Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...
 Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !
 Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator
 

Viteza mica la laptop pe router wireless.

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
STEAUA4EVER

STEAUA4EVER

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 24.06.2005
Va salut,
Am si eu o problema cu viteza la net, in sensul ca pe un laptop DELL Vostro A-860 integrat cu placa de retea wireless, Qualcomm Atheros Wireless Network, cu un abonament la DigiNet Fiberlink 300 si cu un router wireless TP-LINK TL-WR740N 150Mbps, la un simplu test de viteza pe site-ul rds, pe laptop viteza la download nu depaseste 18-19Mbps la download si cam tot atat la upload!!!!! In fereastra conexiunii WI-FI, imi scrie ca sunt conectat la o viteza de 54Mbps. Se poate face ceva sa maresc viteza wireless la laptop, adica in loc de acei 54Mbps, sa-mi fie conectat la 100 sau 150Mbps, atat cat duce de fapt routerul??
Multumesc anticipat.

Edited by STEAUA4EVER, 21 May 2015 - 19:13.


#2
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,887
  • Înscris: 07.08.2008
Ai ultimul driver la Qualcomm Atheros Wireless Network?
Ai incercat si cu un alt laptop sa vezi ce viteza ai prin router?

Edited by tigerheart, 21 May 2015 - 19:14.


#3
seby318

seby318

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,594
  • Înscris: 23.12.2012
Prima data incearca sa reinstalezi sau sa instalezi driverul de wi-fi.Apoi,daca nu merge nici cu driverul,incearca sa bagi cablul direct in laptop.

#4
Petrecristi

Petrecristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,367
  • Înscris: 19.12.2009
Seteaza routerul sa foloseasca pentru wireless standardul n. Tu cel mai probabil folosesti g-ul acum. Asta e sigur. Daca nu stii cum sa faci asta sa zici.

Edited by Petrecristi, 21 May 2015 - 19:19.


#5
STEAUA4EVER

STEAUA4EVER

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 24.06.2005

 tigerheart, on 21 mai 2015 - 19:11, said:

Ai ultimul driver la Qualcomm Atheros Wireless Network?
Ai incercat si cu un alt laptop sa vezi ce viteza ai prin router?
Da, driverul de la Qualcomm Atheros, imi indica ca e ultima versiune 10.0.0.315 din 11.05.2015.

#6
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
Posibil ca placa ta wireless sa nu stie viteze mai mari. Cumperi un adaptor WiFi USB capabil de 150 Mbps, 300 Mbps sau chiar mai mult. Eu folosesc un TL-WN823N conectat la acelasi router.
Ideal ar fi sa faci upgrade si la router. Treci la unul gigabit pentru a beneficia de toata banda alocata abonamentului tau.

P.S. - Din ce am gasit pe net placa WiFi a laptop-ului respectiv este: Atheros AR5007EG (b/g).

#7
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,435
  • Înscris: 10.08.2005

 STEAUA4EVER, on 21 mai 2015 - 19:03, said:

Va salut,
Am si eu o problema cu viteza la net, in sensul ca pe un laptop DELL Vostro A-860 integrat cu placa de retea wireless, Qualcomm Atheros Wireless Network, cu un abonament la DigiNet Fiberlink 300 si cu un router wireless TP-LINK TL-WR740N 150Mbps, la un simplu test de viteza pe site-ul rds, pe laptop viteza la download nu depaseste 18-19Mbps la download si cam tot atat la upload!!!!! In fereastra conexiunii WI-FI, imi scrie ca sunt conectat la o viteza de 54Mbps. Se poate face ceva sa maresc viteza wireless la laptop, adica in loc de acei 54Mbps, sa-mi fie conectat la 100 sau 150Mbps, atat cat duce de fapt routerul??
Multumesc anticipat.
WiFi 802.11 b, g
802.11g supports bandwidth up to 54 Mbps
Problema ta fiind?

#8
Petrecristi

Petrecristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,367
  • Înscris: 19.12.2009

 MarianG, on 21 mai 2015 - 20:19, said:

WiFi 802.11 b, g
802.11g supports bandwidth up to 54 Mbps
Problema ta fiind?
Exact ce am zis si eu. Laptopul ii ia semnal prin standardul g. Ar trebui sa schimbe din router sa transmita semnal pe banda n. Dar laptopul ala nu suporta n asa ca ...

#9
STEAUA4EVER

STEAUA4EVER

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 24.06.2005

 Petrecristi, on 21 mai 2015 - 21:04, said:

Exact ce am zis si eu. Laptopul ii ia semnal prin standardul g. Ar trebui sa schimbe din router sa transmita semnal pe banda n. Dar laptopul ala nu suporta n asa ca ...
Da, am verificat in browser la setarile routerului, si e setat pe modul 11b/g/n mixt. In fereastra Properties de la Qualcomm Atheros in laptop imi figureaza 802.11b...Multumesc oricum de raspunsuri.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate