Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 

Mufa micro USB catre televizor CRT?

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
-As-

-As-

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 94
  • Înscris: 03.05.2015
Exista vreo mufa sa plece de la telefonul meu, mufa micro usb, nu am TV out pe telefon, sa plece catre mufa scart?
Ma intereseaza doar cum se numeste mufa, daca exista, de cumparat o caut pe google sau prin magazinele de profil.

Trebuie sa fac o prezentare si ca in Romania... televizorul este CRT, automat ar trebui sa ma car cu laptopul, vreau sa stiu daca exista vreo varianta sa cumpar vreun cablu care sa permita asa ceva.

Edited by -As-, 07 May 2015 - 09:27.


#2
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
nu exista asa ceva
cel mult poti sa cauti un mediaplayer care suporta usb si scoate tv-out analogic
treci telefonul in mod "storage", il conectezi la media player si probabil ca va merge, il va detecta ca pe un memory stick obisnuit

#3
-As-

-As-

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 94
  • Înscris: 03.05.2015
Multumesc, credeam ca o exista vreo mufa.
Inseamna ca trebuie sa ma car cu laptopul dupa mine, din nefericire am laptop cu hard mecanic, urasc sa-l car, dincolo de partea in care incep toti sa puna mana ca pe copil, vor sa-l bibilesca.

#4
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,262
  • Înscris: 01.12.2001
Dar la laptop ai tv out sau doar vga?

#5
-As-

-As-

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 94
  • Înscris: 03.05.2015
Pe laptop am TV out, chiar si mufa VGA, dar nu am cablu, eu oricum fac prezentarea pe laptop, adica incerc sa zic ca nu mai leg laptopul la tv, dau direct pe ecranul lui.

Daca aveam mufa(daca exista) usb catre TV - Faceam toate astea direct de pe telefonul mobil, nu mai caram laptopul, acumulatorul si orice alta optionala.

#6
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,537
  • Înscris: 15.06.2004
micro-USB catre TV nu exista. Practic ar insemna o placa video pe USB - pe vremuri parca s-a facut ceva ptr PC-uri.

Dar majoritatea telefoanelor moderne au micro-HDMI out. Cu ceva greutate ce-i drept, e posibil sa gasesti ceva convertor activ ptr scart.
Evdient asta inseaman alt aparat, probabil si el cu alta sursa de alimentare externa....

#7
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 -As-, on 07 mai 2015 - 09:39, said:

Multumesc, credeam ca o exista vreo mufa.
Inseamna ca trebuie sa ma car cu laptopul dupa mine, din nefericire am laptop cu hard mecanic, urasc sa-l car, dincolo de partea in care incep toti sa puna mana ca pe copil, vor sa-l bibilesca.
Există , eu am primit unul cu  aparatul foto Benq C740i  , un capăt are microUSB iar la celălalt are conectori audio-video RCA . Dar la ce îţi foloseşte dacă telefonul nu are ieşire video ?

#8
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,537
  • Înscris: 15.06.2004
Ala nu e microUSB in realitate. Desi se discuta de crearea unei mufe unice universale.
In diverse cazuri se foloseste conectica si ptr altceva. De ex nu poti conecta un video care are iesire pe mufa SVHS la calcualtor pe intarea de tastaura sau mouse PS/2 desi mufele sunt identice.

#9
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 eiffel, on 07 mai 2015 - 11:09, said:

Ala nu e microUSB in realitate. Desi se discuta de crearea unei mufe unice universale.
In diverse cazuri se foloseste conectica si ptr altceva. De ex nu poti conecta un video care are iesire pe mufa SVHS la calcualtor pe intarea de tastaura sau mouse PS/2 desi mufele sunt identice.
SVHS este sistem de înregistrare video în  înregistrarea  pe bandă magnetică , nu  conectică .   Cablul de care am amintit este perfect funcţional  , iar pe acea ieşire microUSB  se conectează şi camera foto la calculator . E adevărat că nu oferă ieşire digitală pe  USB-video  , dar  funcţionează pe ambele  moduri separat (analogic-video şi digital în cazul descărcării datelor ) .

Edited by pacopaco1967, 07 May 2015 - 12:29.


#10
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,537
  • Înscris: 15.06.2004
Eroare. Un simplu search pe Google dupa SVHS iti va arata.... mufa.
Mai e ocazional numita si S-Video sau S-VHS.

Practic ai ceva dereptate -standardul Super VHS - pe scurt SVHS a fost ptr sistemul de inregistrare, aparatele fiind prevazute cu mufa amintita de mine. sistemul nu s-a impus dar mufa da si a preluat numele.

#11
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002

 pacopaco1967, on 07 mai 2015 - 12:28, said:

SVHS este sistem de înregistrare video în  înregistrarea  pe bandă magnetică , nu  conectică .   Cablul de care am amintit este perfect funcţional  , iar pe acea ieşire microUSB  se conectează şi camera foto la calculator . E adevărat că nu oferă ieşire digitală pe  USB-video  , dar  funcţionează pe ambele  moduri separat (analogic-video şi digital în cazul descărcării datelor ) .

nu mai confunda una cu alta
aparatul acela ofera iesire svideo chioara, doar foloseste mufa usb pentru conectare
simplitate si reducere de costuri, ca sa nu mai puna inca o mufa dedicata care costa si ocupa spatiu cam degeaba

#12
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Problema e la telefonul tau, care nu are iesire video, nu la televizor care putea fi la fel de bine si altceva, nu neaparat CRT.

#13
floyd69

floyd69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 388
  • Înscris: 15.12.2010
MHL

Mobile High-Definition Link (MHL) is an industry standard for a mobile audio/video interface that allows consumers to connect mobile phones, tablets, and other portable consumer electronics (CE) devices to high-definition televisions (HDTVs) and audio receivers. MHL-enabled products include adapters, automotive accessories, AV receivers, Blu-ray Disc players, cables, DTVs, media sticks, monitors, projectors, smartphones, tablets, TV accessories, and more. MHL is a consortium made up of leading companies in the mobile and CE industries, including Nokia, Samsung, Silicon Image, Sony, and Toshiba. (v. en.wikipedia.org/wiki/Mobile_High-Definition_Link)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate