

#10
CTU99

CTU99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 31.01.2007
X7 nu, fiindca nu mai cumpar mouse a4tech fara sa pun mana pe el inainte. Am gasit un singur magazin care are mai mult de 1 mouse desfacut: showroom-ul emag. In showroom-ul emag, sunt doar 6 mousi cu fir pe care pot sa pun mana inainte sa cumpar. Un logitech rx250, un lenovo, un hp, un serioux, un dell, si un gembird. Numai logitech rx250 avea calitate acceptabila... Problema e ca celor de la service nu prea le convine sa le aduci mouse logitech care nu are un numar de serie identic cu numarul de serie de pe cutie, si ca sa evit problema asta, nu stiu cate retururi si desigilari trebuie sa fac pana nimeresc un logitech cu acelasi numar de serie pe mouse si pe cutie. Mai bine iau un Genius Xscroll recomandat aici, si daca nu are easy scrolling si calitate acceptabila, il returnez si iau un logitech rx250 care daca se defecteaza nu-l mai duc la service...

Edited by CTU99, 23 May 2015 - 02:53.


#11
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Eu am impresia ca vrei Razer la pret de Serioux. Nu ai incredere in cei care-ti recomanda X7, banuiesti ca doar ne aflam in treaba. Fa cum vrei, unii au incercat sa te indrume sper ceva bun la pret decent. Mouse de calitate pana in 50 lei nu ai sa gasesti.

#12
CTU99

CTU99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 31.01.2007
Daca as sti ca X7 are easy scroll cum are logitech, as lua X7. Am luat a4tech modelul op-530nu, si nu avea easy scroll. Alti au luat alte modele a4tech si spun ca nu au easy scroll, si ca scroll se invarte greu. Eu prefer un scroll care se invarte usor, ca la logitech m100 si logitech rx250. Aici, o persoana a recomadat a4tech op-530nu la care scroll se invarte nu greu ci extrem de greu... Alta persoana a recomandat Genius Xscroll, al carui scroll se invarte greu, dar nu asa greu ca la a4tech op-530nu.

Acum am luat Genius Xscroll. La Genius Xscroll, scroll down se invarte de 10 ori mai greu decat la logitech, si scroll up se invarte de 30 ori mai greu decat la logitech. Mai bine cumpar un logitech rx250, folosesc genius-ul ca mouse secundar pt situatii ce necesita multe click-uri, si daca microswitch-ul la logitech se va uza mai repede de 1 an, iau microswitch omron de pe amazon si caut o persoana care are acces la o statie de lipire.

Edited by CTU99, 25 May 2015 - 01:03.


#13
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Deci nu mă crezi când îți spun că x7-718bk e ce iti trebuie. O să bagi multi bani in jeguri până o să iei ceva bun. Dar ce-mi bat eu capul cu tine... Altă treabă n-am?!

#14
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
in 50 lei cam greu. cam extrem de greu.

daca vrei sa dai 200 lei, atunci o sa gasesti ceva in cerintele tale.

cat despre faptul ca ai reusit dupa juma de an sa strici click-ul, nush de ce am impresia ca ori ai avut ghinion, ori esti vinovat.
eu nu am reusit sa stric vre-un click pana acum, si am avut tot felul de mausi. si cand zic ca nu am reusit sa stric - tine cont ca joc diablo unde trebuie sa dai nspe mii de clickuri. non-stop.
am mouse Steelseries Diablo 3 si are counter de click-uri. adunasem in cateva luni vre-o 2,5 mil de clickuri pana am facut update de firmware. apoi am mai adunat cam tot atat si au facut astia update la soft si nu mai vad.

zici ca ai testat un maus dell? ala ce are? ca am la servici si e cam ce cauti matale. scroll usor si cu feedback, potrivit de mare, etc...

View PostCTU99, on 21 mai 2015 - 20:11, said:

- roata de scroll sa se invarta foarte usor, sa nu necesite multa forta pentru a o invarti;
nu am intalnit pana acum maus care sa necesite "forta" pentru a invarti o rotita de 1cm diametru
- roata de scroll sa aiba feedback, sa nu se roteasca continuu fara nici un feedback tactil ca la Microsoft Comfort 4500;
- mouse-ul sa nu fie unul compact; sa nu aibe dimensiuni mici sau medii, sa fie de dimensiuni mari ca sa incapa in palma si degetele sa ajunga comod la butonul click si la roata de scroll;
- microintrerupatoarele sa nu produca zgomot prea mare;
aici totul e subiectiv. pe mine ma deranjeaza un ventilator care poate abia se aude, dar click-ul nu ma deranjeaza. "zgomot prea mare" e extrem de vag descris. poate iei un aparat de masurat decibelii si ne spui cam ce ai dori.
- forta necesara pentru a apasa pe click, sa nu fie nici prea mare incat sa te doara degetul dupa multe click-uri, dar nici prea mica incat sa apesi click fara sa vrei, atunci cand tii palma pe mouse;
nu am intalnit pana acum maus sa dau click din gresala. daca tu ai intalnit, nu ar strica sa te gandesti ca poate tu esti vinovat si ai vre-o problema cu degetul.
- sa nu aiba butoane pe lateral, sa fie un mouse simplu, cu un buton pt click stanga, unul pt click dreapta, o roata de scroll, si atat;
in 50 lei oricum nu prea gasesti altceva
- cu sau fara scroll orizontal; nu conteaza daca nu are si scroll orizontal;
cum poti cere CU scroll orizontal cand mai sus ai cerut 2 butoane si 1 rotita?
- cablul sa nu fie scurt, sa aiba o lungime de 1,5 m, sau mai mare;
- sa nu fie Logitech, pentru ca am observat ca multi care au cumparat mouse Logitech, au aflat ca numarul de serie de pe mouse nu se potriveste cu numarul de serie de pe cutie si de pe certificatul de garantie, si de aceea nu vreau sa mai cumpar Logitech si sa risc sa nu-l mai primesc inapoi din service;
INAPOI il primesti. problema ar fi cand il duci la garantie. atunci trebuie sa-l verifice. daca nu l-au verificat atunci, e problema lor.
- sa nu se intample acea problema cu senzorul, in care cursorul cateodata incepe sa se miste rapid si aleator pe ecran, si trebuie sa astept 2-3 secunde pana se opreste;
- si o cerinta optionala: sa nu se uzeze microintrerupatorul mai repede de 1 an.
daca e optional, cauta un maus HAMA.

PS: asa putin offtopic mi se pare ca esti prea sensibil si ai mult prea multe cerinte de la un maus de 50 lei. cumperi ce se gasestei si ce iti permiti, nu ce ai vrea. ca poate vrei si unul placat cu aur si incrustat cu diamante. tot in 50 lei.

Edited by shmu, 25 May 2015 - 15:31.


#15
CTU99

CTU99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 31.01.2007

View Postshmu, on 25 mai 2015 - 15:01, said:

prea multe cerinte de la un maus de 50 lei
Sa-l pot folosi macar 1 an e o cerinta "prea multa" ? Uita-te la comentarii la mousi Logitech (pe amazon, newegg, etc) sa vezi cat de multe persoane spun ca dupa 6 luni, la click stanga, un singur click produce dublu-click, din cauza ca s-a uzat microswitch-ul prea repede. Pe Logitech M100 am dat 50 lei si se incadreaza la toate cerintele mele, in afara de cerinta cu durabilitatea microswitch-ului de minim 1 an. Dar sunt mousi Logitech si de 300 lei la care se uzeaza microswitch-ul in 6 luni. La tine cred ca s-ar uza in 4 luni daca joci Diablo cu el. Deci exista mouse la 50 lei care e exact cum vreau, logitech m100 si logitech rx250, dar daca gaseam ceva similar dar de la alt producator, evitam problema cu service-ul... fiidca e nasol sa duci un device la service, si sa te suspecteze ca ai pus device-ul altuia in cutia ta, si sa nu poti demonstra ca e device-ul tau.

Edited by CTU99, 25 May 2015 - 23:11.


#16
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Deci eu renunt, nu mai pot.

Edited by Lucian_M, 25 May 2015 - 22:59.


#17
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Deci cateva lucruri sunt clare.
1. Vrei recomandari dar sa fie Logitech M100.
2. Daca sunt probleme cu seriile de ce nu il desfaci in fata lor sa vada si ei si sa scrie pe certificatul de garantie seria corecta?
3. Daca se uzeasca microswitch-urile vezi punctul 2 si se rezolva la garantie.

Serios acum, ia X7. Daca nu te multumeste nici ala.  Atunci doar un mouse de 3-400 de lei te va multumi.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate