Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Foc deschis pe teren privat Extravilan

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
sacx13

sacx13

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 11.06.2011
Salut,

Stiu ca nu pot face foc deschis pe teren extravilan chiar daca ii al meu. Intrebarile mele sunt:
1. Cum trebuie amenajat ca din punct de vedere legal sa pot face foc deschis cand vreau? (se poate asta?)
2. Trebuie vorbit la primarie sau la pompieri?
3. Trebuiesc inregistrate asemenea locuri?

TLDR: O data am ars niste iarba mai umeda, si m-am trezit cu pompierii pe cap. Acum de fiecare data cand fac un foc ma duc sa ii anunt, si deja mi se pare cam multa bataie de cap.

#2
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
dar n-am inteles de ce trebuie sa dai foc.

nu poti sa strangi iarba direct? sau e prea mult de munca?

#3
joseph_lacroix

joseph_lacroix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 17.09.2013

View Postsacx13, on 21 mai 2015 - 15:29, said:

Salut,
TLDR: O data am ars niste iarba mai umeda, si m-am trezit cu pompierii pe cap. Acum de fiecare data cand fac un foc ma duc sa ii anunt, si deja mi se pare cam multa bataie de cap.

Sa vezi cu e in SUA , amenda minim1200 USD,  dosar penal plus 5000 USD plimbatul pompierilor si desigur consemnare in cazier

#4
pavelescu

pavelescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,365
  • Înscris: 02.02.2005
Poate te ajuta asta http://primariaocnam...municat-gnm.pdf

Quote

OUG 195/2005 privind protecția mediului, aprobată cu modificări prin Legea 265/2006, cu modificările și
completările ulterioare prevede:
art. 94 - protecția mediului constituie o obligație a tuturor persoanelor fizice și juridice, în care scop:
n) nu ard miriștile, stuful, tufărișurile sau vegetația ierboasă fără acceptul autorității competente pentru
protectia mediului și fără informarea în prealabil a serviciilor publice comunitare pentru situații de urgență;

Constituie contravenții și se sancționează cu amendă de la 3.000 lei la 6.000 lei, pentru persoane fizice, și de
la 25.000 lei la 50.000 lei pentru persoane juridice, încălcarea următoarelor prevederi legale:
- obligația proprietarilor și deținătorilor de terenuri cu titlu sau fără titlu, de a nu arde miriștile, stuful, tufărișurile sau
vegetația ierboasă, fără acceptul autorității competente pentru protecția mediului și fără informarea în prealabil a
serviciilor publice comunitare pentru situații de urgență.


#5
sacx13

sacx13

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 11.06.2011

View PostDany_Darke, on 21 mai 2015 - 15:34, said:

dar n-am inteles de ce trebuie sa dai foc.

nu poti sa strangi iarba direct? sau e prea mult de munca?

Nu de iarba imi este mie. Dar daca fac un foc de tabara cu prietenii si frigem si noi ceva ... Iar la curatenia de primavara se aduna o foarte mare gramade de lemne inutilizabile ...

View Postpavelescu, on 21 mai 2015 - 15:41, said:


Atunci este clara treaba. Inseamna ca trebuie sa imi trag loc de gratar separat ... si sa nu fac foc pe pamant ...
Daca fac gratarul jos pe iarba ... se pune ca foc deschis ?

Edited by sacx13, 21 May 2015 - 15:47.


#6
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
este un topic despre legea picnicului, pe 1 mai deschis

acolo e si legea in cauza care specifica foarte clar ca gratarul se face in locuri special amenajate. adica legale. nu special amenajate de tine

#7
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,497
  • Înscris: 13.10.2010
Chiar daca-i pe terenul meu?

#8
sacx13

sacx13

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 11.06.2011

View Postccf_cristi, on 21 mai 2015 - 15:51, said:

Chiar daca-i pe terenul meu?

Se pare ca da. Banuiesc ca daca ai loc de gratar "pe picioare" atunci nu cred ca este nici o problema, dar trebuie sa imi confirme cineva.

#9
established

established

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 14.05.2015

View Postccf_cristi, on 21 mai 2015 - 15:51, said:

Chiar daca-i pe terenul meu?
Majoritatea faptelor periculoase pentru societate se petrec in locuri si spatii private .
Ce-ar fi sa nu mai incarceram un pedofil pentru ca a abuzat un copil in apartamentul personal ????

#10
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,497
  • Înscris: 13.10.2010

View Postestablished, on 21 mai 2015 - 15:55, said:

Majoritatea faptelor periculoase pentru societate se petrec in locuri si spatii private .
Ce-ar fi sa nu mai incarceram un pedofil pentru ca a abuzat un copil in apartamentul personal ????
Ce ai fumat prietene? :huh:
Vorbim de un gratar...nu de un gang-bang.

#11
sacx13

sacx13

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 11.06.2011

View Postestablished, on 21 mai 2015 - 15:55, said:

Majoritatea faptelor periculoase pentru societate se petrec in locuri si spatii private .
Ce-ar fi sa nu mai incarceram un pedofil pentru ca a abuzat un copil in apartamentul personal ????

Totusi vorbim de gratare nu de pedofilie :)
Si de ce se mai vand la Dedeman, Baumax, Merlin Leroy, gratarele alea gata facute de caramida? Ar trebui facute ilegale :)

#12
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,240
  • Înscris: 05.06.2002
n-am auzit de nimeni care sa fi avut probleme cu politia locala sau pompierii ca a fript un mic la curte. cat de mare e acel foc de tabara care-l faci cu prietenii?

#13
sacx13

sacx13

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 11.06.2011

View PostFane, on 21 mai 2015 - 16:05, said:

n-am auzit de nimeni care sa fi avut probleme cu politia locala sau pompierii ca a fript un mic la curte. cat de mare e acel foc de tabara care-l faci cu prietenii?

sa zicem ca locul are o circumferinta de 2m si inaltimea focului nu o sa ajunga mai mult de 2m ...
Cand au venit cu masina de pompieri la poarta mi-au atras atentia ca nu am voie ... foc deschis ... adica si gratare pe jos. Eu intelesesm ca daca imi fac gratarul pe un gratar de ala cu picioare este ok.
Stie cineva definitia la "foc deschis"?

Edited by sacx13, 21 May 2015 - 16:18.


#14
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Foc inchis e ala din soba

#15
khazar

khazar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 878
  • Înscris: 30.03.2006
ORDIN nr. 1.023 din 15 noiembrie 1999
ART. 5
(1) Prin foc deschis, in sensul prezentelor dispozitii generale, se intelege arderea in aer liber,
respectiv acea ardere care nu se desfasoara intr-un spatiu inchis de combustie. Pot fi incluse in
aceasta categorie flacara produsa de: brichete, chibrituri, lumanari, lampi sau aparate de gatit,
aparate de lipire, taiere, sudura etc., focul facut in aer liber in scop de incalzire sau pentru
arderea de resturi menajere ori vegetale, precum si flacara care apare in urma unor reactii
chimice.
(2) In categoria foc deschis se includ si materialele in stare incandescenta, aflate in situatii
deosebite, cum sunt: improscarile, deversarile, rasturnarile, stationarile etc., care pot provoca
incendii datorita radiatiei termice sau contactului direct cu materialele combustibile.

#16
sacx13

sacx13

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 11.06.2011

View Postkhazar, on 21 mai 2015 - 16:28, said:

ORDIN nr. 1.023 din 15 noiembrie 1999
ART. 5
(1) Prin foc deschis, in sensul prezentelor dispozitii generale, se intelege arderea in aer liber,
respectiv acea ardere care nu se desfasoara intr-un spatiu inchis de combustie. Pot fi incluse in
aceasta categorie flacara produsa de: brichete, chibrituri, lumanari, lampi sau aparate de gatit,
aparate de lipire, taiere, sudura etc., focul facut in aer liber in scop de incalzire sau pentru
arderea de resturi menajere ori vegetale, precum si flacara care apare in urma unor reactii
chimice.
(2) In categoria foc deschis se includ si materialele in stare incandescenta, aflate in situatii
deosebite, cum sunt: improscarile, deversarile, rasturnarile, stationarile etc., care pot provoca
incendii datorita radiatiei termice sau contactului direct cu materialele combustibile.

Mersi. Clara treaba.

Deci daca amenajez locul cam asa: http://www.greatsout...-and-style.html sau asa http://www.mryardoh.com/firepit.html au ce sa mai zica ?

Edited by sacx13, 21 May 2015 - 16:33.


#17
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,125
  • Înscris: 10.07.2013
Gratar pentru prepararea fripturilor/ frigaruilor este acesta:
[ http://www.garden4less.co.uk/prodimages/palazzetti/palazzetti-masonry-barbecue-marettimo.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Cu acesta nu ai probleme sa vina pompierii.Posted Image

Edited by xmanyacs77, 21 May 2015 - 17:15.


#18
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View Postjoseph_lacroix, on 21 mai 2015 - 15:39, said:


Sa vezi cu e in SUA , amenda minim1200 USD,  dosar penal plus 5000 USD plimbatul pompierilor si desigur consemnare in cazier

Treci pe la pompieri intai, ti se da o hartie pe care o semnezi ca esti direct responsabil, ti se da o hartie cu masuri de siguranta si ei consemneaza locul
Cam asa e in SUA si Canada

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate