Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Stocare fotografii

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006
Salut,

O intrebare pentru cei care sunt implicati in fotografia de eveniment.
Cum va pastrati (daca este cazul) fotografiile de la diferitele evenimente la care ati participat dupa ce ati facut predarea catre client?

Am citit diversie opinii: unii le pastreaza in raw, altii jpeg.
Personal, as vedea pastrarea lor in jpeg, redimensionate (daca e cazul) la o calitate care sa permita un print de album. Care ar fi acea dimensiune recomandata?

Multumesc!

#2
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Salut, eu fac asa:

- am cardul aparatului, notat 0
- am un hard de lucru, notat 1
- am un hard de backup, tot in interiorul calculatorului, notat 2
- am un hard extern de backup, notat 3
- DVD-uri notate 4

Dupa un eveniment A, cardul 0 ramane cu toate fotografiile RAW pe el, pana la evenimentul B. In felul asta, daca totul de pe comp dispare prin absurd sau uit sa copiez un folder de pe card si imi dau seama cand ma apuc sa prelucrez, am imaginile originale pe card (pe masura ce ai sa avansezi in industria asta ai sa tot auzi de agentii foto care au pierdut o cununie civila sau poze de la cine stie ce sedinta foto din cauza ca nu au copiat toate imaginile de pe card sau nu le-au copiat unde trebuie).

Imediat ce ajung acasa de la eveniment, copiez imaginile de pe card pe harddiskurile 1 si 2. Cand prelucrez, fisierele RAW se afla pe harddiskul 1. Dupa ce am terminat si am ramas cu Jpeg-urile la rezolutie maxima pe harddiskul 1, copiez setarile de conversie de la RAW-uri pe harddiskul 2, peste folderul cu toate RAW-urile originale, copiez si Jpegurile pe haddiskul 2 si 3 si sterg RAW-urile de pe harddiskul 1.

La fiecare eveniment predat clientilor pe DVD personalizat, fac un DVD si pentru mine si il tin pe raft, deci Jpeg-urile full-rez se vor afla in acelasi timp pe harddiskul 1, 2, 3 si pe DVD 4.

Eu imi permit back-up-ul asta multiplu pentru ca am fisiere de 12 MP iar minunatul D700 stie sa faca RAW-urile de 10 mega, un eveniment de 2500 de RAW-uri imi ocupa doar 25 de giga, pe un hard de 2 tera am evenimentele pe ultimii ani.

Este o idee proasta sa redimensionezi Jpeg-urile si sa le pastrezi asa pentru ca pe masura ce vei avansa vei dori sa tiparesti materiale promotionale din poze mai vechi, reusite. Eu am tiparit pentru targ un tablou de 100x70 cm si albume de 60x30 cm. Calitatea imaginii a fost buna, putina interpolare vizibila pe tablou dar daca as fi salvat Jpeg de 6 megapixeli atunci nu ar mai fi fost asa buna, s-ar fi vazut interpolarea bine de tot, cel putin pe tablou. Si poate ai sa vrei sa tiparesti mai mare de atat.

De ce pastrez toate Raw-urile de la eveniment pe harddiskul 2 ? Pentru ca desi eu sortez si prelucrez cu bun simt, am avut mirese care au cerut mai multe poze cu bunica, cu sora, dupa ce le-am predat materialele. Am scormonit in RAW-urile originale si am mai gasit 1-2 pe care le stersesem si nu erau asa faine pe care am putut sa le dau.

Daca nu ai spatiu pe hardul de stocare, poti sa pastrezi doar RAW-urile ramase la selectie, cele 400-800 de imagini pe care le vor primi clientii. De ce sa le pastrezi ?

A fost un concurs Nikonisti in toamna, am inscris o fotografie de la un eveniment pe care am prelucrat-o din nou, de la 0. Daca pastrezi RAW-urile si stilul tau de prelucrare se schimba, sau iti iei un monitor bun, il calibrezi, si vezi ce aiurea ai prelucrat inainte, atunci cu RAW-urile o iei de la capat si nu pierzi nimic. Cu Jpeg-urile poate fi game over.

Sa recapitulam:

Jpeg-urile se pastreaza pe DVD copie, pe un hard extern 3 pe care raman doar evenimentele predate, format Jpeg, in caz de calamitate a hardurilor 1 si 2 pe care se afla de asemenea Jpeg-urile.

RAW-urile raman pe hardul 2, preferabil toate. Am evenimente pe care le-am sters de pe harddiskul 2 pentru ca nu mai prezentau interes sau nu mai erau de actualitate din varii motive. Dar am Jpeg-urile respective iar evenimentele de la care stiu ca s-ar putea sa mai am nevoie de poze sunt RAW pe hardul 2.

Nu se sterg RAW-urile pana cand nu vad clientii produsul finit, ca sa nu te trezesti ca iti mai cer poze, sau cum au unii un fix, ca vor sa vada absolut toate pozele.

Nu se micsoreaza dimensiunea Jpeg-urilor sub nicio forma. Daca iti fura cineva pozele si trebuie sa dovedesti cu originalul ca tu le-ai facut ? Daca vrei sa tiparesti mai tarziu ? Daca vrei sa prelucrezi mai mult la el, peste ani ? Si asa arunci la gunoi o gramada de informatie daca stergi RAW-urile.

Daca ai D800 sau nu vrei sa comprimi RAW-urile din motive de pierdere imaginara de calitate, atunci o sa trebuiasca sa cumperi harddiskuri de multi tera. Sau poti ca dupa predarea evenimentului sa pastrezi doar RAW-urle imaginilor predate. Sau, in extremis, poti sterge RAW-urile de tot.

Eu cred ca am RAW-uri de la sedinte foto si evenimente de acum 5-6 ani, de la cele de 2-3 ani sigur am. Daca tot faci bani din fotografie, investeste in stocare, imaginile rezultate sunt rezulatele muncii tale si nu are rost sa renunti la ele.

#3
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,886
  • Înscris: 28.12.2006
Nu-i mai ieftin/sigur un serviciu online de stocare?

#4
Glyf

Glyf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 23.02.2007

View Postcrokodilu, on 22 mai 2015 - 18:37, said:

Nu-i mai ieftin/sigur un serviciu online de stocare?

Mi-am pierdut odata contul de mail si nu m-am mai putut loga pe un serviciu de stocare.
Nici cu DVD-urile nu e treaba sigura, la multe mi s-au compromis datele inscriptionate spre exteriorul discului, altele nu le mai pot deschide deloc. Cred ca hardurile externe sunt cele mai sigure... dar si ele... :)
Pastrarea RAW pare cea mai logica dar au fost cazuri cand n-am mai putut repeta (lene) prelucrarea jpg deci "capodoperele" merita pastrate si in jpg

#5
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,886
  • Înscris: 28.12.2006
Mie mi-a picat un hdd extern, asa ca probabil cu cat mai multe si variate cu atat mai bine.

#6
Mondeo

Mondeo

    Everything Woke Turns To Shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,374
  • Înscris: 15.11.2005
Dar daca in loc de raw respectiv nef, le pastrez in dng? Sa nu uitam ca unele raw ajung la 80 Mb iar acelasi raw in format dng ajunge la 40 Mb.
Se pierde mult din date in aceasta conversie? Eu sincer nu imi dau seama si de aceea intreb.

Edited by Mondeo, 23 May 2015 - 15:32.


#7
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,193
  • Înscris: 24.02.2007
80 MB or avea alea de D800 uncompressed.
Nu cred ca trage nimeni raw-uri uncompressed la evenimente.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate