Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Convertire moneda nationala/credit RON-EUR

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
torex

torex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 04.02.2007
Salut,

Ma gandeam la urmatoarea situatie: Cum se va proceda in cazul in care eu imi fac acum un credit pentru Prima Casa, sa zicem, pe 30 de ani in RON si peste 5 ani Romania adopta euro?
E clar, totul se va converti, inclusiv preturile, salariul...dar ce se intampla cu creditul?
Nu am avut credit niciodata si nu stiu exact cum e stipulat in contract . Dar, daca este mentionata moneda ca fiind RON, cand se va petrece schimbarea, pe ce baza va fi conversia?

Just for my curiosity Posted Image

Edited by torex, 07 May 2015 - 10:56.


#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Adoptarea monedei euro se va face prin lege şi în acea lege va fi stabilit cursul de schimb la care se va realiza conversia monetară. Procedura va fi identică cu cea aplicată şi în cazul denominării leului din 2005, indiferent de moneda consemnată la un momentdat într-un act putându-se determina noua monedă.

#3
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Nu exista nimic stipulat in contract legat de o viitoare conversie, cel putin eu nu am vazut vreo asemenea clauza pana acum.
Teoretic ar trebui sa se aplice conditiile contractuale pentru creditele in EURO de la vremea conversiei sau de acum, habar nu am, insa cu transformarea soldului din LEI in EURO la momentul oficial al trecerii la noua moneda.
Dar stai tu linistit, pana ce Romania va trece la moneda EURO, va curge multa apa pe .... Dunare :)
Nu cred ca se va trece mai devreme de 2025, ai nostri nu au nici un interes sa treaca la Euro si sa fim pusi in situatia Greciei. Oricum, discutia e mai complexa din acest punct de vedere.
Asadar, tu fa-ti, daca vrei, linistit creditul in lei acum.

Edited by Ciubex, 07 May 2015 - 11:03.


#4
torex

torex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 04.02.2007

View PostCiubex, on 07 mai 2015 - 11:02, said:

Nu exista nimic stipulat in contract legat de o viitoare conversie, cel putin eu nu am vazut vreo asemenea clauza pana acum.
Teoretic ar trebui sa se aplice conditiile contractuale pentru creditele in EURO de la vremea conversiei cu transformarea soldului din LEI in EURO la momentul oficial al trecerii la noua moneda.
Dar stai tu linistit, pana ce Romania va trece la moneda EURO, va curge multa apa pe .... Dunare Posted Image
Nu cred ca se va trece mai devreme de 2025, ai nostri nu au nici un interes sa treaca la Euro si sa fim pusi in situatia Greciei. Oricum, discutia e mai complexa din acest punct de vedere.
Asadar, tu fa-ti, daca vrei, linistit creditul in lei acum.

Nu intentionez sa imi iau niciun credit. Discutia asta am avut-o cu un prieten care tocmai si-a luat prin Prima Casa.
In concluzie,  interesant este de vazut la ce curs se va face conversia monedei nationale, cand se va intampla.

#5
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
In cazul asta, prietenul tau sa stea linistit cel putin 10 ani nu cred ca se va schimba nimic.
Daca se va face vreo conversie, bancile o vor face la cursul stabilit de ele pentru vanzare/cumparare de valuta, usor diferit de cel al BNR-ului, dar se va face la cursul din data de la care se introduce noua moneda.

#6
dualis

dualis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,877
  • Înscris: 19.03.2009

View Posttorex, on 07 mai 2015 - 10:54, said:

E clar, totul se va converti, inclusiv preturile, salariul...
Dacă azi s-ar trece la €, cel puțin încă 10 ani vom mai vedea și prețul în lei (în magazine, pe bon etc.).
Iar dacă pâinea de 2 lei va fi 4 lei, nu contează, lumea va fi bucuroasă că avem și noi €. :)

#7
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Paradoxal surprizele cind o sa trecem la euro nu o sa fie din partea preturilor in lei (acolo fiind vorba de o aritmetica absolut simpla si clara, cu un curs absolut fix) ci din partea preturilor in EURO!

Pentru ca preturile despre care spunem noi ca sint in euro nu sint realmente in euro, nu poti sa te duci sa platesti suma respectiva in euro si gata ci sint tot felul de "pretul la cursul X plus eventual 0.5% sau 2% sau mai stiu eu ce eventual plus TVA"!

#8
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Intrebati un pic pe aria Italia cum sa facut conversia e-lira in 2002.Oficial 1e-1926lire.Real toti(magazine and shit) au facut 1e-1ooo lire.Cand va fi sa intre Ro. sper sa fiu printre voi sa "belim"ochii bine.Caz concret:2011,eu cumpar 1kg struguri de masa in sezon-1000 lire.Eu in 2012,cumper 1kg struguri in sezon cu 1 euro.Face-ti voi calculele. Normal creditele luate prin banci respecta conversia valutara oficiala.sper.

#9
dualis

dualis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,877
  • Înscris: 19.03.2009

View PostMikeSpike, on 07 mai 2015 - 15:16, said:

Caz concret:2011,eu cumpar 1kg struguri de masa in sezon-1000 lire.
2001, ai vrut să zici. Posted Image
Așa e, alt ex., biletele de 1000 de lire s-au făcut 1€ (1936 lire).
Cu două milioane de lire salariu erai boier, cu 1000 de € abia supraviețuiești.

Edited by dualis, 07 May 2015 - 15:38.


#10
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Da, sigur, lumea intotdeauna e mai excitata sa se dea lovita, cit de greu o duc ei si alte alea.

2001-2002 nici macar nu se vede, nici macar simbolic asa un pic pe evolutia preturilor consumator (ca inflatie in procente), adica exact despre ce vorbim aici:

[ http://www.inflation.eu/images/charts/infl-chart-3-1-39.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

(daca nu se vede imaginea mergeti la http://www.inflation...tion-italy.aspx ).

Lumea isi aduce aminte cu patos despre cum a scumpit o pizzerie din colt expresso-ul de la 1000 lire la 99 eurocenti dar nu-si dau seama ca e practic zero in ce cheltuiesc ei, in conditiile in care chiriile/ratele, asigurarile, utilitatile/curentul/cablul/telefonul, transportul in comun, preturile de supermarket, impozitele, etc au ramas absolut exact la fel.

Scumpiri pe ici-colea exista desigur dar alea existau oricum (poate chiar mult mai multe fara euro, ca nu degeaba ajunsesera sa coste mii de lire un hamburger si la fel ca si la noi cind era leul "vechi" nu numai ca nu mai vorbea nimeni de subdiviziunea lirei ci nici macar nu mai faceau moneda de o lira, nu mai avea nici un sens, asa cum nu mai aveam nici noi un leu ca nu puteai sa faci nimic cu el).

#11
dualis

dualis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,877
  • Înscris: 19.03.2009

View Postf300, on 08 mai 2015 - 07:39, said:

chiriile/ratele, asigurarile, utilitatile/curentul/cablul/telefonul, transportul in comun, preturile de supermarket, impozitele, etc au ramas absolut exact la fel.
Tocmai că nici alea nu au rămas la fel, majoritatea s-au dublat. Mai sus chiar dădeam ex. cu biletul (la transportul în comun) care s-a dublat imediat cum a intrat euro.
La supermarket la fel, cu 50.000 de lire (25€) umpleai un cărucior, în 2002 îți trebuiau 50€ (acum și mai mult, dar vorbim de scumpirea imediată de atunci).
Asta au văzut și italienii, dar probabil se vor liniști când vor vedea diagrama de mai sus, ei de obicei cam cred tot ce văd la televizor (și Berlusconi știe asta). :)

#12
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postdualis, on 08 mai 2015 - 10:35, said:

Tocmai că nici alea nu au rămas la fel, majoritatea s-au dublat. Mai sus chiar dădeam ex. cu biletul (la transportul în comun) care s-a dublat imediat cum a intrat euro.

Lumea deformeaza, exagereaza, isi aduce aminte gresit tot timpul. Ai undeva datele exacte cu cit era si cit s-a facut si cit erau preturile in general?

Nu am gasit preturile la bilete (site-urile erau mult mai aiurea acum nspe ani) dar uite preturile la abonamente pentru Milano:

octombrie 2001: https://web.archive....no/bigliem2.htm
octombrie 2002: https://web.archive....no/bigliem2.htm

(e de pe site-ul oficial exact pagina luata de archive.org si salvata, a se observa ca e vorba de oct 2002 deci nu chiar primele luni sa zici ca s-a scumpit dupa aia, oricum m-am uitat si mai incolo si nu e nici o alta scumpire relevanta).

Ei bine, ce se observa ... am facut chiar calculele pentru cei mai slabi la matematica (poza atasata). DA, UNUL dintre cele n abonamente s-a scumpit. Cu 15.21%, ceea ce e foaaaaarte departe de dublat (100%). DAR pe de alta parte spune careva ca s-a ieftinit de exemplu lunarul cu 23.13% pentru prima luna (ala e mai scump, probabil ca include si cardul) si cu aproape 30% (da, IEFTINIT!) pentru lunile urmatoare (adica exact ce te atinge daca esti angajat normal si nu mergi cu masina la servici, ca iti iei exact abonament lunar)? Bineinteles ca nu tine minte nimeni ce se ieftineste cu 30%! Dar daca s-a scumpit cu 15%, valeu ca s-a dublat, ce nasol e, din cauza la euro, bla bla.

Attached Files

  • Attached File  ITL.png   23.35K   7 downloads


#13
dualis

dualis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,877
  • Înscris: 19.03.2009
Înseamnă că au devenit toți mai cheltuitori, peste noapte, dar nu voiau să recunoască și au dat vina pe euro, iar englezii sunt proști că nu au vrut euro, căci aveau numai de câștigat. :)

#14
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Nu este adevarat ca ai numai de cistigat prin trecerea la euro, depinde de situatia concreta; poate sa fie un compromis, poate sa fie dezastru.
Spre exemplu in cazul Greciei e mare nenorocire din care nu mai ies de vreo zece ani. Niciodata nu poti sa reduci pensiile, salariile, ajutoarele sociale, etc ca cifra ca iti sare lumea in cap de nu te vezi dar daca ai avea moneda ta n-ai avea nici o problema sa bagi ceva inflatie pina se aseaza lucrurile (cum de altfel s-a intimplat chiar in cazul Italiei si asta cu mult inainte de euro, bagi un an-doi de 25% sa vezi ce se aseaza lucrurile, de fapt grecii au avut si spre 30% inflatie, chiar ~20 ani cu ceva gen 13-25%+ inflatie in fiecare an). Dar asa cu euro nu poti sa tiparesti euro de capul tau, nu produci nici pe departe cit trebuie si e si scandal cu obligatiunile de stat ca stiu cu totii ca esti falimentar. Dar totusi aia pe care i-ai pensionat cu pensie (sa zicem) 1500 euro la 50 ani vor in continuare 1500 euro in fiecare luna, pe care n-ai de unde sa-i scoti.

#15
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009
Eu atat imi aduc aminte. Trecerea nemtilor de la marca la euro s-a facut la paritatea 2-1, iar preturile in euro, banuiesc ca ghiciti, erau exact cele care erau in marci, cu o zi inainte. Brusc, tot neamtul, s-a vazut cu o gaura imensa in buget. Vorbesc de preturi la supermarket.

#16
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Dupa cum s-a dovedit mai sus "imi aduc aminte" este o chestie TOTAL lipsita de incredere in situatii de genul asta. Puteti verifica pe site-ul pe care l-am pus mai sus (sau pe oricare altul vreti voi sa nu credeti ca incerc sa va pacalesc cu ceva), nu ca nici vorba de dublare dar pentru inflatia pe preturile de la consumator nu a fost nici macar 2% (o cifra perfect normala, ba chiar un pic mica)!

Faza e ca de fapt euro se introdusese cu mult inainte sa-l vada lumea pe piata fizic, monedele fizice gen marca, franc francez, lira italiana, etc fiind doar metoda in care plateai de fapt tot in euro. E la fel de ridicol sa te plingi ca platesti mai mult in euro ca si cum te-ai plinge ca nu poti sa platesti 1.50 lei cu trei monede de 50 bani si sa zici ca-i mai scump ca nu vrea sa-i primeasca la butic (da, erau chiar niste threaduri pe softpedia ca nu se mai incurca cu 50 bani la butic, asta cu mult inainte de fazele cu ANAF-ul, acum vor si un ban).

Lumea isi aduce selectiv si sint multe, FOARTE multe chestii care pot sa contribuie la perceptia asta total gresita cu dublatul preturilor. Spre exemplu motorina era si sub o marca dar incet-incet a ajuns chiar mult peste un euro. Dar nu peste noapte si nu din cauza euro. Sau ce mergeai inainte cu S-Bahn-ul la 4 marci abia mai mergi acum la 4.x euro. Iarasi fara treaba cu euro dar cu mare treaba cu maririle de preturi aproape anuale (si deseori consistente procentual) de la DB. Si tot nu le ajunge, vezi grevele de acum. Sau berea ieftina era ceva gen 49 Pf si dupa un timp te-ai trezit ca din juma' de marca te costa juma' de euro. Doar ca nu e asa, s-a introdus o "garantie" (de fapt un fel de taxa eco) inclusiv la cutie si din pretul ala exact jumatate e respectiva taxa, pe care ti-o iei inapoi daca arunci petul sau cutia sau sticla in automatul potrivit in loc sa-l arunci la gunoi. Berea costa tot atit. Si asa mai departe.

Edited by f300, 10 May 2015 - 07:30.


#17
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Pentru Germania exista si un test interesant ce compara preturile de dinainte de euro cu preturile in euro din 2010 (deci cu inflatie de aproximativ un deceniu):

http://www.stern.de/...en-1656853.html

Pentru chestii relativ de baza gen faina, cafea, detergent, deodorant, lapte, ciocolata, etc. Nu conteaza daca nu stiti preturile ci faptul ca la fiecare sint date si preturile din prezent (ma rog, prezentul articolului, gen sfirsitul lui 2010). Sint si scumpiri, sint si destule ieftiniri (si nu vorbim de electronice!) oricum absolut nimic socant si nici pe departe vreo dublare sau similar.

#18
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View Postf300, on 10 mai 2015 - 07:28, said:

Dupa cum s-a dovedit mai sus "imi aduc aminte" este o chestie TOTAL lipsita de incredere in situatii de genul asta. Puteti verifica pe site-ul pe care l-am pus mai sus (sau pe oricare altul vreti voi sa nu credeti ca incerc sa va pacalesc cu ceva), nu ca nici vorba de dublare dar pentru inflatia pe preturile de la consumator nu a fost nici macar 2% (o cifra perfect normala, ba chiar un pic mica)!

Faza e ca de fapt euro se introdusese cu mult inainte sa-l vada lumea pe piata fizic, monedele fizice gen marca, franc francez, lira italiana, etc fiind doar metoda in care plateai de fapt tot in euro. E la fel de ridicol sa te plingi ca platesti mai mult in euro ca si cum te-ai plinge ca nu poti sa platesti 1.50 lei cu trei monede de 50 bani si sa zici ca-i mai scump ca nu vrea sa-i primeasca la butic (da, erau chiar niste threaduri pe softpedia ca nu se mai incurca cu 50 bani la butic, asta cu mult inainte de fazele cu ANAF-ul, acum vor si un ban).

Lumea isi aduce selectiv si sint multe, FOARTE multe chestii care pot sa contribuie la perceptia asta total gresita cu dublatul preturilor. Spre exemplu motorina era si sub o marca dar incet-incet a ajuns chiar mult peste un euro. Dar nu peste noapte si nu din cauza euro. Sau ce mergeai inainte cu S-Bahn-ul la 4 marci abia mai mergi acum la 4.x euro. Iarasi fara treaba cu euro dar cu mare treaba cu maririle de preturi aproape anuale (si deseori consistente procentual) de la DB. Si tot nu le ajunge, vezi grevele de acum. Sau berea ieftina era ceva gen 49 Pf si dupa un timp te-ai trezit ca din juma' de marca te costa juma' de euro. Doar ca nu e asa, s-a introdus o "garantie" (de fapt un fel de taxa eco) inclusiv la cutie si din pretul ala exact jumatate e respectiva taxa, pe care ti-o iei inapoi daca arunci petul sau cutia sau sticla in automatul potrivit in loc sa-l arunci la gunoi. Berea costa tot atit. Si asa mai departe.

E clar, rudele si prietenii mei din germania sunt toti niste idioti neinformati. Nu au link-uri, deci vorbesc prostii. Ca sa sustii ca taxa eco la bere dubleaza pretul unui produs...

View Postf300, on 10 mai 2015 - 07:59, said:

Pentru Germania exista si un test interesant ce compara preturile de dinainte de euro cu preturile in euro din 2010 (deci cu inflatie de aproximativ un deceniu):

http://www.stern.de/...en-1656853.html

Pentru chestii relativ de baza gen faina, cafea, detergent, deodorant, lapte, ciocolata, etc. Nu conteaza daca nu stiti preturile ci faptul ca la fiecare sint date si preturile din prezent (ma rog, prezentul articolului, gen sfirsitul lui 2010). Sint si scumpiri, sint si destule ieftiniri (si nu vorbim de electronice!) oricum absolut nimic socant si nici pe departe vreo dublare sau similar.

De tine tineam minte ca stai pe acolo...

Cu toate link-urile, ce era 39 pf e acum 39 centi. Iar "din cate isi aduc aminte", nemtii cam plang dupa marca si dupa nivelul de trai de dinainte de euro. Cei care au trait vremurile alea, acolo. Aici ma opresc.
Edit: era sa uit, si eu stiu ca pet din plastic daca il dai inapoi primesti 25 centi, in timp ce sticla e "recompensata"  doar cu 8, asta ca sa se convinga colegul f300 ca eu chiar le dau inapoi, nu le citesc in ziar (nu ma refer la el). Iar bere la aluminiu trebuie sa cauti cu lumanarea in germania, stiu si cauzele, nu mai intru in detalii.

Edited by denky, 10 May 2015 - 14:23.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate