Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...
 

Aulin pentru durere de masea?

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
StudLiquid

StudLiquid

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 06.03.2015
Deci am aulin pastile. Cum as putea sa le administrez ca sa-si faca efectul cat mai bine, ar merge sa pun la masea, sau sa inghit direct?

#2
alinator

alinator

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,872
  • Înscris: 19.08.2006
as zice sa mergeti la dentist...sa rezolvati problema de la radacina...o masea tratată este 90% salvată..sănătate!!!

#3
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,819
  • Înscris: 07.06.2014
si crezi ca se sperie caria daca vede acel aulin langa masea?

o inghiti, normal.

daca tot vrei aulin, mai degraba foloseste pliculete

#4
Danubian

Danubian

    Pescar de weekend

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,586
  • Înscris: 28.02.2011

 StudLiquid, on 21 mai 2015 - 14:50, said:

Deci am aulin pastile. Cum as putea sa le administrez ca sa-si faca efectul cat mai bine, ar merge sa pun la masea, sau sa inghit direct?

eu am folosit aullin praf (pliculete care se dizolva in apa) si isi faceau efectul in 10-15 minute .. efectul dura multe ore ... evident asta e doar o solutie de moment - trebuie sa te duci la dentist

Aullinul se foloseste doar daca nu ai probleme grave cu stomacul si doar dupa ce mananci

#5
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,674
  • Înscris: 14.10.2008
Mie dentistul mi-a recomandat Ketorol dupa plombare, pot spune ca este bun, numai ca acum am o masea de minte sfaramata de 3 saptamani, dentistul s-a ocupat de plombarea alteia, zicea ca nu ajunge asa de repede la nerv si ieri a ajuns, de aseara cand o apuca hurts like hell si-mi vine sa iau calmante cu pumnul, ma doare cu ochiul stang cu tot.

Pana marti cand am programare, dentistul e plecat.

Deci cam naspol, let's see how to deal with the excruciating pain.

#6
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,819
  • Înscris: 07.06.2014
maselele de minte de fel se scot, e mai greu de salvat.

asadar, mergi la dentist

#7
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,480
  • Înscris: 19.04.2009
Il inghiti, evident.

Dar mergi urgent la stomatolog, vezi ca sunt cabinete ce primesc si in regim de urgenta.

Nu de alta, dar cu Aulin nu rezolvi mare lucru. Si ar fi bine sa mergi maine sa-ti prescrie un antibiotic daca e necesar + programare saptamana viitoare.

#8
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,040
  • Înscris: 26.04.2007
Aulin este genul de pilula care ar trebui sa il avem toti pe langa noi...
de la o durere de cap la masea sau o durere de spate sau intindere muschi pe toate le rezolva in 15 - 20 minute.

Daca te doare dupa extractie, atunci ia AULIN daca este inainte de a merge atunci degeaba il iei ...... trebuie sa mergi la dentist !!

#9
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,480
  • Înscris: 19.04.2009
@Mihai_3

Gresesti.
Eu unul nu recomand Aulin decat ocazional. Substanta in sine (Nimesulid ), in exces, e destul de nociva.


Pentru dureri de cap, functioneaza si un ibuprofen de 200mg + o cafea.

Nici metamizolul sodic ( algocalmin ) nu e foarte toxic in doza uzuale din ani in pasti, dar a fost interzisa vanzarea la liber datorita faptului ca devenise un medicament comun, il luau oamenii ca pe bomboane pentru toate durerile.

Astept aceasi masura si pentru Nimesulid, Ibuprofen, Diclofenac, Paracetamol ( care apropo, e in topul substantelor toxice ), etc.

#10
cacico

cacico

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 16.04.2015
Buna ziua

KETOROL SAU KETONAL.
Mie cu Aulin nu-mi trecea deloc durerea.
De la KETOROL da

Cu respect

#11
StudLiquid

StudLiquid

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 06.03.2015
Pe mine ma ajuta mult Aulin, dupa ce-l iau nu ma mai doare 'nimic' vreo 8 ore, isi face efectul extrem de bine.

#12
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,040
  • Înscris: 26.04.2007
prin natura lor medicamentele se iau OCAZIONAL :)....
faptul ca l-am avea in buzunar asta nu ne face dependenti...no ? :D

#13
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,053
  • Înscris: 10.09.2005
M-a pocnit o durere insuportabilă de măsea de azi noapte (măseaua de lângă canin sus). Maseaua este terminată crăpata de sus până jos de ceva ani dar de abia acum a început să doară. M-am apăsat toată noaptea sus pe obraz (dacă apăs cu degetul trece câteva secunde durerea nu știu de ce, probabil se comprimă nervul altfel nu îmi explic) de cred că o să fac rană pe obraz. Dacă nu apăs mereu, durerea devine foarte mare, tremură carnea pe mine efectiv. Ce medicament să iau? Din păcate dentisul este exclus în cazul meu, am maladie Lobstein și nu prea se bagă nimeni iar în al doilea rând nici nu pot să ma deplasez decât prin casă.

#14
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
La dentist tot va trebui cumva sa ajungi, pana atunci poti lua Algocalmin tb sau fiole, Ketorol, Ketonal, Nurofen forte cu reteta de la medicul de familie. Astea sunt toate paliative nu-ti vor rezolva problema, nu te poti deplasa deloc din casa ? In cel mai rau caz mers la urgente stoma si extrasa.

#15
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,053
  • Înscris: 10.09.2005
A fost tatal meu la farmacie nu au vrut sa ii dea mai nimic. Doar paracetamol si nurofen express. Am luat un nurofen dar degeaba. Nu, nu ma pot deplasa, am avut si niste probleme si am musculatura cam atrofiata la un picior, tremur ca varga cand merg cu cadrul si acum ma mai doare si maseaua. Ceva la domiciliu nu exista pt urgente care nu se pot deplasa ca mine? Extragere este exclus, se poate fractura maxilarul, nu se baga nimeni. Cu aceasta masea care ma doare acum am fost cand puteam sa merg acum cativa ani si mi-a lasat-o asa, au zis ca le e frica sa se bage sa o scoata. Si in gura am varza, multe masele s-au retezat si au ramas doar radacinile din cauza bolii.

Edited by gerbil, 17 July 2015 - 09:53.


#16
Flyboy_RO

Flyboy_RO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 29.03.2008
Ia legatura cu un cabinet din apropiere si solicita consult la domiciliu. Unii colegi mai ofera si asa ceva.

Aulin e cam toxic, nu prea se mai foloseste. Incearca Ketonal, dar nu fa abuz!


Sanatate multa.

#17
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
Urata situatie. Pentru o consultatie probabil ai putea gasi un medic cu suflet care sa se deplaseze la domiciliu. Dar sa riste o extractie in siruatia ta, nu cred. Eventual sa incerce un drenaj, un pansament calmant. Nici macar radiografie nu poti sa faci pentru a vedea exact cauza durerii.

Eu am mai facut exteactie la domiciliul pacientului. Dar erau pacienti imobilizati in urma unui accident sau pur si simplu foarte batrani. Oricum ar fi, e riscant. Nu doar pentru pacient ci si pentru medic, care incercand sa ajute poate ajunge sa isi piarda el dreptul la practica sau chiar mai rau in cazul in care ceva nu merge bine.

#18
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,053
  • Înscris: 10.09.2005
Știu de asta nici nu prea se bagă nimeni. Și nici eu nu aș accepta o extracție, mi-e frică Doamne ferește dau în altele. Se dă Ketonal fără rețetă? Nurofenul văd că nu are nici un efect. Vă mulțumesc pentru răspunsuri nu știam că intră și medici pe aici.

Edited by gerbil, 17 July 2015 - 12:35.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate