Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Sfaturi achizitie ASUS ROG

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
Smokescreen

Smokescreen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 28.08.2014
Vreau de ceva vreme sa imi iau un laptop de gaming.

Sincer nu cred ca m-as intinde peste 7000 RON, care oricum e o suma fabuloasa si cam la limita bunului simt pentru mine si stau sa ma gandesc daca nu mai bine ar fi un PC la banii astia, dar ce te faci ca imi trebuie musai portabilitate...si nu stiu ce configuratie de ASUS ROG sa aleg.

Nu vreau sa dau banii pe un overkill cu tone de RAM pe care nu le voi folosi (ca nu editez mai nimic video; in niciun caz ceva profesionist) si nu stiu nici cat de mare diferenta este intre modelele cu placa video de 980M si cele cu 860M, adica daca renteaza banii dati in plus.

Sa iau un model mai ieftin si sa incep eu sa ii pun SSD si RAM in timp? Sau cum sa fac? Ce configuratii imi sugerati?

#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004

View PostSmokescreen, on 07 mai 2015 - 10:01, said:

nu stiu nici cat de mare diferenta este intre modelele cu placa video de 980M si cele cu 860M, adica daca renteaza banii dati in plus.

Pai aici e diferenta mare. 980M e ultima generatie - versiune Hi-End, iar 860M e generatie mai veche, Middle-End.
Deci ptr jocuri 980M e mai buna, daca are si suport adecvat din pareta procesorului.

#3
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Eu aș lua cel mai ieftin din cele scumpe. În cazul tău, cel cu cea mai nouă generație de placă video / procesor (că ăstea sunt fixe), urmând să-i mai bagi tu RAM / SSD când consideri necesar. Oricum, fără 8 GB să nu-l iei, mai puțin de atât nu are rost.

#4
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Eu as pune problema altfel: cat esti dispus sa platesti pentru performanta?
860M si 960M ies automat din calcul, performanta fiind modesta si nu are ce cauta la asa buget.

Practic, batalia se da intre 970M si 980M.
Buba e ca alea cu 980M sunt cu ~1000 lei mai scumpe, in conditiile in care sporul de performanta este de ~15-17%. De altfel, G751-ul duc si un OC bunicel, iar o 970M poate ajunge lejer din urma o 980M daca ii urci putin frecventele.

Personal, as merge pe un G751 cu 970M + SSD de 250GB cu 5 ani garantie:
http://www.pcgarage....shlist/1195105/

Te joci pe Full HD cu detalii maxime orice, fara discutie.
Poate doar la alea extrem de mofturoase sa mai tai putin din AA, dar oricum vor fi schimbari ce nu afecteaza sesizabil calitatea video.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate