Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

catacombe

- - - - -
  • Please log in to reply
165 replies to this topic

#37
again

again

    WEB DUDE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,068
  • Înscris: 21.10.2005
pai se pare ca suntem decat vreo 2-3

#38
The.1

The.1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 18.02.2006
V-am spus ca ma intereseaza, dar haideti sa ne strangem mai multi.
Ca stiti si voi ca "unde's multi puterea creste"...

#39
again

again

    WEB DUDE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,068
  • Înscris: 21.10.2005
are cineva niste harti ale bucurestiului, sa trasam un traseu in weekend?

Edited by again, 23 February 2006 - 10:22.


#40
bobocul

bobocul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 16.09.2003

View PostThe.1, on Feb 22 2006, 23:45, said:

:o
Fratilor eu cred ca din toate relatarile vazute aici ceva trebuie sa fie real.
Eu va pot da un exemplu asemanator: am facut armata in cadrul Directiei Generale de Jandarmi a Municipiului Buc. (com Magurele), in interiorul cazarmii exista un poligon de tragere, langa acest poligon este un buncar in toata regula, constructie veche (nu sunt expert) dar facand o estimare eu zic ca are cel putin 70-80 de ani, deasupra acestui buncar se afla o padure de dimensiuni reduse. Nu am intrat in acest buncar pt ca intrarea este cimentata dar exista povesti cum ca acest buncar ar fi legat de reteaua de catacombe din Bucuresti poate chiar posibil de Institutul de Fizica Atomica.
Imi pare rau ca nu am o poza sa va arat...
Anyway si eu sunt dispus sa aprofundez acest subiect pt ca mi se pare super interesant.
Daca e buncarul de care banuiesc ca vorbesti, in el au fost depozitate reziduri nucleare de la pitesti parca, pe urma au fost scoase (sper ca si in realitate)si a fost betonata intrarea.Asa ca aveti grija pe unde va aventurati, pe vremuri (epoca de aur) si poate si acum, astfel de buncare si catacombe au fost folosite si pt. depozitarea deseurilor chimice si a altor magarii din astea. Sa nu radeti, dar poate ar fi bine sa va faceti rost de cateva masti de gaze, si de un tub de oxigen.
Succes si sa ne aduceti poze de pe unde a ti fost.

#41
again

again

    WEB DUDE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,068
  • Înscris: 21.10.2005
pozele care vor fi facute ma tem ca va trebuii sa le vindem unor publicatii pt a  plati riscul

#42
Kent_ro

Kent_ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 06.01.2006

View Postagain, on Feb 23 2006, 10:33, said:

pozele care vor fi facute ma tem ca va trebuii sa le vindem unor publicatii pt a  plati riscul
sigur va trebui sa gasim o modalitate de a ne autofinanta

#43
The.1

The.1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 18.02.2006
Harti se gasesc. Dar mai intai cred ca ar trebui sa ne cunoastem mai bine, sa ne strangem mai multi, eventual oameni care au mai facut chestii de genul asta, pt ca trebuie stabilite multe chestii + ca ne-ar trebui si ceva echipament de specialitate si un punct de plecare. Oricum ideea in sine este super tare   :coolspeak:

#44
again

again

    WEB DUDE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,068
  • Înscris: 21.10.2005
am vorbit cu kent pe messenger si mi-a spus o multime de trasee de luat in seama
o sursa sigura ar fi aurolaci de pe la unirii,universitate

#45
The.1

The.1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 18.02.2006
Hai ma sa fim realisti. Noi ne bazam pe aurolaci? Pai eu unul nu vreau ma sa explorez canale, tunele da, pasaje vechi, cai ascunse etc.
Eu unul nu m-as baza pe "marturiile" lor pt ca nu cred ca intra ei chiar atat de mult in adanc :)

#46
brebe85

brebe85

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 31.10.2004
am zis ca ma bag si eu dupa ce termin sesiunea. am terminat-o, dar week-end-ul acesta ma duc la munte.

#47
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
interesant, dar sa nu va pierdeti pe acolo ca poate vedem la stiri parinti disperati care plang ca nu li s-au mai intors copii acasa din catacombe.

Edited by rex, 23 February 2006 - 19:55.


#48
Kent_ro

Kent_ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 06.01.2006

View Postrex, on Feb 23 2006, 19:51, said:

interesant, dar sa nu va pierdeti pe acolo ca poate vedem la stiri parinti disperati care plang ca nu li s-au mai intors copii acasa din catacombe.
Nu-ti face probleme in aceasta privinta Rex. Cu putina atentie treci usor si de problema asta.Cat despre "copi" sa fi sigur ca nu vor fi acceptati in echipa daca nu sunt majori. Acum esti multumit ?

#49
again

again

    WEB DUDE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,068
  • Înscris: 21.10.2005
veti sti de unde sa ne luati
inainte de plecare vom spune traseul

#50
shanti

shanti

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 11.11.2003
Exista o mica rubrica zilnica la Radio Romania Cultural se numeste "Unde iesim in Bucuresti" realizata de scriitorul Bogdan Ghiu. Acolo am aflat ca Bucurestiul are foarte multe tunele subterane foarte vechi. Tipul cita dintr-o carte scrisa de alt scriitor care a facut cercetari pe aceasta tema. Eu nefiind din Bucuresti nu m-a interesat, dar daca sunteti interesati trageti o fuga la librarii s-ar putea sa va ajute :)

Zicea ca sunt multe tunele care ajutau boierii sa scape de atacul turcilor si alte chestii din astea stravechi. Eu ma cam indoiesc ca veti descoperi ceva interesant si fara echipament serios nu prea aveti ce cauta pe acolo. Bafta si cat mai multe poze :peacefingers:

#51
c_cris85

c_cris85

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 11.05.2005
Intr-un documentar despre Ceausescu se vorbeste despre aceste catacombe, pe care acesta le-a extins (deci o retea exista deja)  si se mentioneaza ca daca le-ar fii folosit, in loc sa fuga cu elicopterul, ar fii avut sanse mai mari sa scape!

Attached Files


Edited by c_cris85, 24 February 2006 - 12:06.


#52
again

again

    WEB DUDE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,068
  • Înscris: 21.10.2005
daca si astea-s catacombe ... astea fac parte ori de la metrou ori de la canalizare, noi ne asteptam sa gasim galerii inalte de 3-4 m, pavate,fara lumina, tevi ...

Edited by again, 24 February 2006 - 12:26.


#53
c_cris85

c_cris85

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 11.05.2005
astea sunt catacombele si buncarele construite de Ceausescu asa cum sunt prezentate in documentarul respectiv.

Edited by c_cris85, 24 February 2006 - 12:32.


#54
The.1

The.1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 18.02.2006
Am vazut si eu documentarul, este facut de un englez, realizat de BBC daca nu ma insel. A fost prezentat prima oara la Silviu Brucan in emisiune, "Profetii despre trecut". Interesant.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate