Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Intamplari amuzante cu clientii (la locul de munca)

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
13 replies to this topic

#1
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Sau mai pe scurt, intamplari din categoria asta:
Attached File  warning.jpg   20.94K   44 downloads

De la clienti meticulosi, la clienti care stiu ei mai bine, la clienti paraleli, clienti "ciupiti", cu limbarita, foarte curiosi, paranoici, anxiosi sau cu tinute vestimentare care mai de care mai amuzante samd.

Ca sa incep primul, dupa vreo 5 ani am reusit sa-mi stric recordul si sa-l invit afara pe "clientul care stie", pur si simplu imi pierdusem rabdarea dupa ce am repetat acelasi lucru de vreo 3 ori si tot insista ca e ca el.
De cele mai multe ori am foarte mare rabdare, si cu cei care cred ca stiu, dar si cu cei care se declara de la inceput necunoscatori.
Insa nu e tocmai placut sa te contrazica cineva dupa vreo 8 ore de munca la un proiect, mai ales atunci cand se vede clar ca e paralel cu domeniul si mai ales cand ii explici si de la bun inceput ce se poate face si ce nu.

Am avut si intamplari mai amuzante, dar le voi povesti pe parcurs.

Topicul l-am deschis dupa ce m-am amuzat cu articolul de aici.

#2
Teophileos

Teophileos

    I am who I am, so don't even try to think about bothering me

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,180
  • Înscris: 02.01.2007
Istorioarele din link sunt haioase, deși e vorba în unele cazuri de "haz de necaz"

#3
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 24.06.2008
Fara suparare,dar in limba romana nu mai putem da linkuri???Totusi e un forum romanesc!

#4
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,595
  • Înscris: 05.12.2005
Încearcă şi clientsfromhell.net

#5
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Pe vremea cand eram tanar ficior si lucram intr-o firma de instalatii si service, mi-au venit 2 băbuțe tare distrate.
O zis ca vor VTP. Le-am intrebat daca au documente de ridicat sau daca le fac o programare. Raspunsul cu gura pana la urechi, distrate tare si vesele:

Vrem s-o facem!




Ne-am prapadit de ras toti care eram de fata....



Apoi aveam o foarte mare problema cu numele Aurel si Aurica. Ma rugam de 3x inainte sa-i sun. Nu de putine ori, conversatia incepea asa: Buna ziua, domnul Aiurel? Sau...doamna Aiurica.

Si se mai adauga cele din farmacie:
☆O colega a dat u ei femei de 70 de ani durex in loc de diurex
☆un pacient o venit cu dintii lipiti de la corega. Era neamt, s-a servit singur de pe raft si a crezut ca-i pasta de dinti
☆Pacienti care se intorc cu jumatate de supozitor ca nu il pot inghite
pacienti care vor musai musai un anumit producator. Si tu eliberezi DCI ce ai. Da, dar unele babe fac scandal ca nu-i acelasi medicament.
☆oameni care intra in farmacii/ magazine cand scrie mare pe usa INVENTAR. Si daca usa e incuiata, trag de ea ca disperatii.
☆Barbatii impinsi de la spate de neveste sa cumpere maratoane...atata de amuzanti is, pana sa iti zica ce vor mai cer 2 fractii de ibuprofen, una de antinevralgic, un paracetamol pana le mai da nevestele un ghiont sa nu uite de maratoane.
☆ovule inghitite
☆scandal pentru algocalmin
☆chelii care cumpara sampoane pentru volum  ( bine, ori le fac cadou ori le iau pentru neveste...dar e amuzant )
☆oamenii care cred ca devin foarte destepti daca kau lecitina sau alte suplimente

☆si nu in ultimul rand....pacientii Alevia. Nu stiu ce satan pun astia in suplimentele lor dar dau dependenta. Doamne feri sa nu ai ceva pe stoc. Si eu sunt dependent de ceaiul de Rooibos si vanilie de la ei...:lol:

#6
stefanut23

stefanut23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,138
  • Înscris: 02.06.2009
Eu client la metro Craiova, acum vreo 6 ani
Despachetam o betoniera si ma miram ca are pinionul vopsit deci fara urma de vasilina. Ma aude meseriasul lor si imi raspunde:
-Daca dai cu vasilina va patina, deci ce vrei putere sau turatie ?Posted ImageAm ramas mut...........

Alta data iau un compresor si ma duc sa ii fac proba. Dupa o lunga asteptare vine un baiat si spune ca nu poate fi probat fara apa ca topeste presetupa. Ii raspund foarte calm ca este compresor nu hidrofor apoi ma intreaba nervos ce cauta el acolo ca el este de la pompe.....

#7
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011

View Poststefanut23, on 24 mai 2015 - 21:19, said:

Alta data iau un compresor si ma duc sa ii fac proba. Dupa o lunga asteptare vine un baiat si spune ca nu poate fi probat fara apa ca topeste presetupa.
Ii raspund foarte calm ca este compresor nu hidrofor apoi ma intreaba nervos ce cauta el acolo ca el este de la pompe.....
Aproape ca am facut pipi pe mine de la atata râs  Posted Image

#8
established

established

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 14.05.2015
pompe ? funebre ?

#9
stefanut23

stefanut23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,138
  • Înscris: 02.06.2009
De apa

#10
cenick

cenick

    Senior member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 21.01.2011
Intr-o zi, conduceam un tren rapid si intre statiile Toplet - B. Herculane, exista o portiune de linie paralela cu soseaua, despartite de cativa metri, insa in curba la stanga, ocolind un deal. Am pus un ss cu locul exact, luat de pe Google Earth, unde in stanga soselei se vede si linia ferata, o dunga neagra.
Avand limitare de viteza in acea curba, ma ajunge un tir, merge in paralel si soferul turcaletz ma claxoneaza victorios.
Fiind vara, aveam amandoi geamurile deschise si-mi vine o idee: scot controlerul de pe ax (era un ca volan mai mic, acum sunt manse) si il scot pe geam sa-l vada, aratandu-i sa faca si el asa cu volanul lui...Posted Image
Efectul a fost imediat, a facut ochii cat ceapa Posted Image , a franat si a ramas in urma, venind mai incet.
In prima secunda nu mi-am dat seama de ce a franat, insa mai apoi, am tras concluzia...
Mi-am dat seama ca turcul chiar o fi crezut ca nu mai pot sa mentin trenul in curba fara "volan" si voi deraia, ajungand astfel peste el, terasamentul liniei fiind un pic mai sus decat soseaua...Posted Image Posted Image
Pana in Herculane nu mi-am putut opri rasul; m-a intrebat impiegatul de ce rad asa, i-am spus rapid faza si a inceput sa rada si el...

Edited by cenick, 25 May 2015 - 23:46.


#11
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,820
  • Înscris: 15.08.2014
da, știu bine curba aia.și turcii au fost și sunt șoferi cu sânge rece.

Edited by petit_christian, 26 May 2015 - 01:17.


#12
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,877
  • Înscris: 28.11.2006
Mai degraba cred ca si-a scos si turcul volanul si cand a realizat despre ce e vorba, s-a speriat si a franat :D

#13
cenick

cenick

    Senior member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 21.01.2011
N-a oprit, doar ca a ramas in urma fata de locomotiva; era in expectativa, la distanta, sa vada daca deraiez si ma fac aviator in brazda...Posted Image

Edited by cenick, 27 May 2015 - 12:08.


#14
carpathos

carpathos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,298
  • Înscris: 07.01.2014
Povestita de maica-mea:

La o anumita firma lucra o tipa a dracului si cam tuciurie. Intr-o zi vine un delegat si se nimereste sa intrebe pe unu bun de glume:
"Buna ziua as dori la serviciul comercial"
"Aaaa , doriti la tanti Piranda. Vedeti a doua usa la stanga"
"Buna ziua.Dumneavoastra sunteti doamna Piranda?"

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate