Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Podul Fetesti

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
logy

logy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 17.09.2005
Desi nu am auzit nimica despre podul fetesti pana cand nu a fost acuma 2-3 zile subiectul stiirilor. Am vazut ca este o taxa in plus de platit pentru a tranversa podul. Intrebarea mea este, de ce trebuie platita o taxa suplimentara doar pentru a tranversa podul, atata timp cat platim rovinieta. Este cumva un pod privat ?  Sau asta e alta schema din care statul roman fura de la poporul roman ?

#2
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Pana acum era o schema prin care poporul roman fura de la poporul roman, de cand au pus camere si au introdus plata prin sms s-au mai schimbat putin lucrurile.

#3
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012

 gumball3000, on 06 mai 2015 - 20:39, said:

Pana acum era o schema prin care poporul roman fura de la poporul roman, de cand au pus camere si au introdus plata prin sms s-au mai schimbat putin lucrurile.
Intr-adevar, acum se fura legal prin sms chiar si in fata camerelor de luat vederi. :lol:

#4
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,292
  • Înscris: 07.02.2003

 logy, on 06 mai 2015 - 20:33, said:

Desi nu am auzit nimica despre podul fetesti pana cand nu a fost acuma 2-3 zile subiectul stiirilor. Am vazut ca este o taxa in plus de platit pentru a tranversa podul. Intrebarea mea este, de ce trebuie platita o taxa suplimentara doar pentru a tranversa podul, atata timp cat platim rovinieta. Este cumva un pod privat ?  Sau asta e alta schema din care statul roman fura de la poporul roman ?
S-a mai discutat de asta pe subiectul dedicat. Cica e taxa de trecere a Dunarii :)

#5
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,464
  • Înscris: 16.08.2010

 logy, on 06 mai 2015 - 20:33, said:

a tranversa podul...

Ce inseamna asta? A traversa invers? Adica atunci cand treci podul inapoi?

#6
rospania

rospania

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 23.01.2008
Taxa aia este de foarte mult timp, nu de acum.

#7
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006
initiator

Pentru podul Giurgiu - Ruse de ce se plateste taxa?Pentru podul Calafat - Vidin de ce se plateste taxa?Pentru una alta de ce se plateste taxa?
Pai cum de ce?Doar taxele si impozitele reprezinta infrastructura capitalismului.Adica ei te lasa sa faci bani cati vrei si apoi bratele caracatitei intra in functiune.

Apropo,nu se zice rovigneta.Este doar vigneta.RO-ul vine de la Romania.
Prin analogie,cum s-ar citi bgvigneta,ca tot am amintit de bulgari?

#8
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
Cică probabil pentru întreţinerea podurilor. Oricum, i-au filmat cei de la Pro(st) Tv... pt. că nu dădeau bon. Oare câţi bani îşi trăgeau?   :rolleyes:

#9
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
5400 lei pe tura / casa
Acum au mai ramas 10 angajati din cei 30.

Edited by gumball3000, 06 May 2015 - 21:57.


#10
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 17.01.2008
@adisz
Zi-le si astora sa modifice pe site!
http://cnadnr.ro/pagina.php?idg=184
E corect in toate felurile.

@initiator
Asa cum prin oras nu-ti trebuie vinieta, nici pe aceste poduri mari nu-ti trebuie vinieta. In schimb trebuie sa platesti o taxa de trecere pod, taxa care teoretic se duce in cheltuielile cu intretinerea si exploatarea podului.
La fel, daca o sa avem vreun tunel cu o lungime semnificativa, se poate introduce taxa de tunel.
Taxele astea nu le-am inventat noi ci exista oriunde in lume.
Dar daca tu abia acum ai auzit ca avem un pod peste Dunare, ce sa mai zic de ce se afla pe alte meleaguri.

Edited by danutzu_1069, 06 May 2015 - 21:59.


#11
anoniymus

anoniymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,463
  • Înscris: 18.10.2014

 andreic, on 06 mai 2015 - 21:10, said:

S-a mai discutat de asta pe subiectul dedicat. Cica e taxa de trecere a Dunarii Posted Image

Este o taxa de intretinere a podului pe care Dunarea il subrezeste serios anual.
Cica banii din rovigneta nu ajung.
Si noi toti stim ca astia ne mint ca sa ne fure si stam si platim.

#12
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

 danutzu_1069, on 06 mai 2015 - 21:58, said:

Zi-le si astora sa modifice pe site!
http://cnadnr.ro/pagina.php?idg=184

Foarte intersant motor de cautare. Oare cine o fi fost "desteptul" care a facut si cimpul "serie sasiu" ? Pai nici eu nu-mi stiu seria la sasiu, daramite altul care ar vrea sa ma verifice daca am sau nu vinieta. Sau o fi fost facuta treaba asta ca sa ma verifice sotia pe mine daca am mintit-o sau nu cind i-am spus ca milionu' lipsa din portmoneu sa dus pe vinieta ? Sau pote ca mai sunt uni care au dat banul pe ceva si au uitat pe ce ? Cum suparare sa nu sti daca ai sau nu vinieta valabila cind trebuie sa pastrezi chitanta ca si dovada ? (alta ineptie, fireste ... eu trebuie sa tin evidenta si nu ala ce incaseaza banu')

Edited by florin71_skoda, 06 May 2015 - 22:34.


#13
logy

logy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 17.09.2005
@adisz chiar ca nu stiu cum se zice, dar in toate peco-urile am auzit de rovignieta , nu am auzit de bg-vignieta, iar in unguaria si austria este vignieta... scuza-ma daca am zis gresit.
Dar eu nu am trecut niciodata Dunarea, nici cu masina si nici cu vaporul, eram doar curios de ce exista o supra taxa peste acel pod, acuma am aflat ca exista si alte poduri, la cum merge treaba aici in Romania, atuncea ajungem ca in bancul ala: ce face un politai cand castiga la loto: Isi cumpara o intersectie si se privatizeaza, pai chiar asa? ne cumparam un pod si ne privatizam ? :))

#14
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

 logy, on 06 mai 2015 - 20:33, said:

... Intrebarea mea este, de ce trebuie platita o taxa suplimentara doar pentru a tranversa podul, atata timp cat platim rovinieta. ...
Pentru ca este singurul loc prin care se poate trece. Asa ca este o oportunitate pentru uni din a scoate bani din exclusivitate.

Daca nu era Dunarea, se trezeau destui sa faca "drumuri" prin padure sau pe cimpuri si sa gaseasca vaduri de trecere ca sa evite taxa. Dar cum este exclusivitate pe ceva si nu mai exista alta varianta, este o oportunitate pentru altcineva de a mai face niste bani nemunciti.

Edited by florin71_skoda, 06 May 2015 - 22:43.


#15
ticusor

ticusor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 25.01.2010
Tare de tot. Daca-i adevarat.

http://stirileprotv....itul-zilei.html

#16
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Pe dincolo cind ajungi la bariera dai banul. Operatorul bate in casa, da restul si bonul. Dupaia deschide briera.

La noi ajungi la bariera si dai banul. Operatorul deschide rapid bariera ca poate pleci si fara rest, dar si fara bon. Daca vede ca nu pleci, da si restul. Daca tot nu pleci, se face ca incearca sa scoata si bonul. Daca nici asa nu pleci, bate pina la urma in casa si da bonul.

-----
In link-ul postat de @ticusor, printre altele se spune asa:

Quote

Compania Nationala de Drumuri spera ca incasarile sa creasca si cu 20% dupa ce a introdus sistemul de plata a taxei de bariera prin SMA. Dispar blocajele, dar mai ales furturile.

Nu era mai simplu sa elimine butonul de deschis bariera si sa o faca sa se deschida doar dupa ce operatorul batea in casa ?

Quote

Iata una din schemele aplicate: in momentul in care trece masina, operatorul ridica bariera si ii eliberaza soferului un bon fals.
De unde bon fals ? Si-a cumparat operatorul casa de marcat falsa ? Aiurea. Romanul da bani ficsi si pleaca fara bon (sau lasa si ceva bacsis)

Revin cu idea: operatorul sa nu poata deschida bariera fara sa bata in casa. Simplu si eficient.
Este ca si cu sertarul de la casa de marcat care se deschide dupa ce dai enter (ca ai terminat cu bonul)

Edited by florin71_skoda, 06 May 2015 - 23:42.


#17
cristi_71

cristi_71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,157
  • Înscris: 07.07.2008
Hai sa nu exageram. Eu am trecut podul ala de zeci de ori si nu s-a intamplat niciodata sa nu primesc restul exact sau bonul. Daca s-or face ceva smecherii, se fac cu soferii de camioane.

#18
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 17.01.2008

 florin71_skoda, on 06 mai 2015 - 22:32, said:

Foarte intersant motor de cautare. Oare cine o fi fost "desteptul" care a facut si cimpul "serie sasiu" ? Pai nici eu nu-mi stiu seria la sasiu, daramite altul care ar vrea sa ma verifice daca am sau nu vinieta. Sau o fi fost facuta treaba asta ca sa ma verifice sotia pe mine daca am mintit-o sau nu cind i-am spus ca milionu' lipsa din portmoneu sa dus pe vinieta ? Sau pote ca mai sunt uni care au dat banul pe ceva si au uitat pe ce ? Cum suparare sa nu sti daca ai sau nu vinieta valabila cind trebuie sa pastrezi chitanta ca si dovada ? (alta ineptie, fireste ... eu trebuie sa tin evidenta si nu ala ce incaseaza banu')
N-am cum sa-ti dau like.
Si pacat ca nu exista "dislike". De ce?
Pai in primul rand este absolut necesara cautarea dupa nr de inmatriculare SI seria de sasiu.
Si treaba are o explicatie extrem de simpla. Daca iti reinmatriculezi masina (pe un alt numar) la care tocmai s-a terminat leasingul, valabilitatea rovinietei pe nr vechi isi pastreaza valabilitatea. Nu trebuie sa cumperi alta.
Te las pe tine sa "digeri" consecintele cautarii numai dupa nr de inmatriculare.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate