Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Recomandare distributie linux editare foto/video/media cu UI prietenos

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
CaptainMe

CaptainMe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 31.12.2014
Salut! Sora mea se ocupa cu web design-ul mai lite, si  mai ales ca noi mai plecam din cand in cand din oras, ne-am luat un laptop. (sh)
Are 2 GB RAM, procesor i3 dual core 2.3 ghz si placa video integrata de la intel. In viitor sper sa ii mai pot pune inca 2 gb de ram sau macar unul.
Ma intereseaza sa-i pun un Linux. As vrea o distributie destul de cunoscuta, sa am support daca nu merge ceva, cu o interfata prietenoasa si care arata destul de bine.
Ce-mi recomandati ? Sora mea in mare parte se ocupa cu editatul de poze pe linux ca oricum creeaza o masina virtuala cu windows...

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003
Pai daca sta mereu in masina virtuala mai tare incurca Linux !

#3
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Si de ce nu direct windows, daca asta foloseste pentru editari? Eventual dual boot cu un Linux, Xubuntu/ Lubuntu sau Manjaro cu Xfce.
Interfetele se pot personaliza destul de usor, alege-ti distributia si interfata si cere asistenta.

Edited by shogun1, 06 May 2015 - 19:17.
Completari


#4
CaptainMe

CaptainMe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 31.12.2014

View Postshogun1, on 06 mai 2015 - 19:16, said:

Si de ce nu direct windows, daca asta foloseste pentru editari? Eventual dual boot cu un Linux, Xubuntu/ Lubuntu sau Manjaro cu Xfce.
Interfetele se pot personaliza destul de usor, alege-ti distributia si interfata si cere asistenta.
Pai ea nu vrea sa bage Windows, vrea sa incerce un OS nou, gratis, cu care sa se descurce si la editare

#5
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Nu exista.

#6
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,235
  • Înscris: 24.02.2007
Nu in OS editeaza, ci in diverse aplicatii.
Spune-i sa foloseasca timp de o saptamana (sub Windows) doar aplicatii grafice ce merg si pe Linux sa vada daca mai e dispusa sa incerce.

#7
CaptainMe

CaptainMe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 31.12.2014

View Postdani.user, on 06 mai 2015 - 19:22, said:

Nu in OS editeaza, ci in diverse aplicatii.
Spune-i sa foloseasca timp de o saptamana (sub Windows) doar aplicatii grafice ce merg si pe Linux sa vada daca mai e dispusa sa incerce.
Trebuie sa se adapteze, e noua in web design si faza e ca nu da bani pe aplicaitii si nu se incurca cu piraterii, deci tot programe open source/free va trebui sa foloseasca.

#8
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003
Pai si de ce ai mai zis de masina virtuala ?

#9
CaptainMe

CaptainMe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 31.12.2014

View Postneagu_laurentiu, on 06 mai 2015 - 19:30, said:

Pai si de ce ai mai zis de masina virtuala ?
Daca sa zicem pt un program de-al ei nu gaseste o alternativa si pe linux, ruleaza in masina virtuala sau cu wine.

#10
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
masina virtuala induce un handicap destul de mare din punct de vedere al performantei in special pe partea grafica.

#11
Azm2011

Azm2011

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 528
  • Înscris: 07.08.2011
De o saptamana folosesc ChaletOS si nu regret ca am renuntat la win 8.1(folosesc pc doar la browsing, chat, muzica, filme- In Ubuntu Software Center exista si aplicatii de editare foto)

Attached Files



#12
Zinus

Zinus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,735
  • Înscris: 23.04.2014

View PostCaptainMe, on 06 mai 2015 - 19:35, said:

Daca sa zicem pt un program de-al ei nu gaseste o alternativa si pe linux, ruleaza in masina virtuala sau cu wine.
Despre ce program este vorba? Oricum, pentru inceput ar trebui sa foloseasca programele disponibile pe linux pe sub windows, ca sa vada daca se poate obisnui cu acele programe.

Edited by Zinus, 06 May 2015 - 19:53.


#13
0x0c

0x0c

    Membru inferior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,799
  • Înscris: 28.07.2014
Merge orice Linux pe care se instalează GIMP, InkScape și LibreOffice Draw. Poți încerca cu un derivat de Ubuntu.

Dacă nu a auzit de programele astea, sa o lase balta și sa facă abonament la Adobe...

#14
csgabe

csgabe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,523
  • Înscris: 08.12.2009
Ubuntu Studio:
http://ubuntustudio.org/

#15
daviodan

daviodan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 675
  • Înscris: 31.10.2006
Astazi a fost lansata versiunea 2.9.4 a programului Krita https://krita.org/it...2-9-4-released/  ce incluse Layer Styles.

#16
marco71

marco71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,487
  • Înscris: 23.11.2004

Quote

sursa:
AV Linux features a complete customized Debian Linux XFCE4 4.10 Desktop Environment with the added bonus of a handpicked selection of pre-tested and pre-configured Audio, Graphics and Video content creation software demonstrating the excellence of Open-Source and also includes many unique Commercial Demos. Great care has been taken to represent mature and productive applications many with custom builds to enhance their reliability and best show how far Linux has come as a Content Creation platform. A veritable treasure chest of Linux and Cross-Platform favourites are pre-installed, Ardour, Audacity, Blender, Cinelerra, HandBrake, Hydrogen, Kdenlive, LinuxDSP (demos), LMMS, Mixbus (demo),  Openshot, Renoise (demo) and VLC Media Player are just the tip of the iceberg. AV Linux is distributed as a free LiveDVD ISO image that can be downloaded, burned and run from a DVD-R(W) copied and run from a USB Key or installed to a computer's hard drive.


#17
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View PostCaptainMe, on 06 mai 2015 - 19:09, said:

Sora mea in mare parte se ocupa cu editatul de poze pe linux ca oricum creeaza o masina virtuala cu windows...
Sa incerce GIMP, exista si in Wndows. Daca se descurca, poate trece la o distributie Linux. Masina virtuala nu merita, e prea bataie de cap. Ori folosesti aplicatii native, ori nu. Wine nu e o solutie, cum nici o masina virtuala nu e o solutie.

#18
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011

View PostCaptainMe, on 06 mai 2015 - 19:09, said:

Salut !

Sora mea se ocupa cu web design-ul mai lite, si  mai ales ca noi mai plecam din cand in cand din oras, ne-am luat un laptop. (sh)
Are 2 GB RAM, procesor i3 dual core 2.3 ghz si placa video integrata de la intel. In viitor sper sa ii mai pot pune inca 2 gb de ram sau macar unul.
Ma intereseaza sa-i pun un Linux. As vrea o distributie destul de cunoscuta, sa am support daca nu merge ceva, cu o interfata prietenoasa si care arata destul de bine.

*Ce-mi recomandati ? Sora mea in mare parte se ocupa cu editare foto/video/media pe linux ca oricum creeaza o masina virtuala cu windows...
Ubuntu Studio (https://ubuntustudio.org/download/) !

Caci a fost modificat pentru lucru intensiv in editare foto/video/media.
Plus de asta, are si o interfata prietenoasa  Posted Image



*eu recomand o instalare numai a distributiei Linux Ubuntu Studio pe laptop;
eventul, un dual boot alaturi de windows   Posted Image

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate