Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

cum functioneaza revisal - trecutul si viitorul angajatului

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
mihai_buc

mihai_buc

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 398
  • Înscris: 25.07.2009
salutare,

poate ca s-a mai discutat pe aici, insa nu am gasit un raspuns concret si unitar in ceea ce priveste modul de functionare si utilizare al revisalului de catre angajatori.
am trei intrebari pentru care nu am gasit inca raspunsuri clare si am rugamintea sa ma lamuriti, eventual ii rog sa raspunda doar pe cei care au lucrat/lucreaza in HR ca sa nu ne dam cu parerea din auzite...


1) angajatorul are acces la istoricul tau pe piata muncii? si la ce fel de informatii? va rog detaliati de ex: fostul angajator, tipul de contract - perioada (ne)determinata, durata program (part time/full time), nivel salarizare etc.

2) dupa ce se incheie colaborarea cu un angajator acesta va mai avea acces la istoricul tau pe piata muncii? adica va putea afla unde lucrezi in prezent/viitor?

3) exista si alte metode/soft-uri/ baze de date pe care angajatorul le poate accesa ca sa afle ce job-uri ai avut sau ai in prezent?


Intreb pentru ca lucrez intr-un domeniu foarte competitiv, iar informatiile sunt bine pazite de ochii concurentilor si mi-ar fi foarte util sa am un raspuns clar la cele 3 intrebari, pentru a-mi explica anumite "coincidente" mai mult sau mai putin intamplatoare.

Multumesc anticipat!

#2
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
  • Acces are doar dacă îţi cere vechimea în muncă (de obicei pentru zile suplimentare de concediu)
  • Nu, cu excepţia cazului în care lucrezi la o fimă colaboratoare şi prin prisma jobului interacţionezi cu publicul (direct sau indirect, firma poate afla de la X că lucrezi la Y) sau le spui tu
  • Conform legii 677/2007, eşti protejat din punct de vedere al datelor, adică nimeni nu are acces la datele tale fără acordul tău.
La nivel teoretic,
  • din moment ce ai plecat de la companie, aceasta nu mai are de unde să ştie unde lucrezi
  • când te angajezi, nu are de unde să ştie dacă ai mai lucrat (şi la cine) doar dacă ai scris în CV sau îţi cer, cu acte, experienţă în domeniu
În practică,  secretul de serviciu e foarte limitat (în sensul că poţi da oricând peste persoane cu care ai colaborat la firma A şi să se scape, voit sau nu, că lucrezi sau ai lucrat la firma B).

#3
Honestu

Honestu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 31.03.2015
Adica in afara de colegi cu care te mai poti intalni, viitorii angajatori nu au cum sa afle unde ai lucrat?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate